Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita 5704R - Po załączeniu działa zabezpieczenie.

09 Kwi 2017 11:02 1239 13
 • Poziom 2  
  Witam.
  Dostałem od kolegi który wrócił z Anglii pilarkę tarczową Makita 5704R. Pilarka była z uciętym kablem, po zarobieniu nowego i podłączeniu pod napięcie okazało się że na chwilę silnik rusza po czym działa zabezpieczenie. Sprzętu na razie nie rozkręcałem, tarcza kręci się bez oporów. Wg waszego doświadczenia co może być przyczyną niesprawności? Od czego zacząć diagnostykę i w jaki sposób? dzięki za odpowiedzi.
 • Poziom 39  
  Witam
  Czy sprawdzałeś na jakie napięcie jest ten sprzęt?.
 • Poziom 38  
  Witam - skontroluj stan oraz długość szczotek .
 • Poziom 39  
  Często sprzęty przywiezione mają inne napięcie zasilania,w dalszej kolejności sprawdzenie długości szczotek,dodatkowo czy przypadkiem nie są zawieszone,sprawdzenie wirnika,stojana .
 • Poziom 19  
  Sprawdź stojan. Wizualnie czy jest przegrzany. Pomierz cewki. Sprawdź czy uzwojenie stojana nie ma przebicia do "masy"

  Oczywiście pomijam takie banały jak prawidłowe napięcie pracy urządzenia czy też bezpieczniki odpowiedniej mocy.
 • Poziom 2  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi.

  To co mogę stwierdzić bez nadmiernej ingerencji w sprzęt to to że pilarka jest na napięcie 230V (tak przynajmniej wynika z tabliczki znamionowej i zakładam że nikt jej nie zmieniał), szczotki też wyglądają ok, zabezpieczenie pod które włączałem to S B16, więc nie powinno być problemu. Zastanawiają mnie dwie rzeczy gdyby było zwarcie na wirniku czy stojanie to czy silnik powinien w ogóle ruszyć? W moim przypadku rusza na sekundę i wywala zabezpieczenie. Wg waszej wiedzy czy coś jeszcze może być przyczyną takiej reakcji? Tak sobie myślę że skoro jednak działa zabezpieczenie to ewidentnie coś musi powodować to zwarcie. Dzisiaj rozkręcę sprzęt i może będę wiedział coś więcej. Na pewno się odezwę.
 • Poziom 17  
  W tych piłach często uszkodzeniu ulega wirnik i stojan. Jeżeli urządzenie rusza na chwile czyli prąd dociera do silnika i tam leży problem. Rozbierz piłę od razu będziesz widział że cewki na stojanie są przegrzane, spalone, czarne.
 • Poziom 39  
  Sprawdź czy przypadkiem nie jest uszkodzony kondensator przeciwzakłuceniowy, on też może powodować takie objawy.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  nikusert napisał:
  Sprawdź czy przypadkiem nie jest uszkodzony kondensator przeciwzakłuceniowy, on też może powodować takie objawy.


  Uszkodzony kondensator też zrobi zwarcie ale jest on przed silnikiem, a autor tematu pisał że silnik rusza na chwile.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Nie twierdzę że to jest to kondensator nie musi być koniecznie zwarty .Pewne elementy,mam na myśli wirnik i stojan należy, sprawdzić chociaż wstępnie wizualnie(nie wspomnę o pomiarach),co często można już w ten sposób określić co jest uszkodzone.O czegoś trzeba zacząć sprawdzenie,kondensator,lub filtr(w zależności co jest zamontowane)nie musi być definitywnie zwarty,co może się objawiać że silnik na sekundę ruszy powiedzmy.
 • Poziom 2  
  Witam.

  Jestem już po rozebraniu sprzętu okazało się że są ewidentne ślady nadpalenia elementu plastikowego na obudowie stojana, jak i sam stojan tzn uzwojenia są przegrzane. Na forum znalazłem opinie że w większości przypadków uszkodzenie stojana jest skutkiem uszkodzenia wirnika, chociaż w moim przypadku wizualnie na wirniku nic nie stwierdziłem, zostają jeszcze pomiary. Reasumując, zaniosę dzisiaj stojan i wirnik do gościa który przewija silniki, po pierwsze niech mi sprawdzi wirnik na elektromagnesie (czy jak oni to robią), po drugie niech się określi czy i za ile go przewinie. Koszt nowego stojana to 70 zl gdyby się okazało że wirnik też to kolejne 180 zł więc wychodzi jakieś 250 zł a to stawia pod znakiem zapytania opłacalność naprawy?

  Dodano po 14 [godziny] 50 [minuty]:

  Dzisiaj zmierzyłem rezystancję pomiędzy sąsiednimi cewkami na wirniku i jest wszędzie ok 2,3 om. Czy to coś znaczy? Dorzucam fotki stojana i wirnika. Makita 5704R - Po załączeniu działa zabezpieczenie. Makita 5704R - Po załączeniu działa zabezpieczenie. Makita 5704R - Po załączeniu działa zabezpieczenie.
 • Poziom 19  
  Stojan w takim stanie nadaję się tylko na złom.
  Wirnik jeśli nie ma zwarcia to może nawet początkowo działać prawidłowo, ale również jest mocno przegrzany więc w każdej chwili może wyzionąć ducha.

  Wydanie 250 zł jest bez sensu.
 • Poziom 39  
  Należy wiadomo na spokojnie przekalkulować czy się to opłaca.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Witam.

  Na chwilę obecną zamykam temat. Decyzję jaką podjąłem to kupno nowego stojana i wirnik do przewinięcia. Dziękuję wszystkim za pomoc.