Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Długie ładowanie komputera z czarnym ekranem

03 Apr 2017 12:11 960 17
 • Level 18  
  Witam, ostatnio komputer długo się włącza po naciśnięciu power. Nie widzę co się dzieje bo ekran nic nie pokazuje - może dlatego, że ostatnio zacząłem korzystać z zintegrowanej grafiki. W pewnym momencie uruchomiłem komputer ponownie poprzez opcję w systemie "uruchom ponownie". 'Power' się świeciło, ale dioda z dysku nie. Naciskałem cały czas F2 by wejść do BIOS, ale chyba nie wszedłem bo nie było tego sygnału co zawsze jest. Już długo to trwało, ekran nic, więc nacisnąłem reset... i nic, nacisnąłem power i nic, no więc wyłączyłem z prądu. Po włączeniu znów to samo, zajrzałem na ekran błędów na płycie głównej, ale liczby się co chwilę zmieniały. Po chwili z czarnym ekranem pojawiło się ładowanie systemu i wszystko normalnie działa. Może wcześniej coś nacisnąłem, że coś sprawdza w tym momencie... sam nie wiem.
  Dyski są w dobrym stanie bo regularnie je sprawdzam w crystaldiskifno. Crucial M550 i Seagate ST1000DM003
  MOBO: ASRock Z87 extreme 4 z najnowszym BIOSem
  PSU: OCZ zt 550w
  CPU: i5 4670k nie podkręcany nigdy
  GPU: wyjęte jakiś czas temu, HDMI podłączone go płyty
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 43  
  W ustawieniach UEFI zmień aby start karty graficznej odbywał się z zintegrowanego GPU bo pewnie teraz szuka karty PCI-E na starcie i dlatego rozruch jest spowolniony.
 • Level 18  
  Yhym ale jak tego dokonać ?
 • Level 18  
  Naciskam F2, ale cały czas czarny ekran, pisałem wyżej
 • Level 18  
  Ale czego mam tam szukać ? Mój angielski nie jest za dobry.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Aha, ja mam wersję bez pro jakby co.
 • Level 18  
  Ehh jakoś udało mi się wejść w BIOS i jest tam tylko: PCI-E express (to było na początku), PCI-E i onboard i co by nie dać to nie ma różnicy. Po włączeniu trzeba czekać długo aż się uruchomi, a czasem w ogóle nie uruchomi się. Teraz po zmienieniu i zresetowaniu z zapisaniem ustawień komputer po chwili wyłączył się i znów włącza... ustawienia fabryczne też robiłem... dyski odłączałem.
 • Level 43  
  Wykonaj Reset UEFI i sprawdź zachowanie komputera!
 • Level 18  
  Jak pisałem wyżej robiłem reset gdy udało mi się wejść w BIOS. Zrobiłem znowu przez wyjęcie baterii oraz przez naciśnięcie guziczka. I mam wrażenie, że jest nawet gorzej.
  - Długie ładowanie komputera z czarnym ekranem
  Mam nadzieje, że chodzi o to. Na dole po prawej zmieniłem datę, ale i tak wykasuje mi takie okienko z starą datą:
  - Długie ładowanie komputera z czarnym ekranem
  RAM ustawiam na 1666, a ciągle jest na 1333:
  - Długie ładowanie komputera z czarnym ekranem - Długie ładowanie komputera z czarnym ekranem
  Gdy w BIOS zrobię zapisz i u.p. to jak zwykle długo czekam i komputer niewiadomo czemu się wyłącza całkiem. Po chwili się włącza znów trzeba czekać pojawiają się te napisy z drugiego obrazka z starą datą. Czasem te napisy są i tzreba odczekać z tego co pamiętam i ładuje do systematu, a czasem ich nawet chyba nie ma...
  Przepraszam, ale może źle coś zrobiłem lub cały czas robię
 • Level 34  
  Ustaw Primary Grafic Adapter na - Onboard
 • Level 18  
  Nie ma różnicy co ustawię, jak napisałem gdzieś wyżej zapewne. Nie wiem sam... ciągle jest coś nie tak. Resetowałem w rożny sposób BIOS, a patrzę ustawienia, które kiedyś zrobiłem dla obrotów wentylatora cpu jak były tak są... no więc znów przywróciłem z BIOS jak udało mi się wejść i tym razem było widać różnicę. Ale co z tego jak dalej się źle/długo uruchamia. Nie ważne czy internet podłączony i chyba też nie ważne czy HDMI podłączone do płyty. Po uruchomieniu na wyświetlaczu płyty głównej zmieniają się szybko cyfry, po czym stanie na 4F(czasem krótko na 40, a następnie na 4F) i znów szybko się zmieniają i znów stanie trochę dłużej na 4F. I raz jest tak, że z 20 razy tak się stanie i uruchomi się system normalnie(już nie wyskakuje ta informacja, w której była zła data i godzina), ale bywa tak, że robi tak ciągle, albo zrobi tak tylko raz i stanie na 4F do końca. I raz reset nie działa, a jak działa to też tylko cyferki się powtarzają... jak system się załaduje dobrze i jak dam 'uruchom ponownie' to zaś tam zmieniają się te cyfry po czym o dziwo komp się całkiem wyłącza na 5 sekund około (tak się też robiło nieraz jak zapisywałem/zmieniałem coś w BIOS), włącza się i chyba zaś powtórki...

 • Level 43  
  Jak masz ustawioną kolejność bootowania?
 • Level 18  
  Kurde nigdy tak nie miałem... jak wyjąłem GPU to nie pokazywał mi się napis ASRock, dopiero pokazywało mi się ładowanie systemu, ale nic dłużej nie trwało. A od jakiegoś czasu takie jaja... nie wiem czy ja coś porobiłem czy się coś psuje.

  Dodano po 1 [minuty]:

  ńa początku ssd czyli system później stacja dysków, czytnik kart(nic nie ma w nich)

 • Level 43  
  Jaka stacja dysków, 1,44MB? Sieć nie próbuje się uruchamiać(PXE)?
 • Level 18  
  ńie, na normalne płyty DVD. Drugiej części pytania nie rozumiem nie wiem co to jest.

  Dodano po 14 [godziny] 18 [minuty]:

  Dziś znów to samo nie ma różnicy czy jest PCI-express czy onboard. Nie ma też różnicy jak odłączę HDMI od płyty

  Dodano po 35 [minuty]:

  I znowu ta informacja o złej godzinie

  Dodano po 13 [minuty]:

  Raz przez przypadek nacisnąłem Secure Backup UEFI (A-B) i nacisnąłem krzyżyk, ale i tak się coś ładowało... ale nie wiem czy ma to znaczenie, bo to było w trakcie problemów i różnicy nie było jak się to zrobiło.

  Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

  Najgorsze to, że komputer sam się wyłącza nieraz, za każdym razem gdy go wznawiam po uspaniu i wyżej też o tym pisałem
 • Level 12  
  witam... miałem od klienta tą samą płytę ... weź miernik najprostszy i włącz komputer zrób pomiar 5 v i 12 na wtyczkach molex złączach od zasilania dysku czy napędu żółty 12v czerwony 5v musi się zgadzać(czarny "minus" czerwony plus i żółty plus) jak nie to zasilacz daje plamę... kolejne do sprawdzenia to ...wyciągni ram (pamięc) i zobacz czy styki masz czyste...możesz sprawdzic to biorąc kartke papieru z drukarki i przejedz po stykach (przetrzyj ) i zobacz jak bardzo brudna jest , jak brudna to styki masz do czyszczenia dlaczego( jak ram nie jest widziany przez płyte masz podobny objaw) 3 głupio to napisać ale możesz wyciągnąć procesor i włożyć od nowa to jest taka dziwna usterka związana z utlenianiem ale to już ostateczność jak nic nie działa...ah no i te płyty tak jak 970 xtreme 3 maja ten dziwny objaw ze po ponownym uruchomieniu kompa potrafią się zawiesić i tylko czarny ekran jest bo takową posiadam...