Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apple pozbywa się Imagination

ghost666 07 Apr 2017 21:36 2451 5
 • Apple pozbywa się Imagination
  Firma Apple poinformowała, że nie będzie wykorzystywała rozwiązań Imagination Technologies Group - kluczowego twórcy rdzeniu GPU dla Apple - w kolejnych swoich produktach. Imagination, mające swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, potwierdziło te informacje trzeciego kwietnia.

  Dla brytyjskiej firmy rezygnacja z wykorzystania ich projektów przez Apple jest sporym ciosem. Dotychczasowo Apple wykorzystywał te GPU w telefonach, tabletach, telewizorach i zegarkach. Jak zauważają analitycy z branży GPU Apple od dawna zatrudniał już specjalistów od GPU i taki rozwój wypadków był do przewidzenia.

  Kevin Krewell, analityk z Tirias Research, stwierdza, że Imagination raczej nie ma szans poradzić sobie dalej jako samodzielna firma, bez Apple. "Spodziewam się, że niedługo firma wystawiona zostanie na sprzedaż, szczególnie patrząc na obecne ceny akcji". Nie jest to jednakże początek problemów Imagination, którego zmagania z rynkiem znane są już od pewnego czasu: "Imagination przegrywa z ARM i Vivante" komentuje Jim McGregor z Tirias Research. "Problemem był też zakup MIPS, co nie pomogło kondycji firmy. Podobnie jak w przypadku MIPS, konkurencja stała się lepsza i sytuacja zaczęła być trudna" dodaje McGregor.

  Prawne spory

  Po potwierdzeniu przez Imagination rezygnacji Appla, wiele wskazywało, że firma ma zamiar renegocjować umowy licencyjne na rdzenie graficzne. Ogłoszenie przez Apple, że rezygnuje ze współpracy rozpoczęło rozmowy na temat renegocjacji dotyczących opłat licencyjnych.

  Jak informuje Imagination, powołując się na Apple, poinformowało, że firma ta pracuje nad własnym układem graficznym, aby nie być zależnym od produktów Imagination. Jednakże zdaniem projektanta GPU opracowanie nowego rdzenia od podstaw jest dla Apple sporym wyzwaniem, szczególnie że firma uważać musi, aby nie naruszyć patentów Imagination. Innymi słowy - na horyzoncie pojawia się cień sporu prawnego odnośnie praw autorskich i opłat licencyjnych.

  Jak mówi Krewell "Spodziewam się, że Imagination sięgnie po kroki prawne. W pełni zgadzam się, że ciężko może być opracować nowe GPU bez wykorzystania rozwiązań opatentowanych przez Imagination. To może być początek negocjacji pomiędzy firmami i próby wyceny, ile warte są w rzeczywistości te prawa autorskie".

  Z drugiej strony, ponieważ GPU pracuje poniżej warstwy abstrakcji sprzętowej, takiej jak DirectX, OpenGL czy Vulkan, nietrudno jest zastąpić jedno GPU innym. To dzieje się w komputerach cały czas. "Jakkolwiek wymiana rdzenia graficznego w Systemie-na-Chipie jest trudniejsza, co nie zmienia, że niemożliwa. Producenci tacy jak MediaTek czy Samsung z powodzeniem korzystali z układu Mali firmy ARM i PowerVR od Imagination" komentuje Krewell.

  Apple modyfikuje PowerVR?

  Od dawna krążyła już plotka, że Apple pracuje nad swoim układem graficznym. Jak mówi Krewell "Uważa się, że GPU w układach Apple Ax wykorzystuje własne GPU Apple, ale oparte na patentach z PowerVR". Oznacza to, że Apple łatwo może wymienić te elementy na własne.

  David Kanter, dyrektor Real World Technologies, w swojej analizie dotyczącej procesorów graficznych w Apple iPhone, opublikowanej na jesieni zeszłego roku pisał: "Po latach rekrutowania projektantów układów graficznych, Apple samodzielnie projektuje swoje GPU, które znajduje się już w procesorach A8, A9 i A10, które znaleźć można w iPhonach 6, 6S i 7. GPU w tych telefonach nadal wykorzystuje pewne zrealizowane sprzętowo funkcje, będące patentami z PowerVR, ale jeśli oprzeć się na dostępnych publicznie danych, to wiadomo, że shadery w tych GPU są zupełnie inne niż analogiczne elementy w linii PowerVR Imagination. To oznacza, że Apple stworzył własne kompilatory Metal i OpenGL ES dla swoich GPU i stworzył samodzielnie drivery dla tych układów".

  We wrześniu zeszłego roku informowano już, że istnieją pogłoski, iż w nowym iPhone 7 nie znajdziemy elementów Imagination, co jednakże okazało się nie być prawdą. Z drugiej strony już wtedy Apple zatrudniało dużą ilość projektantów GPU m.in. z Vivante czy samego Imagination, sprowadzając ich wszystkich do Cupertino. "Pogłoska o tym, że Apple pracuje nad własnymi układami graficznymi nie jest nowa i powoli się potwierdza" podsumowuje Krewell.

  Apple pozbywa się Imagination


  Cała ta sytuacja jest jednakże ogromnym problemem dla Imagination. Już od czasu gdy rok temu Hossein Yassaie zrezygnował z pozycji CEO tej firmy mówiło się, że jest ona w kłopotach. Giełda ze zmartwieniem obserwowała kurczenie się firmy i zmniejszanie wystąpień medialnych przedstawicieli Imagination. Zeszłej jesieni, jak mówił Krewell, krążyła pogłoska, że Apple ma zamiar nabyć Imagination, finalnie nie doszło jednak do tego z uwagi na problemy finansowe giganta z Cupertino.

  Opłaty licencyjne od Apple to prawie 61 milionów funtów rocznie (w roku 2015, w roku 2016 szacuje się, że ma to być 65 milionów funtów). Jest to spora kwota dla Imagination i jej brak spowodować może problemy firmy, co widać po spadku wartości aukcji firmy, pokazanej na powyższym wykresie.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331549&

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Top Gun
  Level 20  
  Gigant z Cupertino i problemy finansowe? Jak dla mnie śmiechu warte ... :D
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  kpharck
  Level 2  
  Proszę poprawcie.

  "kluczowego twórcy rdzeniu GPU dla Apple - w kolejnych swoich produktów."
  "kluczowego twórcy rdzenia GPU dla Apple - w kolejnych swoich produktach."
 • #4
  cybergood
  Level 16  
  Quote:
  szczególnie patrząc na obecne ceny aukcji"

  Czy aby na pewno chodzi o aukcje ? Raczej chodzi o notowania giełdowe i ceny akcji.
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  cybergood wrote:
  Quote:
  szczególnie patrząc na obecne ceny aukcji"

  Czy aby na pewno chodzi o aukcje ? Raczej chodzi o notowania giełdowe i ceny akcji.


  Poprawione :)
 • #6
  Maricela
  Level 7  
  wcale mnie to nie dziwi, ciekawe co będzie następne.