Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Saeco Odea Go - Zapowietrza się ?

Andrzej Ł 10 Apr 2017 09:29 2724 4
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Naprawiałem Ekspres znajomego Saeco Odea Go.Pierwsza moja naprawa takiego sprzętu.A przy okazji chcę się tu poduczyć i naprawić drugi podobny dla siebie.Wymienione oringi zaparzacza ,palca który wchodzi w zaparzacz,zaworu pary,nowe sitko górnego tłoka (były wycieki nie było ciśnienia ,nie parzył kawy)Wszystko działa w zasadzie ale jest jeden problem:
    Ekspres postoi dłuższą chwilę (pow. 40 min) i zaczyna wolno migać ten zielony termometr(czy to wskaźnik wody) .Wygląda na to jakby się zapowietrzał albo woda się cofała.Muszę wtedy odkręcić zawór wody aż zleci i przestanie migać,dosłownie kilka sekund(pompka się załącza).Odkamienianie zrobione.
    Dalszych wycieków nie zauważyłem.Przy wymianie oringów czyściłem blok zaparzacza ,smarowałem Al-SI32.Oringi zaworu też przesmarowałem przy składaniu,tak mi kiedyś znajomy serwisant AGD polecił przy naprawie zmywarki,nie wiem czy tu słusznie zrobiłem.Rozbierałem ww.palec i czyściłem z osadów, również górny zawór ten kątowy na wyjściu bloku.
    A przy okazji takie ,może głupie,pytanie : Czy te smary są aby na pewno bezpieczne dla zdrowia(jako że z natury jestem sceptyczny ). Wiem że są tam deklaracje i atesty na styczność z żywnością ,ale jak to w praktyce wygląda.Czy faktycznie nic nie ląduje w kawie No bo azbest to też był taki cudowny i wielofunkcyjny minerał ,aż tu się po 100 latach okazało że to bomba z opóźnionym zapłonem.
    Już dawno napaliłem się na taki ekspres ,jak szczerbaty na suchary,bo kawusia smaczna. Teraz trafiła się okazja , znajomy przyniósł ten do naprawy i drugi Odea Giro na części . Pierwszy jw. opisałem a drugi bym zrobił dla siebie.
    Teraz się zastanawiam,poznawszy działanie,czy lepiej nie pozostać przy czajniku i fusach po turecku(mam jeszcze przelewowy)-ale ten smak świeżo zmielonej kawy...

Zauważyłem , że po naciśnięciu przycisku KAWA pompka zabuczy i termometr przestaje migać ,ponowne naciśnięcie dopiero zaparza kawę .
    Rozmawiałem z właścicielem sprzętu i twierdzi że on tak robi od nowości , że po czasie przechodzi w taki stan jakby czuwania/oszczędzania energii.
    W instrukcji ,którą sciągnołem z netu , nic takiego nie pisze.
    cafedomino
    Level 20  
    Jeśli miga zielony wykrzyknik to znak że ekspres nagrzewa się ale jeśli zaczyna migać po jakimś czasie od włączenia to obstawiam że coś jest nie tak z czujnikiem temperatury. Kiedy ekspres jest włączony i gotowy to elektronika odbiera od czujnika NTC który przekształca ciepło termo-bloku na opór elektryczny, jeśli miga to znaczy że albo ekspres wszedł w stan uśpienia (wersje bez wyświetlacza) i przy wciśnięciu kawy musi elektronika dogrzać bojler.
    Andrzej Ł
    Level 21  
    To jest wersja bez wyświetlacza , tylko te cztery symbole (termometr zielony,wykrzyknik czerwony,przepełnienie fusów i odkamienianie).
    Właściciel twierdzi ze to tryb uśpienia i że tak robił cały czas.
    cafedomino
    Level 20  
    Witam. Przyznam szczerze że nigdy się z tym nie spotkałem ale jeśli to Ci nie przeszkadza to nie ma co sobie głowy zawracać.
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Mi to nie przeszkadza, a tym bardziej właścicielowi. Teraz remontuję Odea Giro 031OR , dla mnie, zobaczę czy ten też tak będzie robił.