Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym wyczyścić lutownice transformatorową i oporową

mateusz2015_5102 05 Apr 2017 16:30 2226 41
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Napisałem powyżej - każdy grot podczas lutowania wchodzi w stop z cyną, czyli ulega erozji. Chcesz mieć wieczny ? Nie da się. Bardziej mnie interesuje poprawnie wykonany punkt lutowniczy, niż to ze grot będę musiał wymienić po 500 razach czy po tysiącu. Kilkadziesiąt postów o pozornych, groszowych oszczędnościach.
  • TermopastyTermopasty
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    No nie przesadzajmy ze się nie da bo ja osobiście używam już z 20 lat jeden grot pokryty jakimś stopem szlachetnym ale nawiasem powiedziawszy nie bardzo wiem co to za metal lub stop w każdym bądź razie pokryty jest metodą natrysku plzmowego w próżni. Być może w dzisiejszych czasach gdzie jakość przekłada się na sprzedaż, używa się tandetnych metod pokrywania metali metalami.
  • TermopastyTermopasty
    398216 Usunięty
    Level 43  
    zybex
    Helpful for users
    Można kupić kostkę salmiaku, który jak najbardziej służy do oczyszczania grotów.
    Niestety trochę to kosztuje. Opis z aukcji wraz z ceną.

Salmiak w kostce 80g

Służy do usuwania tlenków z miedzianych grotów lutowniczych oraz oczyszczania powierzchni metali. Gorący grot lutowniczy należy przycisnąć do salmiaku, co spowoduje, że topiący salmiak skutecznie oczyści grot z warstwy tlenków- nawet wówczas jeśli grot jest bardzo zabrudzony i przegrzany. Salmiak po ostygnięciu znowu przyjmuje stałą konsystencję.

łatwość i szybkość wykonania zabiegu
    salmiak jest bardzo oszczędny w zużyciu
    wymiar: 20x40x65mm
    waga: 80g

Cena brutto: 7zł
    abart64
    Level 31  
    Jeśli autor ma dobrze pokryty grot to tylko delikatne środki bo szkoda powłoki. Ale to musi być naprawdę dobra powłoka bo to czym są pokrywane ostatnio groty dostępne w sklepach i w sieci to nie wiem co to jest. Wszystko tym można robić tylko nie lutować. Cyna wcale nie zwilża, zlepia się w kulki i lepiej to przejechać iglakiem do czystej miedzi niż smarkać tym co było. Najlepsze że w niektórych pod powłoką nie ma miedzi tylko coś jakby aluminium? Oczywiście piszę o tych dość tanich i popularnych, pewnie markowe nie mają tych problemów.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    abart64 wrote:
    Oczywiście piszę o tych dość tanich i popularnych, pewnie markowe nie mają tych problemów.
    Korzystam na co dzień z Elwika, miałem w używaniu jakiś czas jakąś stację z chin, i jakoś nie zauważyłem takich problemów. Albo masz jakiś wyjątkowy badziew, albo nie bardzo wiesz o czym piszesz.
    Albo po prostu nie wiesz że grot należy przed pierwszym lutowaniem pocynować, a w trakcie pracy co jakiś czas przetrzeć na gąbce/czyściku i ponownie nałożyć kroplę świeżej cyny? Podobnie po zakończeniu pracy - zanim wyłączysz zasilanie - kropla cyny i dopiero "OFF".
    Ja tak zostałem nauczony jeszcze 45 lat temu i zawsze tak robię - zero problemów.
    kot mirmur
    Level 33  
    Witam kolegów.Mi wiernie od wielu lat służy transformatorówka TD-08 typ LT 75/45.Groty dorabiam z drutu Cu stosowanego w instalacjach elektrycznych-przekroje od 1,5 do 4 kwadrat [najbardziej optymalny 2.5 kwadrat].Jako czyścik stosuję zwykły papier toaletowy i świeża warstwa lutu z topnikiem. Lutownicę trochę ulepszyłem poprzez wymianę śrub mocujących grot,zastosowałem śruby z gwintem M4.Rowki stykowe grota czyści się czubkiem noża monterskiego raz na rok,i wystarcza.Może nie jest to super precyzyjny sprzęt,ale wszystko zależy od umiejętności użytkownika i do lutowania czego się go używa.
    mateusz2015_5102
    Pupil
    A o jakiej grubości w mm wchodzą śrubki do lutownicy transformatorowej? (Chodzi o te śrubki co trzymają grot)
    kot mirmur
    Level 33  
    Wszystko zależało od producenta, a było ich wielu.W tych które ja miałem były śruby z gwintem M3 i takie jakie były stosowane w osprzęcie elektrycznym z lat 80-tych [śruby mocujące przewody w gniazdkach] , i to było chyba 3,5 mm.
    mateusz2015_5102
    Pupil
    kot mirmur wrote:
    Wszystko zależało od producenta, a było ich wielu.W tych które ja miałem były śruby z gwintem M3 i takie jakie były stosowane w osprzęcie elektrycznym z lat 80-tych [śruby mocujące przewody w gniazdkach] , i to było chyba 3,5 mm.

A wiesz jakie śrubki są w lutownicy lutola.(Te mocujące grot)
    kot mirmur
    Level 33  
    Niestety nie.Nie masz suwmiarki? Jak nie masz , to wykręć tą śrubę i idz z nią do jakiegokolwiek mechanika czy ślusarza,albo sklepu ze śrubami.