Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz 16A a grubość przewodu.

rahtava 09 Kwi 2017 20:22 5205 40
    kkas12
    Poziom 42  
    vodiczka ja nic nikomu nie narzucam. Ja przedstawiam swoje zdanie.
    Zaś co Ty wolisz nie ma znaczenia bo liczy się to co wybierze użytkownik.
    A on wybierze lenistwo bo przecież rozwijanie całego przedłużacza to nadgorliwość.
    A gdy przeczyta Twoje posty w tym wątku to jest święcie przekonany iż wie wszystko bo jest nieomylny.

W moim Zelmerze jest niecałe 5 metrów przewodu 2x1,5mm2, więc rozwija się on praktycznie w całości. Zaś moc silnika to max 1500W i już nie wzrośnie tak jak w przedłużaczu mającym więcej niż jedno gniazdo.
    To tak gwoli wykazania iż porównanie przedłużacza na bębnie z odkurzaczem jest chybione.

vodiczka napisał:
    Należy przyjąć zasadę, że częściowo odwinięty przewód można obciążyć tylko tak jak całkowicie zwinięty, zgodnie z ostrzeżeniem na bębnie a przy braku takiego ostrzeżenia rozwijać całkowicie
    Ameryki kolega nie odkrył tą "zasadą". Bo przecież nie ma innej możliwości jak przyłączenie się do przedłużacza na jego końcu.
    Jest kolega za (rozwijaniem) a zarazem przeciw :lol:

PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    ...zawsze był zimny...
    Bo jest chłodzony ;)
    A przedłużaczy z chłodzeniem póki co nie ma.
    retrofood
    Moderator
    Sprawdzałem kilkukrotnie poprzez dotknięcie całego bębna z przewodem po 30-40 minutowej pracy i zawsze był zimny, w upały jedynie minimalnie ciepły(ale to minimalnie). Odkurzacz jest o mocy 1800W.

Nie żartuj sobie. Nie ma takiej opcji, gdyż silnik jest chłodzony powietrzem i bęben zawsze się nagrzeje, choćby od powietrza, a nie od przepływu prądu. To tylko powiększa nagrzanie.
    A to, że niby po 30 minutach jest zimny, włóż między bajki i tutaj takowych nie opowiadaj.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Witam.

No to pora na namacalny dowód.
    Budowa Katowice, ul. XXX :
    Przedłużacz 16A a grubość przewodu.

W innym przypadku, na innej budowie dozorca postanowił sobie coś pospawać.
    Spalił przedłużacz doszczętnie. Niestety, fotki brak :cry:
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Odkurzacz jest o mocy 1800W.

Moc silnika to 700-900W. Nawet przemysłowe karchery nie mają więcej.

Ale do kabla z odkurzacza dopiałem opalarkę 2kW bo długi przewód i solidna wtyczka i powiem ci że przewód się grzeje całkowicie rozwinęty.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    Skoro forum techniczne, to tę dyskusję o wyższości rozwiniętego przedłużacza nad nierozwiniętym, można zakończyć szybko łatwymi obliczeniami. Po pierwsze, należy obliczyć rezystancję danego przedłużacza. Przy znanym obciążeniu można wyliczyć, ile ciepła będzie się wydzielało. Wtedy będzie łatwiej zrozumieć, czemu nierozwinięte przedłużacze się topią.
    Po drugie, wyliczona rezystancja przedłużacza wpływa istotnie na wartość IPZ. Może się okazać, że po dodaniu przedłużacza do instalacji, zabezpieczenia nie zadziałają w odpowiednim czasie i powstanie pożar.
    vodiczka
    Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    vodiczka ja nic nikomu nie narzucam. Ja przedstawiam swoje zdanie.
    Narzucasz kolego, choćby tym wpisem:
    kkas12 napisał:
    Więc przestańcie dywagować o ostrzeżeniach bo czegoś takiego robić nie wolno.
    Przedłużacz musi być do końca rozwinięty!!! Zawsze!
    To nie to samo co napisać: "Ja zawsze rozwijam do końca i innym to zalecam" :)
    kkas12 napisał:
    To tak gwoli wykazania iż porównanie przedłużacza na bębnie z odkurzaczem jest chybione.
    Znów strzelasz sobie w kolano bo nikt takiego porównania nie robił. A jeżeli zwinięty przedłużacz w odkurzaczu się nie grzeje (w co wraz z innymi nie wierzę) to znaczy tyle, że jego przekrój jest dobrany do mocy silnika tak by mógł pracować w stanie zwiniętym.
    15kVmaciej napisał:
    Po pierwsze, należy obliczyć rezystancję danego przedłużacza
    Zwiniętego i rozwiniętego jest identyczna, ilość wydzielonego ciepła tak samo. Co nam powie, że na przedłużaczu tracimy np. 28W mocy? Decyduje większa zdolność do oddania/rozproszenia ciepła w stanie rozwiniętym.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Znów próbujesz narzucić swoje zdanie :) Gdy przedłużacz ma podaną obciążalność prądową w stanie zwiniętym i rozwiniętym to korzystam z tej informacji podobnie jak nie jeżdżę w mieście stale z prędkością 50 km/h gdy znak drogowy dopuszcza na danym odcinku 70 km/h.
    Po to Bóg dał rozum (a PRL zlikwidowała analfabetyzm) by z niego korzystać.
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    Temat zamykamy ponieważ autor nie odzywa się od 5 dni. Jeśli koledzy zainteresowani dyskusją przeniesiemy do elektryków.