Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka automatyczna sterowana z mikrokontrolera

wpr91 10 Kwi 2017 23:42 909 18
  • #1 10 Kwi 2017 23:42
    wpr91
    Poziom 3  

Witam wszystkich. Od ok 1,5 roku interesuje sie elektronika i mikrokontrolerami (amatorsko) . Niedawno kumpel dał mi starą pralkę,wyjąłem z niej silnik który jak sie okazało jest sprawny. Postanowiłem w ramach projektu zaprogramować sterownik do tej pralki (w c++). Nie znalazłem podobnego tematu a wydaje mi sie całkiem ciekawy. Jednak przed przystąpieniem do zakupu czesci chciałem sie was poradzić żeby ewentualnie nie wtapiać kasy,której nie mam zbyt wiele. Pierwsze dwa zagadnienia z którymi będe się mierzył to:

1. Silnik w środku spięty jest w gwiazde. W zależności od sposobu połączenia uzyskuje wolne obroty prawo/lewo (ok 450 obr/min) lub szybkie ok 2700obr/min ( 5 wyprowadzonych przewodów). Kondensator przy silniku jest 14uF. Moj aktualny pomysł to wykorzystać optotriaki,triaki i diody aby otrzymać ukłąd z trzema możliwymi wariantami obrotów. Nie jestem pewny czy w ten sposób bede mógł swobodnie przełączać te układy? Wcześniej chciałem dla ułatwienia kupić jeszcze dwa takie kondensatory i z mikrokontrolera aktywować tak jakby 3 układy każdy ze swoim kondensatorem,ale w sumie w pralce był jeden wiec i ja chciałbym użyć jednego...

2. Chciałbym programowo sterować obroty silnika. Tak jak kiedy jest ten etap że bęben pralki obraca sie powoli żeby pranie sie równomiernie ułożyło i później zaczyna przyspieszać. Mój pomysł jest taki żeby sterować czasem pracy triaka. W sensie żeby nie przepuszczał całej sinusoidy tylko jej kawałek i stopniowo coraz więcej. Jeszcze nie wiem jak to zrobić ale gdzieś wyczytałęm że to powinno zadziałać. Czy ktoś mógłby potwierdzić te informacje?

0 18
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 11 Kwi 2017 00:46
    aaanteka
    Poziom 38  

Po to taki silnik ma dwa biegi aby je wykorzystywać do wszelkiego rodzaju opcji prania . Pomysł z triakiem niestety odpada - dobry dla silnika szczotkowego ( bywają takie w pralkach) . Zwykle układanie prania realizuje się na odpowiednio dobranym czasie pracy silnika na obrotach wolnych prawych podobnie jak podczas prania ,a następnie przechodzi się na obroty odwirowania.
    Proponuję skorzystać ze schematu oryginalnego posiadanej pralki .
    Pozostaje jeszcze sterowanie elektrozaworami wody zimnej, ciepłej, płukania , pompą wody , grzałką - grzałkami ( tu możesz się popisać ze sterowaniem za pomocą triaka - sterowanie grupowe , fazowe ) ,hydrostatem .
    Proponuję najpierw sobie ułożenie algorytmu działania dla poszczególnych cykli prania i zamodelowanie na początek układu sterującego odpowiednio opisanymi kontrolkami LED na niskim, bezpiecznym napięciu .Przy zastosowaniu w docelowym urządzeniu ze sterowaniem optotriakami i triakami będzie poprawnie funkcjonujący układ pracował tak samo.

Generalnie elektronika to drogie hobby , które czasem po dość długim czasie zwraca się z nawiązka ,ale nie zawsze.

Na jakim procesorze chcesz to realizować i jaki znasz język programowania?

0
  • #3 12 Kwi 2017 00:14
    wpr91
    Poziom 3  

Narazie bede posługiwał sie arduino ale finalnie program będę pisał w c++ oraz bede chciał to przerzucić na stm32. Dołączam zdjęcia tabliczki znamionowej silnika i programatora który był w pralce. To silnik asynchroniczny prawda?
    Czym mógłbym regulować czas pracy silnika z poziomu mikrokontrolera? Może mógłbym wykorzystać tranzystory?

0
  • #4 12 Kwi 2017 12:52
    aaanteka
    Poziom 38  

Przed tobą dużo pracy i zdobywania wiedzy z zakresu elektroniki.

Przecież chcesz wszystko zrealizować na układzie mikroprocesora - zastąpić programator mechaniczny , a więc i odmierzanie odpowiednich interwałów czasowych pracy silnika .

Jeżeli chcesz stosować tranzystory to musisz nimi sterować przekaźnikami . Silnik pracuje przy napięciu sieciowym 230V 50Hz i musisz w takim docelowym rozwiązaniu jak pralka stosować izolację galwaniczną , czyli albo wspomniane wcześniej optotriaki ,albo przekaźniki .

pomocny temat01

pomocny temat02

Przykładowe rozwiązanie sterowania masz w pliku pdf.

1
  • #5 12 Kwi 2017 13:09
    wpr91
    Poziom 3  

Super dzięki wielkie. Dam znać później jak mi idzie.

Jeśli to możliwe to prosiłbym o ponowne wysłanie pierwszego pomocnego tematu gdyż nie odnajduje strony :)

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #7 12 Kwi 2017 15:24
    Freddy
    Poziom 43  

wpr91 napisał:
    Silnik w środku spięty jest w gwiazde.
    Jesteś tego pewien?
    Cytat:
    W zależności od sposobu połączenia uzyskuje wolne obroty prawo/lewo (ok 450 obr/min) lub szybkie ok 2700obr/min ( 5 wyprowadzonych przewodów). Kondensator przy silniku jest 14uF.
    To silnik klatkowy indukcyjny z kondensatorem rozruchowym. Wystarczy wpisać jego symbol w Google i masz schematy podłączeń i sterowania.
    Obroty silnika wynoszą 420 i 2840 - masz to na tabliczce znamionowej.

0
  • #8 14 Kwi 2017 17:06
    wpr91
    Poziom 3  

Dziś próbowałem wpłynąć na obroty silnika wyjetego z miksera kuchennego wpinajac szeregowo z uzwojeniem dodatkowa rezystancje ...uzwojenie miało 80 Ohm a rezystancja 200 Ohm. I obroty nie uległy zmianie. Powie mi ktoś dlaczego? 😉

0
  • #10 24 Kwi 2017 13:33
    wpr91
    Poziom 3  

Freddy czy mógłbyś mi wysłać schemat tego silnika? Szukam go Ale nie jest tak łatwo dostępny...
    Ale zgodnie z tym co napisałeś czytałem o sterowaniu silnikami indukcyjnymi. Być może jednak uda mi się zdobyć falownik więc będę mógł to wykorzystać. Jeżeli się nie uda to będę chciał sterować nim zmieniając czas pracy przekaźnika w modułach wykonawczych dedykowanych dla mikrokontrolerow.

Dodano po 19 [minuty]:

Czy jest konieczny schemat wewnętrzny silnika żeby określić co to za silnik? Czy są jakieś inne Metody na ich rozpoznanie? Mam też silnik XB35-45/J I TEZ NIE mogę znaleźć jego schematu... (to ten silnik z miksera...)

0
  • #11 24 Kwi 2017 13:58
    Freddy
    Poziom 43  

Wpisujesz symbol silnika w Google i dostajesz typ pralki, gdzie jest zastosowany, a z tym już nie ma problemu potem.
    W mikserach zwykle są silniki szczotkowe.

0
  • #12 24 Kwi 2017 14:10
    aaanteka
    Poziom 38  

wpr91 napisał:
    Być może jednak uda mi się zdobyć falownik więc będę mógł to wykorzystać.

Ewidentnie kolego brak ci podstaw wiedzy i umiejętności zrozumienia tekstu pisanego.
    Jaki masz rodzaj silnika ?
    Po co ci falownik ?
    Czy znasz pralkę oczywiście domową , nie pralnicę przemysłową gdzie zastosowano napęd z falownikiem?

Zadaj sobie podstawowe pytanie:
    - ile kosztuje i po co stosowany jest falownik ?

Tak więc powtórzę jeszcze raz :- długa droga przed tobą do stworzenia kompletnego sterownika pralki automatycznej .

0
  • #13 29 Kwi 2017 15:28
    wpr91
    Poziom 3  

Z moich informacji wynika że w nowych pralkach trzeciej generacji stosuje się falowniki dzięki znacznej obniżce ceny cześci elektronicznych. Dzięki temu silniki pracują cicho i płynnie, można regulować trajektorie ich przyspieszenia i hamowania i mogą być zaprogramowane w procesorze sterującym falownikiem.
    Ja jednak rzeczywiście odrzucam pomysł z tym urządzeniem.

Douczyłem się już na temat silników asynchronicznych. Teraz zastanawiam się nad układem przełączającym między poszczególnymi predkościami silnika. ..

0
  • #14 29 Kwi 2017 15:33
    Freddy
    Poziom 43  

wpr91 napisał:
    Z moich informacji wynika że w nowych pralkach trzeciej generacji stosuje się falowniki dzięki znacznej obniżce ceny cześci elektronicznych
    Falowniki stosuje się jedynie w pralkach z silnikiem DirectDrive.
    Jest to wtedy wyraźnie oznaczone na obudowie i producenci się tym chwalą.

Moderowany przez ROBSON33:

Freddy napisał:

Kolego Freddy proszę wypowiadać się w tematach w których Kolega posiada jakąś wiedzę. :idea:
    Jeszcze jeden taki bzdurny post mający na celu jedynie męczenie klawiatury oraz wprowadzanie w błąd nagrodzę ostrzeżeniem :|

0
  • #15 29 Kwi 2017 16:25
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Freddy napisał:

Nie tylko, ale to głupi pomysł. Mam Aristona na falowniku i powiem ci że jak się sypią łożyska to każda pralka tak samo hałasje.

Co do autora to może zrobić sterownik pralki i tak wszystkie funkcje muszą być sterowane przekaźnikami tak biegi i kierunek bębna jak i grzałka i pompa wody i elektrozawór.

0
  • #16 29 Kwi 2017 17:21
    aaanteka
    Poziom 38  

Oczywiście tak ,coś co w teorii ma być wspaniałe w rzeczywistości ma wiele wad.
    Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na fakt ,ze nie jest to typowy jak w przemyśle układ falownik + silnik , a napęd hybrydowy odpowiednio opracowany silnik z odpowiednio opracowanym sterowaniem elektronicznym .

Dostał kolega autor odpowiedź w poście #2 , a potem zaczęło się udziwnianie tematu.
    W ten sposób kolega do niczego nie dojdzie .
    Należy się zabrać za pracę i opracować sobie na wstępie logarytm działania dla danego cyklu prania przykładowo wyglądający tak :

- dolewanie wody z układaniem wsadu ( wolne obroty prawe)
    -poziom wody osiągnięty -stop dolewania , początek cyklu prania właściwego,
    -pranie właściwe obroty prania - rewersyjne ,
    - koniec prania dolewanie wody pukającej - obroty prawe ,
    - wypompowanie wody pompa pracuje,
    - koniec pracy pompy ,koniec obrotów prawych silnika ,
    - "I pukanie " dolewanie wody obroty rewersyjne ,
    - wypompowanie wody pompa pracuje ,obroty prawe- układanie prania ,
    - "I wirowanie" silnik obroty wysokie ,pompa cały czas pracuje,
    - stop wirowania , stop pompy
    - "II drugie pukanie " (...) .

Dochodzi opcja ustawienia temperatury prania - można ją wykonać w postaci osobnej regulacji z możliwością dobory dowolnej temperatury dla każdego programu lub
    też podzielić programy prania na "tematyczne " z dobraną temperaturę :
    - " pranie normalne (30-40°C)", " średnio zabrudzone (50-60°C)", " bardzo zabrudzone(60-80°C)" , "gotowanie (85-90°C) " . Możliwości doboru jest wiele.

Tak jak widać pracy jest dość dużo w takim prostym opracowaniu sterowania .

0
  • #17 30 Kwi 2017 11:20
    Christophorus
    Poziom 41  

Tutaj masz "uniwersalny" projekt programatora do pralki automatycznej. Niestety w wielu pralkach mogą być stosowane różne rozwiązania konstrukcyjne i ten "uniwersalny" programator trzeba będzie w razie potrzeby zmodyfikować.

0
  • #18 30 Kwi 2017 15:12
    Freddy
    Poziom 43  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Nie tylko, ale to głupi pomysł. Mam Aristona na falowniku i powiem ci że jak się sypią łożyska to każda pralka tak samo hałasje.
    Może i masz racje z tymi falownikami, każdy ma prawo pomyłki - przepraszam.

Czyżby tylko DirectDrive były cichsze? Czy tylko niektórych producentów?

0