Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przenośnego głośnika bluetooth

08 Kwi 2017 21:42 5037 37
  • Poziom 8  
    Witam.
    Tak jak w temacie chciałbym zbudować głośnik bluetooth.
    Chciałbym użyć wzmacniacza 2x5W na 5V, ponieważ jako zasilania użyłbym power banka lub kilku ogniw 18650 wraz z przetwornicą na 5V schowanych w obudowie. Powiedzcie mi czy jakbym np. kupił zwykły wzmacniacz to czy da się do niego podłączyć zewnętrznego dongla bluetooth którego posiadam czy lepiej kupić wzmacniacz już z wbudowanym?
    Proszę Was o pomoc w wyborze takiego wzmacniacza i głośników.
  • PCBway
  • Poziom 8  
    sherman34 napisał:
    Budowa tego typu urządzeń jest całkowicie nieopłacalna, chyba że wszystkie podzespoły już się ma i zachodzi ochota na ich wykorzystanie. Kilka ogniw litowo-jonowych może przekroczyć cenę gotowego sprzętu. Zobacz ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3268964.html#16116424

Ogniwa mam. Jedynie musiałbym kupić wzmacniacz i głośniki.
  • Poziom 39  
    Jaki dongle BT posiadasz?
    Zwykły na USB? Daruj sobie, to nie zadziała...

Za to dziś kupiłem w Tesco głośnik BT Manty za 18zł ;) Tandeta jak cholera ale jako baza do przeróbek mogła by być.
    Musiałem nówkę rozbierać bo nie chciał się włącznik przełączyć :P
    Zbudowany na chipie BK3254, wzmacniacz 8002B, głośnik taki sobie ale w innej obudowie gra trochę lepiej...
    Co ciekawe na pudełku napisane jest że akumulator 520mAh, a w środku jakaś popierdółka 150mAh

Odbiera nawet FM, choć łapie tylko Antyradio ;)
  • Poziom 8  
    Karaczan napisał:
    Jaki dongle BT posiadasz?
    Zwykły na USB? Daruj sobie, to nie zadziała...

Tak zwykły na USB.

W takim razie proszę Was wybór wzmacniacza z BT i bez (w rozsądnej cenie i żeby był polskich stronach) oraz głośników do tego :)
  • Poziom 38  
    Budowa głośnika bluetooth jest opłacalna tylko wówczas jeśli ma się na celu coś większej mocy np. 20-30W a jak ma to być małą pierdółka 1-2W to lepiej kupić gotowca. Jeśli chcesz coś większej mocy to polecam przerobić jakieś radio/booboxa dodając odbiornik bluetooth i wkładając akumulatory 18650 w miejsce baterii w odpowiednich pakietach, żeby napięcie się zgadzało.
  • PCBway
  • Poziom 8  
    E8600 chciałbym zrobić głośnik 20W, ale to musiałbym zasilić akumulatorem 12V, a to moim zdaniem jest już w ogóle nie opłacalne i było by to ciężkie. Dobry pomysł podsunąłeś z przerobieniem jakiegoś radia/boomboxa. Muszę nad tym pomyśleć. Wspominałeś żeby dołożyć do tego radia BT. Dało by radę ze zwykłym donglem BT takim do kompa?
  • Poziom 38  
    Co do odbiornika bluetooth to najprościej jest kupić jakieś słuchawki lub transmiter bluetooth z wejściem jack ważne żeby był stereo. Słuchawki na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć już za 10zł z uszkodzonym przewodem lub nie trzymającym akumulatorem. Zasilanie można załatwić z radia wpinając się gdzieś w płytce zasilacza. Taki odbiornik pobiera znikomy prąd więc zasilacz jaki by nie był w radiu wytrzyma ważne żeby się wpiąć pod odpowiednie napięcie.

Co do przeróbki PC dongle usb bluetooth na audio to tu masz poglądowo pokazane, że można to zrobić ale wiedź, że nie ze wszystkimi się to uda taki micro usb to raczej bym nie próbował. Nie potrzeba żadnych sterowników tylko zasilanie podpinasz 5V i szukasz wyjścia audio najlepiej mieś schemat z opisem wyprowadzeń oraz trzeba mieć umiejętności bardzo precyzyjnie lutować .

Link
  • Poziom 8  
    Dzięki E8600. Jednak znalazłem mój dongle BT i jest to albo 1.0 albo 1.1 więc stary i moim zdaniem nie ma sensu tego gdziekolwiek "wkładać" :D, a poza tym jest strasznie mały i przylutowanie do niego przewodów z audio graniczy z cudem. Znalazłem wzmacniacz TDA7266 2x7W ale nie ogarniam trochę opisu. Proszę o pomoc w jego zrozumieniu :)

Opis:

układ TDA7266 - wzmacniacz mocy audio
    podwójny kanał 7W +7 W
    obciążenie - głośniki o impedancji 4Ω-8Ω i mocy 5-15W
    układ TDA7266 z radiatorem
    potencjometr do regulacji wzmocnienia - głośności
    wejście sygnału audio - złącze GOLD-PIN
    złacze DC-JACK do zasilania
    wyjscie - do podłączenia głośnika złącze śrubowe ARK-2 5,08mm
    napięcie zasilania: 3V-18 V
    dioda LED sygnalizująca podłączone zasilanie
    wymiary płytki drukowanej PCB: 45m x33mm

Link do wzmacniacza z opisu powyżej

Ewentualnie taki
    Link

Najbardziej zależy mi na podkreślonym tekście.
    Chodzi mi o to czy, np. przy 4Ω można dać głośnik 15W i czy trzeba dać napięcie ~18V, żeby osiągnąć taką moc?
  • Poziom 38  
    Dwa kanały po 7W zaokrąglone łącznie do 15W jeśli użyje się głośniki 8ohm natomiast układ zaczyna pracować już od 3V nie znaczy, że na takim napięciu da max moc. Poza tym podana moc jest zapewne RMS. Moc jest sprawa drugorzędną bo na max głośności będą zniekształcenia. Co do głośników to możesz podłączyć od 7W w górę i 50W byle były 8ohm bo na 4ohm nadmiernie obciążają układ.
  • Poziom 8  
    E8600 napisał:
    Co do głośników to możesz podłączyć od 7W w górę i 50W byle były 8ohm bo na 4ohm nadmiernie obciążają układ.

Dzieki, zastanawiam się jednak nad drugim sprzetem 2x15W (10-50W) (minimalnie droższy)Link. Pracuje na napięciu 6-18V. Chciałbym zasilić to dwoma ogniwami 18650 połączonymi szeregowo. Dają rade ogniwa z laptopa ??

Napisałeś, że można nawet podłączyć głośnik 50W do wzmacniacza 7W, czy takie podłączenie nie obciąża za bardzo wzmacniacza jeśli słuchamy muzyki na połowie zakresu potencjometra ??

Cytat:
    układ zaczyna pracować już od 3V nie znaczy, że na takim napięciu da max moc.

Jak rozumiem czym większe napięcie to "bliżej" do mocy maksymalnej wzmacniacza??
  • Poziom 38  
    Mocniejszy głośnik będzie grał z niższa mocą to tylko plus bo będzie mniej zniekształceń. Tak większe napięcie większa moc. Co do zasilenia 2x18650 to będzie napięcie ok 8V czyli z prawa ohma wychodzi ze wzmacniacz przy max mocy pociągnie prąd ok 6A to jest za dużo na takie ogniwa. Z używanych 18650 będzie ok 15Wh czyli na wzmacniaczu 50W powinno to działać ok 20 minut na maxa.
  • Poziom 8  
    E8600 napisał:
    Mocniejszy głośnik będzie grał z niższa mocą to tylko plus bo będzie mniej zniekształceń. Tak większe napięcie większa moc. Co do zasilenia 2x18650 to będzie napięcie ok 8V czyli z prawa ohma wychodzi ze wzmacniacz przy max mocy pociągnie prąd ok 6A to jest za dużo na takie ogniwa. Z używanych 18650 będzie ok 15Wh czyli na wzmacniaczu 50W powinno to działać ok 20 minut na maxa.

50W i 6A to dużo. O ile dobrze obliczyłem to jeżeli podłączył bym głośnik 15W zamiast 50W to prąd będzie wynosił ok. 2A, czyli całkiem znośnie. Orientujesz się może ile prądu mogą dawać takie baterie z laptopów, bo z tego co słyszałem to około 10A, tylko nie wiem ile w tym prawdy, a zakup ogniw o większym prądzie, np. Sony VTC5 20A to już spory wydatek.

PS. 6A które obliczyłeś to wychodzi na jeden głośnik czy na parę ??
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Mocniejszy głośnik będzie grał z niższa mocą to tylko plus bo będzie mniej zniekształceń.

Sorry ale większej bzdury dawno nie czytałem...
    Zniekształcenia głównie zależą od mocy wydalanej przez wzmacniacz, a nie głośnik.

Możesz sobie nawet i 100W głośnik napędzić tym 6W bublem, jak i 6W głośnik, a i tak THD będzie 10%, czyli nieakceptowalne.

Do zniekształceń od głośników to tym wynalazkom mocy braknie.
    Chyba że totalnie bublowate głośniki, to dołożą swoje do THD10% samego wzmacniacza.
  • Poziom 38  
    Karaczan napisał:
    Cytat:
    Mocniejszy głośnik będzie grał z niższa mocą to tylko plus bo będzie mniej zniekształceń.

Sorry ale większej bzdury dawno nie czytałem...

Chodziło mi o to, że taki głośnik w obecnych czasach, na którym pisze 7W może ich mieć naprawdę mniej (tak jak napisałeś bublowate głośniki nawet podróbki Tonsil można spotkać) i wówczas będą bardziej słyszalne zniekształcenia tego pseudo wzmacniacza bo on jest uproszczony do minimum jak wszystkie tego typu konstrukcje. Autor na siłę chce zbudować coś od podstaw ale nie wie, że będzie to mało opłacalne. Większość tego typu konstrukcji tak naprawdę to adaptacje jakiegoś posiadanego sprzętu.
    Do autora więcej wat na kanał nie zawsze znaczy lepiej bo producenci podają RMS dobry wzmacniacz 7W będzie grał lepiej niż taki uproszczony o mocy 20W (taki uproszczony będzie mieć takie zniekształcenia, że nie będziesz ustawiał volume więcej jak 60%. Obecnie producenci gonią za cyferkami podał przykład wzmacniać z czasów PRL 20W na kanał gra czyściej i głośniej niż jakiś współczesny wynalazek o mocy 100W na kanał porównywane osobiście na tych samych kolumnach u kolegi marki wzmacniaczy nie pamiętam.

Cytat:

50W i 6A to dużo. O ile dobrze obliczyłem to jeżeli podłączył bym głośnik 15W zamiast 50W to prąd będzie wynosił ok. 2A, czyli całkiem znośnie. Orientujesz się może ile prądu mogą dawać takie baterie z laptopów, bo z tego co słyszałem to około 10A, tylko nie wiem ile w tym prawdy, a zakup ogniw o większym prądzie, np. Sony VTC5 20A to już spory wydatek.

PS. 6A które obliczyłeś to wychodzi na jeden głośnik czy na parę ??

Pamiętaj, że wzmacniacz nie ma sprawności 100% i sam też pobiera prąd dlatego pomimo podłączenia 2x15W to układ będzie pobierał ok 50W jak podaje producent (20W idzie w powietrze w postaci ciepłą). Co do ogniw 18650 to potrafią one dać nawet 20-30A ale to jest prąd chwilowy. Gdy będziesz ciągnął duży prąd to ogniwa silnie się wtedy nagrzewają i po osiągnięciu pewnej temp. występuje szybkie rozładowanie bądź nawet uszkodzenie ogniw.
  • Poziom 8  
    Nie, że chcę zrobić na siłę, ale poprostu chciałbym zbudować głośnik do telefonu, bo widziałem i słyszałem taki za 40zł jaki kupił kolega i powiem że gra tak samo jak telefon, a może nawet trochę ciszej, a tyle płacić za taki głośnik bym nie chciał. Są głośniki za ponad 100zł i powiem że grają głośno i "czysto" , ale nie dam tyle. Myślałem, że za połowę ceny da się zbudować coś co w miarę poczciwie i głośno gra. Widziałem na znanym portalu aukcyjnym, że są wzmacniacze 3W ze spawnością 90%, o ile ta sprawność jest prawdziwa. Dodam jeszcze, że one kosztują tyle samo lub nawet trochę więcej niż te co mają 15W czyli 20zł+.
    Może trochę przesadziłem z tą mocą 15-20W. Teraz powiedzcie mi czy w ogóle ma sens budowa takiego głośnika na wzmacniaczu 2x3W lub 2x5W czy lepiej kupić jakiś "szajs" za 40 zł bo będzie "lepiej" grał?
  • Poziom 8  
    E8600 mam tochę mieszane uczucia co do takiego "głośniczka". Głośniki jakby wyjęte z jakiejś zabawki. Jakbyś mógł odpowiedzić na mojego posta, edytowałem go i dodałem tekst, ale szybciej odpowiedziałeś niż ja tam coś dodałem.
    Mam otg :) Tylko wejście usb mam na dole telefonu, a jack na górze :)
  • Poziom 38  
    Co do mojej propozycji z OTG to tylko propozycja możesz zastosować lepsze głośniki i wzmacniacz tylko trzeba sprawdzić ile wat można pociągnąć z otg.
    Co do kupowania poszczególnych podzespołów to odradzam bo cena będzie zbliżona do kupienia gotowca. Radził bym rozejrzeć się na aukcja można znaleźć okazje nawet lepszych głośników bluetooth wystawionych jako uszkodzone ale zazwyczaj mogą to być pierdoły o co warto dopytać sprzedawcę co jest mankamentem dokładnie. Łatwiej będzie naprawić taki gotowiec i zapewne będzie grał i wyglądał lepiej. W razie problemów w naprawie zawsze jest elektroda i ktoś podpowie.
  • Poziom 8  
    E8600 napisał:
    Co do mojej propozycji z OTG to tylko propozycja możesz zastosować lepsze głośniki i wzmacniacz tylko trzeba sprawdzić ile wat można pociągnąć z otg.

Wolałbym jednak mieć inne zasilanie niż z otg, mój telefon już i tak krótko trzyma (czasami nie wytrzymuje całego dnia jak go używam) , a jakby miał zasilać jeszcze wzmacniacz to już całkiem klapa.

Dobry pomysł z tym uszkodzonym głośnikiem na aukcji :) Skoro piszesz, że nie opłaca się kupować wszystkich części osobno bo drogo wyjdzie to pozostaje tylko aukcja :)
  • Poziom 38  
    Lepsze głośniki 2-4W stereo widywałem po 40-60zł a małe głośniki mono bluetooth to nawet poniżej 10zł.
    Jak byś dorzucił do takiego głośnika ogniwa 18650 to masz kilkanaście godzin muzyki na jednym ładowaniu.
  • Poziom 8  
    E8600 napisał:
    Lepsze głośniki 2-4W stereo widywałem po 40-60zł a małe głośniki mono bluetooth to nawet poniżej 10zł.
    Jak byś dorzucił do takiego głośnika ogniwa 18650 to masz kilkanaście godzin muzyki na jednym ładowaniu.

Wolałbym coś stereo z "dobrym" basem, od biedy coś z większa mocą mono. Widziałem takie małe głośniczki ale tak jak pisałem wcześniej kumpel ma taki mały i gra jak telefon lub nawet trochę ciszej no i przy "końcu" potencjometra zniekształcenia.
  • Poziom 38  
    Trzeba śledzić aukcje na pewno coś się znajdzie jak się szuka. Na olx może też coś być lokalnie i można się umówić i obejrzeć przed zakupem i negocjować cenę. Temat raczej jest już wyczerpany.
    Skoro autor jeszcze nie zamknął tematu to dorzucę jeszcze coś takiego.

Link
  • Poziom 39  
    Cytat:
    bo widziałem i słyszałem taki za 40zł jaki kupił kolega i powiem że gra tak samo jak telefon, a może nawet trochę ciszej, a tyle płacić za taki głośnik bym nie chciał. Są głośniki za ponad 100zł i powiem że grają głośno i "czysto" , ale nie dam tyle.

Na samym początku mówiliśmy że tanio nie będzie jak ma być sensownie. Wzmacniacz 2x25W który podałem, realnie jakościowo daje 7W (THD1%), kosztuje ok 70zl. Dolicz sensowne głośniki, obudowę, źródło zasilania, soczki marchewkowe wypite podczas prototypowania itp...
    A i tak będzie to tylko prototyp, wnioskując po stanie wiedzy to kosztowo totalnie nie opłacalny w stosunku do efektu.

Budować można, owszem, mając jakieś graty o które można konstrukcję oprzeć. Ale kupowanie nowych gratów, by stworzyć grata mija się z celem. Chyba że jako cel obieramy satysfakcje, a koszta się nie liczą ;)
  • Poziom 12  
    No niestety musze się zgodzić. Elektronika z chin nawet wyjdzie drogo. Ja kupiłem głośnik bluetooth hykkera z biedry ale jedynie co mi się w nim nie podoba to bateria. Myśle nad zastosowaniem ogniw 18650 bo to co jest w oryginale to porażka i nie starczy na dłużej niż godzine. Teoretycznie taki produkt powinienem oddać na gwarancje ale lepiej go zmodyfikować.
    głośnik to Hykker Deep Sound Speaker
    zasilanie 5V=500mA
  • Poziom 8  
    Temat miał być już zamknięty, ale jeszcze mam jedno pytanie, ostatnie :)
    Od Kumpla za soczek marchewkowy dostałem głośnik BT, a raczej obudowę z płytką, bo głośnik kolega zepsuł. Sprzęt to Tracer Stream BT o mocy 3W. Chciałbym do tego podłączyć głośnik jeden głośnik boschmann g5532s, który posiadam oraz jedno ogniwo 18650. Na chwilę podłączyłem głośnik do płytki i gra fajnie, ale chciałbym się dowiedzieć czy na dłuższą metę się coś nie "zepsuje". Głośnik o mocy 260W a w RMS niby 100W (chińskich :) ). Jeszcze jedna rzeczy to ładowanie ogniwa z tej płytki, która jest podłączona pod ładowarkę z telefonu, ale napięcie, które wychodzi to ~4,35W. Boję się, że to trochę za dużo i może przeładować ogniwo. Co o tym sadzicie? :)
  • Poziom 38  
    Klama92 napisał:
    wychodzi to ~4,35W. Boję się, że to trochę za dużo i może przeładować ogniwo

Jak już to 4,35V i raczej jest ono normalne. Na ładowarce musi być zawsze wyższe napięcie niż na ogniwie a ogniwo naładowane ma napięcie 4,2V.
    Chińskie waty można spokojnie podzielić przez 10. Nic się nie powinno stać o ile głośnik ma identyczną impedancję co oryginał ale skoro działa to raczej ma taką samą.
  • Poziom 8  
    E8600 napisał:
    Klama92 napisał:
    wychodzi to ~4,35W. Boję się, że to trochę za dużo i może przeładować ogniwo

Jak już to 4,35V i raczej jest ono normalne. Na ładowarce musi być zawsze wyższe napięcie niż na ogniwie a ogniwo naładowane ma napięcie 4,2V.
    Chińskie waty można spokojnie podzielić przez 10. Nic się nie powinno stać o ile głośnik ma identyczną impedancję co oryginał ale skoro działa to raczej ma taką samą.

Sory pomyliły mi się waty z voltami :) Gdzieś wyczytałem, że w tym głośniczku był głośnik (masło maślane) 4 ohmy a ten który ja posiadam też ma 4 ohmy. A jakby tak ten głośnik miał inną impedancję niż oryginał to spali się płytka ??
  • Poziom 38  
    Układ ma małą wydajność prądową wiec raczej nic się nie stanie. Możesz dla świętego spokoju odpalić na sucho czy się płytka nie nagrzewa jakoś strasznie.