Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zelmer Aquawelt - problemy ze zwijaczem

Pawelek2480 04 Apr 2017 22:05 2895 23
 • #1
  Pawelek2480
  Level 7  
  Witam,
  Mam problem, otóż mój odkurzacz Zelmer Aquawelt ma jakby problem ze zwijaczem. Pewnego razu miałem nieposprzątane w domu, aż tu nagle telefon, że za 15 minut goście przyjadą. Pozbierałem niepotrzebne rzeczy, pościerałem kurze i zabrałem się za odkurzanie. Szarpnąłem w pospiechu za kabel odkurzacza i od tamtej pory nie sprzątał. Wziąłem szufelkę i zmiotkę i jakoś posprzątałem, ale co najdziwniejsze, jeśli wyciągnie się kabel, aż do końca i zacznie się go powoli zwijać ok 4 cm od samego końca zwijacza to on się uruchamia. Jednak podczas sprzątania, jak zwinie się np. 5 cm kabla przypadkowo, odkurzacz się wyłącza. Jeżeli nie włączy się sposobem podanym podanym u góry, on się nie włączy. Chciałbym go naprawić tak, żeby normalnie na jakiejkolwiek długości jest kabel on się włączał, a nie dopiero, gdy kabel jest całkowicie rozwinięty. Nie wiem co dalej z nim począć i co może być tego powodem. Proszę o pomoc. Jeśli ktoś się na tym zna proszę o odpowiedz.
 • Helpful post
  #2
  rychomuch
  Level 29  
  Witam.
  Przerwa na kablu około 15-20cm od zacisków przyłącza na zwijaczu kabla.
 • #3
  Pawelek2480
  Level 7  
  Nie wiem dokładnie o co tobie chodzi. Można trochę jaśniej??
 • #6
  Pawelek2480
  Level 7  
  Pół biedy za mną, rozebrałem odkurzacz i naprawiłem zwijacz , ale silnik i pompa nie działa. Prąd dochodzi do płytko sterującej i od każdego kabelka jest prąd (sprawdzałem probówką). Silnik nie chce się włączyć, pomimo iż prąd dociera do niego, pompa tak samo. Może wiecie co to może oznaczać. Przed ostatnim odkurzaniem silnik i pompa działały bez zarzutu. Ps : Nie sprawdzałem dosłownie przy silniku tylko na płytce, tam gdzie prowadzą kable do silnika, a po 2 strasznie długo i ciężko się składa kopułę od silnika. No masakra zajęło mi jego składanie 40 min.
 • Helpful post
  #7
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Pawelek2480 wrote:
  sprawdzałem probówką
  To znaczy, że nic nie sprawdziłeś. Zwijacz dalej uszkodzony albo po naprawie coś źle połączone.
 • #8
  Pawelek2480
  Level 7  
  Ale ja wszystko dobrze podłączyłem, a po 2 przecież jak probówka się świeci to znaczy, że jest prąd co nie? A no może i macie racje, bo jak podłączyłem silnik na sucho do tego samego zwijacza, omijając płytkę sterującą i tak nie ruszył.
 • #10
  Pawelek2480
  Level 7  
  No racja, racja, ale mam naprawić zwijacz czy może nowy kupić??
 • #12
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Pawelek2480 wrote:
  No racja, racja, ale mam naprawić zwijacz czy może nowy kupić??


  Przewód / obsada do wymiany.
 • #13
  Pawelek2480
  Level 7  
  Wcześniej wyjąłem ze zwijacza kabel i był pod napięciem, bo podłączyłem do 2 odkurzacza przez wtyczkę xd
 • #14
  Pawelek2480
  Level 7  
  A jednak zwijacz nie łączy. Co mam z tym zrobić? Mogę ominąć zwijacz i wyjąc kable z niego i bezpośrednio pod płytkę sterującą ? Tak żeby zwijacz kabla nie zwijał do czasu gdy nowego nie kupie ?
 • #15
  rychomuch
  Level 29  
  rychomuch wrote:
  Witam.
  Przerwa na kablu około 15-20cm od zacisków przyłącza na zwijaczu kabla.


  Wypnij złącze od zwijacza - omomierzem zmierz ciągłość przewodów ( wtyczka z przewodami wypiętymi od zwijacza np. bolec-przewód izolacji niebieskiej czy jest ciągłość? Jeśli nie to ten sam bolec i przewód izolacji brązowej...) Jak sprawdzisz który ma przerwę to go chwyć kleszczami i pociąg.
 • #16
  Pawelek2480
  Level 7  
  Ej chyba wiem. Jak rozbierałem zwijacz to pierścień jeden swobodnie się obracał jak poruszyło się go palcem, a 2 ani drgnął. Zauważyłem iż 2 pierścień który się nie obracał miał przylutowany przewód. Jak sądzicie ? Czy przewód od 1 pierścienia mógł się odlutować i zwijacz przez to nie łączy , bo kabel sprawdzałem i jest dobry [łączy, jest na nim zasilanie]?
 • #17
  niewolno2
  Level 40  
  Kolego Pawelek2480, to Ty masz przed sobą ten zwijacz a nas pytasz co może być w nim nie tak, trochę własnej inicjatywy. Rozbierz zwijacz ponownie sprawdź ciągłość przewodu jeżeli jest uszkodzony to go wymień i po sprawie bo będziemy się tu doktoryzować :D .
 • #18
  Pawelek2480
  Level 7  
  Ok ok, po prostu nie chce mi się go ciągle rozbierać i składać :P. Ale zrobię tak jak mówisz
 • Helpful post
  #20
  rychomuch
  Level 29  
  Nie, bo nie jest lutowany. Po prostu się przerwał. Musisz go przylutować, albo kupić nową "obsadę pierścieni do zwijacza" (jeżeli to ta wersja zwijacza). https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10161555#10161555[/quote]

  Tak też mogło się stać. Przewód jest zgrzewany do pierścienia. Tam też można szukać przerwy. Taki pierścień można zakupić na : https://shop.aswo.com/aswoShop/startPage.faces#nsearched
 • #21
  Pawelek2480
  Level 7  
  A czy pierścień w odkurzaczu obracać się, bo zauważyłem że jeden z pierścieni jest przylutowany, a 2 z kolei obraza się o 360 stopni. Tak więc powinien się obracać przylutowany? Jeśli nie to co to oznacza?
 • #22
  goldi74
  Level 43  
  Obydwa pierścienie powinny być nieruchome. Nie mogą się obracać bo są do nich dogrzane lub przylutowane przewody.
 • #23
  Pawelek2480
  Level 7  
  Odkurzacz już działa. Pierścienie zlutowane . Odkurza idealnie. Dziękuję za pomoc ;)
 • #24
  Pawelek2480
  Level 7  
  Zwijacz został wymieniony na nowy, bo ostatnio znów się zepsuł. Dziękuję za pomoc :D