Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik silnika krokowego + akumulator samochodowy

Tomash1111 25 Lip 2005 18:16 1662 5
  • #1 25 Lip 2005 18:16
    Tomash1111
    Poziom 2  

Witam,
    mam takie pytanko : czy mogę podłączyć do akumulatora samochodowego dwa sterowniki silników krokowych. Sterowniki zasilane muszą być od 3 do 18V, silniki potrzebują 1,4A na fazę oraz 5,2V

Zaczynam dopiero zabawę z elektroniką i akumulatorami a nie chciał bym przez nieuwagę zniszczyć życia na ziemi :D

0 5
  • #2 25 Lip 2005 19:14
    Coyote~
    Poziom 20  

Powinno działać, ale trzebaby sprawdzić, jaki prąd popłynie przez uzwojenia silnika przy napięciu 12-14V... Wydaje mi się, że wypadałoby zastosować jakieś ograniczenie prądu, np. układ chopperowy...

http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/current.html
    Może link się przyda....

0
  • #3 26 Lip 2005 08:05
    Tomash1111
    Poziom 2  

Nie wiem czy można stosować chopper do istniejącego już sterownika, chyba nie.

A niedałoby się wstawić jakiegoś elementu ograniczającego prąd do okło 6A pomiędzy akumulator a sterownik?

schemat mojego sterownika : schemat.jpg
    (zaznaczono elementy które wymontowałem aby sterować go z komputera)

Pozostaje jeszcze kwestia zasilenia wejścia VCC na zdięciu "schemat.jpg"
    i +5V na schemacie podłączenia do LPT

0
  • #4 26 Lip 2005 10:33
    Tomash1111
    Poziom 2  

O kurcze nie podłączyły się obrazki

0
  • #5 26 Lip 2005 11:07
    Coyote~
    Poziom 20  

Ograniczenia prądowe inne niż chopperowe będą się dość mocno grzać z powodu strat...

Ten chopper jak by tu dobrze wstawić, to chyba nie będzie większego problemu. Możnaby dodać 2 dodatkowe tranzystory odcinające przed diodami dla każdej pary uzwojeń... I jakiś malusieńki opór dużej mocy na pomiar prądu. Trzeba tylko sprawdzić, by niewystępowały piki napięciowe mogące zniszczyć tranzystory wykonawcze.

0
  • #6 02 Sie 2005 09:32
    starob
    Poziom 25  

Albo "posiekać" napięcie sterujące bramki tranzystorów wykonawczych.Wtedy przełączamy mniesze prządu (prostrzy układ).

0
  Szukaj w 5mln produktów