Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny

06 Kwi 2017 21:16 2247 21
 • Poziom 9  
  Witam, posiadam Zestaw Narzędzi Pneumatycznych SNP-3 ze Skierniewic. Agregat sprężarkowy jest zawieszany na ciągniku i zasilany przez WOM. Chciał bym podłączyć do tego silnik elektryczny i mieć możliwość używanie tego na co dzień w warunkach warsztatowych, a jak przyjedzie czas to zdjąć silnik i zapiąć pod ciągnik i pojechać w pole, i tu jest jeden problem jaki silnik zastosować - na pewno trójfazowy ale jakiej mocy? poniżej podaje parametry agregatu zamieszczone w załączonej instrukcji obsługi.
  " Do napędu agregatu SAS-2 należy stosować niezależne obroty WOM tzn. dla obrotów silnika ciągnika C-330; ns=2400 obr/min, nwom=540obr/min. W czasie eksploatacji prędkość obrotowa silnika ciągnika nie powinna przekraczać 1100 obr/min (w systemie pracy kiedy ciągnik stoi)
  Parametry techniczno - eksploatacyjne:
  Rodzaj napędu - od WOM ciągnika
  Ciśnienie robocze - 0,8-1.0 MPa ( 8-10 atm )
  Obroty minimalne sprężarki - 1000 min -1
  Wydajność sprężarki - 220 l/min
  Skok tłoka - 48 mm
  Średnica tłoka - 75mm
  Ilość cylindrów - 2 szt
  Ilość stopni sprężania - 2 szt
  Pojemność skokowa - 424 cm/2
  Masa sprężarki - 20 kg
  Max dopuszczalna temp. tłoczonego powietrza - 220 st.
  Smarowanie sprężarki - rozbryzgowe olejem silnikowym
  Ilość oleju w skrzyni korbowej sprężarki - 300 cm/3
  Chłodzenie sprężarki - nadmuchem powietrza z wentylatora "

  Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 17  
  Są specjalne przystawki z WOM na koło pasowe. W zależności jaka średnica koła przy WOM oraz jaka prędkość silnika oraz średnica koła napędzającego to trzeba wyliczyć obroty.
  Zasada jest taka: Dzielisz średnicę koła odbiorczego przez napędowe i wychodzi przełożenie przekładni, następnie prędkość obrotową silnika dzielisz przez przełożenie przekładni i masz obroty na wyjściu. Prędkość jest oczywiście czysto teoretyczna bo nie uwzględnia spadku obrotów pod obciążeniem oraz poślizgu paska.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Ok rysunki i zdjęcia postaram sie dziś wieczorem wrzucić.
 • Poziom 9  
  Witam dodaję rysunki z instrukcji oraz foto zawieszonego urządzenia na ciągniku. Kolego Wielonymgaju przełożenie to chyba najmniejszy problem bo to akurat wiem jak obliczyć w tej chwili jest przełożenie 3:1 czy jak to się tam pisze w każdym razie na 1 obrót WOM przypada 3 obroty na kole sprężarki mi zależy na doborze mocy silnika elektrycznego. Na początku myślałem zastosować motoreduktor ale raz że ciężko znaleźć na wyjściu reduktora 500 obr/min i jeszcze z przekładnią kątową można zapomnieć no i jeszcze CENA! Wiec pomyślałem zastosować trójfazowy silnik elektryczny wymontować przystawkę WOM z nr kat 15 z rysunku wraz z kołem napędowym tam dać przełożenie aby z 1420 obr/min z silnika zmniejszyć na 1000obr na sprężarkę oczywiście zrobić to z jak najmniejszą ingerencją w budowę ramy agregatu tylko moje pytanie jakiej mocy silnik dać bo 2,2 KW to chyba za słabo czy się mylę proszę o doradę i sugestię.

  Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny
 • Poziom 9  
  Kolego mychaj mi nie chodzi o to jaka to jest sprężarka bo na niej pisze z boku FSM w ramach ścisłości, tylko jakiej mocy silnik zastosować wedle powyższych parametrów technicznych jakie napisałem piszesz że nie lubi napędów pasowych - ale ona oryginalnie na napędzie pasowym działa, chodzi mi o to czy ktoś może z powyższych danych technicznych wydedukować jaki silnik zastosować??
 • Poziom 9  
  byle jaki to znaczy jaki??
 • Poziom 9  
  ale bez nerwa człowieku, a jak bym zszedł na 1000 obr to dało by radę mniejszy np. 4,5 KW zastosować??
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Witam no z tego linku też mi się tak wydawało że jest inne smarowanie sprężarki ale widzę z tego co mi podesłałeś Kolego mkbwewe i z tego wykresu z zapotrzebowania na moc to dam jej silnik trochę z górką 4KW i poszczę ją na 1100 obr no może 1200 z tym się jeszcze prześpię. Poniżej podaję fotki z instrukcji agregatu i faktycznie jest to ta konstrukcja 602.07.901 o której piszesz może tylko nie byłem wstanie rozszyfrować tych oznaczeń z góry dziękuję wszystkim za podpowiedzi oczywiście jak skończę przeróbkę wrzucę fotki jak mi to wyszło.

  Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny Dobór silnika do kompresora - Zamiana sposobu napędu z WOM na elektryczny
 • Poziom 34  
  3kW spokojnie daje radę z taką sprężarka, obecnie mam sprężarkę skota 500cm3 i na 940 obr z silnikiem 2,2kW dmucha bez problemu do 7 bar więc ta twoja i z 2.2kW da sobie radę przy 1000 obr tym bardziej że mniejsza pojemność skokowa.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  Tylko że ciśnienie nominalne to chyba jest 8bar i dla takiego spokojnie 2.2kW wystarczy, nie wiem czy kolega widział projekt 2xhs 31 z silnikiem 4kW przy obr 1:1 i silnik działał więc na 1000 obr 2.2 bez problemu, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni, można i 11kw zapiąć :D
 • Poziom 9  
  Dziś zmierzyłem koło pasowe na sprężarce jest fi 125 czyli jeśli bym chciał ją puścić na 1200obr to 1420:1200 = 1,18 przełożenie, czyli fi 125 : 1,18 = 105,9 w zaokrągleniu fi 105 na silnik a oryginalnie zostaje fi 125 na sprężarce czyli po przełożeniu obroty na sprężarce będą koło 1200obr tak? zakładam 3 KW silnik z zapasem i ma śmigać?
 • Poziom 34  
  Jeżeli silnik 1440 obr to tak, koło 105, jak chcesz na 1200 kręcić to rzeczywiście lepszy 3kW
 • Poziom 9  
  i tak zrobię dzięki