Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podzespół do wzmacniacza (projekt).

MichałKob 25 Lip 2005 12:34 1898 4
  • #1 25 Lip 2005 12:34
    MichałKob
    Poziom 20  

Jestem w trakcie projektowania wzmacniacza lampowego, który oprócz właściwych układów lampowych będzie zawierał kilka ulepszeń. Jednym z nich będzie zdalne sterowanie głośności na podczerwień. Aby zachować brak półprzewodników w torze sygnałowym, regulację głośności zrealizuję poprzez silnik krokowy kręcący potencjometrem. Oś silnika krokowego będzie bezpośrednio sprzężona na sztywno z ośką potencjometru. Jako pierwsza część projektu powstał blok odbioru sygnałów zdalnego sterowania, powiązany ze sterownikiem silnika krokowego, na siedmiu IC, oraz współpracujący z nim pilot. (schematy w załącznikach.)

Zasada działania pilota jest prosta: Wciśnięcie któregoś z S1, S2 spowoduje włączenie zasilania pilota, na koderze MC145026 kluczującym generator nośnej 36kHz na NE555. Dodatkowo wciśnięcie S2 spowoduje "podciągnięcie" wejścia A9 kodera do +9V, podczas gdy normalnie ściąga je do masy rezystor R3.

Idea pracy odbiornika: Zanegowany sygnał odebrany z kostki IC5 (TFMS5360), po przejściu przez inwerter na T5 w celu jego odwrócenia trafia jednocześnie do 2 dekoderów IC6, IC7 (oba MC145028). Jeden z nich ma wejście A9 zwarte do masy, a drugi do +5V, pozostałe wejścia A1...A8 są połączone tak jak w pilocie. Jeżeli sygnał będzie właściwy, któryś z dekoderów zareaguje wystawiając jedynkę na wyjściu VT. Obojętnie czy będzie to IC6 czy IC7, stan wysoki przejdzie przez którąś z diod D3, D4 i odblokuje generator na IC1 (NE555) przez tranzystor T1 oraz włączy silnik przez tranzystory T4, T3.
    Ciąg impulsów z układu IC1 będzie taktować licznik IC2 (MC14017). Jego wyjścia Q0, Q1 sterują wprost układy Darlingtona wewnątrz IC4 (ULN2003A), natomiast Q2, Q3 przechodzą jeszcze przez przełącznik kierunku obrotu na IC3 (MC14066), którego "położenie" zależy od tego który zadziałał dekoder.

Chciałem poprosić was o "recenzję" układu i wskazanie błędów, jeśli są. Z góry dzięki :)

MichalKob

0 4
  • Relpol
  • #2 26 Lip 2005 14:30
    MichałKob
    Poziom 20  

Nie wiem dlaczego ale jakos nikt nie odpowiedzial. Jeden blad ktory ja sam znalazlem od tej pory to brak zmasowania nozki 7 ukladu 4066, a drugi to zbednosc rezystora 2R2 przy stosowaniu silnika z napedu FDD 5,25". Ma on rezyst. jednej cewki 75 Ohm i prad wyniesie tylko kilkadziesiat mA. Czy tyle "styknie" aby silnik mial sile ruszyc potencjometr?

0
  • Relpol
  • #3 26 Lip 2005 16:48
    Misian@
    Poziom 27  

A może powiedział być cos o samym wzmacniaczu, bo tutaj większość osób wiedzi w temacie wzmacniaczy...

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

A może powiedział być cos o samym wzmacniaczu, bo tutaj większość osób wiedzi w temacie wzmacniaczy...

Pozdrawiam

0
  • #4 26 Lip 2005 18:12
    MichałKob
    Poziom 20  

Wzmacniacz będzie konstrukcją składającą się z kilku płytek drukowanych, zamkniętych w obudowie pokrytej nierdzewną blachą stalową. Tory sygnału audio wogóle nie będą zawierały półprzewodników, tylko lampy elektronowe, wystawione na wierzch obudowy natomiast reszta podzespołów będzie zbudowana w klasyczny sposób. Będzie miał możliwość współpracy z pięcioma steofonicznymi urządzeniami będącymi źródłami sygnału przez wejścia 2x100mV, oraz będzie miał wyprowadzone 2 wyjścia do zapisu o poziomie 500 mV. Wejścia będą wybierane za pomocą 2 klawiszy (następne/poprzednie) + możliwość wyciszenia wejścia. Elementami przełączającymi będą przekaźniki dwusekcyjne, a numer wejścia aktywnego będzie wyświetlany w lampie typu NIXIE (1-5, a przy wyciszeniu cyfra 0). Dalej przedwzmacniacz na 2 lampach 6N2P-EW (1 na kanał), oraz stopień końcowy na 2 6P14P. Transformatory głośnikowe typu TG5-53, z odzysku. Wzmacniacz będzie miał 2 oka magiczne EM84 dla wskazania poziomu wysterowania, i stabilizację zasilania preampa na 2 x SG15P-2 (dla bajeru bo fajnie świecą w środku). Dodatkowo będzie możliwość zdalnego sterowania głośnością za pomocą 2-przyciskowego pilota. We wzmacniaczu będzie się znajdował silnik krokowy od przesuwu głowicy ze stacji dyskietek 5,25''. Ma on oś wyprowadzoną dwustronnie. Z jednej strony oś będzie przymocowana do wystającej na wierzch gałki, z drugiej strony do ośki potencjometru.
    Bardzo proszę o wskazanie mi błędów w ww. schematach (o ile jeszcze są jakieś), gdyż dla mnie strata scalaczka, które kupiłem daleko stąd będzie opóźnieniem w robieniu tego wzmaka. Ta płytka wzmacniacza (blok odbiornika IR ze sterownikiem silnika krokowego) jest jak do tej pory we wzmacniaczu pierwszą zaprojektowaną.
    Ze swojej strony postaram się uniknąć błędów w projektowaniu PCB w AutoTraxie. Nie przesiadłem się do tej pory na lepsze narzędzie, bo nieźle opanowałem AutoTraxa.
    Pozdr.

0