Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warystor 250V czy 275V jako zabezpieczenie urządzenia pracującego w sieci

04 Kwi 2017 23:38 14226 53
  • Poziom 9  
    Chodzi mi o jak najlepsze i najtańsze zabezpieczenie komputera przed przepięciami. Dom jednorodzinny. W rozdzielni zabezpieczenie klasa B+C.
    Przy gniazdku zasilającym klasa D. Chciałbym dodać dodatkowe zabezpieczenie gdyż klasa D przepuszcza i tak spore napięcie na urządzenie.
    Zastanawiam się czy w sieci 230V bezpieczne będzie użycie warystora P2T250E (Maximum continous AC 250V) z zabezpieczeniem nad prądowym 6A w obwodzie ?

Link
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, superviper ! Przedstawiam ci dla zapoznania własny schemat obrony domowego urządzenia( lodówka, telewizor, komputer ) od przekroczenia napięcia sieci i niespodziewanych wielokrotnych włączeń i wyłączeń tego napięcia.Wykorzystuję ten schemat więcej 3 lat i utracił rachunek awaryjnym sytuacjom w sieci przy których schemat obronił od zniszczenia domowe urządzenie, zwłaszcza lodówka, u której wykorzystuje się silnik z rozruchowym uzwojeniem . Pamiętam wypadki zwiększenia napięcia do 260 i 410V( odłączenie kabla N ) . Spłonął warystor i bezpiecznik. Warystor broni od przekroczenia napięcia, a przekaźnik od niespodziewanych dużo krotnych włączeń i odłączeń napięcia sieci. Warystor 250V czy 275V jako zabezpieczenie urządzenia pracującego w sieci
  • Poziom 39  
    aksakal napisał:
    Moja rekomendacja - uwzględniając napięcie sieci 230V- wykorzystaj warystor 275V.
    Po jakim czasie układ wyłącza przy napięciu 400V AC ?
    Kolega, CYRUS2! Nie zrozumiałem o których 400V mówisz.
  • Specjalista elektryk
    superviper napisał:
    W rozdzielni zabezpieczenie klasa B+C.

Upierdliwy jestem ;) ale co tam. Co masz zbudowane jako to Twoje "B+C" i gdzie odprowadzają przepięcia? Poproszę o fotkę tego aparatu.
    Przy okazji dodatkowe pytanie, w jaki sposób i czym zasilany jest dom? Jeżeli kablem to jaka jest jego długość?
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 36  
    CYRUS2 napisał:
    Po jakim czasie układ wyłącza przy napięciu 400V AC ?
    aksakal napisał:

Pytanie CYRUSA jest zasadne. Dotyczy napięć powyżej których zadziała warystor.
    Czasy warystora i bezpieczników już znamy.
    Należy jeszcze uwzględnić czas zmiany stanu przekaźnika.
  • Moderator Robotyka
    superviper napisał:
    Chodzi mi o jak najlepsze i najtańsze zabezpieczenie komputera przed przepięciami. Dom jednorodzinny. W rozdzielni zabezpieczenie klasa B+C.
    Przy gniazdku zasilającym klasa D. Chciałbym dodać dodatkowe zabezpieczenie gdyż klasa D przepuszcza i tak spore napięcie na urządzenie.

W sieci już wiele nie wykombinujesz. Linia zasilająca nie jest zasilaczem stabilizowanym i nie do tego jest stworzona.

Dalsza linia obrony to DOBREJ klasy listwa ochronna z filtrami i wysokiej jakości zasilacz w samym komputerze, a nie jakiś "chińczyk" za 200 zł.
    Wiele osób dobiera zasilacz do komputera na zasadzie "byle watów dużo i tanio". Tymczasem dobrej jakości zasilacze posiadają naprawdę dobre filtry i zabezpieczenia. W ostateczności i dla pewności - UPS.
    Tanie to nie jest (nie tak jak element elektroniczny wpleciony w druty gniazdka), ale potrafi uratować zadek.
    Jednak jak ci piorun trafi w sieć, to naprawdę niewiele pomogą powyższe środki.
  • Poziom 39  
    aksakal napisał:
    Podajesz na wejście przed bezpiecznikami napięcie 400V.
    Po jakim czasie spalą się bezpieczniki ?
    Robiłeś takie próby ?
    Kolega, CYRUS2! Jeśli możesz zaproponować lepszy wariant to nikt nie zabrania . Pierwszym spłonie waristor, a to wywołuje odłączenie przekaźnika i obciążenia, a czas za który spłoną bezpieczniki już nie ma znaczenia.
  • Poziom 36  
    Aksakal,
    mnie się Twój układ, przy odpowiednim do potrzeb doborze elementów, podoba.
    aksakal napisał:
    Pierwszym spłonie waristor,

Czyżby?
    Przelicz dla bezpiecznika F z czasem reakcji 20 ms i konkretnego warystora.
    CYRUS2 napisał:
    Po jakim czasie spalą się bezpieczniki ?

Zależy od typu bezpiecznika.
    Kolego! Nie widzę sensu dyskusji! Kto ma lepszy wariant - wykładajcie, dzielicie się doświadczeniem. A tak tylko teoria, słowa. słowa i nic konkretnego, Jak u nas na Wschodzie mówią - ile nie mów Chałwa, Chałwa - w ustach słodko nie będzie.
  • Poziom 36  
    aksakal napisał:
    Kolego! Nie widzę sensu dyskusji!

Szkoda.
    aksakal napisał:
    A tak tylko teoria, słowa. słowa i nic konkretnego,

Z całym poważaniem, ale przedstawiłem kilka konkretnych parametrów.
    aksakal napisał:
    Jak u nas na Wschodzie

My też na wschodzie.
  • Poziom 39  
    aksakal napisał:
    Pierwszym spłonie waristor, a to wywołuje odłączenie przekaźnika
    Oczekuję że kolega poda czas po którym spłonie warystor 275V jak w sieci pojawi się 400V.
    Sprawdzał kolega jaki to czas ?
    Jeżeli kolega zaleca autorowi tematu budowanie układu to powinien kolega znać jego szacunkowe parametry liczbowe.
    aksakal napisał:
    Kolega, CYRUS2! Jeśli możesz zaproponować lepszy wariant to nikt nie zabrania .
    Wykonywanie urządzeń elektrycznych pod 230V AC to nie jest zabawa w „małego elektryka”.
    Jak sobie to kolega wyobraża ?
    To co kolega proponuje w ogóle nie wchodzi w rachubę. Nawet gdyby było skuteczne.
    Bo ze schematu zrobić realne urządzenie to wcale nie jest takie proste.
    Tylko dla początkującego wydaje się to proste i możliwe.
    Kolega, CYRUS2! Przeczytaj uważnie że napisałem w Post # 2 . Gdzie widzisz tam moją rekomendację autorowi tematu zrealizować ten schemat . Tam zrozumiale napisano - Przedstawiam Dla Zapoznania ...Dlaczego przypisujesz mi to, czego nie pisałem? Autorowi tematu jest nie potrzebny schemat, on prosił tylko typ warystora .I na koniec - która różnica który element za ile nano mikro czy mili sekund spłonie pierwszym? Ważnie to, co schemat wykonuje swoje przepisanie i to nie jednorazowo potwierdzono praktyką. Popatrzcie schematy telewizorów, monitorów, ATX i nie tylko . W większości z ich dla obrony od przekroczenia napięcia wykorzystują się warystory . Jeśli na wasz pogląd taka obrona mało efektywna, to dlaczego nie okazujecie pretensji producentom, a milczano wykorzystujecie wyroby z taką obroną ? Siadujcie przed monitorem, komputerem, wzmacniaczem w każdym z których wykorzystuje się analogiczna obrona i krytykujecie ta obrona . Dziwnie ! Gdzie logika?
  • Poziom 39  
    aksakal napisał:
    Kolega, CYRUS2! Przeczytaj uważnie że napisałem w Post # 2 . Gdzie widzisz tam moją rekomendację autorowi tematu zrealizować ten schemat Tam zrozumiale napisano - Przedstawiam Dla Zapoznania Dlaczego przypisujesz mi to, czego nie pisałem?
    W jakim celu ma sie zapoznawać z twoim schematem ?
    Jak publikujesz schemat, na dodatek zapewniasz, że dobrze działa to jest twoja rekomnendacja.
    aksakal napisał:
    Popatrzcie schematy telewizorów, monitorów, ATX i nie tylko . W większości z ich dla obrony od przekroczenia napięcia wykorzystują się warystory .
    Podaj faze na zero - przekonanmy sie ile z nich przeżyje.
    Odradzam takie eksperymenty.
    aksakal napisał:
    Jeśli na wasz pogląd taka obrona mało efektywna, to dlaczego nie okazujecie pretensji producentom, a milczano wykorzystujecie wyroby z taką obroną ?
    Warystory nie są do ochrony przed wzrostem napięcia w sieci do 400V.
    Warystory mają tłumić tylko krótkie „piki” napięciowe.
    Nie są zastosowane do ochrony przed awariami sieci zasilającej.
    Rozróżniaj awarie i przepięcia.
    Czytaj fachowe teksty - nie Wikipedię.
    Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ≠ zabezpieczeniu przed wzrostem napięcia w sieci do 400V.

Bo 400VAC to nie jest przepięcie - tylko awaria zasilania.
    aksakal napisał:
    Gdzie logika?
    Logika jest, tylko, że koledze brakuje wiedzy.

Dodano po 7 [godziny] 40 [minuty]:

Pomierzyłem warystory na 275V.
    Czym lepszej jakości warystor,tym gorzej zabezpiecza.
    Wniosek z rekomendacji kolegi Aksakal.
    Jak ktoś chce "udawać" że posiada zabezpieczenie "przed przerwą w zerze" lub pojawieniem się 400V AC to niech stosuje warystor na 275V.
  • Poziom 36  
    CYRUS2 napisał:
    Pomierzyłem warystory na 275V.
    Czym lepszej jakości warystor,tym gorzej zabezpiecza.

Mógłbyś opisać te pomiary?
  • Poziom 39  
    Mierzyłem warystor "275L20".
    Średnica 15,3mmm, grubość 2,9 mm.
    Takie akurat wczoraj kupiłem - 5szt.
    Pobór prądu AC.
    275V - 56uA
    330V - 3,6mA
    350V - 10mA
    370V -37mA
    400V - ok.100mA.
    Czas po którym warystor dostanie zwarcia, zależy od wydzielonego ciepła.(fizyka)
    W przypadku warystorów które mierzyłem, 400V AC to była ok. sekunda.
    Natomiast 390V AC to już dość długo - kilka sekund.

Posiadam a w domu warystory 15,3mm /5,25mm ale na inne napięcie.
    Warystory różnią się mocą i możliwością absorbcji energii.
    Charakterystyki są te same.

To oznacza, ze te grubsze warystory będą miały dłuższy czas reakcji do zwarcia.
    Mocniejszy warystor gorzej zabezpiecza.
    Jest to niby bez sensu ale...
    Praca warystora do zwarcia to nie jest jego normalne zastosowanie.
    Normalne to - warystor ma pochłonąć energię bez zniszczenia.
  • Poziom 36  
    Dziękuję.
    Twoje pomiary wiele wyjaśniają odnośnie funkcji układu Aksakala, tym bardziej, że zastosował on warystor 350 - 375 V.
    Cyrus,
    mógłbyś zmierzyć ten 275 warystor pod napięciem stałym?
    Przy ok. 350 V powinien przechodzić on w stan zwarcia, również zanim się rozgrzeje.
    Kolegi, żeby nie przypuszczaliście, a tym więcej nie fantazjowały zawiadamiam was, że na schemacie wskazano amplitudowe znaczenie napięcia AC, a to oznacza, że czynne maksymalne napięcie złoży 248 - 262V AC.
  • Poziom 36  
    aksakal napisał:
    Kolegi, żeby nie przypuszczaliście, a tym więcej nie fantazjowały zawiadamiam was, że na schemacie wskazano amplitudowe znaczenie napięcia AC, a to oznacza, że czynne maksymalne napięcie złoży 248 - 262V AC.

Jaki, konkretny typ warystora proponujesz?
    Schemat wyłożyłem dla Zapoznania, jak przykład realizacji możliwego prostego i taniego sposobu obrony . Nie wskazałem typ warystora , a tylko amplitudowe znaczenie napięcia, przy którym gwarantowano spala się warystor czy bezpiecznik, a przekaźnik odłącza obciążenie . Znam, że to nie sam lepszy sposób, lecz lepiej czym nic . I praktyka już wielokrotnie potwierdziła - DZIALA . Minus sposobu - po każdej nieprzyjemnej niespodziance w sieci należy zamieniać warystor, lecz to lepiej czym zamieniać lodówkę czy telewizor.

Dodano po 49 [minuty]:

Kolega , Adamcyn ! Wskazywać typ warystora nie ma sensu ich bardzo dużo . Wykładam tablicę która pomoże wybrać warystor z potrzebnymi parametrami . Warystor 250V czy 275V jako zabezpieczenie urządzenia pracującego w sieci
  • Poziom 36  
    aksakal napisał:
    Nie wskazałem typ warystora

Szkoda.
    aksakal napisał:
    Wykładam tablicę która pomoże wybrać warystor z potrzebnymi parametrami .

Jakiego typu warystorów dotyczy Twoja tabela.
    Dla warystora 275 V (zapewne ZnO) Cyrus zmierzył inne wartości.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Mnie się schemat kolegi aksakala podoba. Oczywiście jest to przykład układu zabezpieczeń.

Ja chciałem zwrócić uwagę na jeden aspekt, który najczęściej jest niedoceniany - to rodzaj zastosowanych bezpieczników topikowych. Tutaj ja preferuję bezpieczniki ceramiczne, względnie szklane wypełnione piaskiem.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 36  
    Darom napisał:
    Ja chciałem zwrócić uwagę na jeden aspekt, który najczęściej jest niedoceniany - to rodzaj zastosowanych bezpieczników topikowych

Masz na myśli czas zadziałania?
    Bo ten jest w układzie Aksakala bardzo ważny.
    Świadoma akceptacja możliwości spalenia warystora przez projektanta - jest poważnym błędem.
  • Poziom 39  
    aksakal napisał:
    Schemat wyłożyłem dla Zapoznania, jak przykład realizacji możliwego prostego i taniego sposobu obrony . Nie wskazałem typ warystora
    Bez typu warystora to schemat jest bezwartościowy.
    Bez sensu jest zapoznawanie się z bezwartościowym schematem.
    aksakal napisał:
    tylko amplitudowe znaczenie napięcia, przy którym gwarantowano spala się warystor czy bezpiecznik.
    To że się kiedyś spali to każdy wie.
    Istotne jest po jakim czasie, zrobi zwarcie.
    Na to moje konkretne pytanie nie odpowiedziałeś.
    aksakal napisał:
    Wykładam tablicę która pomoże wybrać warystor z potrzebnymi parametrami .

Kolego "ameryki" tabelą nie odkrywasz.
    Jest dostępna na stronie EPCOS.
    Na dodatek ta twoja tabela niczego nie wnosi do tematu.
    Z tabeli nie wynika po jakim czasie warystor zrobi zwarcie.

390V AC przez kilka sekund.
    Komputer ma to wytrzymać ?
    I to ma być twój rekomendowany schemat ?
    Kolego odpuść sobie wciskanie „kitu”.
    Warystorem sprzętu nie zabezpieczysz - za mała nieliniowość.

Praca warystora 275V (tylko taki może być) to praca na granicy prądu przewodzenia.
    400V prąd zaledwie 100mA.
    100mA/400VAC nie jest gwarantowane, bo warystor ma tolerancję napięcia.
    Nie jest to warystor 275V +/- 1%
    Kolega, Adamcyn! Tablica dla warystorow CNR . Dla obrony lodówki wykorzystuję CNR14D361, telewizora - CNR14D331, szybkie bezpieczniki 2 - 5 A( zależy od typu obciążenia ) i przekaźnik prądu przemiennego produkcji PRL TYP - 15 220V , 3 grupy kontaktów na 10A - 2 grupę jest zjednoczona równolegle( dla obciążenia ), a 1 grupa wykorzystuje się dla samo blokowania . Powtarzam, schemat jest nie idealny i nie super efektywny, i w tym jestem zgodny z kolega CYRUS2, lecz prosty, tani i lepiej czym nic. I nie zapominajcie - napięcie sieci u nas z wami różne .

Dodano po 19 [minuty]:

Kolega, CYRUS2 ! Nie zajmuj się tylko krytyką ! Dawaj swój wariant schematu . Jeśli on będzie lepszy im skorystam się i powiem Bardzo dziękuję Kolega !!! Przeczytaj tekst na zdjęciu . Może on ci że to pryzpomni. Warystor 250V czy 275V jako zabezpieczenie urządzenia pracującego w sieci
  • Poziom 36  
    aksakal napisał:
    I nie zapominajcie - napięcie sieci u nas z wami różne

Aż tak?
    Pomyślałeś w takim razie, aby dodatkowym stykiem przekaźnika zabezpieczyć warystor przed spaleniem - zabezpieczenie przeciwpożarowe?
  • Pomocny dla użytkowników
    Wtrącę akurat swój obecny przypadek z warystorem. Otóż w spawarce inwertorowej był wstawiony równolegle do zacisków wyjściowych (spawalniczych) warystor 14D391K, czyli na napięcie 390V. Niestety uszkodził się w ten sposób, że jednak nóżka się upaliła i nastąpiła przerwa na nim. Teraz spawarka nie daje napięcia. Widać, że tego typu zabezpieczenie było mało skuteczne.

Warystor 250V czy 275V jako zabezpieczenie urządzenia pracującego w sieci
    U nas napięcie sieci 220V - nie duża, lecz jednak różnica.