Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dobraniem Kondensatora rozruchu

08 Kwi 2017 22:28 1080 20
  • Poziom 7  
    Witam mam problem z silnikiem elektrycznym od rębaka ogrodowego.
    Po włączeniu zasilania silnik buczy po pchnięciu kijem talerza z ostrzami dopiero silnik rusza i chodzi bezproblemowo.
    Dane silnika to 230V~/50Hz/1500W/10A/
    Prawdopodobnie przyczyną jest kondensator rozruchowy, więc jaki musiałbym mieć do tego silnika, ponieważ po rozebraniu sprzętu kondensator ma starte parametry i nie widać jaki powinien być dokładnie.
    Proszę o szybką pomoc.
  • Poziom 7  
    Dziękuję bardzo w poniedziałek biorę się za szukanie takowego. Zamontuję i zobaczę jak sprzęt chodzi.
  • Poziom 19  
    hochlik1988 napisał:
    Prawdopodobnie przyczyną jest kondensator rozruchowy

Skąd ta pewność, a może jest to kondensator pracy. Podaj czy jest wyłącznik odśrodkowy bo on też może być przyczyną.
    hochlik1988 napisał:
    kondensator ma starte parametry i nie widać jaki powinien być dokładnie.

Sprawdź tabliczkę znamionową silnika tam mogą być podane parametry kondensatora.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    ok. 90 -100 µF / 320VAC

Jak na kondensator pracy to te parametry są za wysokie do tego silnika.
  • Poziom 43  
    e2rd.o napisał:
    Jak na kondensator pracy to te parametry są za wysokie do tego silnika
    To kondensator rozruchu ! @hochlik1988 wyraźnie napisał, co mu się z silnikiem dzieje. Istnieje niewielka możliwość uszkodzenia się wyłącznika odśrodkowego.

Ciekawostka : Pojawiły się i to już dość dawno u mnie w sklepach elektrycznych kondensatory rozruchowe z pozystorami do silników, którym zepsuł się wyłącznik odśrodkowy, albo do agregatów chłodniczych, zamiast przekaźników. Zrobiłem trochę eksperymentów z nimi i to z pozytywnym wynikiem :D
    tutaj więcej o tym:
    http://www.amwei.com/views.asp?hw_id=38
  • Poziom 7  
    Nie ma wyłącznika odśrodkowego, Silnik kręci się bez oporów jak ręką kręcę. Pojawił sie inny problem, po kilku włączeniach silnik raz na jakiś czas zaczyna się kręcić w drugą stronę nazwijmy to lewą. Po 4 wlaczeniach prawych piąte włącza się w lewo.
  • Poziom 29  
    Wymień ten kondensator, jak nie pomoże to przerwany obwód fazy pomocniczej.Chyba ze masz czym zmierzyć jedno i drugie.
  • Poziom 7  
    No nie wiem heh nie rozbierałem silnika. Nie znam się ale jeżeli jest to super, nie mogę u mnie znaleźć takiego kondensatora będę musiał w necie poszukać i zamówić.
  • Poziom 7  
    Koledzy jest kolejny problem po podłączeniu nowego kondensatora rozruchu silnik działa bardzo dobrze ale po niecałej minucie chodzenia wydobywa się z niego dym co sie dzieje wie ktoś?? Może to nie powinien być kondensator rozruchu ale pracy? Może popełniłem wielki błąd pomóżcie!!! @Krzysztof Kamienski
  • Poziom 34  
    Pewnie uszkodzony wyłącznik odśrodkowy - nie rozłącza.
  • Poziom 7  
    @Wawrzyniec a jak to sprawdzic gdzi ego mozna w tym silniku znalesc?
  • Poziom 7  
    @Krzysztof Kamienski Ja to czytaem, ale myślałem że będzie działało :( A tu zonk silnik się pali xD na szczęście jeszcze działa bezproblemowo. Mówisz, że u Cb dostanę takie cudo. Jestem laikiem i jak to jest podłączyć szeregowo? Czyli jak?
  • Poziom 43  
    Poszukaj pozystora od lodówkowego agregatu. Zastapi on uszkodzony ewentualnie wyłącznik odśrodkowy. Na uszkodzenie silnika - zwarcie międzyzwojowe to już tylko ,,przezwajacz" (taka nowa profesja :D ) Ci pozostał.
  • Poziom 19  
    hochlik1988 napisał:
    @Wawrzyniec a jak to sprawdzic gdzi ego mozna w tym silniku znalesc?

Podaj ile wyprowadzeń wychodzi z silnika lub zdjęcie. Jakiej pojemności kondensator zastosowałeś.
  • Poziom 29  
    Weż na próbę kondzia 16-20µF.
  • Poziom 7  
    Zastosowałem kondensator rozruchowy 100uF kabli z silnika wychodzi 4. Dwa zasilające i 2 do cewki.
  • Poziom 19  
    hochlik1988 napisał:
    kabli z silnika wychodzi 4. Dwa zasilające i 2 do cewki.

Ta cewka to kondensator.
    Z opisu wynika że wyłącznika odśrodkowego brak i potrzebujesz kondensator pracy około 40 uF/450V. Kondensator 100uF jest dużo, dużo za duży i można spalić silnik.
    Zmierz rezystancję pomiędzy kablami.
  • Poziom 7  
    Tylko, że nie mam sprzętu do tego aby zmierzyć...