Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników do zestawu bluetooth

06 Kwi 2017 19:53 363 2
  • Poziom 10  
    Cześć.
    Mam zamiar zrobic glosnik przenosny na bluetooth z dobrym basem. Zastanawiam sie nad doborem glosnikow, albo 2 duże niskotonowce np. 20cm i jeden mniejszy do wokalu mono sredniotonowy albo szerokopasmowy. Albo 2 sredniopasmowe po 10cm, może dały by radę z basem. Może coś innego? Glosniki byłyby zasilane z akumlatorów litowojonowych ok. 10 000mAh.

Takie 20cm niskotonowce da sie w ogole zasilic z akumlatora i ile wytrzyma na 10 000mAh?

Jakiego wzmacniacza i przetwornicy (z akumlatora na odpowiednie napiecie do wzmacniacza) potrzebuje do takiego zestawu?

Czy do niskotonowego glosnika i drugiego mniejszego moge uzyc jednego wzmacniacza?
  • Poziom 40  
    matikowy123 napisał:
    Glosniki byłyby zasilane z akumlatorów litowojonowych ok. 10 000mAh.

Tylko nie kup tych chińskich ogniw 18650 o deklarowanej pojemności 10 000 mAh bo się zawiedziesz i kasę w błoto wyrzucisz.
    matikowy123 napisał:
    Takie 20cm niskotonowce da sie w ogole zasilic z akumlatora

Akumulator nie ma nic do wielkości głośników - już bardziej wzmacniacz o tym decyduje.
    matikowy123 napisał:
    i ile wytrzyma na 10 000mAh?

Zależy od mocy wzmacniacza i poziomu głośności na jakiej będziesz słuchał muzyki. W przypadku wzmacniacza o mocy 10-20 W na takim akumulatorze będzie to grało ładnych kilkanaście godzin.
    matikowy123 napisał:
    Jakiego wzmacniacza i przetwornicy (z akumlatora na odpowiednie napiecie do wzmacniacza) potrzebuje do takiego zestawu?

Różnych - jest wiele rozwiązań tego typu. Ponieważ to ma być zasilane z akumulatora to radzę Ci użyć wzmacniacza mocy w klasie D np. takiego https://sklep.avt.pl/avt5416.html
    Co do zasilania - w przypadku w/w układu wystarczy, że połączysz trzy ogniwa Li-ion szeregowo i nie będziesz potrzebował przetwornicy do zasilania tego układu. Bardzo ważną kwestią jest też użycie układu zabezpieczającego akumulatory przed nadmiernym rozładowaniem.
    matikowy123 napisał:
    Czy do niskotonowego glosnika i drugiego mniejszego moge uzyc jednego wzmacniacza?

Możesz - jednak korzystne byłoby zasilenie ich za pomocą zwrotnicy.
  • Poziom 10  
    Dzieki za odpowiedz.
    Wzmacniacza tak jak wyzej napisalem potrzebuje z bluetooth.
    Znalazlem na aliexpress takie cos
    https://m.aliexpress.com/s/item/32604200904.h...ess-Audio-Decoding-Module-SD-Card-Slot-USB-FM
    Ale nie ma tam informacji o klasie ani o mocy. Musze znalezc cos z obsluga bluetooth i odpowiednia mocą na polskim serwisie aukcyjnym. Ten z linku ma chyba tylko wejscie na 2 glosniki stereo.

Mogę jakis moduł bluetooth dolutować osobno do wzmacniacza?

Co do zabezpieczenia przed rozladowaniem znalazlem to http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=24384
    Nada się? Obsluguje alumulatory li-ion do 3.6V jeszcze nie wiem jakie napiecie bede mial w akumulatorkach ale to mozna dobrac pozniej.

Co moze sie stac jesli będę ladowac akumulatory (paluszki szeregowo w koszyczkach) przez calą noc? Przeładują sie i uszkodzą?

Ceny zwrotnic są dość wysokie (przynajmniej te na ktore ja patrzylem) Glosniki z subwooferem bez zwrotnicy bedą w ogole działać? Bo jesli nie to zainstaluje po prostu 2 glosniki 10cm bez subwoofera.

Swoją drogą, jakie glosniki stereo wybrać szerokopasmowe czy sredniotonowe? (Mam na mysli tansze produkty, wybierajac glosniki za 100zl. juz lepszym rozwiazaniem byloby kupno gotowego glosnika.

Nie jestem jakimś audiofilem, srednia jakość mi wystarczy. Chce tylko uniknąć efektu "pierdzenia" jaki wystąpil w moim poprzednim subwooferze, on jest juz chyba na skraju wytrzymalości