Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Morele - Laptopy i płyty główne, jakie wybrać? Poradnik kwiecień 2017

Morele.net 05 Apr 2017 15:21 6777 6
Ochrona Domu
 • #1
  Morele.net
  Level 6  
  Morele - Laptopy i płyty główne, jakie wybrać? Poradnik kwiecień 2017
  Decyzja o zakupie nowego laptopa wymaga dobrego zorientowania się w ofercie. Wybór laptopów w różnych przedziałach cenowych jest wprost imponujący. Poszczególne modele różnią się często tylko detalami, ale czasami to właśnie w tych drobnostkach tkwi przysłowiowy diabeł. Jak wybrać laptopa, który spełni nasze oczekiwania? Jakie urządzania można znaleźć w poszczególnych przedziałach cenowych? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  Zanim zaczniemy przeglądać bogatą ofertę laptopów, warto ustalić kilka kwestii nadrzędnych. Warto zastanowić się nad poniższymi zagadnieniami, by od razu zawęzić grupę produktów do tych, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania.

  ? Jakim budżetem dysponujemy? To nadrzędna kwestia przy wyborze jakiegokolwiek urządzenia. Choć zwracanie uwagi na parametry jest równie istotne, to jednak dostępne środki wpływają na to, na jakie urządzenie możemy sobie pozwolić. Alternatywą może być jeszcze zakup ratalny albo przełożenie zakupu w czasie, jeśli chcemy kupić coś lepszego, na co w danym momencie nie wystarczy środków.
  ? Do czego potrzebne nam będzie urządzenie? Określenie sposobu użytkowania laptopa może być pomocne przy poszukiwaniach idealnego modelu. Zupełnie inne urządzenia można polecić osobom szukającym laptopa do stacjonarnej pracy, inne nadadzą się do gier, a inne do użytkowania przez całą rodzinę.

  Przy wyborze laptopa należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze komponenty

  ? Karta graficzna ? może być zintegrowana lub dedykowana oraz cechować się zróżnicowaną wydajnością. Jej wysoka jakość ma znaczenie szczególnie w przypadku laptopów gamingowych oraz do specjalistycznego projektowania graficznego.
  ? Procesor ? czyli serce każdego komputera. W laptopach z niższych półek cenowych dominują mniej wydajne procesory dwurdzeniowe. Laptopy gamingowe oraz multimedialne z wyższej półki bywają wyposażone w nowoczesne i wydajne procesory o dwóch lub czterech rdzeniach. Przy zakupie laptopa należy zwrócić uwagę nie tylko na liczbę rdzeni procesora, ale także na jego taktowanie, czy zapotrzebowanie na energię.
  ? Czas pracy na baterii ? dla wielu osób to właśnie ta kwestia ma znaczenie kluczowe. Czas pracy na baterii jest podawany przez producenta w specyfikacji technicznej urządzenia, ale należy pamiętać o tym, że to dane szacunkowe, które dotyczą najczęściej pracy przy dość niskim obciążeniu procesora.
  ? Dysk ? istotna jest nie tylko jego pojemność, ale także typ. W laptopach z niższej półki cenowej dominują dyski HDD, w urządzeniach ze średniej i wyższej półki można spotkać już dyski SSD (lżejsze, mniejsze i szybsze).
  ? Wygląd urządzenia ? design oraz gabaryty laptopa także nie są całkowicie obojętną kwestią. Jeśli zależy nam na zakupie modelu ultramobilnego, warto sięgnąć po ultrabooka lub laptopa o mniejszym ekranie i smukłej obudowie.

  Poszukiwania nowego laptopa ułatwi również sprecyzowanie przedziału cenowego, który nas interesuje i zorientowanie się, czego można spodziewać się po laptopach za dwa, trzy i pół lub pięć tysięcy złotych.


  Laptop do 2000 złotych

  W tym przedziale cenowym można znaleźć przede wszystkim podstawowe laptopy o niezbyt wygórowanych parametrach. Urządzenia te są bardzo często wybierane na początek ? na przykład dla dziecka albo do nowej firmy. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne i dla każdego, ale laptop do 2000 złotych może posłużyć do codziennej pracy biurowej, nauki, przeglądania stron internetowych i do mniej zaawansowanych multimediów. Do 2000 złotych można kupić:

  ? Laptopy uniwersalne ? urządzenia te charakteryzują się podstawowymi parametrami, niezbędnymi portami i złączami. Są najczęściej wybierane jako laptopy domowe. Można na nich przeglądać strony internetowe, sprawdzać pocztę, wykonywać prace biurowe czy oglądać filmy i seriale.
  ?Laptopy biznesowe ? w przedziale cenowym do 2000 złotych można znaleźć sporo laptopów biznesowych. To przede wszystkim urządzenia o podstawowej funkcjonalności (sprawdzą się w pracy biurowej, a nie w zaawansowanym projektowaniu) i solidnej konstrukcji.
  ?Laptopy ultramobilne ? lekkie, smukłe i wygodne urządzenia, które sprawdzą się w terenie. Do 2000 złotych można znaleźć laptopy, które dobrze użytkuje się na mieście, na uczelni czy w podróży.


  Laptop do 3500 złotych

  Przedział do 3500 złotych jest bardzo zróżnicowany i trzeba zwrócić szczególną uwagę na zakupy w tej cenie, by wybrać model o faktycznie wyższej wydajności niż w przypadku laptopa za 2000 złotych. Do 3500 złotych można kupić:

  ? Laptopy uniwersalne ? podobnie, jak modele do 2000 złotych, także te do 3500 złotych są najczęściej wybierane do zastosowań domowych. Laptopy uniwersalne w tej cenie są już jednak znacznie wydajniejsze i pozwalają na więcej rodzajów działań: można użytkować je do pracy, nauki, a nawet do niektórych gier.
  ? Laptopy biznesowe? w tej cenie nie brak dobrych i solidnie wykonanych laptopów biznesowych o wzmacnianej konstrukcji i z zabezpieczeniami biznesowych danych.
  ? Laptopy multimedialne ? popularny wybór w tym przedziale cenowym. Laptopy multimedialne do 3500 złotych idealnie sprawdzają się do większości zastosowań: do oglądania filmów, obróbki zdjęć, a nawet gier.
  ? Laptopy gamingowe ? w tym przedziale cenowym nie brak laptopów skonstruowanych z myślą o graczach. Nie są to, oczywiście, tak wydajne urządzenia, jak te za 5 czy 8 tysięcy złotych, ale pozwalają na swobodne granie w wiele nowszych gier.


  Laptop do 5000 złotych

  Przedział do 5000 złotych to już zauważalnie lepsza kategoria urządzeń. Laptopy w tej cenie są wydajne i wyposażone w dobre komponenty. Znajdziemy wśród nich:

  ?Laptopy biznesowe ? urządzenia o mocnej konstrukcji i zabezpieczeniach danych. Laptopy biznesowe w tej cenie to urządzenia, które posłużą już nie tylko przy prostych pracach biurowych, ale sprawdzą się także przy obsłudze zaawansowanych programów firmowych.
  ?Laptopy uniwersalne ? przeznaczone do zastosowania domowego. W tej cenie można znaleźć modele wyposażone w szybkie dyski SSD, wydajne procesory i lepsze układy graficzne, co przekłada się na płynne działanie podczas wielu różnych aktywności na laptopie.
  ?Laptopy multimedialne ? idealne dla tych, którzy szukają laptopa do oglądania filmów, do obróbki zdjęć, projektowania oraz niektórych gier. W tym przedziale cenowym można znaleźć dobre laptopy multimedialne o wydajnych komponentach i wszystkich niezbędnych złączach.
  ?Laptopy gamingowe ? dopiero przedział cenowy do 5000 złotych na dobre otwiera kategorię laptopów gamingowych. O ile w przypadku modeli za około 3500 złotych wybór był niewielki, o tyle za około 5000 złotych można już znaleźć kilka fajnych propozycji. To znacznie wydajniejsze urządzenia, o dedykowanych układach graficznych i wyższej pojemności pamięci RAM.
  ?Laptopy ultramobilne ? idealne podczas podróży, nauki na uczelni i przemieszczania się. W tym przedziale cenowym nie brak bardzo dobrych ultrabooków, które wyróżniają się długim czasem pracy na baterii oraz wysoką wydajnością.

  Zakup laptopa jest dobrym wyborem, ale czasami warto zastanowić się nad tym, czy nie lepszym wyjściem byłaby modernizacja użytkowanego komputera stacjonarnego. Jedną z pierwszych rzeczy, które warto wymienić w przestarzałym komputerze PC jest płyta główna.


  Nowa płyta główna

  Czasami wymiana pojedynczego komponentu wpływa na zwiększenie możliwości komputera, a czasami jest to po prostu konieczność ? na przykład wówczas, gdy poprzedni element uległ awarii. Wybór nowej płyty głównej nie musi być trudny, wystarczy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry.

  Przy wyborze nowej płyty głównej, trzeba uwzględnić jej kompatybilność z pozostałymi komponentami (przede wszystkim z procesorem, który użytkujemy). Należy to zrobić na podstawie zastosowanego gniazda procesora (podstawki).

  Dla procesorów marki Intel można zastosować następujące rozwiązania:
  1. Podstawka LGA 1151 ? stworzona dla procesorów z rodziny Skylake oraz Kaby Lake (na przykład dla procesorów: Intel Core i3-7100, i5-7500 czy Intel Pentium G4400).
  2. Podstawka LGA 1150 ? stworzona pod procesory z rodziny Haswell oraz Broadwell (na przykład do procesorów: Intel Core i3-4160, i7-4790 czy Intel Pentium G3250).
  3. Podstawka LGA 1155 ? rozwiązanie dla procesorów Sandy Bridge oraz Ivy Bridge ? zarówno Xeon, Celeron, Pentium, jak również Intel Core i3, i5 oraz i7 (na przykład dla procesorów: Intel Pentium G2030T, Intel Core i5-3550S).
  4. Podstawka 2011-3 ? rozwiązanie stworzone z myślą o procesorach i7 piątej i szóstej generacji (na przykład Intel Core i7-6800K, i7-5960X czy i7-6900K).

  W przypadku płyt głównych do procesorów marki Intel, warto jeszcze rozróżnić trzy grupy płyt głównych, jakie można znaleźć w sprzedaży (H, B oraz Z). Oznaczenia literowe często pojawiają się w nazwie płyty głównej. Co oznaczają?

  ? Płyty główne z oznaczeniem H ? są polecane przede wszystkim do zastosowania w komputerach uniwersalnych i domowych. Dobrze współpracują z procesorami, które są przeznaczone do obsługi programów biurowych, korzystania z filmów i multimediów.
  ? Płyty główne z oznaczeniem Z ? płyty do podkręcania, które wykorzystują dobry system chłodzenia i zasilania. Polecane dla graczy oraz najbardziej wymagających użytkowników.
  ? Płyty główne z oznaczeniem B ? płyty główne polecane dla użytkowników biznesowych.


  W przypadku procesorów marki AMD, należy sięgnąć po płytę główną wyposażoną w odpowiednią podstawkę:
  1. AM2/AM2+ - wariant stosowany z procesorami z serii Opteron. AM2+ to unowocześniona wersja gniazda, która umożliwia obsługę układów o trzech lub czterech rdzeniach.
  2. AM3/AM3+ - podstawka stworzona pod procesory Phenom II oraz Athlon II. Wersja AM3+ to nowocześniejsze gniazdo, które obsługuje także procesory FX.
  3. AM4 ? podstawka do nowszych procesorów Ryzen (na przykład Ryzen 7 1700 lub Ryzen 5 1400).
  4. FM1 ? płyta główna wyposażona w to gniazdo to układ do procesora Vision ze starszych serii APU.
  5. FM2/FM2+ - wariant stworzony z myślą o procesorach Trinity i Richland. Wersja FM2+ to gniazdo do procesorów APU A6, A8, A10 oraz Athlon II i X4.

  Bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze płyty głównej jest również jej format oraz złącza, w jakie została wyposażona.


  Formaty płyt głównych:

  ? ATX ? płyty główne ATX to pełnowymiarowe warianty, które sprawdzają się w większych obudowach typu Tower. Z uwagi na gabaryty, są to płyty główne wyposażone w największą liczbę złącz. Wymiar płyty głównej ATX to 305 x 244 mm.
  ? Micro-ATX ? mniejszy wariant płyty głównej, dobry do montażu w mniejszych obudowach, ale kosztem ilości zastosowanych złącz. Wymiary płyty głównej Micro-ATX to: 244 x 244mm.
  ? Mini-ATX ? miniaturowy wariant o wymiarach: 150 x 150 mm.
  ? ITX ? płyty główne w tym formacie są tanie i stosowane w tanich komputerach. Standard ITX to aż cztery różne formaty (Mini-ITX, Nano-ITX, Pico-ITX oraz Mobile-ITX).


  Złącza płyty głównej
  Zastosowane złącza na płycie głównej decydują o jej funkcjonalności i możliwości podłączenia do niej poszczególnych podzespołów. Złącza, na które warto zwrócić uwagę:
  ? Gniazdo procesora ? omówione powyżej. Musi być kompatybilne z użytkowanym procesorem.
  ? Gniazda SATA ? im nowsza wersja, tym szybszy transfer danych. Obecnie najczęściej stosuje się gniazda SATA III.
  ? PCI/PCI-Express ? obecnie stosuje się nowszy standard PCI-Express, który umożliwia szybszy transfer danych. Do tej magistrali podpina się między innymi kartę graficzną.
  ? Sloty RAM ? należy zwrócić uwagę na maksymalną ilość pamięci RAM oraz jej szybkość, jaka jest obsługiwana przez wybraną płytę główną.
  ? HDMI ? złącze do przesyłania cyfrowego sygnału wideo oraz audio.
  ? DisplayPort ? kolejne złącze multimedialne do transmisji cyfrowej.
  ? RJ-45 ? gniazdo niezbędne do podłączenia kabla internetowego.
  ? Złącze audio ? potrzebne do podłączania słuchawek i głośników.
  ? USB ? obecnie stosowane w standardzie 2.0 oraz 3.0 ? im nowszy standard złącza USB, tym szybszy transfer danych.

  Zakup nowej płyty głównej to dobry krok w stronę unowocześnienia użytkowanego komputera. Jeśli zamierzamy wymienić jedynie ten komponent, należy dobrać go do pozostałych podzespołów (przede wszystkim do procesora czy karty graficznej), a jeśli planujemy większą modernizację, warto postawić na najnowsze modele płyt głównych, które będą najbardziej przyszłościowymi rozwiązaniami.

  Zgoda na publikację //gulson
 • Ochrona Domu
 • #2
  And!
  Admin of Design group
  Zmiana płyty głównej lub procesora może wpłynąć na wydajność, a jak wygląda sprawa licencjonowania Windows 10 i jego wrażliwości na zmiany sprzętu? W poprzednich edycjach windowsów zmiany sprzętu powodowały czasem konieczność ponownej aktywacji.
 • Ochrona Domu
 • #3
  carnivore_23
  Level 16  
  A czy przypadkiem w przypadku licencji OEM licencja nie jest przypisana do płyty głównej ?
 • #4
  speedy9
  Helpful for users
  Oj @Morele.net popracujcie nad treścią...
  Morele.net wrote:
  AM2/AM2+ - wariant stosowany z procesorami z serii Opteron. AM2+ to unowocześniona wersja gniazda, która umożliwia obsługę układów o trzech lub czterech rdzeniach.

  Faktycznie, Opterony na AM2 były, ale to absolutnie nie było gniazdo dedykowane tym procesorom. W komputerach konsumenckich królowały Athlony 64 i Athlony 64 X2. Do tego były Semprony i Athlony 64 FX. Na Am2+ wyszły Phenomy X2, X3 i X4.
  Morele.net wrote:
  FM1 – płyta główna wyposażona w to gniazdo to układ do procesora Vision ze starszych serii APU

  Nie. AMD Vision to platforma laptopowa. Takie oznaczenie marketingowe. Proceosry na FM1 były jak najbardziej desktopowe, APU z rodziny Llano i Athlony.
 • #5
  mateusek33
  Level 7  
  Co do ATX to dotyczy komputerów stacjonarnych?Tak samo audio? W laptopach jest albo wyjście 2.0 np na słuchawki, albo bardziej zaawansowane przez usb. Według mnie artykuł bez sensu :)
 • #6
  assan18
  Level 3  
  Artykuł godny uwagi firma którą autor reprezentuje już nie kupiłem dysk ssd w tej firmie wysłano mi inny tańszy. Po ponad miesiącu użerania się z działem reklamacji zwrócili mi różnicę pieniążków faktury nie otrzymałem do tej pory a komputer składałem dla kolegi.
  Jak by ktoś mi nie wierzył w internecie jest pełno opinii i artykułów na temat działu reklamacji tej firmy.
 • #7
  Matheu
  Level 23  
  W artykule o LAPTOPACH - Morele.net pisze:
  Morele.net wrote:
  Formaty płyt głównych:
  ATX - płyty główne ATX to pełnowymiarowe warianty, które sprawdzają się w większych obudowach typu Tower. Z uwagi na gabaryty, są to płyty główne wyposażone w największą liczbę złącz. Wymiar płyty głównej ATX to 305 x 244 mm.
  Micro-ATX - mniejszy wariant płyty głównej, dobry do montażu w mniejszych obudowach, ale kosztem ilości zastosowanych złącz. Wymiary płyty głównej Micro-ATX to: 244 x 244mm.
  Mini-ATX - miniaturowy wariant o wymiarach: 150 x 150 mm.
  ITX - płyty główne w tym formacie są tanie i stosowane w tanich komputerach. S

  Czy to nie jest aby bez-rozumna zrzynka opisu dla stacjonarnych?
  W laptopie raczej rzadko widzi się chyba pełnowymiarową płytę ATX (no chyba, że w laptopie z obudową Tower ;) )

  Czy laptopy zwykle nie mają dedykowanych płyt głównych? - może byście w artykule o laptopach napisali coś o popularniejszych płytach właśnie dla laptopów???