Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSHIBA L55-5226 - Poszukuje schematu - kłopot z ładowaniem

08 Kwi 2017 12:59 801 13

• Poziom 28  
    Witam uprzejmie.
    Laptop jak w temacie.
    Jak wyłączony ładuje a przynajmniej świeci się led od ładowania.
    Po uruchomieniu nieregularnie wyskakuje, że ładuje nie ładuje tak jakby odpinał ładowarkę.
    Zasilacz oryginalny 19V 2,37A (taki sam opis na spodzie obudowy)

Poszukuje schematu, żeby posprawdzać co się dzieje ...
    Może ktoś spotkał sie z takim objawem.
    Laptop działa zarówno na akumulatorze jak i zasilaczu a takze na jednym i drugim ale wtedy nie ładuje.

Wygląda jakby zasilacz miał za mało mocy :D ale oryginał i nic wczesniej nie było grzebane wg mojej wiedzy.
  • Spec od komputerów
    inventco.eu napisał:

Poszukuje schematu, żeby posprawdzać co się dzieje ...

Oznaczenie kodowe płyty?
    inventco.eu napisał:
    Wygląda jakby zasilacz miał za mało mocy :D ale oryginał i nic wczesniej nie było grzebane wg mojej wiedzy.

Sprawdzałeś na innym?

• Spec od komputerów
    Gniazdo zasilacza sprawdzone?

• Poziom 28  
    Gniazdo sprawdziłem nic nie przerywa.
    zasilacz podstawiałem drugi ale też ten sam aperaż.

jedyne co znalazłem na PCB to duży napis CR10S
    CR10S-6050A2555901-MB-A02

Dodano po 42 [minuty]:

Co ciekawe... podłączyłem zasilacz laboratoryjny zamiast oryginalnego ... i ku moim oczom ukazał się ponury widok :D
    Prąd gdy laptop jest wyłączony po wpięciu zasilania wynosi 0,48A ale po chwili skacze do 2,1A i zaczyna ładowanie (napięcie na akumulatorze się podnosi).
    Jakim cudem podczas prac i ładowania ma mu wystarczyć 2,37A ?
    Zakładając, że w zasilaczu trochę pojemności uciekną to nawet tyle nie pociągnie ... co za ... tak żyłuje dane zasilacza ? podepnę mu taki ze 4A i sprawdzę co się stanie :D
  • Spec od monitorów
    Podaj układ w chargerze?

Z tego co podaje Link
    Cytat:
    Inventec CR10S-6050A2555901-MB-A02
    CPU: Intel Core i7-4700MQ SR15H
    PCH: Intel DH82HM86 SR17E
    EC: Nuvoton NPCE985LA0DX

* Motherboard Toshiba Satellite L50-A L55-A L50T-A L55T-A V000318010

• Spec od komputerów
    Sprawdź na obudowie - czy producent podał parametry zasilacza.

• Poziom 28  
    Witam ponownie.
    układ ładowania jest na BQ24735.
    Według noty może ciągnąć sporo A :D
    Ogólnie po podpieciu zasilacza który ma wydajność 3,45A taki miałem i wtyk pasował laptop normalnie działa i ładuje podczas pracy nic nie przerywa...
    Windows napisał 99% ukończono i status ładuje.
    Ale teraz po wyłaczeniu laptopa prąd ładowania spadł do 0,6A czyli ma jakiś system turbo ładowania ... i wtedy wygląda na to, że zasilacz po prostu nie wyrabia.

Napięcie na akumulatorze 17V czyli tyle ile powinien mieć po naładowaniu ...

Jak pisałem w pierwszym poście prąd zasilacza (parametry) zgadzają się z tymi co na obudowie laptopa...

A w rzeczywistości działa ładowanie póki nie odpalimy laptopa. Oczywiście jak naładował sie akumulator to teraz działa na starym zasilaczu także ok :D

Czyżby Toshiba zrobiła takiego buga ? że laptop nie może być rozładowany i akumulator jedynie do chwilowych zaników prądu słuzy a ma być cały czas naładowany lub ładować się jak laptop jest wyłaczony ??
  • Spec od komputerów
    inventco.eu napisał:

Czyżby Toshiba zrobiła takiego buga ?

Mierzyłeś parametry zasilacza pod obciążeniem?
    Jaki prąd pobiera płyta bez baterii z uruchomionym systemem z zasilacza laboratoryjnego?
  • Spec od monitorów
    Jeden z tematów o bq735 , podane pomiary Link
    Zrób to samo u siebie , podaj wyniki (przeanalizuj)

Datasheet na bq735 Link

Można popatrzeć na SM od Toshiba Satellite u50-a-l4m (LA-A481P) Link , str. 41, 40, 36
    * w tej aplikacji
    Cytat:
    Bez baterii na złączu baterii pomierz napięcia na stykach.
    Na dwóch stykach powinno być około 3,3 v, a na jednym mniej niż 3V.
    Należy połączyć ten kontakt z GND i zobaczyć czy pojawiło się napięcie ładowania na styku baterii. jeśli napięcie się pojawiło, ładowanie działa.
    Winy szukaj w Aku

pin.3 3.3v
    pin.4 3.3v
    połączenie pin. 5 ((BATT_P5) JP2 / str.40 ) z GND > pojawić się powinno nap. ładowania ok. 12,5-13V

• Poziom 28  
    Wydaje mi się, że nie BQ jest tu kłopotem może rezystory w kalibracji prądu ładowania ale...
    Bateria się naładowała tylko prąd przy starcie ładowania gdy miała 30% był 2,1A bez odpalania płyty ...
    Gdy płyta startuje to dochodzi prąd pracy i przekraczamy prąd zasilacza...
    Sądzę, że albo akumulator ma ubite ogniwo... ale niby do 17V się naładował ...
    Prąd po naładowaniu (laptop twierdził 99%) spadł do 0,6A (po wyłaczeniu czyli samo ładowanie).
    Nie czekałem aż ukończy procedurę ładowania ... więc poodpinałem aku i sprawdzę w poniedziałek co dalej czy aku sam się nie rozładuje....
    nic się nie grzeje żadnych dziwnych objawów...
    Jeśli chodzi o test samego zasilacza nie ma to znaczenia, gdyż na 2ch różnych efekt ten sam. Poza tym jeżeli ustawię na 2,4A ogranicznik w zasilaczu labo to efekt także jest ten sam.
    Czyli wydajność prądowa zbyt niska.

Prąd pobierany przez laptop (gdy bateria ma te 99%) wynosi 2,10 - 2,23 A (ładowanie + praca) i w tej sytuacji wszystko działa prawidłowo... także na oryginalnym zasilaczu.

Może być, że rezystor pomiarowy lub dzielnik pomiarowy przy układzie BQ szwankuje...

Lub chodzi o ten tryb turbo boost układu BQ
  • Poziom 27  
    inventco.eu napisał:
    Jakim cudem podczas prac i ładowania ma mu wystarczyć 2,37A ?

Dlaczego miałoby mu nie wystarczyć?
  • Spec od komputerów
    Miałeś coś zmierzyć?

• Poziom 28  
    Jako, że udało mi się wykaraskać z choróbska...
    Wracam do tematu.
    boro1234567 - prąd podczas pracy systemu bez akumulatora wynosi 0,98-1,03A oczywiście są jakieś skoki bo a to dysk ruszy a to dźwięk pójdzie... ale prąd raczej prawidłowy.
    Napięcie na akumulatorze nie spadło drastycznie od leżenia ... wynosi 16,6V (nie ukończył ładowania bo poodpinałem a potem się rozłożyłem :-( )

• Poziom 28  
    Temat uważam za zamknięty :D
    Udało się go okiełznać.
    Dla potomnych... Toshiba jest "a fe" jak dla mnie :D

- pierwsza sprawa (drugi nowy akumulator dokładnie ten sam objaw).
    - procesor oryginalnie nie był wymieniany.
    - wymieniłem układ ładowania... efekt ten sam.

Normalne użytkowanie laptopa z podpiętym zasilaczem = nigdy nie zobaczysz tego efektu.
    Ale używaj aż do padnięcia baterii do przysłowiowego "0" i wtedy efekt się uwidacznia.
    Tryb szybkiego ładowania aku żre ponad 2A prądu odpalenie w tym momencie laptopa kończy się pojawianiem się i znikaniem ikonki podłączonego zasilacza.
    Co normalnie nikt nie patrzy ale jak ktoś zerka na takie rzeczy to go krew zalewa :D

Rozwiązanie... ponieważ ten układ ładowania za pomocą dzielnika rezystancyjnego zmienia wartość prądu ładowania to dobrałem doświadczalnie taką wartość, że prąd ustawiłem na 1,2A :D i laptop ładuje się od "0" procent aku do pełnego i pracuje nie sygnalizując niczego niepotrzebnego.

A, że trochę dłużej ładuje to i dla aku zdrowsze :D

Nie podaję wartości rezystora dlatego, że nie wiem czy w każdym z tych lapków będzie to konieczne. To raz :D A dwa nie pamiętam co w końcu tam poszło ... bo to było już kawałek temu.

W każdym razie w nocie do kontrolera ładowania jest opis jak dobrać tą wartość :D

Pozdrawiam
    Marek