Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Intelia - Przerwanie procesu parzenia po wykryciu braku wody

Myrek1 03 Apr 2017 19:30 1281 6
    Myrek1
    Level 23  
    Od samego początku mam "problem" z wspomnianym ekspresem, który objawia się tym, że w czasie parzenia kawy, jeśli woda się kończy ekspres automatycznie po wykryciu minimalnego stanu wody wyłącza parzenie. Jest to ogromnie problematycznie, bo już nawet po 2 sekundach (jak jest mało wody a czujnik przed włączeniem pompy tego nie wyrył), od czasu parzenia kawy jak wyskoczy ten komunikat ekspres kończy parzenie. W praktyce mieli kawe, zaczyna parzyć, brak wody, czyli wywalenie kawy do zbiornika i po kawie :(

Przyzwyczaiłem się, że ten model tak ma i cały czas ręcznie sprawdzamy stan wody przed każdym parzeniem. Jednak nie dawało mi to spokoju i zaglądnąłem do service manuala. Jest tam opis, że w czasie parzenia może zasygnalizować brak wody, ale normalnie powinien zakończyć proces (wody jest jeszcze 200 imp, czyli wystarczająco do zakończenia procesu). U mnie od razu kończy pracę.

Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego ekspres się tak zachowuje? Czy to normalne zachowanie?
    kris8888
    Level 36  
    Też mam ten ekspres i też mnie ten "problem" irytuje od samego początku. Uważam to za największy feler tego ekspresu. Tym bardziej, że widziałem i używałem ekspresy innych renomowanych firm, gdzie po uzupełnieniu wody proces parzenia jest normalnie kontynuowany. I w żaden sposób negatywnie nie wpływa to na smak kawy.
    Gdzie w service manualu masz informację, że wody w zbiorniku powinno wystarczyć na dokończenie procesu parzenia? Ja nic takiego w SM tego ekspresu nie znalazłem. Trochę wody zostaje tylko po to, żeby nie dopuścić do zapowietrzenia pompy a ustala to czujnik pojemnosciowy zainstalowany odpowiednio powyżej dna zbiornika.

Użytkownicy tego ekspresu radza sobie z tym "problemem" instalując jakiś własnej roboty zewnętrzny, większy zbiornik wody przy okazji "oszukując" pojemnościowy czujnik poziomu wody. Tylko jak to wygląda?
    Myślę, że producent specjalnie tak oprogramował pracę tego ekspresu i jedynym eleganckim sposobem pozbycia się problemu jest przeprogramowanie wewnętrznej pamięci flash. Z tego co sprawdziłem płytka elektroniczna ma złącze jtag, potrzebny byłby tylko, albo aż, odpowiednio zmodyfikowany wsad pamięci. No chyba, że jest jakaś ukryta kombinacja klawiszy, która zmieni tryb pracy tego ekspresu.

Szkoda, że chociaż nie zrobiono po prostu jakiegoś okienka do sprawdzenia na bieżąco poziomu wody w zbiorniku, coś na wzór tych stosowanych w czajnikach bezprzewodowych.
    Myrek1
    Level 23  
    Jest taki opis:

Quote:
    Function:
    The water level is monitored by a capacitative sensor, located one
    third of the way up the water tank wall.
    If the electronics assembly detects, by means of the sensor,
    that the amount of water in the tank has dropped below the
    above mentioned level, a water reserve remains available for
    the dispensing process underway (this will cover 200 fl ow meter
    pulses).
    The product dispensing process will then come to an end.
    If a dispensing cycle ends after the sensor has been triggered (in
    the reserve) then the display “Water low” continues to be displayed
    during the following dispensing cycle.

Z pierwszego akapitu wywnioskowałem, że jeśli zadziała sensor w czasie robienia kawy, to jest jeszcze rezerwa (200imp, to chyba 100ml) na dokończenie parzenia.
    Choć w drugim akapicie, jest że proces dobiegnie końca po tym.

W sumie to można to interpretować na dwa sposoby.
    kris8888
    Level 36  
    Myrek1 wrote:

W sumie to można to interpretować na dwa sposoby.

No właśnie, ten "dispensing cycle" prawdpodobnie oznacza tu niestety wywalenie nie do końca wykorzystanej kawy do pojemnika na fusy. :cry:
    Sytuacje pogarsza jeszcze to, że zbiornik wody w tym ekspresie jest tak naprawdę bardzo mały i zaskoczenie wynikające z braku wody pojawia się często. W zasadzie to trzeba sobie wyrobić idiotyczny nawyk otwierania i sprawdzania zasobnika wody przed każdym uruchomieniem tego ekspresu.

U mnie własnie skończyła się gwarancja i mam zamiar co nieco pokombinować z tym ekspresem. Na początek spróbuję zgrać wsad pamięci.
    kris8888
    Level 36  
    Jeśli te 200 impulsów rezerwy wody, która zostaje ma faktycznie służyć dokończeniu parzenia to chyba tylko na jakieś bardzo mikroskopijne espresso. U mnie w każdym bądż razie to tak na pewno nie działa. Ekspres przerywa parzenie kawy w tym samym momencie w którym pojawia się ikona braku wody na wyświetlaczu, nie ma żadnego kończenia parzenia, fusy są wyrzucane do pojemnika . W najgorszym przypadku zdarza się, że tuż po rozpoczęciu procesu parzenia kawy kończy sie woda i świeżo zmielona kawa jest wyrzucana do wewnętrznego śmietnika.

Wygląda na to, że zamysł konstruktorów być może był inny (zgodny z instrukcją serwisową) a wyszło jak wyszło.

W praktyce po napełnieniu zbiornika i zrobieniu trzech, czterech kaw lepiej zajrzeć do zbiornika i dolać wody, żeby nie być niemile zaskoczonym przy robieniu kolejnych kaw.
    Tak jak napisałem, jak znajdę trochę wolnego czasu to coś pokombinuję z zmianą oprogramowania tego ekspresu. Myslałem też nad jakimś dodatkowym czujnikiem pojemnościowym, zamontowanym nieco wyżej niż fabryczny, żeby wcześniej ostrzegał o kończacej się wodzie. Nawet w formie diody LED w bocznej ściance ekspresu.
    leotdipl
    Level 22  
    kris8888 wrote:
    1) Ekspres przerywa parzenie kawy w tym samym momencie w którym pojawia się ikona braku wody na wyświetlaczu
    2) W najgorszym przypadku zdarza się, że tuż po rozpoczęciu procesu parzenia kawy kończy się woda, i świeżo zmielona kawa jest wyrzucana do wewnętrznego śmietnika.

Ad.1) pełna zgoda - to samo obserwuje u siebie/Syntia
    Ad.2) możliwe - sam tego nie przerabiałem

ps.
    Najbardziej jednak obawiam się braku wody podczas odkamieniania.
    Mam prawdopodobnie problem z czujnikiem pojemnościowym, albo
    z zasilaniem (filtracja U zasilającego). Na razie temat odpuściłem
    .