Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora 502 modyfikacja wzmacniacza stereo, zmiana wartości kondensatorów

Piotr DIY 17 Kwi 2017 18:01 3021 69
    karolark
    Poziom 40  
    Piotr DIY napisał:
    żyłą spływową

Na wszelkie voodoo cóżesz to?
  • PCBway
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    karolark napisał:
    Piotr DIY napisał:
    żyłą spływową

Na wszelkie voodoo cóżesz to?

Wiesz to taka specjalna "żyła złota" którą spływają wszystkie zakłócenia :)

Piotruś zjedz Snickersa lub nie wiem może jakieś jajko jeszcze od Świąt zostało, bo straszne głupoty piszesz.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Wszystkie podręczniki fizyki do kosza! Kolega właśnie odkrył nową.
    Nie pierwszy i nie ostatni... Gdyby wszyscy mieli zdolność logicznego myślenia i znali się na fizyce kwantowej kilku producentów podobnych gadżetów nie miało by komu sprzedawać swoich cudownych wyrobów...
    https://www.youtube.com/watch?v=8Qwh8fXs-R4
    https://www.youtube.com/watch?v=0FiounGlidQ
    https://www.youtube.com/watch?v=3WjHci6Pa9s
    https://www.youtube.com/watch?v=1-BMcaB_xOw
    https://www.youtube.com/watch?v=3i_l4JoxNcM
    https://www.youtube.com/watch?v=WH7Q-xO_lpQ
    https://www.youtube.com/watch?v=CXDXQitk6i8
    I jestem przekonany, że to jeszcze nie koniec rewelacji...
  • PCBway
    karolark
    Poziom 40  
    Czy ktoś dał rade wysłuchać tego w całości :D
    Oczywiście bez zakrzywienia czasoprzestrzeni i kontinuum oraz bez szkody dla swego jestestwa :cry:
    Byneq
    Poziom 27  
    Ja, najlepszy był odcinek o rozmagnesowywaniu plastikowych (!!) winyli i cd :)
    karolark
    Poziom 40  
    Byneq napisał:
    Ja, najlepszy był odcinek o rozmagnesowywaniu plastikowych (!!) winyli i cd :)

Znaczy mam nadzieje że neurony i wszelkie synapsy je łączące ie doznały namagnesowania :D
    000andrzej
    Poziom 37  
    Piotr DIY napisał:
    Cóż spodziewałem się takiej reakcji co po niektórych.. Czy kilkunastokrotne próby w obecności paru osób to za mało? To by znaczyło że nie jedno ucho się myli tylko więcej w tym samym czasie i na ta sama reakcję. Jeżeli nie jest to ocena omyłkowa subiektywna, a obiektywna odczuwalna przez więcej jak jednego wsłuchującego się to coś w tym musi być.
    Piszesz o kondensatorze w stabilizatorze czy o nowym przewodzie zasilającym?
    Nie uwierzę, dopóki nie zrobisz pomiaru: Na wejście podajesz sygnał sinus audio (najlepiej przejechać całe pasmo) i zobaczyć na oscyloskopie na wyjściu jaka jest transmitancja przy poszczególnych częstotliwościach. Potem włożyć cudowny przewód z żyłą spływową i zrobić ponowny pomiar przy tych samych ustawieniach. Jeśli to zrobisz i podasz wyniki - będziesz miał podstawę do twoich twierdzeń.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    000andrzej napisał:
    zobaczyć na oscyloskopie na wyjściu
    Siedem jakiś tam osób lepiej wie niż oscyloskop :)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    marian1981.02 napisał:
    Siedem jakiś tam osób lepiej wie niż oscyloskop
    Zwłaszcza gdy mają podobne podejście do zasad fizyki.
    kotuniunia
    Poziom 29  
    398216 Usunięty napisał:
    Siedem jakiś tam osób lepiej wie niż oscyloskop
    Zwłaszcza gdy mają podobne podejście do zasad fizyki.

A kie machnom se jesce ze śtyry tatry na łebka, to wnet gro muzycka, nawet w srocu! Wsyćkie audio wódy grzyjcie rowno. Śmiych na sali.
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    000andrzej napisał:
    Piotr DIY napisał:
    Cóż spodziewałem się takiej reakcji co po niektórych.. Czy kilkunastokrotne próby w obecności paru osób to za mało? To by znaczyło że nie jedno ucho się myli tylko więcej w tym samym czasie i na ta sama reakcję. Jeżeli nie jest to ocena omyłkowa subiektywna, a obiektywna odczuwalna przez więcej jak jednego wsłuchującego się to coś w tym musi być.
    Piszesz o kondensatorze w stabilizatorze czy o nowym przewodzie zasilającym?
    Nie uwierzę, dopóki nie zrobisz pomiaru: Na wejście podajesz sygnał sinus audio (najlepiej przejechać całe pasmo) i zobaczyć na oscyloskopie na wyjściu jaka jest transmitancja przy poszczególnych częstotliwościach. Potem włożyć cudowny przewód z żyłą spływową i zrobić ponowny pomiar przy tych samych ustawieniach. Jeśli to zrobisz i podasz wyniki - będziesz miał podstawę do twoich twierdzeń.

Właśnie już miałem napisać że odbiegliśmy od tematu i rozwiązania problemu. A co do linków które Kolega wyżej przesłał to znam tego pana który tak zdecydowanie opowiada o tych wszystkich prawach :)

Powracając do tematu to nikt nie wytłumaczył mi dlaczego żaden egzemplarz Diory który widziałem nie posiada kondensatora C 408 który powinien łączyć się z 1 pinem TDA?? Jaki jest sens go wstawiać jak fabryka tego nie robiła?
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    Czy wiesz kiedy w/g schematu jest potrzebny kondensator C408
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    HD-VIDEO napisał:
    Czy wiesz kiedy w/g schematu jest potrzebny kondensator C408

Ze schematu wynika że jest potrzebny z TDA nie Z MA 78.. ale napisałem że widziałem kilka takich wzmacniaczy ze stabilizatorem TDA i w żadnym nie było C408 tylko resystor i dioda reszta miejsc na płytce w okolicy TDA od strony skrajnej były zawsze puste

Interesuje mnie to co wynika z aplikacji TDA bo jeżeli aplikacja podaje na schemacie że jest potrzebny to tak ma być a fabryka na pewno nie montowała z uwagi na oszczędności we wzmacniaczach produkowanych w ostatnich latach działalności Diory, jest więcej takich pustych miejsc w których brakuje elementów. Jedno takie uzupełniłem (na wyjściu na głośniki, brakowało chyba około 6 rezystorów i 4 kondensatorów
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    Wklej schemat, z jakiego korzystasz bo ten C408 jest w inny miejscu; może są jakieś inne wersje schematu i jest tutaj zamieszanie z tym C408.

Przydało by się zrobić zdjęcie płyty PCB Diory, z obu stron płyty w miejscu TDA
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    HD-VIDEO napisał:
    Wklej schemat, z jakiego korzystasz bo ten C408 jest w inny miejscu; może są jakieś inne wersje schematu i jest tutaj zamieszanie z tym C408.

Przydało by się zrobić zdjęcie płyty PCB Diory, z obu stron płyty w miejscu TDA

Innego schematu nie spotkałem
    Zdjęcia później prześle
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    To gdzie się znajduje kondensator C408 na schemacie, bo nie przy TDA8138

Umieszczenie zdjęcia PCB płyty, potwierdziło by, że kondensator jest opcją dla innej konfiguracji zasilacza +12V, +5V i nie stosuje się go w wersji z TDA8138.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    HD-VIDEO napisał:
    To gdzie się znajduje kondensator C408 na schemacie, bo nie przy TDA8138
    Górny prawy róg, schemat stabilizatora 5V w wersji na tranzystorze T401.

Piotr DIY napisał:
    Ze schematu wynika że jest potrzebny z TDA nie Z MA 78.. ale napisałem że widziałem kilka takich wzmacniaczy ze stabilizatorem TDA i w żadnym nie było C408 tylko resystor i dioda reszta miejsc na płytce w okolicy TDA od strony skrajnej były zawsze puste
    Piotr DIY W wersji z TDA przecież on nie występuje, tylko jest C406 tej wartości. Kto ci powiedział, że on ma być w pin1 układu ? Mieszasz i to nieźle...

Piotr DIY napisał:
    . A co do linków które Kolega wyżej przesłał to znam tego pana który tak zdecydowanie opowiada o tych wszystkich prawach
    To wiele wyjaśnia za bardzo wziołeś sobie do serca te jego opowiastki. :D
    000andrzej
    Poziom 37  
    Piotr DIY napisał:
    Powracając do tematu to nikt nie wytłumaczył mi dlaczego żaden egzemplarz Diory który widziałem nie posiada kondensatora C 408 który powinien łączyć się z 1 pinem TDA??

Przecież wcześniej pisałem o tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16414096#16414096
    Po mnie już chyba kolejni koledzy wytłumaczyli gdzie co i jak. On wychodzi koło 1 nóżki, zapewne w tamtym miejscu był wstawiony na płytkę tranzystor. Ale wygląda na to, że już jedna modyfikacja była. Z wersji stabilizatora na zenerce/tranzystorze, druga wersja na MA7805.

Co do przewodów zasilających - popatrz się na stosowane powszechnie przy falownikach przewody ekranowane. Przewód 1mb można w granicach 10-15 zł dostać. Do tego wtyczki i masz taki sam przewód tylko bez stosownego opisu. No, ale po co opis, jak można to sprawdzić na słuch.
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    000andrzej napisał:
    Piotr DIY napisał:
    Powracając do tematu to nikt nie wytłumaczył mi dlaczego żaden egzemplarz Diory który widziałem nie posiada kondensatora C 408 który powinien łączyć się z 1 pinem TDA??

Przecież wcześniej pisałem o tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16414096#16414096
    Po mnie już chyba kolejni koledzy wytłumaczyli gdzie co i jak. On wychodzi koło 1 nóżki, zapewne w tamtym miejscu był wstawiony na płytkę tranzystor. Ale wygląda na to, że już jedna modyfikacja była. Z wersji stabilizatora na zenerce/tranzystorze, druga wersja na MA7805.

Co do przewodów zasilających - popatrz się na stosowane powszechnie przy falownikach przewody ekranowane. Przewód 1mb można w granicach 10-15 zł dostać. Do tego wtyczki i masz taki sam przewód tylko bez stosownego opisu. No, ale po co opis, jak można to sprawdzić na słuch.

Zgadza się pisałeś o tym i ja to wiem jednak sporo zamieszania się zrobiło wokół i stąd też moja pomyłka.

To czy w takim układzie w ogóle jest potrzebny ten C 408 100n czy nie? Napisałem o nim wcześniej dlatego ze druk na płytce od C 408 prowadzi do pierwszego pinu TDA stąd pytanie czy ten kondensator jest potrzebny w tym układzie czy nie.

Skąd wiadomo że jedna modyfikacja juz byla?
    Pisałem o tym ze po zmianie stabilizatora nastąpiła znaczna strata niskich tonów o około połowę.Natomiast jakość wysokich tonów znacznie się poprawiła. Tyle że teraz kombinuje jak odzyskać to co zostało utracone w brzmieniu tego wzmacniacza.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Nie jest potrzebny. I stabilizator nie ma wpływu na tony niskie ani żadne inne (pod warunkiem, że daje prawidłowe napięcie) ani kable 230V też nie mają na to wpływu :D .
    000andrzej
    Poziom 37  
    Jak widzisz, na płytce masz miejsce na T401. Na schemacie masz, że będzie tam tranzystor. Ale go nie było, a w jego miejsce wstawiono stabilizator 5V. Gdyby to była oryginalna firmowa przeróbka - nie dawano by tego kondensatora. Skoro wyczuwasz dużą różnicę w dźwięku to go zostaw. Ani nie zaszkodzi ani nie pomoże w tym układzie.
    Takie moje zdanie.
    Poza tym widzę, że końcówki mocy już były wymieniane, jak też w kilku miejscach widzę lutowania z dużą ilością kalafonii.
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    000andrzej napisał:
    Jak widzisz, na płytce masz miejsce na T401. Na schemacie masz, że będzie tam tranzystor. Ale go nie było, a w jego miejsce wstawiono stabilizator 5V. Gdyby to była oryginalna firmowa przeróbka - nie dawano by tego kondensatora. Skoro wyczuwasz dużą różnicę w dźwięku to go zostaw. Ani nie zaszkodzi ani nie pomoże w tym układzie.
    Takie moje zdanie.
    Poza tym widzę, że końcówki mocy już były wymieniane, jak też w kilku miejscach widzę lutowania z dużą ilością kalafonii.

Nie, nie to nie są zdjecia mojego wzmaka :) tylko poglądowe bo płytki PCB niczym się nie rónią . Na moim praktycznie nie wiele co widać od góry, bo wszystkie napisy na płytce zasłaniają kondensatory i rezystory kilkukrotnie większe od oryginalnych ze względu na wyższe napięcia nominalne . (kondensatory 400-650V, rezystory węglowe 1W)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Piotr DIY napisał:
    kondensatory i rezystory kilkukrotnie większe od oryginalnych ze względu na wyższe napięcia nominalne
    Też jakaś teoria, czy innych nie było?
    Piotr DIY napisał:
    rezystory węglowe 1W
    To czeka Cię jeszcze wymiana rezystorów...
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    398216 Usunięty napisał:
    Piotr DIY napisał:
    kondensatory i rezystory kilkukrotnie większe od oryginalnych ze względu na wyższe napięcia nominalne
    Też jakaś teoria, czy innych nie było?
    Piotr DIY napisał:
    rezystory węglowe 1W
    To czeka Cię jeszcze wymiana rezystorów...

Kondensatory czym są na większe napięcie tym więcej materiału jest nawinięte przez co lepiej wpływają na dźwięk bardziej go wygładzając. Rezystory 1W wystarczą w większości miejsc ( zachodnie wzmacniacze często mają po kilka ninimum po dwa więsze rezystory w pobliżu końcówek mocy które wyglądają na 5 Watowe, ale jeszcze nie odkryłem tej tajemnicy :) dlaczego akurat te parę rezystorów jest większych od reszty i które to by były w mojej Diorze :) Gdybym wiedział wymieniłbym te parę sztuk również na większe. A węglowe dałem specjalnie dlatego że nie obcinają niskich częstotliwości tak jak potrafią to robić np. metalizowane. Ta diora miała bardzo słabe niskie pasmo, a dzięki moim modyfikacjom takiej całkowitej porażki z basem już nie ma, jak w przypadku modeli fabrycznych. Fabrycznie były tam rezystory 0,25W i 0,5W, to ja dałem wszędzie 1W.
    Tylko pojawił się ten spadek basu po zmianie na TDA i wszystko nad czym pracowałem przez parę miesięcy zostało zrujnowane :) za to poprawiła się góra jest znacznie czyściej !!!! Mam kilka pomysłów jak poprawić bas tylko się jeszcze nad nimi zastanawiam. Chodzi o bocznikowanie kondensatorów np po 10n do C 511, C512, C503, C504, C 527 lub zwiększenie ich pojemności np do 220n.
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    Są jeszcze kondensatory olejowe - bas będzie bardziej ... i idealnie pasują jako C503/C504 - wstaw i się przekonasz.

A C511, C512, C527, zostaw w spokoju, chyba, że chcesz szukać oryginalnego STK; zwłaszcza przy wymianie C511/C512
    Piotr DIY
    Poziom 5  
    HD-VIDEO napisał:
    Są jeszcze kondensatory olejowe - bas będzie bardziej ... i idealnie pasują jako C503/C504 - wstaw i się przekonasz.

A C511, C512, C527, zostaw w spokoju, chyba, że chcesz szukać oryginalnego STK; zwłaszcza przy wymianie C511/C512

C503 i C504 zmieniłem z 470n na 4,7u i doszło trochę niskich, wzmacniacz zaczął brzmieć trochę poważniej :)

a jakie olejowe? i gdzie ewentualnie kupić?

Olejowe zachodnie mam teraz na C511, C512 i C527, bez rewelacji, ale na pewno znacznie lepiej jak na miflexach czy Wimach MKP10
    karolark
    Poziom 40  
    Piotr DIY napisał:
    zaczął brzmieć trochę poważniej :)

Kolego zacznij brzmieć poważniej :-)
    Jak byś nie kombinował z Diorą to on jest sprzętem powiedzmy średniej klasy nie zrobisz z niego sprzętu audiofilskiego chyba że " AUDIOFILSKI "

Wszelkie szamańskie zachowania nie poprawią jego brzmenia chyba że w twej wyobrazni i twej braci odsłuchowej
    Czuwaj :-)
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    karolark napisał:
    nie zrobisz z niego sprzętu audiofilskiego
    Jak nie zrobi? Właśnie robi. Z każdą wymianą elementu wzmacniacz brzmi coraz poważniej. A masz w domu siłę 400V ? Jak byś tak podłączył go pod dwie fazy to dopiero byś słyszał różnice, szyby by leciały od tego basu... Pisałeś o kondensatorach, że masz na większe napięcie to powinno wszystko zadziałać. Ewentualnie wiatraczek na radiator trzeba by dołożyć.
    000andrzej
    Poziom 37  
    :arrow: Piotr DIY - jaja sobie z nas robisz? Jeszcze przez moment myślałem, że "ten typ tak ma" i trza jakoś chłopu pomóc. No, ale w takie nas maliny wypuszczasz, że wygląda mi to na trolling. Jednak szkoda poświęconego czasu.
    A bezpieczniki zostawiłeś zwykłe? Tu możesz poczytać o kierunkowych bezpiecznikach, które "uprzestrzenniają dźwięk" barwa zwykła lub jaśniejsza (X2).
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Piotr DIY napisał:
    Kondensatory czym są na większe napięcie tym więcej materiału jest nawinięte przez co lepiej wpływają na dźwięk bardziej go wygładzając
    Piotr DIY napisał:
    A węglowe dałem specjalnie dlatego że nie obcinają niskich częstotliwości tak jak potrafią to robić np. metalizowane.

To jest przypadek beznadziejny.
    Baw się Kolego dalej, ale beze mnie. Gusła i zabobony jakie prezentujesz w tym temacie są zbyt daleko od nauki, którą ja jestem w stanie zrozumieć, a Ty nawet nie próbujesz.

usunięty napisał:
    Jedyna rada no tą chwilę jest więc taka - najpierw nauka, potem zrozumienie, sprzęt do pomiarów, i na końcu zabieranie się za poprawianie fabryki.
    Tyle ode mnie.