Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik Ruchu do IR 940nm -

air_pipor 03 Apr 2017 11:26 588 2
Optex
 • #1
  air_pipor
  Level 9  
  Witam, w terenie bez dostępu do energii elektrycznej zrobiłem sobie układ do monitorowania wykonany z akumulatora samochodowego 12v, ładowarki 12v do telefonu komórkowego, starego smartfona z systemem Android, aplikacją IP Webcam i kartą SIM z AERO2 (internet) i przy użyciu portalu Ivideon.com mam ciągły podgląd na nadzorowany teren i rejestruję obraz z kamery smartfona na kartę pamięci w zapętleniu (taki układ działa na jednym ładowaniu aku około 2,5 - 3 tygodni). Chciałbym również mieć możliwość aby poruszające się w nocy obiekty były rejestrowane stąd pomysł na zastosowanie doświetlenia podczerwieni zrobionego na bazie kilku LED IR o długości fali niewidocznej dla ludzkiego oka 940 nm, jednak korzystanie z akumulatora 12 v wprowadza pewne ograniczenia w postaci zużycia energii stąd pomysł na zastosowanie czujnika zmierzchu (fotorezystora) oraz czujnika ruchu. Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem taką ofertę
  Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01
  która teoretycznie sprostałaby moim założeniom jednak urządzenie to działa na bazie czujnika podczerwieni i obawiam się, że pierwsze załączenie czujnikiem ruchu doświetlacza podczerwieni spowoduje, że czujnik w urządzeniu będzie cały czas wykrywał obecność podczerwieni i będzie się sam zapętlał zamykając obwód. Czy szanowni forumowicze mają z takim czujnikiem doświadczenie i mogą coś podpowiedzieć w tym temacie ?

  Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

  Panie moderator, temat można zamknąć i usunąć, bo raczej nikt mi nie podpowie na temat konkretnego urządzenia skoro wyrzuciłeś link do niego.
 • Optex
 • #2
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Nie wiadomo o jakim czujniku piszesz. Jak masz na myśli typowy czujnik ruchu (PIR), to ciągłe, stałe światło podczerwone nie powinno uruchamiać takiego czujnika. Zwykle czujniki PIR z soczewką, "widzą" tylko obiekty "ciepłe", które się poruszają. Oczywiście światło z oświetlacza IR nie będzie świeciło bezpośrednio w czujnik PIR.
  Natomiast musisz przetestować, czy telefon pracujący jako kamera, nie ma wewnątrz założonego filtra podczerwieni. Wtedy nawet mocne światło podczerwone, będzie słabo widoczne.
  Pozdrawiam
 • #3
  Adam-T
  Level 40  
  air_pipor wrote:
  Panie moderator, temat można zamknąć i usunąć, bo raczej nikt mi nie podpowie na temat konkretnego urządzenia skoro wyrzuciłeś link do niego.

  To może podpowiem, żeby było zgodnie z regulaminem. Podawaj tytuł aukcji lub/i numer aukcji i będzie ok. ;)
  Możesz podać też typ, nazwę, model urządzenia a także możesz zamieścić zdjęcie.