Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo HU-555 - Zmieniarka na Arduino + Moduł MP3, BT, USB, SD, AUX

09 Apr 2017 03:14 29469 166
  • Level 10  
    Witam serdecznie,

Staram się podłączyć gniazdo AUX mini-jack do mojego radia HU-555 w Volvo V40 I gen 2003r. Najpierw myślałem że podłączę się pod CD (zrobiłem tak raz na Pioneerze, wada - płyta musiała kręcić). Zmieniarki-emulatory kosztują tyle że mógłbym za to kupić drugie radio z aux + usb, ale radia zmieniać nie chcę bo obecne pasuje do całości. Trochę konkretów:

Radio HU-555 - procesor to SAA7709H/103 przejrzałem datasheet - układ ma możliwość podłączenia AUX na 78 i 79 nóżce układu. Na płycie głównej te nóżki rzecz jasna nigdzie nie są podłączone. W datasheecie przy aplikacji układu również nie ma dodatkowych rezystorów czy kondensatorów. Pytanie czy samo podłączenie wystarczy? Będzie grać niezależnie od wyboru CD czy Radio ? Możliwości przełączenia na AUX rzecz jasna nie ma.

Druga sprawa jeśli AUX na nóżkach 78 i 79 nie zadziała to czy zadziałałby manewr z podłączeniem AUX-a pod radio AM ? Jeśli tak to w którym miejscu się podłączyć i gdzie odciąć radio AM? W nocie już jest otoczenie rezystorów i kondensatorów. Mase AUX rozumiem normalnie do masy płyty głównej lub obudowy?

Kaseciaka brak.

Nie chce wydawać kroci za emulator zmieniarkę bo ona tak naprawdę daje tylko tyle w odróżnieniu od kabla AUX że można utwory zmieniać z poziomu radia a to dzisiaj można załatwić smartfonem i pilotem na bluetooth z kierownicy który kosztuje grosze. Jednakże nie chcę wpinać się też bezpośrednio pod koniec mocy bo tam od razu robię zwarcie i tracę kontrolę nad kanałami przod-tył albo wybieram granie tylko na przód lub tył ;\ dodatkowo brak kontroli głośności i equalizera.

Dzięki z góry za pomoc pozdrawiam serdecznie Wojciech ;]
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • TestoTesto
  • Level 10  
    Dzięki! No bardzo to pomocne.. :) jakbym wiedział gdzie chcę to podłączyć to bym tematu nie zakładał. Pod AUX wiadomo na zdrowy rozsądek nie powinienem podłączać bo logika nie pozwala na przełączenie chociaż chyba i tak sprawdzę czy to po prostu nie zadziała. Pod AM natomiast nie do końca nota aplikacyjna zgadza mi się ze stanem faktycznym w radiu. Załączam zdjęcie według noty przy pinach 66 i 67 jest wejście AM radia natomiast u mnie na tych pinach nie jest podłączone nic a radio AM mimo to działa. Gdzie znajdę ten tor AM ?
  • TestoTesto
  • Level 10  
    Nie posiadam szukacza podłączyłem się według schematu bezpośrednio pod scalak pod AM to tak jak sądziłem dźwięk "przebija" się razem z radiem AM. Nie wiem gdzie mam "odciąć" radio. Przy nóżkach od AM nie mam żadnych ścieżek które mógłbym przeciąć pewnie idą one pod układem a gdzie potem to nie mam zielonego pojęcia. Podłączyłem się potem pod AUX ale wiadomo nie mam jak przełączyć nie ma tego zapisanego w logice (a może jest sposób?) zauważyłem zależność że na złączach aux działa ale tylko kiedy odłączę napęd od płyty głównej i jest przestawiony na CD wtedy na wyświetlaczu oczywiście widnieje CD error i wtedy działa z AUX-a. Chciałem mimo to żeby i napęd był załączony. Podłączyłem więc pod nożki od napędu CD i to byłoby niemalże idealne płyty działały a jak podłączyłem dzwięk na jack-a sygnał sam odcinał CD i leciało z MP3jki. Jak odłączyłem to wracał dzwięk z CD - temat do zaakceptowania jedyny negatyw że jakaś płyta ciągle musiałaby kręcić w napędzie. Złożyłem wszystko do kupy i zaczęły się problemy :( po przełączeniu na CD ciągle widniało CD-error rozebrałem wszystko jeszcze raz i zobaczyłem że o ja głupi podłączyłem napęd pod inne gniazdo na płycie (sądzę że od ewentualnego kaseciaka?) -.- mógłby mi ktoś powiedzieć od czego to gniazdo? Późno w nocy robiłem i kurcze pomyliłem je.
    podłączyłem wszystko z powrotem tak jak powinno być i rzecz jasna dalej napęd nie działa coś musiało się popsuć ;\ wysuwa tylko i przyjmuje płyty nie czyta płyt nie kręci nimi a na wyświetlaczu nie ma nawet cd loading jak zwykle to bywało tylko po przełączeniu jest chwile cd i potem cd error ;\ Muzyka z podłączonego pod CD auxa natomiast działa dalej FM AM również działa. Przyjrzałem się bliżej i gniazda o ile mają taką samą szerokość to mają niestety rożną ilość pinów i mogłem narobić bigosu ;\ Pomoże mi ktoś w diagnostyce gdzie szukać usterki? Zauważyłem jedną zależność na płytce ze złączami jest jeden tranzystor D1273 po podłączeniu jak wszystko działało dobrze się grzał razem z końcem mocy po usterce jest ciągle zimny.

Dodano:
    Sprawdziłem z tranzystorem jest wszystko ok nie grzeje się bo napęd po prostu z niego nie korzysta w momencie wysuwania płyty (jedyna reakcja napędu) z tranzystora wychodzi napięcie na zasilanie napędu, jedynie płyta nie kręci. Pomierzyłem to felerne drugie gniazdo w kilku miejscach ma 12 i 5v także najpewniej napęd poleciał jak do niego podłączyłem i nie komunikuje się z właściwym portem, dopóki nie podstawię drugiego to nic nie zdziałam już chyba w zasadzie... Pytanie jedno czy wszystkie radia serii HU miały ten sam rodzaj napędu ? Chodzi mi o poszukiwanie potencjalnego dawcy czy muszę koniecznie radia Hu-555 szukać ?
  • Level 10  
    Obawiam się, że tak, przeanalizowałem oba gniazda na płycie głównej o ile mają niemal taką samą szerokość to mają różną ilość pinów dodatkowo na gnieździe do którego błędnie podłączyłem napęd CD występuje napięcie 12V którego nie ma na gnieździe od CD. Po przeleceniu po ścieżkach na 99% owe 12V poleciało na nóżkę na zdjęciu.
    szukałem już układu jak dobrze pamiętam był to NEC UPD78013F ale nie jestem pewny musiałbym sprawdzić radio wróciło póki co do auta i czekam na moduł MP3 z aliexpress.
    Zasilanie CD jest w tym miejscu:
    7,5V pochodzi z tranzystora pokazanego w poprzednim poście, owe napięcie pojawia się na pinach w momencie przełączenia radia na tryb CD tylko po chwili oczekiwania zamiast pojawić się napis Loading CD jak to miało miejsce normalnie - pokazuje się CD Error wtedy napięcie zanika. To tłumaczy również brak nagrzania tranzystora. Dlatego też chylę się ku stwierdzeniu, że radio nie rozmawia z kontrolerem który dostał strzała z 12V. ;\
    Szukałem całego modułu CD na podmianę, radia HU-555 kosztują niemało, może byłoby prościej jakbym wiedział w których radiach były montowane te CD. Dotarłem jedynie do informacji że radio jest produkcji mitsubishi niestety nie wiem jaki model nie ma oznaczeń a jedyne oznaczenie płyty głównej NAN210J54410 na nie wiele się zdaje. Wiem niemal na 99% że identyczny moduł CD montowany był w radiu Chrysler model "RAZ" bodajże w aucie Chrysler 300. Niestety tych też za wiele nie widać a tańszego jak 200zł nie znalazłem. Nie wiem czy samego kontrolera u chińczyka na "Ali" jeszcze nie poszukam. Pozostaje jeszcze niepewność czy na pewno to poleciało żeby nie ładować się w koszta.
  • Helpful post
    Level 37  
    Odpuść sobie ten CD, zrób emulator zmieniarki na Arduino Mini i podłączysz pod wejście zmieniarki ten odtwarzacz MP3. Nic więcej prócz Arduino i kilku kabelków nie potrzebujesz i będzie wszystko działać bez podpinania CD, po prostu go nie będzie widać w menu Source.
  • Level 10  
    Dzięki za pomoc i zainteresowanie myślałem już że temat umarł. W HU-555 nie mam stricte pokrętła source jak to w niektórych HU tylko przyciskami zmieniam źródło dźwięku FM, AM, CD, zmieniarka pewnie jakby była podłączona to uruchamiałaby się poprzez dwukrotne naciśnięcie na CD. Zastanawiałem się czy w ogóle gra jest warta świeczki bo moduł MP3 który leci z Ali jest i tak sterowany osobnymi przyciskami albo pilotem, myślałem o jakiejś zabudowie:
    a mam mini jacka podłączonego pod procesor i gra na trybie CD (foto na poprzednim poście, wyświetlacz nadal pokazuje CD error miałem pod to podłączyć właśnie ten moduł). Jeśli moduł arduino pozwoliłby na podłączenie auxa poprzez gniazdo zmieniarki to jak sądze jedynym pozytywem podłączenie pod to owego odtwarzacza z Ali różniłoby się tylko tym co mam obecnie że na wyświetlaczu miałbym napisane że jest zmieniarka. Przecież i tak nie sterowałby on tym modułem jeśli byłby on połączony tylko mini jackiem. Chyba że jest możliwość żebym za pośrednictwem arduino mógł sterować z radia np wlutowując się w poszczególne przyciski modułu to by było mega. Np żeby głośność radia za pośrednictwem arduino zwiększała głośność na module i analogicznie funkcje zmiany utworu itd. Nie do końca wiem jakbym miał np dostać info o odtwarzanym utworze na na ori lcd radia ale chyba chciałbym zbyt wiele. Jednakże jakby się dało zrobić tak żeby na ekranie widniał CD changer i ori klawiszami sterował tymże modułem to pokusiłbym się o totalną przeróbkę radia tzn zintegrowanie dodatkowego wyświetlacza z tego modułu plus otwory pod kartę pamięci i usb w ori radiu zamiast montować całość tak jak planowałem w górnym schowku pod panelem nawiewu w volvo v40.
    Nie ukrywam z arduino jestem laik nigdy się tym nie bawiłem ale uczę się obecnie programować to może z małą pomocą ogarnąłbym o co chodzi.
  • Helpful post
    Level 37  
    Masz cały protokół MELBUS używany przez Volvo w swoich zestawach audiowizualnych rozpracowany na Arduino i zrobisz sobie co zechcesz,
    na początek wgrasz gotowy plik .ino i na wyświetlaczy pojawi się CD CHGR.
    Głośność będziesz mógł regulować zarówno radiem jak i modułem MP3, do wyboru.
    Możesz użyć Nano wtedy programowanie masz przez wbudowane gniazdo mikroUSB.
  • Level 10  
    Poczekam aż przyjdzie zobaczymy jak to będzie wyglądać i na pewno się zgłoszę po pomoc na razie dzięki za odpowiedzi.
  • Level 36  
    Dołączam do tematu. Zamówiłem Arduino Nano i jak tylko przyjdzie to zaczynam. To będzie mój pierwszy kontakt z platformą programistyczną.
    W międzyczasie zrobiłem rozeznanie w sieci. Ciekawy poradnik: http://gizmosnack.blogspot.com/2015/11/aux-in-volvo-hu-xxxx-radio.html
    @eurotips wiesz może do których nóżek Arduino należy podłączyć sygnały Melbus (Clock, Data, Busy)?
  • Helpful post
    Level 37  
    Tutaj masz podłączenie MiniPro do gniazda zmieniarki, Nano łączysz tak samo, różnica jedynie w tym że Nano programujesz kabelkiem podpiętym bezpośrednio do kompa, do Mini musisz mieć dodatkowy moduł po drodze.

• Level 36  
    Wszystko jasne. Dzięki!
    Teraz kwestia zasilania. Wbudowana w Nano przetwornica będzie się grzała jak jej dam 12V (przy włączonym silniku to może być nawet 14V). Chcę zastosować zewnętrzną przetwornicę i z niej zasilać Nano. Czy mogę podać zasilanie 5V na pin oznaczony "5V"? Dobrze kombinuję?
  • Level 37  
    W kwestii zasilania radia HU jest kilka haczyków o których trzeba pamiętać, elektryka w tym aucie już jest chińska o czym na każdym kroku daje o sobie znać.
    W pozycji kiedy kluczyk mamy tylko włożony do stacyjki radia włączyć się nie da, chociaż stosowny zestyk jest i jest na bank podłączonym do CEM bo z kluczykiem w stacyjce auto się nie zamknie, wyjmij i połóż na siedzenie to poznasz miłego Pana od otwierania zamków. Sprawdziłem to osobiście, moje Volvo ma autoalarm, może bez niego by się nie zamykało.

Pierwsze co zrobił mądry inaczej to zasilił radio dopiero w pozycji I "Akcesoria" a to w praktyce oznacza pracujący wentylator jeśli ręcznie go nie wyłączymy co wiąże się z poborem prądu około 15A (zmierzone miernikiem cęgowym) tylko po to aby posłuchać radia, nie wierzycie to zmierzcie. Przy manualnym wyłączeniu nawiewu wcale nie jest lepiej, dalej pobór pozostaje na poziomie 8-10A +oczywiście to co bierze radio.

Jeszcze jedna niespodzianka, wyłączone radia serii HU pobierają 0,5-0,7A, tak, po podaniu plusa ze stacyjki wyłączone tyle pobiera! . Po włączeniu pobór wynosi minimum 1A i więcej w zależności od głośności.

Następna mądrość to linia 15 czyli zasilanie zza stacyjki to w tym radiu tak na prawdę to sygnał napięciowy podawany na procesor radia szeregowo przez diodę i rezystor 47k, czyli zarówno na wyjściu RUN jak i ANT napięcie pochodzi z linii 15 (akumulator ) i jest przy kluczowaniu stabilizowane tak że na obu wyjściach masz 10.5V i nie zależy ono od aktualnego napięcia na akumulatorze. To jest odpowiedź na twoje wątpliwości czy stabilizator wytrzyma, u mnie wytrzymuje.

Pierwsze co w instalacji trzeba zrobić po zakupie to sygnał z wyjścia ANT podać w ten sam sposób przez diodę i rezystor w punkt gdzie trafia z linii 15. W ten sposób po włączeniu radia będziemy mogli przekręcić kluczyk do pozycji 0 i słuchać radia bez zupełnie nie potrzebnego obciążenia akumulatora znacznym prądem.
  • Level 36  
    eurotips wrote:
    W pozycji kiedy kluczyk mamy tylko włożony do stacyjki radia włączyć się nie da, chociaż stosowny zestyk jest i jest na bank podłączonym do CEM bo z kluczykiem w stacyjce auto się nie zamknie, wyjmij i połóż na siedzenie to poznasz miłego Pana od otwierania zamków. Sprawdziłem to osobiście, moje Volvo ma autoalarm, może bez niego by się nie zamykało.
    Ja myślę, że jest to zrealizowane inaczej, Po prostu gdy kluczyk jest w stacyjce to wykrywa go immobiliser i to on daje sygnał do VGLA, że kluczyk w stacyjce. CEM nie ma tutaj nic do gadania. Do stacyjki idzie wtyczka 6-pinowa ale w niej jest 5 przewodów. Zobacz na schematy: +30, ACC, IG1, IG2, +50.
    eurotips wrote:
    Pierwsze co zrobił mądry inaczej to zasilił radio dopiero w pozycji I "Akcesoria" a to w praktyce oznacza pracujący wentylator jeśli ręcznie go nie wyłączymy co wiąże się z poborem prądu około 15A (zmierzone miernikiem cęgowym) tylko po to aby posłuchać radia, nie wierzycie to zmierzcie.
    Który wentylator masz na myśli? Po prądach wnioskuje, że wentylator chłodnicy. Przecież on ma dwa biegi i załącza się tylko gdy trzeba. Mało tego, jego praca jest niezależna od położenia stacyjki. Nie raz w lato, gdy zaparkuję auto to wentylator potrafi jeszcze kilkanaście sekund pracować na pierwszym biegu. Jeśli u Ciebie załącza się po ACC to masz coś namieszane.
    Jeśli masz na myśli wentylator (dmuchawę) klimatyzacji to on może pracować tylko w pozycji "zapłon". Więc jeśli u Ciebie pracuje na ACC to masz coś namieszane. Mało tego, gdy ktoś ma automatyczną klimę to w pozycji "AUT" wentylator uruchamia się dopiero po rozruchu silnika.
    eurotips wrote:
    Jeszcze jedna niespodzianka, wyłączone radia serii HU pobierają 0,5-0,7A, tak, po podaniu plusa ze stacyjki wyłączone tyle pobiera! . Po włączeniu pobór wynosi minimum 1A i więcej w zależności od głośności.
    To jest cena za pracę w trybie gotowości. Za to radio po włączeniu momentalnie staruje. Nie widzę problemu.
    eurotips wrote:
    Następna mądrość to linia 15 czyli zasilanie zza stacyjki to w tym radiu tak na prawdę to sygnał napięciowy podawany na procesor radia szeregowo przez diodę i rezystor 47k, czyli zarówno na wyjściu RUN jak i ANT napięcie pochodzi z linii 15 (akumulator ) i jest przy kluczowaniu stabilizowane tak że na obu wyjściach masz 10.5V i nie zależy ono od aktualnego napięcia na akumulatorze. To jest odpowiedź na twoje wątpliwości czy stabilizator wytrzyma, u mnie wytrzymuje.
    A o tym nie wiedziałem. Pewnie bym się przekonał dopiero przy podłączaniu mojej konstrukcji. Czyli Arduino zasilę bezpośrednio z RUN. Fajnie.
    eurotips wrote:
    Pierwsze co w instalacji trzeba zrobić po zakupie to sygnał z wyjścia ANT podać w ten sam sposób przez diodę i rezystor w punkt gdzie trafia z linii 15. W ten sposób po włączeniu radia będziemy mogli przekręcić kluczyk do pozycji 0 i słuchać radia bez zupełnie nie potrzebnego obciążenia akumulatora znacznym prądem.
    Jeśli wyeliminujesz problem z wentylatorem to nie ma co się bawić w takie obejścia.
  • Level 37  
    To właśnie wentylator dmuchawy uruchamia się w tej pozycji co radio. Możliwe że za sprawą fabrycznego ogrzewania postojowego ale tak mam i nikt tam niczego nie mieszał. Nie ważne czy mam klimę na Auto, muszę pokrętłem nawiewu skręcić w lewo na max aż zapali się pomarańczowa dioda aby wentylator nie startował.
    W schowku wożę powerbanka bo na postoju nie idzie podładować smartfona bo napięcie w gnieździe zapalniczki również dostępne jest dopiero po przekręceniu stacyjki.
    Piszę że tak mam w V70 z 2007 roku, bo elektryka co 2-3 lata jest zmieniana i nawet ten sam model w jednym roczniku może mieć różne instalacje.

Co do wykrywanie kluczyka to masz rację, immo daje sygnał a nie stacyjka.

Jeszcze nie rozpracowałem sterowania radiem z kierownicy, po zmianie modelu przestało działać, myślałem że jak to idzie po CAN to mu wszystko jedno jakie radio siedzi, byle tylko było to fabryczne ale tak nie jest i nie wiem z czego to może wynikać. Może Vida tutaj byłaby pomocna, może komuś udało się przywrócić sterowanie z kierownicy po wymianie na inny model radia. Przyznam że tak bardzo mi nie tęskno po tym sterowaniu bo brakuje tam rzeczy najbardziej potrzebnej, nie ma tam Mute.
  • Level 43  
    eurotips wrote:
    Może Vida tutaj byłaby pomocna, może komuś udało się przywrócić sterowanie z kierownicy po wymianie na inny model radia

Bez problemu w CIM.
  • Level 37  
    Dzięki @Strumien
    spróbuję poszukać kogoś z Vidą

-->@Vathaz
    wygrzebałem taki napęd, wydaje się być identyczny,
    mogę ci wypożyczyć do sprawdzenia czy płyty w radiu nie uwaliłeś,
    po co masz niepotrzebnie wchodzić w koszta jeśli okaże się że nie tylko napęd ucierpiał. Mój na 200% jest sprawny.
  • Helpful post
    Level 36  
    W dalszym ciągu oczekując na Nano przygotowuję się teoretycznie do tematu.
    Bardzo pomocny może okazać się temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3063445.html
    A w szczególności post #11 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15222275#15222275

Możliwości protokołu Melbus można zobaczyć na przykładzie urządzenia: "ipod multimedia melbus module" które swój początek miało tutaj: http://forums.swedespeed.com/showthread.php?3...ons-iMIV-video-iPod-Multi-Media-Melbus-Module

Gotowy kod do przetestowania: http://gizmosnack.blogspot.com/2015/11/aux-in-volvo-hu-xxxx-radio.html
    Kolejny gotowy kod do przetestowania: https://gist.github.com/klalle/1ae1bfec5e2506918a3f89492180565e

A tutaj projekt Arduino Nano + Bluetooth adapter ze sterowaniem odtwarzacza (Play/Pause, Next, Prev.): https://github.com/visualapproach/Volvo-melbus

Jak uda mi się odpalić to chyba się skusze na rozbudowę o bluetooth. Tylko ciekawe jaka jakość dźwięku z tego modułu BT...?
  • Level 10  
    Witam ponownie przyszła zabawka chińska ;]
    Volvo HU-555 - Zmieniarka na Arduino + Moduł MP3, BT, USB, SD, AUX Volvo HU-555 - Zmieniarka na Arduino + Moduł MP3, BT, USB, SD, AUX

@BK_klp
    Co do zasilania proponuje zasilanie portu CD przy sprawnym CD pojawia się tam 7,5V moim zamiarem było właśnie podłączenie i arduino i modulu pod to właśnie zasilanie. Arduino i moduł uruchamiałby się w momencie wyboru CD changera w radiu. W moim przypadku cd padło i napięcie tam znika jak nie wykryje CD. Mam cichą nadzieje że pojawi się tam jak wykryje "zmieniarke" arduino.
    Co do bluetooth u mnie moduł załatwia temat :D

@eurotips
    jeśli masz możliwość użyczenia napędu byłoby miło nie wiem tylko jak moglibyśmy zrobić test widzę że jesteś z Gdyni a ja z Kozienic (k. Radomia) przesyłka w dwie strony też parę zł kosztuje a nie chciałbym żebyś po drodze stracił napęd w wypadku "lotniczym" na poczcie ;D różnie to bywa.

Przedstawię moją wizję :P @eurotips schemat który dodałeś widzę że pozwala emulować zmieniarkę i podaje na wejście dźwięk z aux-a podłączymy telefon mp3jke cokolwiek i będzie działać. Powiedzmy rozwiązanie dające takie same możliwości to podłączenie się pod procesor dźwięku kablem aux tak jak jest u mnie jedyna różnica, że z arduino na wyświetlaczu mamy cd changera a bez niego muza leci po przełączeniu na CD(pod ten tor jestem wlutowany). W jednym i drugim przypadku nie mamy jak sterować muzą tylko z poziomu urządzenia podłączonego do auxa. Moim zdaniem montaż arduino ma rację bytu w dwóch przypadkach - kiedy chcemy zrobić pełnosprawną zmieniarkę (jak yatour) dodając do arduino moduły kart sd, usb, bluetooth i nimi sterować za pomocą przycisków na radiu niczym płytami w prawdziwej zmieniarce. I drugi przypadek na który wpadłem dzięki tobie @eurotips to podłączenie gotowego modułu który zakupiłem na takiej zasadzie:
    pozwoliłem sobie przerobić nieco schemat. Moduł potrafi niemalże wszystko czego potrzeba do Car audio karta sd, usb, bluetooth z możliwością podłączenia mikrofonu nawet ma osobnego auxa jakby nas naszło z jacka coś podłączyć dodatkowo ma pilota po prostu full opcja. Muszę jeszcze zweryfikować jak wielkie karty i pendrivy ogarnia ale to formalność. Mógłbym to wszystko podłączyć pod proca w kanał CD tak jak mam teraz, zabudować to i zamknąć temat. Jedyną za to dużą wadą jest fakt że musiałbym sterować muzą za pomocą modułu albo jedynie pilotem w radio zostałaby tylko regulacja głośności. I teraz do gry wchodzi arduino jeśli można na tym zrobić niemal wszystko dodatkowo znany jest protokół MELBUS to czy da się podłączyć 6 przycisków modułu (pytajnik na schemacie) pod tą płytkę arduino tak aby na ten przykład:
    Pokrętłem "Preset" -> klikając w niego emulować naciśnięcie switcha "Mode" (zmienia ustawienia źródła dźwięku SD, USB, AUX, Nagrywanie, BT)
    Pokrętłem "Preset" -> obracając nim w dowolną stronę emulować naciśnięcie switcha "Rept" (zmienia ustawienia w module potwarzania piosenek kolejki i losowości odtwarzania. Ustawień jest kilka więc kręcenie pokrętłem byłoby idealne)
    klawiszami "<<" ">>" -> analogicznie naciskać switche "Prev" oraz "Next"
    powiedzmy klawisze NEWS, TP -> to switche "Play" "Stop"
    Nie wiem natomiast jak powyższe klawisze funkcjonują pod uruchomioną zmieniarką płyt żeby nic nie kolidowało. Ciekaw jeszcze jestem czy da się zrobić to tak żeby na ori LCD podawało jakieś info może nie o muzyce bo to będzie na dodatkowym LCD od modułu ale np info o wybranym trybie na module np że teraz odtwarza z USB.
    Jeśli tak to by zagrało to wylutuję fizyczne switche a sam wyświetlacz zabuduje z czujką IR o tutaj:
    A porty SD i USB puszczę przewodami zabuduję gdzieś niżej może pod roletką obok podłokietnika :D
    Pozostaje sprawa że switch zwiera styk a płytka arduino wypuszcza chyba sygnały stanu wysokiego 5v? Pewnie po drodze do każdego switcha potrzebny byłby jakiś mikrostyk, przekaźnik? Chyba że można bezpośrednio to podłączyć jeśli tak to ostatnie pytanie - pod które piny? Jeśli gra jest warta świeczki to kupuje arduino i pozostanie ostatnia sprawa najtrudniejsza jak to cholerstwo napisać :D
  • Level 37  
    No nie ma łatwo, trzeba się nakombinować aby w nagłośnieniu Level2 mieć AUX dostępne od Level8 (Volvo oferuje aż 12 poziomów, najwyższy to TV i NAVI) a że przeskok o level słono kosztuje przy zakupie to celowo kombinują aby uprzykrzyć życie majsterkowiczom.
    Zacznijmy od tego że protokołem Melbus komunikują się tylko moduły wchodzące w skład oryginalnego wyposażenia.
    Żeby było śmieszniej (trudniej) samo radio komunikuje się z CEM auta po CAN ale przyciski w kierownicy już nie, one z CEM komunikują się po LIN (poziom 0-12V)
    Aby sterować MP3 z kierownicy musimy wychwycić sygnał z CAN na zielonym złączu radia i przekonwertować to na język zrozumiały przez MP3. Prościej wychodzi użyć Arduino i udawać zmieniarkę.

PS jeśli ci działa zmieniarka na emulatorze to nie ma sensu bawić się w naprawę CD
  • Level 10  
    Tzn jak ja to widze, moze sie myle. Nie tyle chodzilo mi o zmianę trybu radia pomiedzy tv aux czy navi (bo tutaj wystaczy cd changer) o ile chodzilo mi o wyslanie zwyczajnego "stringa" na linie lcd na ktorym zazwyczaj widzimy Track 01 zeby wyswietlala np USB zaleznie od wybranej opcji na module. Ale pomijajac info na lcd wracając do samego sterowania modulem - Przeciez jak mamy ori zmieniarke to sterujemy nia za pomoca radia, klawisze << >> zmieniaja muze, musi sygnal docierac do zmieniarki 8mio pinowym din-em nie ma innej opcji. Chodzi mi o to ze skoro protokol melbus jest rozpracowany przez arduino to czy nie byloby problemem zaprogramowac go tak ze jesli arduino poprzez zlacze din dostanie z radia HU sygnal zmiany utworu dajmy na to przycisk next ">>" to plytka wysle na jeden z wybranych pinow sygnal uruchamiający np dolutowany przekaznik ktory zewrze styk na module odpowiedzialny za kolejny utwór prawda? Jesli jedyną funkcją arduino jest mozliwosc przelaczenia sie na cd changer i puszczenia niczym kontrolowanego sygnału po jacku bez mozliwosci zmiany utworu tak jak ma to miejsce w normalnej zmieniarce to to samo mam bez żadnych plytek arduino wlutowany kablem w tor CD w procesorze. I muze zmieniam telefonem. Tylko ze to trochę sprzeczne z projektami działających modulow na iphonach ktore na YT widzialem nawet tytuly piosenek na ekran radia po usb przenoszą. Nie wpomnę o zmieniarkach yatour posiadajacych oprocz jacka sloty kart pamieci i usb ktore sa sterowane radiem. Nie sadze ze siedzi w nich cos innego niz arduino. Jak to w koncu z tym jest? ;)
  • Level 10  
    Kurcze przeglądałem te linki ten ostatni mi jakoś umknął ;] dzięki znaczy to tyle że się da ;] za kilka dni kupuje arduino zobaczymy co wymodzimy ;D dla mnie też to pierwsza styczność z tym sprzętem

Ps. Pomierzyłem switche na module na każdym jest ~3.2-3.3V myślę że arduino to wysteruje
  • Level 37  
    ->@vathaz
    zobacz do czego jest podłączony punkt wspólny tych przycisków.
    jeśli do masy o w tym adapterze do którego link wrzucił ->@BK_klp potrzebny jest prosty inwerter sygnału np na jednym tranzystorze i dwóch opornikach.Jeśli do plusa do zobacz jakim napięciem jest zasilany kontroler BT, czy też 5V jak arduino ?

Arduino Nano można z powodzeniem zastąpić Arduino Mini (Pro) tylko trzeba pamiętać a adapterze do programowania Mini, Nano zawiera go na boardzie.
  • Level 10  
    @eurotips myślę że foto przedstawi wszystko
    zasilanie na płytce główne nawet ma opis 12V sprawdzałem zasilaczem płytka zaczyna się przy 5V odzywać ale miga ekranem, po podniesieniu do 7,5V działa już stabilnie dalej i tak jest regulator 78M05 i za nim 5V więc podnoszenie napięcia do 12V spowoduje tylko mocniejsze grzanie stabilizatora. Switche mają punkt wspólny na masie. Sterowanie również idzie jedną ścieżką tylko różne rezystory determinują który konkretnie switch jest naciskany. A przynajmniej tak sądzę po wyglądzie ścieżek ;>

Co do arduino właśnie się zastanawiam nad jedną i drugą opcją programator osobny zawsze się przyda a całość miałaby jeszcze mniejsze gabaryty z drugiej strony plug and play też dobra opcja można by było korekty kodu wprowadzać w aucie np smartfonem (ponoć się da) chociaż z drugiej strony jak to zacznie gadać to jak często będę takie operacje robić :) tutaj zastosuje pewnie opcje z osobnym programatorem będzie robić to samo przy mniejszych rozmiarach, może się uda w radio to upchnąć razem z modułem BT może przylutuję bezpośrednio pod din-a i wypuszczę z radia jedynie tasiemkę do łączenia dodatkowego LCD i gniazda na przewodach SD, AUX, USB, ;] i to powinno spokojnie dać się wcisnąć w schowek obok pokrętła komputera pokładowego volvo. Jak graty przyjdą to zobaczymy co się da urzeźbić :D
  • Level 36  
    U mnie już działa. Wgrałem kod do Nano i podłączyłem wg: https://github.com/visualapproach/Volvo-melbus
    Na razie bez modułu Bluetooth. Czyli po prostu mam wejście AUX. Ale już widzę, że ten kod jest OK, bo nie ma CD Error, tylko normalnie pokazuje na starcie "CD01 TRK01". Jak dam na radiu następny/poprzedni to TRK zmienia się w zakresie 01-99. Nawet działa niby zmienianie CD01 ale to raczej zbędne. Będę szukał jeszcze jak zrobić, żeby wyłączenie/włączenie radia gałką dawało sygnał Pause/Play na moduł BT. To wtedy byłby full wypas. :-D
    Zamawiam moduł BT i ciekaw jestem jaka będzie jakość dźwięku.

Radio daje max 11,2V (uruchomiony silnik). Zatem można bezpośrednio zasilać bez obawy o grzanie stabilizatora na płytce Nano. Wyłączenie radia gałką nie powoduje odcięcia zasilania. Dopiero wyłączenie stacyjką odcina zasilanie ale nie całkowicie (utrzymuje się około 1,5V). Masę dla Nano wziąłem z obudowy wtyku. Pin środkowy nie podaje masy.
  • Level 37  
    Pisząc "pin środkowy" to konkretnie masz na myśli:

-pin w samym środku (PIN8) jest zazwyczaj wolny, przeznaczony jest dla audio z navi jeśli radio ma wyjścia CT w zielonej kostce, ja wykorzystałem go do wyprowadzenia z radia napięcia prosto z akumulatora i teraz jak wychodzę i zamykam auto to mogę podładować powerbanka bo od dawna już jest że napięcie w gnieździe zapalniczki pojawia się dopiero w włożeniu/przekręceniu kluczyka, tak zrobili ze względów bezpieczeństwa.

-środkowy po obwodzie (PIN2) to jest tylko masa AUDIO i nie zaleca się wykorzystywać jej jako cyfrowej w komunikacji z Arduino. Najlepiej w tym celu PIN8 połączyć z masą prądową radia i wykorzystać jako masę do Arduino.
    Jako masę do Arduino można też wykonać podłączenie konektorem oczkowym przykręconym bezpośrednio do obudowy radia w okolicy złącza. Takie rozwiązanie polecam.
  • Level 36  
    Pisząc pin środkowy miałem na myśli PIN8 z rysunku #13.
    PIN2 mam jako masę audio. Tylko i wyłącznie.
    Masę dla Arduino wziąłem z obudowy wtyku DIN.

Martwi mnie tylko te spoczynkowe 1,5V na zasilaniu. Chyba dla spokoju dołożę jakieś proste odcięcie.