Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie wzmacniacza.

michu_t 25 Lip 2005 10:34 1610 9
 • #1 25 Lip 2005 10:34
  michu_t
  Poziom 15  

  Witam, mam zrobiony wzmacniacz z PE 1/1998 na tranzystorach polowych IRF 540, IRF 9540 (jest on w załączniku na str. 10). Mam zrobione dwa kanały i wpakowane w obudowę po Technicsie SU-V4X. Wzmacniacz ten mam podłączony do barwy tonu z tego Technicsa i mam pewien problem z ta barwą. Ma ona regulację ±10dB dla 50Hz i 20kHz, ale gdy ustawiam potencjometr od basu albo od wysokich powyżej ¾ skali to potencjometry jakby nagle zaczynały gubić masę i zaczyna brzęczeć, a im dalej kręce potencjometrami tym bardziej jest to słyszalne. Jak ww. barwe podłączyłem szeregowo w postaci korektora do innego wzmaka to wszystko było wporzadku.
  Może wie ktoś jak rozwiązać mój problem...

  Pozdrawiam.

  0 9
  Załączniki:
 • #2 25 Lip 2005 11:10
  h jaworski
  Specjalista AGD

  może przedostaje ci sie na potencjometry składowa stała sprawdz czy nie masz na potencjometrach stałego napięcia

  0
 • #3 25 Lip 2005 11:20
  michu_t
  Poziom 15  

  Względem masy na potencjometrach nie występuje żadne stałe napięcie.

  Pozdr.

  0
 • Pomocny post
  #6 26 Lip 2005 08:44
  zibisound
  Poziom 22  

  Witam.Z tego co piszesz to przedwzmacniacz może się wzbudzać.Masę wejsciową końcówek mocy należy podłączyć do masy wyjściowej przedwzmacniacza i sygnały L i P przewodem ekranowanym a ekran tylko do masy końcówek mocy.Zasada jest taka,że masa mocy nie może się łączyć z masą przedwzmacniacza!Pozdrawiam-Zygmunt.PS.Napisz czy moja porada pomogła.

  0
 • #7 26 Lip 2005 15:08
  darkfenriz
  Poziom 21  

  Niestety projekt jest kompletnie zły. Topologia będzie dobrze działać w symulatorze, ale szumy i piękne 100Hz z zasilania będzie dodawać się do sygnału użytecznego, szczególnie dla silniejszych basów, gdy zasilanie przysiada.

  Po kolei:
  +C7 i -C8 są na stałym potencjale względem masy, zgoda?
  Prąd mosfetów wyjściowych zależy od napięcia brama-źródło, więc od potencjału na skrzyżowaniu R7,8,9,T1 dla górnego i R16,17,18,T3 dla dolnego.
  Teraz chyba staje się jasne że postaje dzielnik napięcia zasilania i punktu o stałym napięciu względem masy i w wyżej wymienionych punktach masz szum i 100Hz.

  Pierwszym półśrodkiem byłoby tu połączenie C7 i C8 nie do masy, lecz odpowiednio do dodatniego i ujemnego zasilania (i pamiętaj o zmianie polaryzacji okładek). Wtedy napięcia na bramkach będą stałe w stosunku do zasilania-stąd niezmienny prąd przy przysiadaniu, natomiast może powstać ruchomy punkt pracy, ale to mniejsze zło.
  Oczywiście zwiększenie pojemności w zasilaczu też wskazane.

  Jeśli Cię przekonałem i to zrobisz to pokombinujemy dalej.
  Pozdrowienia.

  0
 • #8 26 Lip 2005 19:10
  michu_t
  Poziom 15  

  To teraz tak:

  zibisound - możesz narysować jak mam połączyć te masy, bo do końca nie rozumiem tego co napisałeś

  darkfenriz - sam wzmacniacz jest ok. Przy pełnym wysterowaniu bez żadnego sygnału na wejściu, na wyjściu wzmacniacza jest napięcie nie przekraczające 5 mV, więc całkiem dobrze. Problem zaczyna się jak podłączam barwe tonu i ustawię potencjometry od basu i sopranu na maxa, wtedy już na wyjściu słyszalne są brzęki. Aha, wzmacniacz nawet jak jest ustawiony na min. głośności to już brzęczy z barwą tonu. Nie ma chyba sensu ingerować w same końcówki mocy bo bez barwy chodzą praktycznie bezszumowo.

  Problem jest chyba z ta barwą, albo z jej podłączeniem, masą itp.

  W załączniku dodaję schemat wzmacniacza w którym była omawiana barwa tonu. Na schemacie na czerwono zaznaczyłem złącze do którego podłączana jest barwa (nie ma jej na schemacie), i opisałem tak jak mam ją podłączoną, z tym że zamiast "wchodzić do schematu", wchodzi na wejście wzmacniacza. Może zasilanie tego wzmacniacza cos komuś podpowie. Nie mam niestety schematu barwy tonu.

  Proszę o kolejne odpowiedzi bo już nie wiem co robić...

  Pozdrawiam.

  0
 • #9 28 Lip 2005 01:34
  michu_t
  Poziom 15  

  Poczytałem trochę na "elce" i tak myślę że to może pętla masy tak wzbudza tego mojego nieszczęśnego preampa. Niedługo zapodam rysunek jak mam wszystko podłączone i powiecie mi jak mocno namotałem. :D

  Pozdro

  0
 • #10 28 Lip 2005 15:07
  michu_t
  Poziom 15  

  Mam już rozrysowany schemat mojego podłączenia wzmacniacza z przedwzmacniaczem. zibisound napisał: "Masę wejsciową końcówek mocy należy podłączyć do masy wyjściowej przedwzmacniacza i sygnały L i P przewodem ekranowanym a ekran tylko do masy końcówek mocy.Zasada jest taka,że masa mocy nie może się łączyć z masą przedwzmacniacza!" i z tego co widzę to mam chyba coś nie tak.

  Co mam zmienić w połączeniu mas?

  Proszę o pomoc.


  Pozdrawiam.

  0