Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria li lion prąd ładowania a żywotność

05 Kwi 2017 23:49 1533 6
 • Poziom 10  
  Witam czy warto ładować telefon ładowarka o niskim prądzie np zamiast oryginalnej ładowarki 1000 mA użyć 500mA czy to lepiej wpłynie na żywotność baterii.
  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Zawsze uważałem, że wolniejsze ładowanie każdego ogniwa wpływa korzystnie na jego żywotność chociażby ze względu na jego temperaturę.
 • Poziom 37  
  Witam,
  Sławek 61 napisał:
  Zawsze uważałem, że wolniejsze ładowanie każdego ogniwa wpływa korzystnie na jego żywotność chociażby ze względu na jego temperaturę.

  Nie ma powodu do przesady. Producenci ogniw oraz zasilanych nimi urządzeń najlepiej wiedzą jakie są bezpieczne parametry ładowania. Obniżenie prądu ładowania spowoduje nieznaczne obniżenie temperatury ogniwa, w konsekwencji minimalny wzrost jego żywotności. Jedynym namacalnym efektem będzie wydłużony czas ładowania. Oczywiście nie należy nadmiernie zwiększać prądu ładowania, wówczas temperatura może znacznie wzrastać, żywotność ogniwa może zmniejszyć się istotnie.
  Bardziej istotne jest lekkie zmodyfikowanie parametrów ładowania, o ile urządzenie (telefon) ma taką możliwość. Na przykład niektóre modele laptopów mają możliwość zmiany zakresu pracy baterii, na przykład 5% - 95% zamiast 0% - 100%. Zarówno głębokie rozładowanie jak i potencjalne przeładowanie ma dosyć duży wpływ na liczbę cykli pracy ogniwa, przy pracy w zakresie 0% - 100% istnieje pewne ryzyko osiągnięcia głębokiego rozładowania lub przeładowania. Oczywiście nie ma nic za darmo, przy zawężeniu zakresu pracy, maleje efektywna pojemność baterii.
  Jednak problem jest nieco wydumany. Przy obecnych realiach technologicznych i socjologicznych, moralny czas życia telefonu, laptopa, aparatu, itp, jest znacznie krótszy niż fizyczny, z uwzględnieniem baterii, rzecz jasna.

  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  tomek146 napisał:
  czy warto ładować telefon ładowarka o niskim prądzie np zamiast oryginalnej ładowarki 1000 mA użyć 500mA czy to lepiej wpłynie na żywotność baterii.

  Według mnie nie warto. Tak jak przedmówca wytłumaczył - wpłynie to pozytywnie na żywotność jednak niewiele. Zwiększy się za to znacznie czas ładowania. Lepiej jest przestrzegać zasady żeby np. notorycznie nie rozładowywać i ładować do końca ogniw Li-Ion, nie używać telefonu w czasie ładowania, nie narażać baterii na skrajnie wysokie lub niskie temperatury. W ogóle nagrzwanie się ogniwa jest niepożądane, więc raczej nie powinno się używać ładowarek bezprzewodowych, gdyż podczad ładowania wydzielają się spore ilości ciepła.
 • Poziom 10  
  Sony standardowo daje zasilacze 850 mA a samsung 1000mA
 • Poziom 36  
  cxzcxz123 napisał:
  Lepiej jest przestrzegać zasady żeby np. notorycznie nie rozładowywać i ładować do końca ogniw Li-Ion
  A to niby dlaczego? Ogniwa nie rozładujesz do 0%. Krytyczna najniższa wartość to ok 2.7V Do takiego spadku napięcia, nie dopuści elektronika telefonu, która wskazuje 0% dużo wcześniej. Już było nie raz przerabiane wyliczanie ile można zaoszczędzić cykli ładowania, przy ładowaniu do 60-80%. Bez sensu kompletnie. Używać tel jak się chce i nie zawracać sobie głowy nie potrzebnie.
 • Poziom 32  
  beo napisał:
  Ogniwa nie rozładujesz do 0%.

  Hmm... Zostaw sobie "rozładowaną" (to znaczy jak już telefon się wyłączy) baterię oraz taką naładowaną do 50% np. na pół roku. Zobaczylibyśmy, która będzie w lepszej kondycji. Na pewno doładowywanie ogniw Li-Ion im nie szkodzi, więc ja wolę doładowywać niż rozładowywać baterię do końca.

  beo napisał:
  Już było nie raz przerabiane wyliczanie ile można zaoszczędzić cykli ładowania, przy ładowaniu do 60-80%. Bez sensu kompletnie.

  Gdzie to wyliczanie?

  P.S. Może dla niektórych to być jakiś słaby artykuł ale można poczytać komentarze.
  https://www.tabletowo.pl/2015/03/13/trudna-sztuka-ladowania-fakty-i-mity/