Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prześwietlenie promieniami UV zamiast X

rekamil97 05 Kwi 2017 22:56 888 7
  • #1 05 Kwi 2017 22:56
    rekamil97
    Poziom 9  

Czy było by możliwe prześwietlić przedmiot, tak samo jak za pomocą promieniowania rentgenowskiego - krótszą falą - np. dolnym zakresem promieniowania UV? I czy można by było uzyskać podobne efekty?

• #2 05 Kwi 2017 23:12
    robokop
    Moderator Samochody

Nie da się. Promieniowanie rentgenowskie, to promieniowanie przenikliwe - uv to światło w sumie - zatrzymuje je prawie każda przeszkoda.

• #3 06 Kwi 2017 08:33
    Artur k.
    Admin grupy audio

robokop napisał:
    uv to światło w sumie

Ale światło to promieniowanie. :)

• #4 06 Kwi 2017 09:02
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    Nie mozna, a to z prostego powodu oba to promieniowanie elektromagnetyczne a roznia sie dlugoscia fali a wiec energia i o dziwo to promieniowanie X ma krotsza dlugosc fali niz UV, UV jest bardzo "dlugie" przy promnieniowaniu X.
    Problem tkwi w oddzialywaniu promieniowaniu o danej dlugosci fali/energii z materia. Nie wchodzac w wieksze szczegoly UV bedzie absorbowane zwlaszcza prze uklady/czasteczki "bogate w elektrony" a X przeniknie przez materie ulegajac rozposzeniu na sieci krystalicznej czy atomach. I stad ich rozne zastosowanie. Zobacz jak wygladaja widma UV w stosunku do widm X (dyfraktogram).
    Pozdrawiam

• #5 30 Maj 2017 22:28
    rekamil97
    Poziom 9  

Jeszcze pytanie - czy porównując UV ze światłem widzialnym - UV lepiej przenika przez obiekt niż VIS?
    I analogicznie - czy światło niebieskie lepiej przenika niż światło czerwone?

• #6 31 Maj 2017 08:42
    atom1477
    Poziom 43  

viayner napisał:
    o dziwo to promieniowanie X ma krotsza dlugosc fali niz UV, UV jest bardzo "dlugie" przy promnieniowaniu X.

A co w tym dziwnego?

rekamil97 napisał:
    Jeszcze pytanie - czy porównując UV ze światłem widzialnym - UV lepiej przenika przez obiekt niż VIS?

Nie i nie.
    To są za duże długości fali żeby w ogóle wnikały w obiekty.

• #7 31 Maj 2017 10:31
    Radek
    Poziom 13  

rekamil97 napisał:

To zależy przez jaki materiał.
    Tak na szybko dwa przychodzą mi do głowy.
    Pierwszy przykład to zwykłe (nie kwarcowe) szkło: UV nie przenika, a światło widzialne jak najbardziej tak.
    Drugi przykład to materiały przepuszczające IR a nieprzezroczyste dla światła widzialnego.

• #8 31 Maj 2017 10:52
    atom1477
    Poziom 43  

A mi przychodzą do głowy kolejne dwa przykłady.
    3. Materiały przepuszczające UV a nie przepuszczające światła widzialnego.
    4. Materiały przepuszczające światło widzialne a nie przepuszczające IR.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson