Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xmega bity konfiguracyjne np. TC_WGMODE_SINGLESLOPE_gc nie istnieją ?

chemik22 06 Kwi 2017 20:44 891 10
  • #1 06 Kwi 2017 20:44
    chemik22
    Poziom 10  

Odpaliłem sobie wyświetlacz oparty o sterownik st7565 zgodnie z książka TMF.. Wziąłem przykład z książki i zdziwiłem się że się nie kompiluje mi się w atmel 7.. Wypluwa że ma problemy z bitami konfiguracyjnymi:

TCE1.CTRLB=TC_WGMODE_SINGLESLOPE_gc
    oraz
    TCE1.CTRLA=TC_CLKSEL_DIV1_gc

W prawdzie ostatecznie nie są mi one potrzebne bo są częścią funkcji sterującej kontrastem z której nie korzystam (bo polutowane jest "na sztywno") ale czy coś się zmieniło od czasu pisania tego przykładu w książce (atmel chyba wersja 6) że teraz ich program "nie rozumie" ?

0 10
  • #2 06 Kwi 2017 21:14
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Coś się zmieniło. Od wersji AS opublikowanej w bodajże listopadzie coś zmienili w plikach nagłówkowych. Nie wiem na ile był to błąd a na ile zmiana konwencji, bo tamta wersja AS miała u mnie problem z debugowaniem i wróciłem do wcześniejszego wydania AS7 w którym ten problem z nagłówkami nie występuje. Ostatnio wydanej wersji jeszcze nie testowałem, więc nie wiem czy wrócili do starej konwencji, czy też zmiany są trwałe.

0
  • #3 06 Kwi 2017 23:22
    chemik22
    Poziom 10  

No to wszystko jasne, ja aktualnie mam najnowsze jakie jest na stronie (wrzesien 2016, kompilacja nr 1188). Nowszej na stronie nie widzę.. Wniosek jeden, jutro zrobię downgrade..

Dodano po 44 [minuty]:

Przed chwilą jeszcze udało mi się ściągnąć najnowszą kompilację 1418 (odnaleziona przez 'help' w programie).. Niby miała likwidować tylko jakieś inne mało istotne problemy, niemniej bity konfiguracyjne ponownie działają... Dzięki za podpowiedź, a myślałem że mam najnowszą wersję ;)

0
  • #4 07 Kwi 2017 09:47
    tmf

@chemik22 Dobrze wiedzieć, że w 1418 znowu wrócili do starego :) No już myślałem, że będzie mnie czekać mozolne poprawianie kodu, chociaż w sumie opcja refactoringu w AS załatwia to raz dwa.

0
  • #5 08 Kwi 2017 17:43
    vania
    Poziom 22  

chemik22 napisał:
    Przed chwilą jeszcze udało mi się ściągnąć najnowszą kompilację 1418 (odnaleziona przez 'help' w programie).. Niby miała likwidować tylko jakieś inne mało istotne problemy, niemniej bity konfiguracyjne ponownie działają... Dzięki za podpowiedź, a myślałem że mam najnowszą wersję ;)
    Jakbyś jeszcze podał bezpośredni link do tej wersji to byłbym wdzięczny. Na razie jadę na AS 6 ale na dniach będę instalował nowy system (pod XP AS7 nie działa). Wtedy od razu zainstalował bym 1418.

0
  • #7 12 Kwi 2017 18:24
    vania
    Poziom 22  

chemik22 napisał:
    No więc, od razu sie nie da zainstalowac tego.. Ściągnij ze strony ich najnowszą wersję (1188):
    http://www.atmel.com/tools/atmelstudio.aspx
    i od razu po instalacji wejdź w help-->update i wyszukaj najnowszej aktualizacji. Powinno zaproponować Ci wersję 1418 i tam już wszystko śmiga jak należy..
    Tak przy okazji na stronie Microchip jest 1417

0
  • #8 25 Gru 2017 19:29
    chemik22
    Poziom 10  

Ostrzegam przed najnowszą wersją bodajże 1645. Po ostatniej aktualizacji okazało się że część bitów konfiguracyjnych (od timerów) do xmega32E5 przestało działać (na serii "A" nie zauważyłem problemów).. skończyło się na downgrade ponownie do 1417/1418 gdzie wszystko śmiga ok.. Ostatni raz robiłem uaktualnienie Atmel Studio tylko dlatego że istnieje nowsze... ;)

0
  • #9 25 Gru 2017 20:00
    Piotrus_999
    Poziom 40  

chemik22 napisał:
    Ostatni raz robiłem uaktualnienie Atmel Studio tylko dlatego że istnieje nowsze...

Ciekawe po co robić uaktualnienia jeżeli się pisze na rejestrach? Kompilator jest od dawna ten sam. Jestem w stanie zrozumieć kogoś kto używa bibliotek ATMELa, ale do rejestrów.

0
  • #10 25 Gru 2017 20:33
    tmf

@Piotrus_999 Po pierwsze kompilator nie jest ten sam, bo uaktualnienie AS uaktualnia też wersję toolchaina, tu kolejne wersje AS wprowadzają co raz nowsze avr-gcc. Po drugie nawet w plikach nagłówkowych zadarzają się błedy lub wprowadza się nowe typy mikrokontrolerów. Po trzecie - uaktualnia się dla uzyskania nowych funkcjonalności IDE lub poprawy ew. błędów. Istotnie ważne jest, aby wcześniej przeglądnąć changeloga. Bo może się okazać, że zmiany akurat nie dotyczą elementów, które wykorzystujemy.

0
  • #11 26 Gru 2017 16:59
    chemik22
    Poziom 10  

Piotrus_999 napisał:
    Ciekawe po co robić uaktualnienia jeżeli się pisze na rejestrach? Kompilator jest od dawna ten sam. Jestem w stanie zrozumieć kogoś kto używa bibliotek ATMELa, ale do rejestrów.

Hmm.. tak pisałem to "ostrzeżenie" jeśli ktoś zainstalowałby sobie akurat Atmel Studio i miałby problemy to warto rozważyć powrót do wersji 1417 która śmiga bez problemów.

Oczywiście jest to z myślą głównie o takich niby hobbystach jak ja co poświęcają kilka godzin na tydzień na tę rozrywkę. Wiem że klientela mojego pokroju czasem szuka jakiegoś info w sieci i ma pozornie "banalne" problemy z którymi zawodowcy/pasjonaci radzą sobie doskonale bez takich rad ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo