Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ursus c 330 - Wysokie ciśnienie oleju

08 Kwi 2017 09:10 8136 42
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie. Mam problem tego typu, iż po uruchomieniu ciągnika wskaźnik ciśnienia oleju znajduje się na czerwonym polu między 5 a 6 przy normalnej pracy silnika bez względu na obroty. Dodam iż czujnik oraz zegar są nowe z jednego kompletu. Również filtr oleju jest nowy. Mam zamiar zdjąć miskę olejową i sprawdzić zawór do regulacji ciśnienia. Prosiłbym o wskazówki gdzie się znajduję i w jaki sposób nim manewrować odkręcić czy dokręcić i czy jest może inny sposób zdiagnozowania usterki. Pozdrawiam Ursus c 330 - Wysokie ciśnienie oleju
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    micuszyn88 napisał:
    Mam problem tego typu, iż po uruchomieniu ciągnika wskaźnik ciśnienia oleju znajduje się na czerwonym polu między 5 a 6 przy normalnej pracy silnika bez względu na obroty.

A to ciśnienie mierzysz na ciepłym czy na zimnym silniku? Bo jak na zimnym to tak powinno być, że ciśnienie sięga 6 atmosfer, natomiast po nagrzaniu się silnika i oleju do temperatury pracy powinno spaść do około 4 atmosfer i utrzymywać się w całym zakresie obrotów.
  • Poziom 12  
    w ciągniku nie ma termostatu. Ale po nagrzaniu do ok 70 st ciśnienie nieznacznie spada ale nadal jest na czerwonym.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Druga sprawa, to że ten twój wskaźnik to chyba pochodzi od T25 prawda? Takie wskaźniki są mało dokładne i być może ciśnienie masz prawidłowe tylko wskaźnik daje błędny odczyt. Próbowałeś to mierzyć manometrem do pomiaru ciśnienia oleju takim jak używają w warsztatach? Ewentualnie podjedź do pobliskiego mechanika niech zmierzy ci ciśnienie dedykowanym do tego celu manometrem.
  • Poziom 12  
    Czujnik jest kupiony do c 330 w sklepie z częściami do maszyn rolniczych. Sąsiad kupił taki sam ponieważ też robił remont i działa bez zarzutu. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia ciśnienia manometrem.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    micuszyn88 napisał:
    Czujnik jest kupiony do c 330 w sklepie z częściami do maszyn rolniczych.

Ano tak sobie sprzedawca opisał i tyle. Tak jak podejrzewałem wskaźnik to część zamienna od t25: http://sklep.mizar.com.pl/wskaznik-cisnienia-oleju-t-25-md219-p-1861.html
    Ale stosują je i do c 330 bo zakres pomiarowy jest odpowiedni. Tylko że te wskaźniki są dość lichej jakości i jeden może działać bez zarzutu a inny nie. Poza tym ja osobiście nie brałbym się za regulację ciśnienia w oparciu tak nieprecyzyjny wskaźnik - wyniki takiej operacji mogą być różne.
  • Poziom 12  
    Odświeżam temat. Będę ściągał misę. Może ktoś wyjaśnić gdzie znajduję się ta śruba do regulacji ciśnienia i jak nią manewrować.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam,
    W silniku regulacja ciśnienia oleju jest realizowana poprzez przełożenie zawleczki w zaworze regulacyjnym zintegrowanym z pompą oleju.
  • Poziom 12  
    Rozumiem. Jeszcze prosiłbym o informację w jaki sposób tą zawleczkę przełożyć góra czy dół ponieważ będę to robił po raz pierwszy. Gdzie znajduję się ta zawleczka?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Oczywiście do dołu zmniejszając napięcie sprężyny, warto również wyjąć tłoczek zaworu i sprawdzić czy się nie zacina.
    Mam pytanie : czy ten ciągnik nie miał wcześniej filtra odśrodkowego tzw "bączka".
  • Poziom 12  
    Prosuję wypowiedź. Stary filtr ma oznaczenia thm-647/0 wyczytałem iż jest to filtr pełnoprzepustowy. Nowy z filtrona ma oznaczenie OP 647 Czy jest tu jakaś różnica?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nie stanowi to żadnej różnicy. Firmy produkujące filtry stosują swoje oznaczenia własnych produktów, np: PP-8.4, OP- 647.
  • Poziom 12  
    Przestawiłem na pompie ustawienie ciśnienia, było na środkowej dziurce obniżyłem na najniższy poziom. Misa założona i czekam do jutra aby silikon wysechł. Jutro zdam relacje z tej operacji.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Przestawianie regulatora cisnienia oleju to był błąd. Normalnie to z biegiem zużycia silnika ciśnienie oleju się obniża odwrotna sytuacja oznacza jakąś usterkę i trzeba znaleźć jej przyczynę. Może to być zablokowany zawór ciśnienia, obrócone panewki, zużyty olej.
  • Poziom 12  
    Zawór ciśnienia nowy, głowica po regeneracji, olej również nowy jak i filtry, panewki na swoim miejscu wczoraj sprawdzałem, niedługo będe go odpalał to zdam relację.
  • Poziom 40  
    Megawe napisał:
    Może to być zablokowany zawór ciśnienia

Rozbierając zawór przelewowy pompy, gdyby tłoczek był zablokowany to powinien to zauważyć.
    Megawe napisał:
    zużyty olej

Na zużytym oleju to zazwyczaj właśnie ciśnienie spada...
  • Poziom 12  
    Po wyjęciu zabezpieczenia i sprężynki tłoczek sam ładnie wyszedł. Po odpaleniu ciśnienie zmniejszyło się do 5 ale nadal jest za wysokie.
  • Poziom 40  
    micuszyn88 napisał:
    Po odpaleniu ciśnienie zmniejszyło się do 5 ale nadal jest za wysokie.

Ale powiedz - mierzysz to ciśnienie zaraz po odpaleniu czy nagrzewasz silnik do temperatury roboczej (minimum 80 stopni)? Bo jeśli mierzysz tylko na chłodnym silniku to normalne, że ciśnienie będzie nieco wyższe (bo olej jest gęstszy).
    Np. w instrukcji do C 330 jest napisane, że ciśnienie oleju (w całym zakresie obrotów) powinno zawierać się w zakresie od 1,2 do 5 kG/cm2.
  • Poziom 12  
    No własnie o to chodzi że po zagrzaniu do temperatury nawet ponad 80 st nie spada poniżej 5 nawet przy mniejszych obrotach.
  • Poziom 12  
    Sąsiad mi podpowiada żeby obciąć sprężynkę z 1 cm i wtedy regulować. Ma to sens?
  • Poziom 12  
    Prawidłowe :) Czyli na zagrzanym silniku powinno być lekko na czerwonym polu. Zaznaczyłem na zdjęciu jakie mam po zagrzaniu i większych obrotach. Czerwona linia to prawidłowe i zalecane przez większość użytkowników. Powinno się wahać między zielonym a czerwonym polem. Niebieska linia po zagrzaniu na normalnych obrotach i zielona przy wysokich. Ursus c 330 - Wysokie ciśnienie oleju
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    micuszyn88 napisał:
    Prawidłowe :) Czyli na zagrzanym silniku powinno być lekko na czerwonym polu. Zaznaczyłem na zdjęciu jakie mam po zagrzaniu i większych obrotach. Czerwona linia to prawidłowe i zalecane przez większość użytkowników. Powinno się wahać między zielonym a czerwonym polem. Niebieska linia po zagrzaniu na normalnych obrotach i zielona przy wysokich. Ursus c 330 - Wysokie ciśnienie oleju

Miałeś remont tego silnika bo piszesz trochę dwuznacznie?
    Jeśli chodzi o same wskazania to maksymalne ciśnienie powinno oscylować w granicach 5-5,5 bar, ty masz 5 więc o ile miałeś remont tego silnika to wszystko jest jak w najlepszym porządku. To co przeczytasz w internecie radzę brać naprawdę z dużym dystansem tym bardziej zasięgając informacji na forach które nie są stricte techniczne. Wskazania przez większość użytkowników to tylko ich widzimisię lub to co gdzieś przeczytali, coś usłyszeli a ciśnienie oleju jest zależne od takich wielu czynników że ich "normy" są co najmniej...
  • Poziom 40  
    bearq napisał:
    To co przeczytasz w internecie radzę brać naprawdę z dużym dystansem tym bardziej zasięgając informacji na forach które nie są stricte techniczne. Wskazania przez większość użytkowników to tylko ich widzimisię lub to co gdzieś przeczytali, coś usłyszeli a ciśnienie oleju jest zależne od takich wielu czynników że ich "normy" są co najmniej...

Dlatego wskazałem wiarygodne źródło - czyli instrukcję obsługi do ciągnika rolniczego C 330. Tam jest napisane, że ciśnienie oleju powinno zawierać się w granicach 1,2 do 5 kG/cm2. I moim zdaniem tych wytycznych należy się trzymać.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Xantix napisał:
    bearq napisał:
    To co przeczytasz w internecie radzę brać naprawdę z dużym dystansem tym bardziej zasięgając informacji na forach które nie są stricte techniczne. Wskazania przez większość użytkowników to tylko ich widzimisię lub to co gdzieś przeczytali, coś usłyszeli a ciśnienie oleju jest zależne od takich wielu czynników że ich "normy" są co najmniej...

Dlatego wskazałem wiarygodne źródło - czyli instrukcję obsługi do ciągnika rolniczego C 330. Tam jest napisane, że ciśnienie oleju powinno zawierać się w granicach 1,2 do 5 kG/cm2. I moim zdaniem tych wytycznych należy się trzymać.

Oczywiście że tak, nie neguję w żadnym stopniu tego. Raczej odnoszę się do wskazań jakiś znafców których przytoczył autor którzy określają w jakich wartościach ciśnienie ma się wahać.
  • Poziom 12  
    Nie tylko liczę na forum lecz na opieram się również na użytkownikach z mojej okolicy którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Sąsiad prowadzi gospodarstwo 35 lat i od początku posiada c 330. kiedyś nie było internetu i ludzie sami wszystko robili :) pomijając.. Kapitalka nie była robiona ponieważ nie była konieczna. Sąsiad sugeruje obcięci sprężyny o 1 cm. i ponowną regulację ciśnienia. Też tak robił kiedyś i jeździ do tej pory. Poza tym serwisowe parametry nie zawsze idą w parze z praktyką. wyższe ciśnienie od 5 kg/cm2 w dłuższej perspektywie może prowadzić do przedmuchów. i zawsze znajdzie się jakieś miejsce gdzie będzie walił olej. Już nie mowie o mniejszej żywotności uszczelki pod głowicą która jest uczulona na przedmuchy. chcę doprowadzić maszynę do normalnego stanu użytkowania żeby nie grzebać ciągle. Z czasem coś się zużyje i będą zarzuty że to nie dopilnowane czy na czas nie zrobione :)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Kiedyś nie było internetu ale były instrukcję serwisowe czy katalogi części, z resztą nadal są więc co za problem. Według instrukcji tak jak podał już Xantix ciśnienie maksymalne to 5 bar, chociaż z praktyki ciśnienie nawet rzędu 6 bar zaraz po remoncie nie jest niczym złym ponieważ i tak dość szybko spada do katalogowych 5-5,5 bar poprzez wstępne dotarcie. Druga sprawa że takowy czujnik jeszcze w takiej cenie zapewne tolerancję ma w granicach 0,5-1 bar więc nie wiem czy jest sens kombinować i bazować na czujniku który nawet nie wiadomo jak mierzy.
    Kwestia podstawowa to czy ciśnienie oleju Ci się zmienia wraz z wzrostem temperatury czy obrotów czy stoi dębowo na przytoczonych przez Ciebie 5 bar.