Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha A 520 - Lewy kanał gra ciszej, słabo słychać średnie tony.

Matt_92 06 Kwi 2017 22:50 594 3
  • #1 06 Kwi 2017 22:50
    Matt_92
    Poziom 6  

Witam, jak w temacie, jeden kanał gra wyraźnie ciszej. Zamieniałem już końcówki w kablu i wciąż jest to lewy kanał. Bez różnicy czy kabel wpięty jest pod AUX czy CD. Z kolumny ewidentnie wydobywa się cichszy dźwięk, praktycznie nie słychać średnich tonów (kolumny trójdrożne). Druga kolumna gra bez zarzutu. Ponadto przycisk Tone Bypass trzeszczy po wciśnięciu. Czasem dioda potrafi zaświecić się sama i sama zgasnąć mimo braku wciśniętego przycisku. Poza tym wszystkie potencjometry chodzą gładko i nie trzeszczą. A i jest jeszcze kłopot z przyciskami do wyboru rodzaju wejścia audio. Normalnie po wciśnięciu wracały na swoje miejsce i dopiero powtórne wciśnięcie wyłączało dane wejście audio. Teraz żeby np. AUX działał przycisk ten musi być cały czas wciśnięty bo inaczej odskakuje i AUX ( czy jakiekolwiek inne wejście) jest nieaktywny. Proszę was o pomoc, czym mogą być spowodowane wymienione usterki? Co powinienem zrobić, ewentualnie wymienić?

0 3
  • #2 06 Kwi 2017 23:34
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Jak zamienisz wyjścia na kolumny ze wzmacniacza to druga kolumna zaczyna ciszej grać?
    Do przeczyszczenia wszystkie przełączniki odpowiednim preparatem. Jeżeli isostat od selektora wejść samoczynnie odskakuje to należało by go wylutować, rozebrać, przeczyścić i sprawdzić elementy mechaniczne.

0
  • #3 08 Kwi 2017 00:45
    Matt_92
    Poziom 6  

sylweksylwina napisał:
    Jak zamienisz wyjścia na kolumny ze wzmacniacza to druga kolumna zaczyna ciszej grać?

Chodziło mi o to, że nie ważne czy wepnę końcówki kabla RCA w taki czy inny sposób to i tak gra ciszej wyłącznie lewa kolumna, nic w tym temacie się nie zmienia.
    sylweksylwina napisał:
    Do przeczyszczenia wszystkie przełączniki odpowiednim preparatem. Jeżeli isostat od selektora wejść samoczynnie odskakuje to należało by go wylutować, rozebrać, przeczyścić i sprawdzić elementy mechaniczne.

Przeczyściłem potencjometry: Volume, Loudness, Balance i przycisk Tone Bypass. Do potencjometrów Bass i Treble niestety nie wiedziałem za bardzo jak się dostać. A co do selektora wejść to postanowiłem, że tak samo jak potencjometry, potraktuję go kontaktem pr i opłaciło się bo działa. Niestety kolumna jak grała tak gra ciszej... No może jest niewielka różnica ale to bardzo mała. Dźwięk niestety nie uległ poprawie i wciąż słychać głównie tony wysokie i niskie, średnie jak wspomniałem są przygaszone w porównaniu do kolumny prawej. Nie mam już pomysłu co dalej w tym wypadku.. :|

0
  • #4 08 Kwi 2017 18:49
    000andrzej
    Poziom 37  

Matt_92 napisał:

sylweksylwina napisał:

Chodziło mi o to, że nie ważne czy wepnę końcówki kabla RCA w taki czy inny sposób to i tak gra ciszej wyłącznie lewa kolumna, nic w tym temacie się nie zmienia.

Kolega zasugerował, że to może być wina kolumny a nie wzmacniacza. Zamień L-P na wyjściu i zobaczysz czy ta sama kolumna nie będzie miała średnich, co będzie świadczyło o uszkodzeniu głośnika średniotonowego. Jeśli brak średnich przeniesie się na sprawną kolumnę - uszkodzenie jest we wzmacniaczu. W tym wypadku szukał bym uszkodzenia w układzie regulacji tonów.

0