Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2

ghost666 06 Kwi 2017 07:11 9729 0
 • Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2
  Poniższy opis zaprezentuje dokładnie jakie kroki wykonać trzeba, aby zaprogramować minikomputer Raspberry Pi 2 Model B lub Raspberry Pi 3 Model B korzystając ze środowiska LabVIEW i modułu LabVIEW MakerHub LINX. Moduł LINX wykorzystany jest do komunikacji i programowania w LabVIEW układów takich jak Arduino, chipKIT, Raspberry Pi, Beaglebone Black jak i myRIO.

  LabVIEW to graficzne środowisko programowania, które pozwala w łatwy i szybki sposób realizować systemy sterowania i kontroli w systemach inżynierskich. Zaprezentowane poniżej filmy i opis to wszystkie informacje, jakie potrzebne są do uruchomienia naszych wirtualnych instrumentów (VI) na wymienionych platformach. W poniższym artykule zajmiemy się szczególnie Raspberry Pi.

  Po zainstalowaniu wszystkich komponentów możliwe jest nie tylko kontrolowanie modułu z poziomu LabVIEW, ale także programowanie samodzielnych urządzeń w oparciu o nasze VI.

  Firma Digilent posiada w swojej ofercie moduły RPi 2 sprzedawane wraz z licencją domową na LabVIEW: Raspberry Pi 2 Physical Computing Kit. Cena tego pakietu jest dosyć niska, co bardzo zachęca do skorzystania z tej oferty.  Krok 1: Potrzebne elementy

  Do działania potrzebujemy:

  1. Moduł Raspberry Pi 2 Model B
  2. Kabel USB A-microB
  3. Kabel ethernetowy
  4. Oprogramowanie LabVIEW
  6. Moduł LabVIEW MakerHub LINX.

  Krok 2: Instalacja LabVIEW

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Pierwszym krokiem jest instalacja LabVIEW na komputerze - instalator możemy pobrać z sieci, ze strony National Instruments, lub skorzystać z fizycznego nośnika, jeśli takowy posiadamy. Jeśli nie mamy licencji na to oprogramowanie to do testów skorzystać możemy z wersji próbnej.

  Możemy przystąpić do instalacji. Program pokieruje nas krok po kroku jak to zrobić. Po instalacji oprogramowania musimy doinstalować sterowniki NI VISA.

  Krok 3: Instalacja NI VISA

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Musimy wraz z LabVIEW zainstalować NI VISA. Pakiet ten potrzebny jest do komunikacji pomiędzy komputerem z LabVIEW a wykorzystywanymi płytkami. Po pobraniu NI VISA skorzystać możemy z instalatora, który pokieruje nas krok po kroku przez cały proces.

  Krok 4: Instalacja LabVIEW MakerHub LINX  Pakiet MakerHub LINX wykorzystywany jest do połączenia pomiędzy komputerem z LabVIEW a płytką z mikrokontrolerem. Wraz z pakietem na naszej palecie narzędzi w LabVIEW pojawi się szereg VI dostarczanych wraz z LINX. Służą one m.in. do komunikacji z systemem, konfiguracji pinów I/O, odczytu wartości analogowych etc.

  Jeśli mamy z tym problem, skorzystać możemy z filmów instruktażowych dostępnych na stronie MakerHub pod zakładką "Getting Started" lub tych umieszczonych w tym artykule.

  Pakiet LINX pobrać możemy ze strony producenta w formie linka zrozumiałego dla VI Packet Managera (VIPM). Przed dokonaniem tej operacji warto jest aktualizować VIPMa do najnowszej wersji i zaktualizować listę dostępnych pakietów, tak abyśmy pobrali najnowszą wersję LINXa.

  W okienku które otworzy się po naciśnięciu linka, w lewym górnym rogu wybieramy posiadaną wersję LabVIEW. Następnie pojawi się lista dostępnych pakietów. Po wybraniu LINXa i akceptacji jego licencji oprogramowanie zostanie pobrane i zainstalowane. Po skończonej instalacji musimy zrestartować LabVIEW i zamknąć wszystkie okienka VIPMa.

  Krok 5: Konfiguracja Raspberry Pi  Pierwszym krokiem od jakiego zaczniemy konfigurację, jest zainstalowanie Raspbiana na 'Malinie'. W tym celu ściągamy obraz tego systemu - najlepiej najnowszy - wgrywamy go na kartę microSD i umieszczamy ją w naszym Raspberry Pi 2. Na filmie powyżej opisano dokładnie jak to zrobić. Po instalacji systemu podłączamy do komputera kabel Ethernet i restartujemy system.

  Następnie musimy połączyć się z RPi z komputera po sieci. W tym celu identyfikujemy jakie IP w naszej sieci lokalnej ma minikomputer. Możemy to zrobić podłączając do niego ekran po HDMI, klawiaturę i ewentualnie myszkę. Po uruchomieniu się systemui pokazaniu pulpitu uruchamiamy konsolę, gdzie wpisujemy

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Po wykonaniu się komenda ta zwróci dużo informacji, ale tą której szukamy jest adres IP (addr:) naszego modułu. Gdy już go poznamy możemy wyłączyć Raspberry Pi, odłączyć wszystkie niepotrzebne elementy i uruchomić system ponownie - z podłączonym jedynie zasilaniem i kablem sieciowym.

  Krok 6: Instalacja LabVIEW na Raspberry Pi

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Po uruchomieniu się 'Maliny' możemy przystąpić do łączenia jej z LabVIEW. Najpierw sprawdźmy połączenie sieciowe, wpisując w konsoli/linii poleceń:

  [syntax=bash]ping 192.168.1.239[/synta]

  gdzie 192.168.1.239 to adres IP Raspberry Pi w naszej sieci. Jeśli otrzymamy odpowiedź, do znaczy, że system jak i połączenie sieciowe działają. Jeśli nie, to dajmy jej jeszcze chwilę do załadowanie się i ponówmy próbę. Kolejny brak odpowiedzi wskazywać może na problemy z siecią.

  Teraz uruchamiamy LabVIEW. Po jego włączeniu się wybieramy: Tools -> MakerHub -> LINX -> LINX Target Configuration. Polecenie to otworzy nowe okno, w którym podać musimy dane dotyczące połączenia z RPi: IP, a także dane użytkownika (domyślnie user to "pi" a hasło "raspberry"). Po podaniu informacji naciskamy przycisk "connect".

  Wskaźnik w oknie pozwoli nam śledzić postępy łączenia się. Po połączeniu się zmieniamy zakładkę na Install i naciskamy przycisk o tej samej nazwie. Po instalacji oprogramowania na RPi LabVIEW otworzy przykładowy projekt mrugający diodą.

  Krok 7: Przykładowy kod

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Do uruchomienia przykładowego programu potrzebna będzie nam dioda wpięta pomiędzy cyfrowy pin 7 i masę. Więcej detali znaleźć możemy w dokumentacji, m.in. patrząc na pinout, jakiego używa oprogramowanie MakerHuba.

  Krok 8: Co dalej?

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Na tym etapie możemy rozpocząć tworzenie własnych instrumentów wirtualnych w LabVIEW, które uruchomimy na Raspberry Pi. Aby dodać nowy VI klikamy prawym przyciskiem w projekcie LabVIEW na RPi i wybieramy po prostu New -> VI.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Getting-Started-With-the-Raspberry-Pi-2-LabVIEW/?ALLSTEPS


  Fajne!
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME