Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jakie Dobre Kable Do Stereo ?

06 Apr 2017 12:59 7308 24
  • Level 4  
    Witam jakie polecacie do połączenia Onkyo TX-8270 z Klipsch RP-280F ? Dostałem propozycje takich kabli Melodika MDC2250 lub QED XTC-100 ale opinie są podzielone jedni narzekają ,a inni nie,a nie mam jak tego sprawdzić. Czytałem że Melodika MDC2250 cofa wysokie tony i mocno ociepla bas czyli staje się spokojniejszy jeśli dobrze rozumiem, a o tym QED XTC-100 za dużo nie ma w sieci.Ja oczekuje ładniejszego grania ale również mocnego ,szybkiego. Może macie lepsze propozycje co do kabli a może nie warto inwestować w drogie kable ? Potrzebuje 2x2,5m kabla w cenie do 40 zł za metr. Pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    Witam

Kup miedziane kable głośnikowe 2x2,5 mm2 albo jak bardzo chcesz, 2x4 mm2. Miedź beztlenowa załatwia sprawę. Wszystko inne, co ociepla, oziębia, uwypukla, cofa to od złego pochodzi i jest tylko bełkotem.

Pozdrawiam

Krystian
  • Level 4  
    Rozumiem ale jakiej firmy jakieś sugestie ? Nie znam się na firmach produkujących kable i nie chce jakiś tanich chińskich. Coś powiesz o podanych przeze mnie kablach czy dobre czy złe ? Bo cena jest spoko za metr . Co do dźwięku dzięki kablom mówisz że to bełkot że jedne grają dobrze a drugie źle ? To czemu na wielu formach pisze się o kablach że mogą poszerzyć rozchodzenie się dźwięku a drugie go zamulić itp. ?
  • Level 21  
    Kuźwa, jak kabel może ocieplać bas lub cofać soprany? Filtr ma wbudowany? Elektrony spowalnia? Jak kolega pisał, beztlenowe kable 2,5mm2 w zasadzie dowolnej firmy i po kłopocie. Tylko nie kupuj najtańszych bo one pewnie i z miedzi nie są wykonane.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    Witam

Nie mam na myśli konkretnej firmy. Szukaj kabla głośnikowego z czystej miedzi. Cena za metr w granicach 3-6 złotych. Te, co podałeś, to nie wiem jaką mają jakość, natomiast dla mnie cena jest przesadzona. Miedź pozostanie miedzią, izolacja izolacją a prąd elektryczny prądem elektrycznym. Dorabianie teorii brzmieniowych do kabli wg. mnie jest naciąganiem klienta.

Pozdrawiam

Krystian
  • Level 34  
    Mateo89 wrote:
    To czemu na wielu formach pisze się o kablach że mogą poszerzyć rozchodzenie się dźwięku a drugie go zamulić itp. ?

Bo to są onaniści sprzętowi.
    Aby ewentualnie usłyszeć różnicę (w co wątpię) trzeba mieć sprzęt za kilkadziesiąt tys. złotych.
    Jeśli już chcesz jakiś markowy kabel, to polecam ProCab dobrze wykonane i w przystępnej cenie.
  • Level 4  
    Rozumiem i dziękuje za wasze opinie już wiem czego mniej więcej szukać czyli kabla z czystej miedzi beztlenowej . Jeśli macie jeszcze jakieś swoje sugestie chętnie je odczytam i wezmę pod uwagę bo nie znam się dobrze na tego typu rzeczach.
  • Level 28  
    Witam
    Mateo89 wrote:
    Jeśli macie jeszcze jakieś swoje sugestie chętnie je odczytam i wezmę pod uwagę bo nie znam się dobrze na tego typu rzeczach.

Ja używam w swoim zestawie stereo (HK 3770 + Tannoy Mercury V4i) miedzianych przewodów głośnikowych 2x2.5 w otulinie przezroczystej, firmy Hama, swojego czasu kupionych w Saturnie, ciętych z rolki.
  • Level 23  
    Weź kable Procab 2x2,5mm i po kłopocie.
  • Level 4  
    Dzieki za odpowiedzi wiec nie będę inwestował w jakieś drogie kable bo raczej nie ma to sensu.
  • Level 14  
    Kup Beldena 9497. I nie słuchaj tych głupot, że kable nie mają wpływy na dźwięk systemu. Piszą to ci, którym nie dane było posłuchać porządnego grania i wpływu kabli na końcowy efekt.
    A najlepiej, żebyś się sam przekonał wypożyczając jakieś lepsze kable i porównując je do takich z Biedronki. Jeśli nie odczujesz różnicy, to będziesz bogatszy o własne doświadczenie (nie wspominając o pieniądzach, których nie wydasz na kable). A to jest bezcenne.
    Moderated By telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Level 34  
    Melepeta36 wrote:
    Piszą to ci, którym nie dane było posłuchać porządnego grania i wpływu kabli na końcowy efekt.

Skąd takie wnioski?

Melepeta36 wrote:
    Kup Beldena 9497. I nie słuchaj tych głupot, że kable nie mają wpływy na dźwięk systemu.

Przy tej klasie sprzętu uważasz, że różnica będzie zauważalna? Należy wyważyć klasę sprzętu i klasę kabli.
    Poza tym autor wątku nie napisał co będzie źródłem dźwięku. Na koniec okaże się, że głównie to będzie radio, film i mp3.
  • Moderator of Acoustics
    Melepeta36 wrote:
    I nie słuchaj tych głupot, że kable nie mają wpływy na dźwięk systemu. Piszą to ci, którym nie dane było posłuchać porządnego grania i wpływu kabli na końcowy efekt.
    Jesteśmy na forum technicznym. Są tu technicy, inżynierowie, praktycy i dla nas, jakieś idiotyczne teksty, niepotwierdzone żadnymi pomiarami, że ktoś słyszy różnicę pomiędzy kablem za 10 tysięcy a miedzianym drutem, są zwykłym efektem placebo, albo celowym nabijaniem w butelkę.
    Są dziesiątki pomiarów na analizatorze widma, które pokazują nieznaczną różnicę pomiędzy kablem tanim a markowym. Jeżeli masz różnicę rzędu 0,1dB, to nie masz absolutnie żadnych szans na usłyszenie tego. Chyba nie muszę pisać jaka jest zdolność rozdzielcza ucha ludzkiego, jeśli chodzi o intensywność dźwięku?
  • Level 14  
    Kolega mówi o ilości (0,1dB) a ja o jakości. I przepraszam, że wlazłem między wrony i nie kraczę jak one. Mój błąd. Autor wątku powinien zadać to pytanie na innym forum.
  • Level 38  
    Wiele czynników ma wpływ na jakość dźwięku, ale z tymi kablami to przesada Link
    Kiedyś bawiłem się w audiofila i wiele kabli wypożyczałem do odsłuchu, a różnice słyszałem jak chciałem :D
    Tak naprawdę różnicy nie słyszałem.
    Słyszą chyba tylko ci co mają sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy złotych i słuchają muzyki poważnej.

Co do zakupu kabli to wystarczy kupić kabel z miedzi beztlenowej czyli OFC o grubości 2x1,5 lub 2x2,5 mm, zależy od mocy wzmacniacza w cenie do około 10 zł. za metr. Kilka dni temu kupiłem kabel MELODIKA OFC 4N BWC2150 2x1,5mm bo potrzebowałem kabel biały i brzmi tak samo jak mój poprzedni japoński, nazwy firmy nie pamiętam 2x4mm za 13 zł. za metr.

UWAGA na tanie kable CCA OFC bo to kable z aluminiowym rdzeniem pokrytym miedzią.

Kiedyś czytałem tekst na pewnym audiofilskim forum jak jedna z firm pojechała na targi AUDIO SHOW i zapomnieli zabrać ze sobą kabli głośnikowych wiec polecieli do sklepu i kupili zwykły pomarańczowy przedłużacz ogrodowy i podłączyli nim głośniki. Przechodzący ludzie dopytywali się co to za kabel, jaki producent itd. bo z kolumn głośnikowy wydobywa się świetny dźwięk i myśleli że to dzięki temu pomarańczowemu kablowi :D
  • Moderator of Acoustics
    Melepeta36 wrote:
    Kolega mówi o ilości (0,1dB) a ja o jakości.
    A w jaki sposób mierzy Kolega jakość? Ilością zniekształceń? Każdy kabel miedziany będzie ich wprowadzał podobną ilość.
    AxelNext wrote:

Słyszą chyba tylko ci co mają sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy złotych i słuchają muzyki poważnej.
    Nie słyszą. Wydaje im się że słyszą.
    AxelNext wrote:

Kiedyś czytałem tekst na pewnym audiofilskim forum jak jedna z firm pojechała na targi AUDIO SHOW i zapomnieli zabrać ze sobą kabli głośnikowych wiec polecieli do sklepu i kupili zwykły pomarańczowy przedłużacz ogrodowy i podłączyli nim głośniki. Przechodzący ludzie dopytywali się co to za kabel, jaki producent itd. bo z kolumn głośnikowy wydobywa się świetny dźwięk i myśleli że to dzięki temu pomarańczowemu kablowi :D
    Standard. Jakby kupić rolkę kabla (drutu) instalacyjnego 6 kwadrat i sprzedawać po stówę za metr, to gwarantuję że znaleźliby się ludzie, którzy twierdziliby że słyszą różnicę. to jest efekt placebo.
    Melepeta36 wrote:
    I przepraszam, że wlazłem między wrony i nie kraczę jak one.
    Ty po prostu tworzysz teorie, w które uwierzyć mogą onaniści dźwiękowi, ale nie technicy. Jak ja na ekranie nie zobaczę różnicy, to nie uwierzę że ludzie ucho może być czulsze od urządzeń pomiarowych.
    Melepeta36 wrote:
    Autor wątku powinien zadać to pytanie na innym forum.
    Czemu niby? Zadał tu, gdzie udzielamy mu profesjonalnej odpowiedzi, a nie na forum, gdzie polecą zastosowanie bambusowych podkładek pod kable.

Podsumowując.
    Tu jest sygnał wysokopoziomowy. Żeby to zakłócić, to trzeba się postarać. Pole magnetyczne Ziemi czy WiFi nie ma takiej mocy, żeby wpłynąć na ten sygnał, zatem można nawet stosować drut instalacyjny (tak mam w pracy sprzęt podłączony) i nie będzie różnicy pomiędzy nim a kablem za stówę za metr. To dalej jest tylko miedź w izolacji. Na jakość dźwięku może mieć wpływ jedynie impedancja tego kabla. Jak po drodze zwiniemy 20 zwojów z tego kabla na pręcie stalowym, to na pewno lepiej nie będzie, ale jak mamy dwa odcinki prostego kabla, to jeśli drut miedziany będzie podobnej klasy (metoda wyciągania), to opór będzie porównywalny, zatem różnicy w brzmieniu nie będzie.
    Inaczej sprawa ma się w kablach sygnałowych. Tam, gdzie sygnały są niewielkie, podatność na zakłócenia jest bardzo duża. Tutaj faktycznie ma znaczenie wykonanie a nawet i rodzaj izolacji pomiędzy żyłą gorącą a oplotem. Ale powiem jedno, kupowanie kabla za 1000zł za metr, to zwyczajna głupota. Ja kable instrumentowe sam sobie robię. Sprowadzam z Tajwanu bardzo dobre kable pomiarowe, w cenie 30zł za metr, podwójnie ekranowane. Przy odpowiednim prowadzeniu masy, zapomina się o przydźwiękach.
  • Level 14  
    Jakości się nie mierzy. Jakości się słucha, jeśli o muzyce mowa. Obrazy van Gogha, czy Picassa też kolega mierzy spektrometrem?
  • Moderator of Acoustics
    Melepeta36 wrote:
    Jakości się nie mierzy. Jakości się słucha, jeśli o muzyce mowa.
    O matko...
    Melepeta36 wrote:
    Obrazy van Gogha, czy Picassa też kolega mierzy spektrometrem?
    Nie rozmawiamy o wartości artystycznej dzieła. Mówimy o jakości dźwięku. Tę da się mierzyć ilością zniekształceń sygnału. Wartość artystyczna nie ma tu nic do rzeczy, bo pomiar można zrobić za pomocą szumu różowego. Jeśli twierdzisz że zmiany brzmienia w zależności od kabla nie da się zmierzyć, to wybacz, ale nie mamy o czym rozmawiać.
  • Level 31  
    Kabel za 20zł i więcej, tez jest wykonany z miedzi, różni się tylko ładniejszą izolacją.
    Przeraża mnie, że aż tylu ludzi daje się w butelkę nabijać.

10lat temu kupiłem 2x4mm2 w okazyjnej cenie na allegro, średnio się znałem to nawet nie zauważyłem, ze to aluminium pomiedziowane lub pomalowane. Po kilku latach wymieniłem na prawdziwą miedź i co? No i nic :D Różnicy absolutnie żadnej. A sprzęt mam przyzwoity, testy robiłem na muzyce elektronicznej gdzie ilość szczegółów zwala z nóg.

Jean Michel Jarre - polecam każdemu kto ma przyzwoite głośniki i chce trochę więcej usłyszeć niż zwykle.
  • Level 38  
    Jak zwykle dyskusja między techhnikami i nawiedzonhymi.
    Wypoźycz drogie kable i badaj jakość dzwięku zasilając głośniki przez nie i przez zwykłe elektryczne. Czynność przełączania ma wykonywać druga osoba a Ty nie moźesz wiedzieć na jakich kablach grasz.
  • Level 34  
    Zbigniew 400 wrote:
    Jak zwykle dyskusja między techhnikami i nawiedzonhymi.
    Wypoźycz drogie kable i badaj jakość dzwięku zasilając głośniki przez nie i przez zwykłe elektryczne. Czynność przełączania ma wykonywać druga osoba a Ty nie moźesz wiedzieć na jakich kablach grasz.

Cała prawda. Na takim teście polegli już całe rzesze audiofili. :)
  • Level 4  
    Panowie ten temat nie miał doprowadzać do sporu a z tego co widać każdy ma inna wiedze na ten temat . Biorąc pod uwagę wszystko co tu napisaliście wnioskuję że nawet jeśli kable dają lepszą jakość to i tak dla mnie zwykłego słuchacza muzyki nie zrobi to efektu wow i bez sensu inwestować w drogie kable wiec zostanę przy mojej wcześniejszej myśli i kupie kable tanie oczywiście nie najtańsze ale takie za około 8 zł metr.
  • Level 38  
    Mateo89 wrote:
    Panowie ten temat nie miał doprowadzać do sporu
    Tu nie ma żadnego sporu, a wręcz przeciwnie, wszyscy się zgadzamy że drut to drut i nie ma wpływu na jakość dźwięku.

Mateo89 wrote:
    bez sensu inwestować w drogie kable
    Dokładnie.

Mateo89 wrote:
    zostanę przy mojej wcześniejszej myśli i kupie kable tanie
    Dla własnego dobrego samopoczucia kup z miedzi beztlenowej OFC i będziesz zadowolony.