Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40A786 - błąd płyty, szukam schematów

nes421 07 Kwi 2017 23:40 402 2
  • #1 07 Kwi 2017 23:40
    nes421
    Poziom 14  

Witojcie :)

Jak w temacie - szukam schematów do tego TV, a konkretnie najbardziej przydałby mi się schemat płyty głównej BN41-0975D, albo wsady do jej 4 eepromów, albo informacja który eeprom jest od czego.

Telewizor ma objawy podobne do Funai które robiłem jakiś czas temu: obraz ma smugi nad bardziej kontrastowymi miejscami, np. od liter biegną pionowe linie w górę, różnokolorowe. Obraz jest przez to zakłócony. Menu telewizora rozmyte w górę. Natomiast napisy techniczne TV, tj. numer i opis kanału czy wejścia, jak również napisy w trybie serwisowym są prawidłowe i bez tych odchodzących linii.
    Podejrzewam że padło coś w torze wizji, tylko przydałby się schemat albo opis który eeprom jest od czego.

Z góry dzięki za pomoc :)
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 13 Kwi 2017 21:12
    nes421
    Poziom 14  

Update: wyzerowałem wszystkie eepromy po kolei - ich zawartość się odtworzyła przy starcie TV, natomiast niczego to nie zmieniło.

Znalazłem manual treningowy Samsunga w którym jest opisana ta usterka, ale bardzo skąpo (zrzut w załączniku)

Po dokładniejszych testach stwierdziłem że obraz jest zniekształcany przed skalerem, i razem z tymi zniekształceniami skalowany, ponieważ jeśli np. wybierze się format 4:3 to obraz zwęża się razem z błędnymi liniami, a w tym samym czasie dane OSD (np. numer kanału) wyświetlane bez skalowania są wyświetlane prawidłowo.

Miał ktoś może podobny przypadek i udało się rozwiązać? Przekopałem pół internetu, póki co znalazłem informację że nie jestem jedyną osobą posiadającą tak nie-działającego Samsunga, zazwyczaj są to modele 40", i że Samsung wymieniał to na gwarancji.

Jeszcze jedno pytanie: czy jest możliwe żeby OSD było nakładane w T-Con?

0
  • #3 16 Kwi 2017 00:16
    nes421
    Poziom 14  

Po dalszym przeglądaniu forum elektrody znalazłem informację o czymś takim jak "ghosting" matrycy, i że jest to 100% objaw psucia się połączeń wewnątrz matrycy.
    Jest to oczywiście kompletna bzdura powielana wiele razy przez kilka osób na tym forum.
    Niestety poza tym nic ciekawego w temacie nie znalazłem.

Poniżej przedstawiam chwilowe efekty jakie udaje mi się uzyskać, chyba dobitnie świadczące o tym że to nie jest wina matrycy tylko elektroniki TV:
    Samsung LE40A786 - błąd płyty, szukam schematów1.JPG Download (305.71 kB) Samsung LE40A786 - błąd płyty, szukam schematów2.JPG Download (292.6 kB)

Czy komuś udało się taki problem rozwiązać czy wszystkie TV z tym problemem poszły na elektrozłom?

Pozdrawiam

0