Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit WDN 2296XWU - Pali bezpiecznik modułu sterującego

bzyszek 10 Apr 2017 07:06 726 5
 • #1
  bzyszek
  Level 10  
  Witam
  Przekopałem forum, ale nie znalazłem podobnego problemu. Pralka po ok 2 letnim postoju, co jedno lub więcej prań pali bezpiecznik modułu sterującego. Widocznych śladów nadpaleń styków, przegrzań nie widać. Znajomy elektronik podpowiedział, że mocno iskrzący silnik (tak było) może powodować ten problem. Silnik wyciągnąłem, nie był jakoś strasznie zmordowany, wręcz powiedziałbym, ze wyglądał prawie jak nowy (21 lat), szczotki ponad 2.5cm. Przetoczyłem delikatnie komutator. Przestało bardzo iskrzyć, ale bezpiecznik dalej pali. Co jeszcze mogę sprawdzić?
  Pozdrawiam
 • #3
  bzyszek
  Level 10  
  Czy masz na myśli czy w ogóle grzeje, czy np. nie jest pęknięta? Bo jeśli chodzi o grzanie to grzeje ok, każdy program włącznie z 90°C, przechodzi prawidłowo. Czy chodzi o przebicia? Moja instalacja nie ma różnicówki.
 • #4
  bzyszek
  Level 10  
  Grzałka jest w nienagannym stanie. żadnych pęknięć, przebić itp. Nie ma się czego czepić. Jakieś inne pomysły? Wszelkie informacje mogące naprowadzić na trop, mile widziane. Pozdrawiam.
 • #5
  peter falk
  Home appliances specialist
  Niestety dalej jest problem z silnikiem - a grzałke zostaw w spokoju.
  bzyszek wrote:
  Przetoczyłem delikatnie komutator. Przestało bardzo iskrzyć,

  Dołóż wszelkich starań - komutator zostaw w spokoju, zajmij się szczotkami i ich dopasowaniem do profilu komutatora.
  Na pewno na programie wirowania dalej iskrzy ;)
 • #6
  bzyszek
  Level 10  
  Powiem tak: pralka ma już swoje lata (1996). Od zawsze silnik iskrzył na szczotkach, i to bardzo. Wiem bo stoi na błyszczących płytkach i iskrzenie odbija się w płytkach idealnie. W porównaniu do poprzednich lat, po przetoczeniu komutatora, to iskrzy o 50-70% mniej. Co takiego się stało, że przedtem iskrzyło bardzo i układ nie palił bezpiecznika, a teraz iskrzy znacznie mniej a pali bezpiecznik co 1...kilka prań? Może któryś z elementów sterownika od tego iskrzenia jest "zmęczony" lub w jakiś inny sposób uszkodzony. Wiem że kondensatory elektrolityczne z czasem wysychają, zmieniają swoje parametry. Ale nie wiem czy mogłyby mieć taki wpływ na cały układ. Piszesz o szczotkach. Dalej są oryginalne, Co powinienem z nimi zrobić? Dolegają idealnie, mają ok 25 mm zapasu, przesuwają się w szynach gładko.... co jeszcze sprawdzić? Czy mógł materiał z których są zrobione, zmienić swoje właściwości? Podpowiedzcie coś proszę.