Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz 16A a grubość przewodu.

05 Kwi 2017 15:33 7065 40
  • Poziom 13  
    Dzień dobry,

mam pytanie, otóż wielu producentów podaje na przedłużaczu 16A przy przewodach 1mm2.
    Czy taki przekrój jest dopuszczalny dla 16A?

Potrzebuję połączyć ok 10 przedłużaczy w szeregu na długość ok 35m do gniazdka z bezpiecznikiem 16A. Czy jeśli na końcu będzie 15A obciążenia to czy takie przedłużacze mogą się spalić?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    Do 16A powinien być 2,5mm2. To co na wtyczce jest napisane nie zawsze (co widać) jest w zgodzie z normami, ale tu raczej chodzi o spadek napięcia na kablu - przy krótkim przewodzie jest mały, więc producenci "olewają" normy. Jeśli masz zamiar pociągnąć zasilanie na odległość 35m - martwiłbym się o spadek napięcia bardziej, niż o to czy kabel się nie spali - rozłożony ma szansę się schłodzić - gorzej gdy masz do czynienia z 35 metrowym kablem na bębnie i korzystasz tylko z krótkiego odcinka, a reszta jest nawinięta - wtedy długotrwała praca takiego przedłużacza może wygenerować tyle ciepła, że izolacji popłynie.W wypadku kilku przedłużaczy łącznych w szereg do spadków napięcia na samym przewodzie może też dojść rezystancja styków - zależna od jakości i "zużycia" gniazd.
  • Poziom 25  
    Osobiście zacząłbym od jednego przedłużacza o długości 35m. W twoim rozwiązaniu jest sporo miejsc mogących powodować kiepski kontakt i wydzielanie ciepła. Nie wiadomo jakiej jakości będą przedłużacze. Nie muszą być stare, mogą byc "chińskie".
  • Poziom 23  
    @rahtava Jesli jeszcze nie kupiłeś 10 przedłużaczy to zainwestuj w porządny kabel i dokup końcówki i będziesz miał przedłużacz na lata a te 1mm 35m 15A to tylko się zaśmieje :)
  • Warunkowo odblokowany
    rahtava napisał:
    Potrzebuję połączyć ok 10 przedłużaczy w szeregu na długość ok 35m do gniazdka z bezpiecznikiem 16A. Czy jeśli na końcu będzie 15A obciążenia to czy takie przedłużacze mogą się spalić?

Jeśli na wtyczce lub gniazdku pisze 16/250V oznacza to, że sama wtyczka bądź też gniazdko jest w stanie wytrzymać 16 amper przy napięciu 250V prądu zmiennego. 16x250=4000W czyli tyle możesz podłączyć max do takiego gniazdka(czyli na przykład dwa czajniki mniejszej mocy). Nie ma to jednak nic wspólnego z przekrojem kabla gdyż powinien on wynosić co najmniej 2.5mm2 na żyłę (najlepiej 3-żyłowy).
  • Poziom 15  
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    16x250=4000W czyli tyle możesz podłączyć max do takiego gniazdka(czyli na przykład dwa czajniki mniejszej mocy). Nie ma to jednak nic wspólnego z przekrojem kabla gdyż powinien on wynosić co najmniej 2.5mm2 na żyłę (najlepiej 3-żyłowy).

Kolego w jakiej to miejscowości w Polsce mamy napiecie nominalne 250V?
    A co do liczby żył, KONIECZNIE 3-żyłowy, bo nie zakładam żeby był tylko dla urządzeń w 2 klasie ochronności.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    arlix napisał:
    Kolego w jakiej to miejscowości w Polsce mamy napiecie nominalne 250V?
    Nominalne 230V, maksymalne 250V jest możliwe i zgodne z normą. Przy podłączeniu czajników prąd rośnie proporcjonalnie do wzrostu napięcia. PATAFIAN_PATAFIAN policzył prawidłowo :) Patrz poniżej.
    398216 Usunięty napisał:
    - gorzej gdy masz do czynienia z 35 metrowym kablem na bębnie i korzystasz tylko z krótkiego odcinka, a reszta jest nawinięta - wtedy długotrwała praca takiego przedłużacza może wygenerować tyle ciepła, że izolacji popłynie
    Na szpuli czterometrowego przedłużacza mam ostrzeżenie: Max. 2500W 10A 250V w stanie całkowicie rozwiniętym i max. 1000W 4A 250V w stanie całkowicie zwiniętym. Przedłużacz kupiony w czasach gdy napięcie nominalne w Polsce wynosiło 220V ale produkt prawdopodobnie eksportowy bo ostrzeżenie w czterech językach /polski, angielski, francuski i niemiecki/
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    rahtava napisał:
    mam pytanie, otóż wielu producentów podaje na przedłużaczu 16A przy przewodach 1mm2.

Teoretycznie tak, ale warunki są dwa- długość przedłużacza i zabezpieczenie termiczne w przedłużaczu. Niestety nie wszyscy wiedzą, że zabezpieczenie w rozdzielnicy 16A pozwala na dużo większą "przepustowość", więc jak to się ma do teoretycznego obciążenia przedłużacza?- kolega jest w stanie obliczyć prąd płynący w obwodzie?
    rahtava napisał:

Tak. Ten przekrój przewodu przedłużacza na tej odległości jest partactwem, szkodliwym działaniem.
  • Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    Na szpuli czterometrowego przedłużacza mam ostrzeżenie: Max. 2500W 10A 250V w stanie całkowicie rozwiniętym i max. 1000W 4A 250V w stanie całkowicie zwiniętym. Przedłużacz kupiony w czasach gdy napięcie nominalne w Polsce wynosiło 220V ale produkt prawdopodobnie eksportowy bo ostrzeżenie w czterech językach /polski, angielski, francuski i niemiecki/
    Spróbuj na wyspach posługiwać się nierozwiniętym do końca przedłużaczem. Jak Cię zobaczy safety officer (behapowiec) wylatujesz z budowy.
    Więc przestańcie dywagować o ostrzeżeniach bo czegoś takiego robić nie wolno.
    Przedłużacz musi być do końca rozwinięty!!! Zawsze!
    Bo Ty odwrócisz się tyłem a ktoś inny się do Twej nierozwiniętej szpuli podłączy.

Były na forum fotki jak się takie "usankcjonowane" przez "instrukcję" lenistwo kończy.
    To jest dorabianie ideologii przeczącej prawom fizyki i narażanie ludzi na niebezpieczeństwo pożaru!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cześć.
    kkas12 napisał:
    Przedłużacz musi być do końca rozwinięty!!! Zawsze!

Krzysztof, to nie jest prawda i nie ma poparcia w przepisach.
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    Więc przestańcie dywagować o ostrzeżeniach bo czegoś takiego robić nie wolno.
    Przedłużacz o którym piszę (czterometrowy) nie jest na budowę a do domowego użytku. Napis umieścił producent przedłużacza w sposób trwały czyli przez wyrycie negatywu napisu w formie wtryskowej szpuli. Twoim zdaniem jego ostrzeżenie nie ma sensu ?
    Mój przykład pokazuje, że określenie maksymalnej dopuszczalnej mocy obciążenia przy maksymalnym napięciu zasilania jest poprawne a róznica pomiędzy obciążalnością w stanie rozwiniętym i zwiniętym znaczna (w podanym przykładzie 10A i 4A.)
    kkas12 napisał:
    To jest dorabianie ideologii przeczącej prawom fizyki i narażanie ludzi na niebezpieczeństwo pożaru!
    Opis na moim przedłużaczu jest jak najbardziej zgodny z prawami fizyki. :)
  • Poziom 42  
    No popatrz. I znów te wredne angole myślą inaczej niż niektórzy z nas.
    Co to za naród, co to za nacja?

Nie o poprawność określeń idzie, ale o to że używanie nierozwiniętego przedłużacza może zakończyć się pożarem.
    A takiej "eksploatacji" przez nieuświadomionego laika nikt wykluczyć nie może.
    A elektryk powinien zawsze rozpatrywać najbardziej niekorzystne warunki.
    Dlatego zamieszczanie takich informacji sensu nie ma, tak jak nie ma znaczenia długość przedłużacza. O zasade bowiem chodzi.
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    No popatrz. I znów te wredne angole myślą inaczej niż niektórzy z nas.
    Co to za naród, co to za nacja?
    Masz rację, nacja do d... bo lewą stoną jeżdżą. Niezgodnie z naszym prawem o ruchu drogowym :)
    Akrzy74 napisał:
    Krzysztof, to nie jest prawda i nie ma poparcia w przepisach.
    A skoro ich przepisy nie obowiązują u nas to przestrzegaj ich przepisów gdy pracujesz w Dublinie i naszych gdy pracujesz w Obornikach Śląskich.
    kkas12 napisał:
    A takiej "eksploatacji" przez nieuświadomionego laika nikt wykluczyć nie może.
    I po to jest ostrzeżenie na przedłużaczu :)
  • Poziom 43  
    rahtava napisał:

Kolego kręcisz na siebie sam bat, na końcu takiego przedłużacza będziesz miał przy sprzyjających okolicznościach będzie 202V .

Co zamierzasz tym zasilać?
  • Poziom 42  
    Już potępiłeś.
    Nakazałeś stosować polskie prawo a wychodzenie ponad jego zakres nazwałeś nadgorliwością.
    Ja natomiast wiem, że dobry nawyk jest zawsze dobrym nawykiem bez względu na to jak domorosły prawnik go nazwie.
    A jestem pewien, że kwestią czasu jest iż taki zapis się pojawi bo jak widać w kraju gdzie zdrowy rozsądek jest tępiony zgodnie z literą prawa potrzebny jest zapis sankcjonujący każdą duperelę i czynność bo Polak bez tego funkcjonować nie potrafi.
    Niech chałupa się spali, byle zgodnie z prawem.

Do kogo i do czego odnosi się ten post? [retrofood]
  • Poziom 36  
    Strumien swiadomosc..., chyba chciałeś napisać termik. Jak nie jesteś pewien jak napisać napisz: ma zabezpieczenie termiczne.
  • Poziom 42  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Każdy przedłużacz ma termika i on działa na zwiniętym, bo grzeje niesamowicie się.
    Nie kolego, nie każdy. Zwłaszcza starsze produkty. Ponadto nigdy nie ma pewności, że termik jest sprawny lub nie jest zmostkowany bo jego zadziałania były upierdliwe dla użytkownika.
  • Warunkowo odblokowany
    kkas12 napisał:
    Nie kolego, nie każdy. Zwłaszcza starsze produkty. Ponadto nigdy nie ma pewności, że termik jest sprawny lub nie jest zmostkowany bo jego zadziałania były upierdliwe dla użytkownika.

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem wyłącznika termicznego bądź też bezpiecznika termicznego na przedłużaczu ogrodowym sprzedawanym na przykład luzem(bez bębna) a gęsto często ludzie dorabiają do takich przedłużaczy bębny z kilku drutów albo felgi samochodowej i nadal na tym działają. Jest to według mnie głupota ale niektórym ludziom nie przetłumaczy.
    Co do przedłużaczy sprzedawanych na bębnach to sam z własnego doświadczenia wiem, że większość takowych ma zamontowany wyłącznik termiczny lecz nie zawsze działa bądź działa dopiero wtedy gdy izolacja na takowym nawiniętym na bęben przedłużaczu jest na tyle gorąca, że zaczyna płynąć lub śmierdzieć spalenizną.
  • Poziom 43  
    wyłącznik termiczny lecz nie zawsze działa

Mam kilka i farelka 2200W wyzwala termika na każdym takżę trzeba rozwijać.

A kolega autor zamierza 3,5kW na przedłużaczach zasilać.
  • Poziom 42  
    Tu nie chodzi o to jakie urządzenie ktoś chce zasilić, ale o to by nie użytkować przedłużacza gdy nie jest do końca rozwinięty.
    Nie wmawiajcie mi, że każdy użytkownik wie co taki napis (jeśli istnieje) oznacza.
    A bęben jest bębnem bez względu na to czy wykonał go producent przedłużacza czy jego użytkownik.
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    Nie wmawiajcie mi, że każdy użytkownik wie co taki napis (jeśli istnieje) oznacza.
    Nie wmawiaj nam, że każdy użytkownik wie, że przedłużacz powinien być całkowicie rozwinięty.
    Ty możesz go ładnie rozwinąć a przyjdzie ktoś i zwinie by mu się nie plątał pod nogami.
  • Poziom 43  
    Praca z całkowicie rozwiniętym przedłużaczem to nie głupota. :!:
    Jednak nie zgadzam się z twoim zdaniem, które chcesz narzucić wszystkim forumowiczom udzielającym się w tym temacie.
    Twoim zdaniem każdy użytkownik powinien wiedzieć, że nie wolno używać częściowo rozwiniętego przedłużacza. Ja wolę by wiedział kiedy wolno, kiedy nie. By umiał skorzystać z ostrzeżenia na bębnie i wiedział jakie obciążenie może podłączyć przy częściowo rozwiniętym a jeżeli takiego ostrzeżenia nie ma, rozwijał całkowicie. :|
  • Warunkowo odblokowany
    A wy panowie mi powiedzcie czy rozmiar bębna (jego średnica i szerokosc) odgrywa jaką kolwiek rolę? No bo w przypadku przedłużaczy ogrodowych to bęben jest wielki(około 30cm) i jest na nim nawinięte na przykład 20 metrów przewodu. W odkurzaczu na przykład również mamy bęben tylko tyle, że mniejszy i na nim nawet w przypadku całkowicie zwiniętego przewodu wszystko działa idealnie(przewód się nie grzeje).
  • Poziom 43  
    A wy panowie mi powiedzcie czy rozmiar bębna (jego średnica i szerokosc) odgrywa jaką kolwiek rolę?
    Przy stałej długości przewodu, większy bęben zapewnia lepsze chłodzenie bo mniej zwojów jest na nim nawiniętych.
    Należy przyjąć zasadę, że częściowo odwinięty przewód można obciążyć tylko tak jak całkowicie zwinięty, zgodnie z ostrzeżeniem na bębnie a przy braku takiego ostrzeżenia rozwijać całkowicie
    W odkurzaczu na przykład również mamy bęben tylko tyle, że mniejszy i na nim nawet w przypadku całkowicie zwiniętego przewodu wszystko działa idealnie(przewód się nie grzeje).
    Widocznie przekrój przewodu jest dobrany tak aby nawet przy całkowicie zwiniętym nie nagrzewał się nadmiernie. W to, że nic się nie grzeje nie uwierzę. Popracuj na zwiniętym 10 minut a potem wyciągaj go przez palce drugiej ręki. Poczujesz, że jest lekko ciepły.
  • Warunkowo odblokowany
    vodiczka napisał:
    Widocznie przekrój przewodu jest dobrany tak aby nawet przy całkowicie zwiniętym nie nagrzewał się nadmiernie. W to, że nic się nie grzeje nie uwierzę. Popracuj na zwiniętym 10 minut a potem wyciągaj go przez palce drugiej ręki. Poczujesz, że jest lekko ciepły.

Na całkowicie zwiniętym przewodzie w odkurzaczu pracuję już drugi rok a to dlatego, że gdy go rozwijam to nie zawsze chce się zwijając dlatego tez przyłączam do odkurzacza(do wtyczki która wystaje z tyłu) zewnętrzny przedłużacz o długości 4metry. Odkurzanie u mnie trwa nie 10 a 30-40 minut ze względu na duże pomieszczenia. Sprawdzałem kilkukrotnie poprzez dotknięcie całego bębna z przewodem po 30-40 minutowej pracy i zawsze był zimny, w upały jedynie minimalnie ciepły(ale to minimalnie). Odkurzacz jest o mocy 1800W.