Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wybór inteligentnego domu

ronuch 10 Apr 2017 16:49 25062 37
Computer Controls
  • #1
    ronuch
    Level 11  
    Witam!
    Jestem na etapie budowy domu i chcę zrobić inteligentny dom. Poszukuję systemu przewodowego i co najważniejsze żebym mógł go sam zaprogramować. Interesuje mnie sterowanie roletami, ogrzewaniem podłogowym wodnym, bramą wjazdową i garażową, oświetleniem oraz videofonem. Instalacje chcę tak zrobić żebym mógł tymczasowo wszystko włączać tradycyjnie a dopiero potem doposażać go w odpowiednie sterowniki. Cena tez jest istotna ale jeśli będę mógł dokładać moduły pojedynczo to znajdzie się większy budżet. Na razie czytałem o Grentonie i o ABB free@home. Abb ma przewagę bo ma własne termostaty pokojowe i możliwość podłączenia wideofonu.
    Macie jakieś doświadczenie z tymi firmami i co możecie jeszcze polecić.
  • Computer Controls
  • #2
    zola3
    Level 15  
    Jeśli chcesz wszystko-wszystko (głównie mi chodzi o zintegrowaną alarmówkę i wideodomofon) to polecam Nexo. Funkcja termostatów jest w przyciskach dotykowych. Grenton też jest fajny, tylko trochę "uboższy". Ale też ciągle się rozwija, także już niedługo będą dostępne nowe funkcjonalności. Oba systemy przy odrobinie rozgarnięcia "matematycznego" zaprogramujesz sam.
  • Computer Controls
  • #3
    ronuch
    Level 11  
    Muszę poczytać o ten firmie. Alarmu nie planujemy. Co do programowania to kończąc technikum elektryczne trochę automatyki miałem.
  • #4
    ronuch
    Level 11  
    Troszkę poczytałem o systemie Nexo i jedno co mnie przeraża to duża ilość modułów w rozdzielni. Znalazłem natomiast firmę Loxone - może się ktoś wypowiedzieć na jej temat?
  • #5
    sosarek

    Level 43  
    Przecież masz jeszcze Fibaro.
  • #6
    ronuch
    Level 11  
    Fibaro jest bezprzewodowy o ile się nie mylę? Ja szukam czegoś na przewodach bo dopiero będę robił instalację.
  • #7
    sosarek

    Level 43  
    Tak, jest bezprzewodowy, każde kolejne urządzenie jest niejako retransmiterem.
  • #8
    _sebs_
    Level 11  
    sosarek wrote:
    Tak, jest bezprzewodowy, każde kolejne urządzenie jest niejako retransmiterem.


    Z tego co pamiętam, Fibaro używa Z-Wave i połączeń/topologii typu full-mesh. Retransmisje (w Fibaro) mogą wykonywać albo centralki (mieli zdaje się ich 2 rodzaje) albo każde urządzenie o zasilaniu z sieci energetycznej, ale na pewno nie takie o zasilaniu bateryjnym.
  • #9
    ronuch
    Level 11  
    Mimo wszystko radiówka mnie nie interesuje. Teraz w domach jest więcej stali niż betonu więc nie wieże w systemy bezprzewodowe.
  • #10
    sosarek

    Level 43  
    Montowałem kilkukrotnie Fibaro i problemów żadnych nie miałem.
  • #11
    ronuch
    Level 11  
    Jednak dalej szukam systemu przewodowego. Znalazłem też Loxone - ma dużo możliwości transmisji danych ale chyba nie ma przycisków. Kusi mnie KNX ale obawiam się że 20 urządzeń z wersji demonstracyjnej może mi nie wystarczyć.
  • #12
    sosarek

    Level 43  
    Patrzyłeś na Zamel?
  • #13
    kasprzyk
    Electrician specialist
    ronuch wrote:
    Troszkę poczytałem o systemie Nexo i jedno co mnie przeraża to duża ilość modułów w rozdzielni. Znalazłem natomiast firmę Loxone - może się ktoś wypowiedzieć na jej temat?

    Ilość modułów = constans - jeżeli zastosujesz inny system, ilość modułów w rozdzielnicy będzie taki sam lub zbliżony - minimalne różnice w konstrukcji modułów - jego gabaryty i ilość obsługiwanych wejść/wyjść.
    Być może myślałeś o modułach dopuszkowych - wtedy ilość urządzeń w rozdzielnicy będzie pomniejszona o te w puszkach podtynkowych rozmieszczonych po całym mieszkaniu, (system Nexo także je posiada) jednak jeżeli masz możliwość, buduj system scentralizowany, w jednej szafie masz wszystko, możliwości, wygoda pracy, ewentualnych napraw, rozbudowy, dużo lepsza niż upchane w puszkach moduły z przewodami, kostkami łączącymi itd.
    Co do programowania - na razie nie spotkałem systemu który byłby prostszy od Nexo, wszystko także kwestia poćwiczenia, praktyki.
  • #14
    ronuch
    Level 11  
    Kol Kasprzyk oczywiście chcę mieć wszystko w rozdzielni (nie chcę słyszeć co chwila klikania w ścianie. W opisie masz że zajmujesz się inteligentnymi budynkami - jakie systemy montujesz?
    Ja początkowo chcę zastosować tradycyjne włączniki i dopiero stopniowo dokupować ID. Wszystkie lampy i rolety będą doprowadzone do rozdzielni.
  • #15
    kasprzyk
    Electrician specialist
    To jest skomplikowany proces. Jeżeli tak chcesz przygotować instalację musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami, miejscem na wstępne łączenie przewodów, ogromem czasu poświęconego na przerabianie docelowej instalacji, może się to wiązać z bałaganem w rozdzielnicy.
    Świetną rzeczą przy IB są wyłączniki programowalne - dlatego bardzo komplikuje się sprawa, kiedy na początku chcesz zastosować wyłączniki tradycyjne.
    Musiałbyś zacząć od określenia każdego detalu który Cię interesuje, wyrysowaniem projektu z dokładną lokalizacją każdego punktu elektrycznego, sterowania, czujki itd.
    Znając ilość zasobów dobierze się ilość i rodzaj modułów w rozdzielnicy, nigdy tak nie przygotowywałem instalacji, jednak wyobrażam to sobie tak, iż wrysowuję każdy docelowy moduł na szynie TH w rozdzielni wraz z miejscem na łączenie PE, N-ek, L-ek, w miejscu modułu tymczasowe przekaźniki - później będzie mniej pracy i większy porządek po zastosowaniu docelowego systemu.
  • #16
    ronuch
    Level 11  
    Właśnie chcę wszystkie odbiorniki czyli lampy, rolety, i kable od głowic rozdzielacza dociągnąć do rozdzielni i tak samo włączniki od tych odbiorników. W IB chcę zrobić tylko parter (poddasza nie mam tylko strych a piwnica choć część czysta będzie w tradycyjnej instalacji.
    Obawiam się że właśnie koszt wyłączników i modułów do rozdzielni będzie tak duży, że na początku nie starczy mi kasy na całość. Dlatego myślałem żeby dać tradycyjny kabel plus magistralny. Ale tu zaczyna się problem bo prawie każdy system ma inne wymagania co do magistrali.
  • #17
    microtomi

    Level 11  
    Witam wszystkich na forum system inteligentnego domu na ( 3-ech szt. sterownikach plc Sterbox ) oraz dodatkowe moduły z przekaznikami po 2-ie szt. na sterboxa. Programowanie, podłączenie oraz instalacja elektryczna wykonana prze zemnie. Sterowanie oświetleniem w domu ( każde pomieszczenie ) i na zewnątrz ( dom, ogród, dojazd ). Sterowanie podlewaniem ogrodu, sterowanie kinem domowym ( tzn. opuszczanie projektora oraz ekranu, który jest ukryty w podwieszanym suficie ), ogrzewaniem podłogowym ( 8 pomieszczeń w każdych z nich czujnik temperatury załącza odpowiednie elektrozawory na rozdzielaczach oraz pompy i piec gazowy - każde pomieszczenie załącza się niezależnie czyli nie grzeje się wszystko na raz tylko tam gdzie spadnie temperatura poniżej ustawionej - oszczędności w ogrzewaniu znakomite ). Sterowanie roletami oraz bramami ( wjazdowa i garażowa ) a także kilkoma gniazdami w wewnątrz i na zewnątrz.
    Dodatkowo zainstalowany jest translator rs485 firmy Zamel do sterowania bezprzewodowego - wykorzystanie w przyszłości gdy będzie potrzebne sterowanie dodatkowymi urządzeniami. W chwili obecnej wykorzystuje go do sterowania scenami świetlnymi w salonie
    ( taśma led RGB ) oraz oświetlenie mebli kuchennych ( taśma led RGB ) - 2 odbiorniki bezprzewodowe led RGB firmy zamel.
    Sterować można także manualnie za pomocą tableta, smartfona lub komputera w przeglądarce internetowej. Wszystkie informację o działaniu sterboxów ukazują się na stronie www która została stworzona prze zemnie.

    Link do starej wersji paneli sterowania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3222726-30.html post microtomi

    link do strony producenta najnowszy sterownik oraz moduł rozbudowy full wypas sterowniki plc pod inteligentny dom: https://sterbox.eu/index.php/sklep/product/view/1/152 , https://sterbox.eu/index.php/sklep/product/view/1/153

    Schematy podłączenia do sterboxów:

    wybór inteligentnego domu

    wybór inteligentnego domu

    wybór inteligentnego domu

    Nowe wygląd paneli sterowania oraz kilka zmian względem poprzednich paneli które znajdują się w powyższym linku:

    wybór inteligentnego domu

    wybór inteligentnego domu

    wybór inteligentnego domu

    Rozdzielnia:

    wybór inteligentnego domu
  • #18
    ronuch
    Level 11  
    Nawet fajny ten Sterbox, ale straszna ilość kabli (każdy przycisk osobnym kablem) raczej będę szukał czegoś na magistrali.
  • #20
    robja
    Level 15  
    Przy magistrali masz ryzyko jej uszkodzenia, zwarcia, rozwarcia czy nawet przebicia do 230V. Nie wiele systemów sobie z tym radzi a na ogół i tak trzeba kuć ściany i szukać problemów.

    Ja mam eHouse LAN po ethernecie sterowniki pokojowe. Przy dużej ilości punktów na pomieszczenie na pewno warto. Można kupić do samodzielnego montażu z przekaźnikami lub bez (są oddzielnie).
    Sterowniki są odseparowane galwanicznie od siebie więc nie ma tych zagrożeń co przy magistrali głównej .

    Mają kilkadziesiąt punktów inteligentnych (wyjścia przekaźnikowe, wejścia on/off, wejścia pomiarowe, odbiornik/nadajnik podczerwieni, ściemniacze 12VDC PWM).
    Firmware zapewnia definicje scen świetlnych, programów ogrzewania, terminarz-kalendarz, bazy danych kodów podczerwieni, nadawanie podczerwienią (sterowanie sprzętem a/v) i sterowanie z pilota podczerwieni sony.

    Instalacje niskonapięciowe robi się taśmami płaskimi IDC więc wychodzi dużo łatwiej niż pęki kabli.

    Są dostarczone aplikacje do konfiguracji, komunikacji i przykładowe kody źródłowe do komunikacji (np dla raspberrypi, java, delphi).
    Sterowniki pokojowe są autonomiczne i po skonfigurowaniu pracują samodzielnie. można dorobić też aplikację do uruchamiania komend sterujących aby wykonać algorytmy dedykowane.

    można też stworzyć samodzielną wizualizację w corelDraw
    Funkcje można rozszerzyć o sterowniki WiFi gdzie nie opłaca się ciągnąć kabli


    tu są sterowniki:
    Automatyka Budynkowa Ethernet

    Informacje Zrób to sam, samodzielnego montażu, projektowania:
    eHouse Ethernet DIY
  • #21
    microtomi

    Level 11  
    Witam
    Ja jednak uważam że Sterbox jest o wiele łatwiejszy do programowania. Wystarczy pogłębić trochę wiedzy na jego temat, wykonanie instalacji jest mniej skomplikowane tak jak napisła kolega robja :) na temat magistrali. Najnowszy sterbox plus moduły rozbudowy mają wiele możliwości sterowania. Nie piszę tego z racji że chciałbym polecić lecz mam już wcześniejszą wersję sterboxa ponad 3 lata i działa wszystko bez zarzutu.

    wybór inteligentnego domu

    Tak wygląda szafa po przeróbkach (tzn usunięto 3-rzy zasilacze i zastąpiono 1-dnym mocniejszym zasialczem 12 volt 7,5 ampera, oraz został dołożony router Wi-Fi zwiększający zasięg na zewnątrz budynku). Jak widać na powyższym zdjęciu w wolnym miejscu zostanie dołożony najnowszy sterbox, który będzie sterował innymi sterboxami oraz ze wzgl. na jego szybkość będzie wykonana na nim strona www do sterowania i odczytu komunikatów.
    Pozdrawiam wszystkich
    https://sterbox.eu/index.php/sklep/product/view/1/152 , https://sterbox.eu/index.php/sklep/product/view/1/153
  • #22
    robja
    Level 15  
    Stosowanie instalacji do centralnej rozdzielni jak w sterboxie ma wady i zalety (zalety są oczywiste) jednak nakłady na przewody, instalacje są kilkukrotnie większe - idzie tego kilometry w budynku. Serwis i montaż rozdzielni też nie jest za prosty jak trzeba coś wymienić.

    Ja miałem eHouse od 2004 roku wersję na magistrali szeregowej RS-485 - rozbite na pomieszczenia (12 mini-rozdzielni w pokojach lub obok) kabli idzie automatycznie 3-5 razy mniej. Sterowniki są oddzielone od przekaźników więc jak padnie przekaźnik to nie trzeba wywalać wszystkiego tylko sam przekaźnik.

    W 2008 roku zrobiłem upgrade systemu eHouse (pomimo że wciąż działał) na nowsze Ethernetowe - Działają kolejne 9 lat i do tej pory.
    Ostatnio system rozszerzyłem o eHouse PRO do centralnej rozdzielni (ale tylko dla czujek alarmowych i rolet) innych rzeczy moim zdaniem nie ma co komplikować i sprowadzać do centralnej rozdzielni.

    W przypadku powiedzmy 128 punktów wyjściowych i 128 punktów wejściowych rozdzielnie centralne są monstrualnie duże i te kable jakoś trzeba upychać (1m*1.2m nie licząc żadnych bezpieczników).
    Jak ktoś robi inteligentny dom "ala' blok" i 10 obwodów oświetleniowych, to może aż tak nie boli, ale przy większych ilościach wpędzamy się w koszty i komplikujemy instalację, a o ewentualnym prostym serwisie warto pamiętać.

    Można i Tak :):
    Inteligentny Dom Do centralnej rozdzielni
    Wszystko chodzi na serwerku linuksowym i można sobie programować i integrować samodzielnie
  • #23
    microtomi

    Level 11  
    Witam
    Może i masz rację robja, ale sterbox ma swoje opragraomowanie nie na linux debian czy też innym.. ale nie wszyscy znają linuxa. Sterbox też można integrować i programować samodzielnie i oczywiście też posiada port magistrali rs485 więc można ją wykorzystać tak jak ja to zrobiłem do sterowania bezprzewodowego, więc nie musi być dużych kosztów w okablowaniu.

    wybór inteligentnego domu

    Można tez zastosować oddzielne przekaźniki:

    wybór inteligentnego domu

    eHouse wcale nie jest tańszy od sterboxa cena za sam server to za duże koszty w porównaniu za najnowszy sterbox + moduł rozbudowy:

    wybór inteligentnego domu
  • #24
    ronuch
    Level 11  
    Robja możesz zrobić zdjęcie rozdzielni i wstawić tu? Mi głównie chodzi o to żeby właśnie nie ciągnąć z każdego włącznika kabla do rozdzielni, dodatkowo chcę mieć pomiar temperatury w każdym pokoju. Np system knx (opornie drogi) pracuje na magistrali i nikt nie wspomina że taki system jest trudny w szukaniu usterek na magistrali.
  • #25
    robja
    Level 15  
    Nie mam teraz dojścia jestem na długich wakacjach, tutaj jest link DIY:
    instalacja rozdzielni pokojowej, która posiada pomiary, regulacje, przekaźniki z podstawkami na szynę din/th, 3 ściemniacze PWM, zasilacz 12V/100W, wejścia włącznikowe.
    Ja mam w każdym pokoju lub obok taką rozdzielnie (+ kuchnie, łazienki). Kabli idzie znacznie mniej (około 5x mniej) niż dla centralnej, segmenty są odseparowane galwanicznie:
    Inteligentny Dom sterowniki pokojowe eHouse LAN DIY.

    Dla rozdzielni centralnej można tak:
    automatyka budynkowa do centralnych rozdzielni

    W mini-rozdzielniach LAN nie ma magistrali szeregowej.
    - Tu jak uszkodzi się jeden segment (pokój - nieważne jak poważnie) to inne pracują niezależnie, każdy ma autonomiczny sterownik pokojowy
    - ethernet jest na transformatorze (izolacja galwaniczna)
    - zasilanie jest odizolowane galwanicznie
    - instalacja jest ograniczona do pojedynczych pomieszczeń (5+ razy mniej kabli 230V
    - przewody włączników niskonapięciowe są znacznie tańsze niż elektryczne (Taśmy płaskie)
    - naturalny podział systemu na pomieszczenia
    - 35/49 punktów inteligentnych w cenie rozdzielni (wyjścia on/off, wejścia on/off, wejścia pomiarowe, podczerwień wej + wyjście, ściemniacze) jednym słowem full wypas nie do wykorzystania
    - sceny świetlne dla każdego pomieszczenia (24)
    - programy regulacyjno-pomiarowe dla każdego pomieszczenia (12)
    - baza danych kodów podczerwieni dla sterowania rozdzielnią (248)
    - baza danych kodów podczerwieni dla sterowania zewnętrznym sprzętem a/v (248)
    - kalendarz terminarz w sterowniku (128 pozycji)
    - oprogramowanie windows do konfiguracji sterowników (gratis)
    - oprogramowanie java do wizualizacji i sterowania graficznego z PC (gratis)
    - oprogramowanie Android do wizualizacji i sterowania graficznego tablety, smartfony, smarttv (gratis)
    - serwerek umożliwia dodatkowo po WWW

    System jest zintegrowany ze sterownikami eHouse automatyka domu WiFi
    Choć ja osobiście uważam że to czysta głupota na etapie stanu surowego planować rozwiązania bezprzewodowe.
    Rozwiązania do rozdzielni są długowieczne, nie starzejące się w porównaniu z modulikami upychanymi w puszkach elektrycznych (Ja mam system klikanaście lat i nic się nie dzieje). Przekaźniki są na szynę din z podstawkami - można wymienić jeden nie cały sterownik.
    Izolacja między elektroniką a 230V ponad 40mm - w puszkach jak masz 15 mm to cud (normy przewidują 7.5mm).
    Radiówka prędzej czy później straci parametry (2-3 lata), zacznie się przegrzewać, padną kondensatory itd ze względu na miniaturyzację. Dodatkowo elektronika jest na małych odległościach między 230V i nie wiele trzeba zrobić aby pojawiły się bardzo poważne kłopoty z pożarem włącznie.
    Czasami trzeba bezprzewodowo ale to ostateczność jak dom już jest pomalowany, wykończony i szukamy "planów B".

    Jak pisałem miałem system eHouse RS-485 na magistrali szeregowej i działał przez wiele lat. Pomimo tego jako elektronik zdawałem sobie sprawę że uszkodzenie magistrali (przerwanie, zwarcie, przebicie do 230V, pioruny itd) stworzy wielkie kłopoty z wykończeniem wszystkich sterowników włącznie. Dlatego przeszedłem na Ethernet jak była pierwsza promocja.
  • #26
    ronuch
    Level 11  
    Witam po dłuższej przerwie. Instalacja w domu prawie gotowa, ale niestety bez "inteligencji". Jedno co zrobiłem to przygotowałem rolety na sterowanie centralne z rozdzielni. Jak bym chciał zrobić wszystko sterowalne to kilometry kabli bym wyrobił. Dziekuję wszystkim za zainteresowanie i dzielenie się swoją wiedzą.
  • #28
    ronuch
    Level 11  
    No ciekawy system tylko ciekawe jak cena - muszę poszukać.
  • #29
    dktr
    Level 23  
    Quote:
    A zastanawiałeś się nad tym:
    http://www.fhome.pl/pl/system-przewodowy.html


    Ja użyłem w nowym budynku F&Radio ~60 sterowanych obwodów, ogólnie jestem zadowolony, możliwości konfiguracji w zasadzie nie ograniczone. Nie wiem tylko czy tak samo wygląda konfigurowanie systemu przewodowego.

    wybór inteligentnego domu
  • #30
    Tommy82
    Level 41  
    Pyt do kol @microtomi
    Jak zorganizowany jest pomiar temperatury w pokojach?
    Czy sterbox nie ma problemów z pojemnością "programu"?
    Ile obwodów sumarycznie może obsłużyć jeden sterbox w maksymalnej opcji rozbudowy i ile to zajmuje na szynie din bo można to podzielić tylko raz z tego co widzę.
    Da się sterboxa integrować jakoś poprzez ethernet tzn czy jest otwarty na ten kanał komunikacji jak by mu chcieć przekazać jakiś sygnał ze skryptu na routerze który wywoła jakieś zdarzenie w środku sterboxa bez mieszania w to interfejsu www? Bo pewnie dało by się coś przekazać poprzez parametry GET jak by pokombinować ale tych stron interfejsów jest tam ogr ilość?


    Co to za elementy na stykach sterboxa zabezpieczenie zewn przed iskrzeniem?

    Na pewno fajnym elementem są te kodery wejść. Natomiast pytanie czy długie linie skrętki oraz współistnienie tam na różnych parach różnych sygnałów nie powoduje jakiś przekłamań sygnałów na przykład robi się dyskoteka?