Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje WA942 - termostat w trakcie prania pralka grzeje, a raz nie grzeje.

09 Kwi 2017 11:06 816 4
  • Poziom 8  
    Witam
    Prośba o doradę. Prawdopodobnie termostat się psuje. Czy mogę zastosować jakiś termostat uniwersalny na 230V lub wlutować sam czujnik do istniejącego i przymocować go do ścianki bębna. Wymiana oryginalnego termostatu, myślę może być kłopotliwa - ingerencja w bęben. Czy jest opcja, że psuje się coś innego np. programator bo grzałka jest nowa.
    pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Termostat trzeba sprawdzić czy działa poprawnie poprzez wyjęcie końcówki kapilary ze zbiornika i po nastawieniu danej temperatury i podgrzaniu owej końcówki termostat powinien rozłączyć styki. Demontaż termostatu ze zbiornika nie jest wcale taki kłopotliwy jak kolega pisze i da się wyjąć jego końcówkę bez problemu ze zbiornika.
    Niestety usterka którą kolega opisuje bardziej wskazuje na wypalenienie styków programatora, ale diagnozę warto zacząć od sprawdzenia termostatu.
    Gdyby winowajcą jednak okazał się programator to po jego naprawie lub wymianie warto zabezpieczyć styki odpowiadające za włączanie grzałki stycznikiem lub przekaźnikiem by na przyszłość sytuacja się nie powtórzyła.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Admin grupy AGD
    klimowka napisał:
    Czy mogę zastosować jakiś termostat uniwersalny na 230V lub wlutować sam czujnik do istniejącego i przymocować go do ścianki bębna. Wymiana oryginalnego termostatu, myślę może być kłopotliwa - ingerencja w bęben

O czym tu piszemy, Kolego właśnie taki termostat pracuje w tej maszynie, nic prostszego nie znajdziesz.

Gorenje WA942 - termostat w trakcie prania pralka grzeje, a raz nie grzeje.

Jeśli wymiana w/w sprawia kłopoty to najlepiej wezwać fachowca, będzie bezpieczniej i taniej.
    A tak na początek należy najpierw zdiagnozować czy na pewno to termostat ponieważ jak pisze:

Bridgestone napisał:
    Niestety usterka którą kolega opisuje bardziej wskazuje na wypalenienie styków programatora, ale diagnozę warto zacząć od sprawdzenia termostatu.
  • Poziom 8  
    programator działa sprawnie - pominąłem wyłącznik termiczny i podpiąłem zwykły 230v. Programator w każdym punkcie obrotu funkcjonuje popranie (przy wirowaniu i płukaniu grzałkę odłącza). Fachowca fatygował nie będę, z tego powodu jest moje pytanie, ale chętnie dowiem się jeszcze jak podejść do wymiany zanim rozkręcę maszynę. Z zewnątrz widzę jakąś uszczelkę ale czy dodatkowo muszę mieć jakiś inny uszczelniacz
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Wystarczy wyjąć końcówkę kapilary ze zbiornika podważając ją z wyczuciem śrubokrętem. Warto wyjąć też uszczelkę termostatu i sprawdzić jej stan czy nie stwardniała lub sparciała. Do montażu nowego termostatu w zbiorniku warto użyć silikonu by połączenie było szczelne.