Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja zabezpieczenia prądowego przetwornicy IPS 1000 na KA3525a

09 Kwi 2017 12:16 1056 8
  • Poziom 29  
    Mam chińską przetwornice IPS 1000 od Azo.pl 24V /230V. Przetwornica jest sprawna, ale bardzo czuła na niewielkie uderzenia prądowe. Przykładowo wiertarka 500W, gdy jest włączana stopniowo zwiększając obroty przetwornica działa normalnie, jak włączyć odrazu na większe obroty przetwornica piszczy i się wyłącza. Znalazłem w sieci informacje, że jest możliwa modernizacja zabezpieczeń, polegająca na zwiększeniu pojemności jakiegoś kondensatora o obwodach zabezpieczeń układu KA3525a, ale nie wiem którego.
    Przetwornica posiada dwa układy KA3525a, jeden od sterowania pierwszym stopniem DC, drugi do generowania sinusa na wyjściu. Między nimi jest jeszcze wzmacniacz operacyjny HA17334A.
    Nie wiem który układ jest odpowiedzialny za zabezpieczenie przeciazeniowe.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jest całkiem prawdopodobne, że wzmacniacz operacyjny pracuje w roli komparatora, który to właśnie odpowiada za zabezpieczenia. Gdzieś znajdują się boczniki do pomiaru prądu pierwszego jak i drugiego stopnia przetwornicy, a sam komparator może być w jakiś sposób podłączony do nóżki 10(SHUTDOWN) układu KA3225. Proponuje prześledzić połączenia nóżki 10. Również tor RC odpowiadający za opóźnienie powinieneś znaleźć koło w/w wzmacniacza.

Pamiętaj jednak, że wydłużenie czasu zadziałania zabezpieczenia może przyczynić się do spalenia tranzystorów kluczujących przez zbyt duży prąd szczytowy właśnie podczas włączania urządzeń, których producent raczej nie przewidywał włączać.
  • Poziom 29  
    Dziękuję za odpowiedź. Ceną informacją jest to, że zabezpieczenie zrealizowane jest przez nogę nr 10 (Shutdown). I tak jest tam rezystor dużej mocy miedzy masami pierwszego i drugiego stopnia przetwornicy. Stamtąd jest brany sygnał na wzmacniacz operacyjny i gdy na nodze 10 pojawi się wystarczająco wysokie napięcie względem nogi 9, to z 8 wyjdzie sygnał na zatrzymanie KA3525. Chyba, o ile dobrze to rozumiem :)
    Teraz tak jest tam kondensator 22 uF/25V i potencjometr, który reguluje potencjał na nodze nr 9
    Czy tym potencjometrem reguluje się górny próg prądu ciągłego powyżej którego nastąpi zatrzymanie? A pojemnością kondensatora przy nodze nr 10 można regulować czułość zabezpieczenia na przeciążenia chwilowe? O ile ew można bezpiecznie zwiększyć jego pojemność?

Modernizacja zabezpieczenia prądowego przetwornicy IPS 1000 na KA3525a
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Dobrze kombinujesz co do zasady działania zabezpieczenia, również co do czułości i progu zadziałania.

Potencjometr ustala maksymalny ciągły prąd, natomiast rezystor 270R + ten nieznany i kondensator 22uF pełni rolę filtra dolnoprzepustowego co skutkuje spowolnieniem reakcji na przekroczenie prądu czyli tej czułości.

Jakie wartości są bezpieczne ? Tego nie wiadomo bez schematu, newralgicznymi elementami będą tutaj tranzystory, na początek spróbował bym zastąpić rezystor 270R np 360R lub 390R choć dobrze było by znać wartość tego rezystora równolegle podłączonego z diodą.
  • Poziom 29  
    Rezystor obok diody to 10k 2% I Dioda 1n4148. Zastanawia mnie, czy pierwszy stopień przetwornicy jest sprawny, bo napięcie wyjściowe to jedynie 250V DC, a 3 kondensatory 33uF są na 400V. Mimo to na wyjściu jest 230V AC. Mam inną przetwornicę Volt sinus 600 i tam pierwszy stopień pracuje z napięciem ok 350V.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeśli napięcie wyjściowe jest poprawne i osiągasz znamionową moc przetwornicy to nie martwił bym się czy jest sprawna ;) Widocznie taki był kaprys projektanta i tak zbudował ten egzemplarz. Kondensatory zawszę muszą mieć rezerwę więc producent dał 400V.

Wracając do zabezpieczeń to trzeba próbować dobierać wartości na oko, chyba że dysponujesz oscyloskopem i sondą wysokonapięciową to można by się pokwapić aby ściągać charakterystykę: stała czasowa do maksymalnego prądu przepływającego przez klucze tak aby nie przekroczyć prądu znamionowego dla nich.
  • Poziom 29  
    Miałeś rację co do tych napięć. Obciazylem ją tosterem 900W i działała utrzymując na wyjściu 230V. Może takie zaprojektowanie przetwornicy też ma wpływ na wytrzymałość na uderzenia prądowe, może przydało by się zwiększyć pojemność kondensatorów między 1 i 2 stopniem.
    W każdym razie dodałem jeszcze jeden kondensator 22uF równolegle i rezystor 100R w szereg. Na tym na razie poprzestanę, jak się spali, to naprawie. Jeden irf3710 kosztuje tylko kilka zł, a palą się zazwyczaj nie wszystkie na raz, tylko jeden.
  • Poziom 15  
    Jeśli udało się osiągnąć zamierzony efekt to jestem szczęśliwy, że mogłem pomóc.
  • Poziom 29  
    Jako że elektroda ponagla, więc zamykam.