Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słabe cisn wody 3,5bar dom-szeregowy na 4p. strych Warszawa Bemowo Lotnisko

Mariuszbemowo 07 Apr 2017 19:03 1296 7
    Mariuszbemowo
    Level 9  
    Witam Was. Mam problem. Mianowicie w domku szeregowcu mam 4 kondygnacje i od pewnego czasu spadało cisnienie wody. Dawniej tj 25 lat wstecz było lepiej i jeszcze ostatnimi latami tez ale przez kilka lat dobudowano szkołe podstawowa obok, potem bydynek mieszkalny wielopietrowy, niedawno nastepny wielki budynek i teraz znowu budują w okolicach Piastów Śląskich i Żołnierzy Wykletych. No i domki jednorodzinne na końcu dostają w "kość". MPWiK było niedawno i zamontowało miernik cisn na wlocie i wyszło 3,5 bara. Jak odkręciłem po kolei po 3 krany od piwnicy do strychu (razem 12 kranów) to cism na mierniku spadło do 3,15 bara. Panowie mówia ze to jest cisn OK bo w umowie jest ze mają min 2,5 bara gwarantowac. Teraz zalozyli na 3 dni ten miernik aby na laptopie potem mi pokazac te spadki cisn. I wiem ze tak bedzie. Tylko jeden szczegół ze zapytałem ich ze jak dołaczaja takie wieksze obiekty wsród domków szeregowych to czy koryguja to cisn dla domków potem. Oczywiscie ze nie. No i pytanie lub juz raczej odpowiedz. Czy musze zamontowac hydrofor ze z zbiornikiem i pompą. Nadmienie ze mieszka u mnie troche studentów na strychu i zaczyna to byc bardzo odczuwalne. W zasadzie na te najwazniejsze 12 kranów ( z 30 wszystkich) to tylko 3 działają tj jak np w piwnicy 3 odkrecone to juz na parterze leje sie na 50% a na 1 pietrze na 30% a na strychu prawie wcale lub 5-10%. Jak zakrece od dołu a zaczne od góry to te 3 krany na strychu leją "prawie" na całego ale nie na 100% lecz jakies 60-75%. Czasami jest wieksze cisnienie na strychu ale to sa skoki jakby inni sasiedzi i bloki zuzywali wiecej lub mniej i wtedy to samoczynnie podnosi cisn na strychu ,np po 15 min czekania. Co moze byc przyczyna? Rury załozone 25 lat wstecz-plastiiki. Długo było OK a od pewnego czasu problem. Prosze o jakaś wskazówke, dziekuje
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    ls_77
    Level 35  
    Gorzej to będzie dopiero w lato - jak będą podlewane ogródki. :idea:

Ale tak na serio - to może porobiły się gdzieś zwężenia na rurach - szczególnie na połączeniach gwintowanych z dwóch różnych materiałów. Zdarza się że otwór o średnicy 1" jest tak mały że nawet ołówek nie wchodzi. Czasem odrywają się też produkty korozji i przytykają rurki. Niestety po tak starej instalacji wszystkiego można się spodziewać. Może spuszczenie całej wody pokaże co w niej siedzi, albo próbować płukać z jakąś chemią czyszczącą.
    Mariuszbemowo
    Level 9  
    A w takim razie jesli hydrofor zamontuje w piwnicy to (pomijajac parter i 1 pietro) a więc montując w pionie bezposrednio rurę z hydroforu z piwnicy bezposrednio na strych i dając pierwszeństwo lokatorom na strychu w rozbiorze wody jest szansa ze cisnienie bedzie wyzsze wpierw na strychu a potem na niższych pietrach?
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Mariuszbemowo wrote:
    jest szansa ze cisnienie bedzie wyzsze wpierw na strychu a potem na niższych pietrach?

Tak , jak zasilanie pociągniesz na strych i tam będą pierwsze krany.
    kiliusz
    Level 10  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Tak to normalne, że są spadki ciśnienia jak dużo ludzi w tym samym czasie pobiera wodę.
    Chcesz temu zaradzić to kup hydrofor z dużym zbiornikiem.

Czemu od razu duży zbiornik. Przy dzisiejszych pompach, nie potrzeba wielkiego zbiornika. Popatrz sobie na zestawy hydroforowe Grundfosa, instal-compat, hydrovacuum.

Inną sprawą jest ciśnienie na wejściu = ~3 bar~ 30 metrów słupa wody. To nie jest tak źle. Przyjmując, że od poziomu sieci do najwyższego kranu masz 16- 17 m to zostaje 1,3 bara. Dodatkowo ciśnienie tracisz na oporach. Może jest to za dużo. Popatrz czy nie masz gdzieś po drodze jakiś filtrów, które nie były czyszczone (wkłady wymieniane) itp.

Jeśli z wiekiem w budynku były dorabiane łazienki (czyt. przybory) to główne rury mogą być za małe i oporują bardzo, bo nie były liczone na taki rozbiór - wtedy pozostaje Ci hydrofor tylko.
    Mariuszbemowo
    Level 9  
    Witam ponownie. Dziś po rozmowie ze znajomym z dawnych lat, robi plumberke i heating w Anglii od 20 lat, zrobiłem dodatkowo test na samej gorącej ciepłej wodzie (CW). Ten sam sposób jak z zimna wodą zrobiłem tj włączyłem 3 krany tylko goracej wody w piwnicy, potem na parterze 3 krany i .... gorąca woda leci słabo juz na parterze. Na 1 pietrze wszedłem tylko do kuchni i tu ciepła woda słabo, bardzo słabiutko.
    I ten znajomy mi wytłumaczył ze problem dotyczy zasilania wody od wlotu WODOCIAGÓW do zbiornika 150 litrowego, ze jesli podobna sytuacja jest na samej gorącej wodzie to jest bardzo prawdopodobne ze ten dolot na trasie wlot MPWiK do zbiornika jest przytkany i dlatego nawet ciepłej wody nie potrafi podać do góry. W tym wypadku jest to odcinek ok ok 15 metrów w poziomie do kotłowni po scianie do zbiornika w kotłowni. Będę ten temat z hydraulikiem niedługo omawiac i chyba jestem na dobrej drodze. No i rury zimnej i ciepłej wody w pionach chyba są ok i ten hydrofor chyba raczej nie bedzie potrzebny. Jak myslicie? Jesli nawet te prace w piwnicy na odcinku 15 metrów zrobia od nowa i wieksze srednice to i tak bedzie to juz jakis sukces bo rozbiór wody jest u mnie faktycznie duży.Za kazdą wskazówkę bardzo dziękuje :)
    Mariuszbemowo
    Level 9  
    Dzien dobry. Problem prawie juz rozwiazany. To byłą osmoza odwrócona. Zaraz za licznikiem domontowaliśmy nowa rure plastikowa o sred wewn 20mm i poszła w kierunku kotłowni przez 2 pomieszczenia inne w poziomie (jakies 15m). Ta nowa wieksza rura z zimną wodą została wpieta w starą na trójniku przy zbiorniku ciepłej wody ale z możliwoscia taką ze i zimna z tej nowej startuje w górę w piony. Na poczatku przy liczniku też ta stara rura (srednica wewn 15mm) tez ponownie podmontowalismy do nowej., do tej ze sred wewn 20 mm. Kilka kawałków starej rury wewn sred 15mm miało wewnatrz na brzegach naleciałosć mazidła miekkiego po 2 mm tej brązowej mazi którą wyskrobałem i wygladała jak kloaka ale bezzapachowa z lekkim zapachem rur. Na nastepny dzien to mazidło było juz zwykłym proszkiem jasno ceglanym. Oczywiscie ta nowa rura dała od razu wzrost cisnienia na wszystkich pietrach. Dodatkowo podniosłej temp podgrzewu ciepłej wody do 75 stopni i dzieki temu przeczysciłem przynajmniej stare rury ciepłej wody bo ze wszystkich kranów ciekła brązowa woda przez cały wieczór a to sie nigdy nie zdarzało wcześniej. Z zimnych rur brak było zmiany koloru wody wiec mysle ze te mazidło dalej tam wewnątrz po 2mm zalega w starych plastikach zimnej wody. Jeszcze tylko musze zamontowac filtry odwróconej osmozy, tj z aktywnym węglem i filtry zmiękczające wodę i itp. I teraz zasadnicze pytanie - jakiego producenta i jakie filtry polecacie? Budynek duży i duży pobór wody wiec wymiana wkładów to przypuszczalnie tez bedzie potem dodatkowy wydatek. Nie chce takich filtrów np pod zlewak tylko coś bardziej profesjonalnego. Na 16 osób w budynku wiec musi to byc solidne. Dziekuje za każdą wskazówke i pzdr