Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zasilacza - spadek napięcia na długim przewodzie

tuvok7 09 Kwi 2017 22:16 1434 7
  • #1 09 Kwi 2017 22:16
    tuvok7
    Poziom 6  

Witam,
    Temat był już wielokrotnie wałkowany na forum ale nie znalazłem dyskusji typu "co lepiej".
    Mam odbiornik 12V 5W na końcu przewodu o długości 100m (skrętka przekrój żyły ok. 0.5mm2, zmierzona rezystancja 26Ω). Przy pierwszym podejściu - zasilenie zasilaczem 12V 3A spadek napięcia okazał się zbyt duży i odbiornik nie reaguje. Wyguglowałem kalkulator na stronie PRS (link) z którego wynika że mam spadek napięcia rzędu 24%. Jak sądzę to zbyt wiele, choć nie do końca rozumiem dlaczego bo przy zasilaczu 3A powinienem jeszcze mieć spory zapas nawet przy takim spadku napięcia.
    W każdym razie mam dwa pomysły jak z tego wybrnąć, być może oba są złe, dlatego pytam :)

1) Podbijać moc zasilacza 12V dopóki nie uda się zniwelować spadku napięcia spowodowanego długim przewodem - tu od razu pytanie - jak obliczyć moc takiego zasilacza?

2) Zastosować zasilacz o większym napięciu, np. 24V a na końcu przed odbiornikiem wstawić przetwornicę. Dla 24V przy opisanych parametrach przewodu i odbiornika wychodzi spadek napięcia rzędu 6% więc chyba powinno być OK?

Osobiście skłaniam się ku rozwiązaniu nr 2. Wiem, że najlepiej byłoby puścić 230V i dać na końcu zasilacz ale to rozwiązanie od razu odpada z kilku powodów, wśród których najważniejsze to takie, że odbiornik będzie zakopany pod ziemią i boję się ewentualnych zwarć i konsekwencji z tym związanych. Poza tym bezpieczniejsze wydaje mi się zrobienie całej instalacji na DC 12/24 V niż na 230V AC. Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie to odbiornikiem (odbiornikami) będą elektrozawory a sprawa dotyczy systemu automatycznego podlewania ogrodu.
    Z góry dzięki za pomoc i porady :)

0 7
  • ambtechnic
  • ambtechnic
  • #4 09 Kwi 2017 22:55
    retrofood
    Moderator

dasej napisał:

Jak obliczyłeś ze swojego linku że masz spadek 24%. Skoro przy przewodnie 1mm2 jest 100% spadku napięcia przy 5A.

A po co wstawiasz 5A? Nie znasz rzeczywistego poboru prądu przez odbiorniki, pewnie są znacznie mniejsze niż dopuszczalny prąd zasilacza (3A).

0
  • Pomocny post
    #5 09 Kwi 2017 22:56
    guciq
    Poziom 18  

Ja do takich rozwiązań stosuję regulowany zasilacz i podkręcam aż mi napięcie pasuje, ale do elektrozaworów w ogrodzie puszczam 24v zmiennego i takie też mam elektrozawory.

1
  • #6 09 Kwi 2017 23:04
    tuvok7
    Poziom 6  

dasej napisał:

Jak obliczyłeś ze swojego linku że masz spadek 24%. Skoro przy przewodnie 1mm2 jest 100% spadku napięcia przy 5A.

Wstawiłem 0.42A albo 5W mocy. Wychodzi 12% przy 1mm2 przy 0.5mm2 jest dwa razy tyle czyli 24%

dasej napisał:

Daj 24V lub 48V ale AC a na końcu zasilacz lub przetwornicę.

Cenna uwaga - przeskoczyć z DC na AC ale przy zostać niskim napięciu. Dla prądu przemiennego spadki napięcia są mniejsze, dobrze rozumiem?
    Dzięki

Dodano po 2 [minuty]:

guciq napisał:
    Ja do takich rozwiązań stosuję regulowany zasilacz i podkręcam aż mi napięcie pasuje, ale do elektrozaworów w ogrodzie puszczam 24v zmiennego i takie też mam elektrozawory.

Właśnie sprawdziłem, że zastosowanie DC 24V i przetwornica na końcu załatwia sprawę przy 100m przewodu.
    Gdybym robił wszystko od zera to bym pewnie zrobił tak jak napisałeś, ale niestety mam już kupione elektrozawody 12V DC i trochę mi szkoda je wyrzucić po prostu ;)
    A z ciekawości - jak izolowałeś połączenia pod ziemią? Jakaś żywica czy zwykła taśma izolacyjna?

0
  • #7 09 Kwi 2017 23:15
    guciq
    Poziom 18  

mała buteleczka zalana żywicą:)

1
  • #8 23 Paź 2017 20:16
    tuvok7
    Poziom 6  

Ostatecznie zastosowałem zasilacz 24V, a przy każdym odbiorniku (było ich kilka, w różnej odległości od zasilacza) wstawiłem stabilizator LM7812. Do stabilizatora dodatkowo musiałem dokręcić sporej wielkości radiator - stalowy płaskownik o wymiarach ok. 5x7cm gr. 4mm. Radiator był konieczny, bo przy odbiornikach blisko zasilacza (15-20m) generowało się sporo ciepła, a chciałem uniknąć montażu przetwornic ze względu na niekorzystne warunki w jakich to ma działać - zakopane pod ziemią.

0