Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2

ghost666 06 Apr 2017 07:11 14088 0
 • Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2
  Poniższy opis zaprezentuje dokładnie jakie kroki wykonać trzeba, aby zaprogramować minikomputer Raspberry Pi 2 Model B lub Raspberry Pi 3 Model B korzystając ze środowiska LabVIEW i modułu LabVIEW MakerHub LINX. Moduł LINX wykorzystany jest do komunikacji i programowania w LabVIEW układów takich jak Arduino, chipKIT, Raspberry Pi, Beaglebone Black jak i myRIO.

  LabVIEW to graficzne środowisko programowania, które pozwala w łatwy i szybki sposób realizować systemy sterowania i kontroli w systemach inżynierskich. Zaprezentowane poniżej filmy i opis to wszystkie informacje, jakie potrzebne są do uruchomienia naszych wirtualnych instrumentów (VI) na wymienionych platformach. W poniższym artykule zajmiemy się szczególnie Raspberry Pi.

  Po zainstalowaniu wszystkich komponentów możliwe jest nie tylko kontrolowanie modułu z poziomu LabVIEW, ale także programowanie samodzielnych urządzeń w oparciu o nasze VI.

  Firma Digilent posiada w swojej ofercie moduły RPi 2 sprzedawane wraz z licencją domową na LabVIEW: Raspberry Pi 2 Physical Computing Kit. Cena tego pakietu jest dosyć niska, co bardzo zachęca do skorzystania z tej oferty.  Krok 1: Potrzebne elementy

  Do działania potrzebujemy:

  1. Moduł Raspberry Pi 2 Model B
  2. Kabel USB A-microB
  3. Kabel ethernetowy
  4. Oprogramowanie LabVIEW
  6. Moduł LabVIEW MakerHub LINX.

  Krok 2: Instalacja LabVIEW

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Pierwszym krokiem jest instalacja LabVIEW na komputerze - instalator możemy pobrać z sieci, ze strony National Instruments, lub skorzystać z fizycznego nośnika, jeśli takowy posiadamy. Jeśli nie mamy licencji na to oprogramowanie to do testów skorzystać możemy z wersji próbnej.

  Możemy przystąpić do instalacji. Program pokieruje nas krok po kroku jak to zrobić. Po instalacji oprogramowania musimy doinstalować sterowniki NI VISA.

  Krok 3: Instalacja NI VISA

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Musimy wraz z LabVIEW zainstalować NI VISA. Pakiet ten potrzebny jest do komunikacji pomiędzy komputerem z LabVIEW a wykorzystywanymi płytkami. Po pobraniu NI VISA skorzystać możemy z instalatora, który pokieruje nas krok po kroku przez cały proces.

  Krok 4: Instalacja LabVIEW MakerHub LINX  Pakiet MakerHub LINX wykorzystywany jest do połączenia pomiędzy komputerem z LabVIEW a płytką z mikrokontrolerem. Wraz z pakietem na naszej palecie narzędzi w LabVIEW pojawi się szereg VI dostarczanych wraz z LINX. Służą one m.in. do komunikacji z systemem, konfiguracji pinów I/O, odczytu wartości analogowych etc.

  Jeśli mamy z tym problem, skorzystać możemy z filmów instruktażowych dostępnych na stronie MakerHub pod zakładką "Getting Started" lub tych umieszczonych w tym artykule.

  Pakiet LINX pobrać możemy ze strony producenta w formie linka zrozumiałego dla VI Packet Managera (VIPM). Przed dokonaniem tej operacji warto jest aktualizować VIPMa do najnowszej wersji i zaktualizować listę dostępnych pakietów, tak abyśmy pobrali najnowszą wersję LINXa.  W okienku które otworzy się po naciśnięciu linka, w lewym górnym rogu wybieramy posiadaną wersję LabVIEW. Następnie pojawi się lista dostępnych pakietów. Po wybraniu LINXa i akceptacji jego licencji oprogramowanie zostanie pobrane i zainstalowane. Po skończonej instalacji musimy zrestartować LabVIEW i zamknąć wszystkie okienka VIPMa.

  Krok 5: Konfiguracja Raspberry Pi  Pierwszym krokiem od jakiego zaczniemy konfigurację, jest zainstalowanie Raspbiana na 'Malinie'. W tym celu ściągamy obraz tego systemu - najlepiej najnowszy - wgrywamy go na kartę microSD i umieszczamy ją w naszym Raspberry Pi 2. Na filmie powyżej opisano dokładnie jak to zrobić. Po instalacji systemu podłączamy do komputera kabel Ethernet i restartujemy system.

  Następnie musimy połączyć się z RPi z komputera po sieci. W tym celu identyfikujemy jakie IP w naszej sieci lokalnej ma minikomputer. Możemy to zrobić podłączając do niego ekran po HDMI, klawiaturę i ewentualnie myszkę. Po uruchomieniu się systemui pokazaniu pulpitu uruchamiamy konsolę, gdzie wpisujemy

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Po wykonaniu się komenda ta zwróci dużo informacji, ale tą której szukamy jest adres IP (addr:) naszego modułu. Gdy już go poznamy możemy wyłączyć Raspberry Pi, odłączyć wszystkie niepotrzebne elementy i uruchomić system ponownie - z podłączonym jedynie zasilaniem i kablem sieciowym.

  Krok 6: Instalacja LabVIEW na Raspberry Pi

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Po uruchomieniu się 'Maliny' możemy przystąpić do łączenia jej z LabVIEW. Najpierw sprawdźmy połączenie sieciowe, wpisując w konsoli/linii poleceń:

  [syntax=bash]ping 192.168.1.239[/synta]

  gdzie 192.168.1.239 to adres IP Raspberry Pi w naszej sieci. Jeśli otrzymamy odpowiedź, do znaczy, że system jak i połączenie sieciowe działają. Jeśli nie, to dajmy jej jeszcze chwilę do załadowanie się i ponówmy próbę. Kolejny brak odpowiedzi wskazywać może na problemy z siecią.

  Teraz uruchamiamy LabVIEW. Po jego włączeniu się wybieramy: Tools -> MakerHub -> LINX -> LINX Target Configuration. Polecenie to otworzy nowe okno, w którym podać musimy dane dotyczące połączenia z RPi: IP, a także dane użytkownika (domyślnie user to "pi" a hasło "raspberry"). Po podaniu informacji naciskamy przycisk "connect".

  Wskaźnik w oknie pozwoli nam śledzić postępy łączenia się. Po połączeniu się zmieniamy zakładkę na Install i naciskamy przycisk o tej samej nazwie. Po instalacji oprogramowania na RPi LabVIEW otworzy przykładowy projekt mrugający diodą.

  Krok 7: Przykładowy kod

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Do uruchomienia przykładowego programu potrzebna będzie nam dioda wpięta pomiędzy cyfrowy pin 7 i masę. Więcej detali znaleźć możemy w dokumentacji, m.in. patrząc na pinout, jakiego używa oprogramowanie MakerHuba.

  Krok 8: Co dalej?

  Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2 Jak pisać programy w LabVIEW na Raspberry Pi 2


  Na tym etapie możemy rozpocząć tworzenie własnych instrumentów wirtualnych w LabVIEW, które uruchomimy na Raspberry Pi. Aby dodać nowy VI klikamy prawym przyciskiem w projekcie LabVIEW na RPi i wybieramy po prostu New -> VI.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Getting-Started-With-the-Raspberry-Pi-2-LabVIEW/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11018 posts with rating 9360, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.