Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RS7778FHCSL - niespodziewanie wyłącza się - przestaje chłodzić

kruszon666 07 Apr 2017 23:36 3213 7
 • #1
  kruszon666
  Level 2  
  Dobry wieczór.

  Dzisiaj po raz kolejny ( ostatnio miesiąc temu ) moje lodówka niespodziewanie się wyłączyła, tzn. przestała chłodzić. Nagle pojawiła się woda przed lodówką, wszystkie kontrolki świecą się prawidłowo, temperatura zadana tj. -18 w zamrażalniku i 3 w lodówce są wyświetlane po otwarciu drzwiczek, a lodówka z zamrażalnikiem nie chłodzi, cieknie, agregat nie pracuje. I teraz, tak jak miesiąc temu, odłączyłem na chwilę lodówkę z prądu, podłączyłem i się wzbudziła, agregat zaczął pracować, ale temperatura na wyświetlaczu zamrażarki i lodówki była wyświetlana już 10 stopni w plusie. Po 20 minutach już wszystko wróciło do normy.
  Podejrzewam uszkodzenie czujnika temperatury, albo zawieszanie się jakiegoś termostatu, jestem mechanikiem i na mój rozum tak to diagnozuję. Czy Ktoś jest mi w stanie pomóc?
  Dziękuję
 • Helpful post
  #2
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Powyższe zachowanie wskazuje na usterkę karty invertera.
  W tych lodówkach występowały dwa rodzaje DA92-00215L oraz DA92-00763D zależnie od numeru seryjnego.
  Zrób zdjęcie tabliczki.

  Ale, ale zanim cokolwiek wymienisz przy następnym takim zachowaniu lodówki nie wyłączaj jej z prądu tylko wciśnij jednocześnie i trzymaj przez 8 sekund PowerFreez i Freezer aż na wyświetlaczu pojawi się OFF lub ON.
  Jeśli pojawi się OFF tzn że lodówka była w trybie demo.
 • #3
  kruszon666
  Level 2  
  Cześć.
  Dziękuję za szybką reakcję, w dniu dzisiejszym odkurzyłem wszystkie elementy lodówki, wiatrak parownika pracuje, wszystkie podzespoły wydają się być sprawne, lodówka ma 4 lata, jeszcze nigdy nie była rozmrażana, załączam dla kolegi tabliczkę znamionową. Czy moja lodówka ma jakieś gniazdo diagnostyczne, tak jak to jest w pojazdach w sieci Can? Jak zdiagnozować jej błąd? Sprawdziłem, inwerter to DA9200215L, spisałem z płytki, ale jak go zdiagnozować? Kosztuje około 600 zł, czy można go naprawić? Pewnie tak, kto się podejmie i co najczęściej tam ulega uszkodzeniu, podzespoły można wymienić, opornik, scalak itp.

  Co do demo. Nacisnąłem na 8 sek. i okazało się, że pojawił się napis on, czyli chyba jest prawidłowo, powróciłem do off. Rozumiem, że gdy pokazuje się on to wchodzi w stan demo, jak off to demo wyłączony.
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  Samsung RS7778FHCSL - niespodziewanie wyłącza się - przestaje chłodzić
 • Helpful post
  #4
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kruszon666 wrote:
  Jak zdiagnozować jej błąd?

  Wciskasz lewy i prawy górny przycisk jednocześnie i trzymasz około 12 sekund tak długo aż wyświetlacz zgaśnie, rozbłyśnie i znów zgaśnie oraz usłyszysz ding dong. Wówczas zwolnij klawisze i jeśli elektronika wykryje błąd to wyświetlacz pokaże go w formie np 23 E lub zaświeci się jeden lub wiele segmentów wyświetlacza. Jeśli jednak wyświetlacz pozostanie ciemny oznacza to że nie wykryto błędów.
  Ta metoda nie pokaże błędu inwertera. By sprawdzić błąd inwertera wystarczy ściągnąć pokrywę na górze lodówki i odnaleźć kartę inwertera. To ta z radiatorem a w jego pobliżu jest czerwony LED. Jeśli świeci ciągle to OK, a jeśli błyska to policz ilość, jeśli nie świeci to na dwoje babka wróżyła, albo OK albo do wymiany.
  Pamiętaj o tym co napisałem wyżej, jeśli przestanie chłodzić to
  mrhari wrote:
  zanim cokolwiek wymienisz przy następnym takim zachowaniu lodówki nie wyłączaj jej z prądu tylko wciśnij jednocześnie i trzymaj przez 8 sekund PowerFreez i Freezer aż na wyświetlaczu pojawi się OFF lub ON.
  Jeśli pojawi się OFF tzn że lodówka była w trybie demo.

  Do lodówki z twoim numerem seryjnym dedykowany jest inwerter DA92-00215L
  https://north.pl/karta/modul-zasilania-do-lodowki-da9200215l,706-VX-0457.html

  Dodano po 1 [minuty]:

  kruszon666 wrote:
  Rozumiem, że gdy pokazuje się on to wchodzi w stan demo, jak off to demo wyłączony.

  Dokładnie.
 • #5
  kruszon666
  Level 2  
  No to tak, błędu nie wykazuje, inwerter i jego dioda świeci światłem ciągłym, czyli powinien być sprawny. No cóż, chyba pozostaje mi czekać do następnej takiej usterki, obym tylko nie był na wakacjach, bo jak się rozmrozi, to będę mógł ją wyrzucić, tak prześmierdnie, jak i całe mieszkanie :(
 • #6
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Mogę się mylić ale moje doświadczenie wskazuje na uszkodzony inwerter.
 • #7
  kruszon666
  Level 2  
  Ok, jeśli jest to uszkodzony inwerter, to czy jest możliwość jego naprawy, aby nie wydawać 600 zł?
  Czy jest Ktoś, kto się tego podejmie w szybkim czasie?
 • #8
  User removed account
  Level 1