Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer restartuje się I7 6700k Rx480

11 Kwi 2017 14:02 1545 34
  • Poziom 15  
    Witam, wiem że już parę podobnych tematów tutaj padło niemniej nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w bloto... Komputer po dołożeniu karty graficznej podczas uruchamiania gier restertuje sie.
    W tej chwili posiadam:
    6700k po oc do 4.6
    Rx 480 strix Asusa 8gb
    32gb ram ballistix po oc do 2666 i 9 cl
    Płyta msi z170 pc mate
    Wszystko nowe oprócz zasilacza który ma ok 8 lat- cheftec gps450a.
    Teoretycznie pasuje mi to na spadek napięcia ale konfiguracja ta nie powinna brać więcej niż 300w, zasilacz nie ma napuchnietych kondensatorów. Dodam iż i7 jak i ram chodziły pod pełnym obciążeniem przez 24h, bez błędu nie przekraczając 60 stopni na rdzeniu, jednak dla pewności przywrocilem wartości fabryczne- bez rezultatu...teraz pytanie czy odsyłać kartę graficzną na reklamację czy kupić nowy zasilacz? Nie mam pomysłu jak to sprawdzić, myślałem też o wyłączeniu grafiki zintegrowanej w biosie, może to coś pomóc?
  • OptexOptex
  • Moderator - Komputery Serwis
    cincin85 napisał:
    ...teraz pytanie czy odsyłać kartę graficzną na reklamację czy kupić nowy zasilacz?

Na spokojnie.
    W pierwszej kolejności wykonaj pomiar napięć zasilacza miernikiem =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Zamieść odczyty pomiarów.
  • Poziom 15  
    Molex:
    +5,13
    +12.06
    Złącze 4 pin:
    +12,05
    Złącze 24 pin:
    +3,40
    SB:
    +5,54 OFF
    +5,47 ON
    PG:
    5,81-5,82
    Tylko ostatnie napięcie coś wysokie się wydaje, po za tym niby ok, jednak to dopiero szczątkowe obciążenie komputera... Komputer działa teraz na ustawieniach domyślnych bez OC. Podczas uruchamiania gry 12v spada do 11,95v, i nagle jest 0 w momencie wyłączenia się komputera po czym uruchamia się po chwili.
    PS: Uruchomiłem OCCT, teraz pokazuje na molex 12.95-13.00V i na kości 4 pin też.
  • Poziom 31  
    8 letni zasilacz... to może mieć wyschnięte kondensatory i wcale nie spuchnięte. Wtedy strasznie sieje zakłócenia a na mierniku tego nie widać, dopiero oscyloskop może pokazać. Najlepiej podłączyć inny pewny zasilacz i sprawdzić.
  • Poziom 15  
    Niestety nie mam możliwości sprawdzenia na"pewnym zasilaczu", jedynie mogę kupić, też myślę, że ten zasilacz będzie problemem, niemniej komputer pracuje dobrze, do momentu włączenia się gry, zauważyłem, że w menu wiedźmina 3, karta piszczy, słyszałem, że radeony miewają z tym problemy ale naprawdę głośno wydaje te dźwięki, ciekawe jak będzie podczas gry... Jednym słowem bez kupna nowego zasilacza się nie obejdzie żeby sprawdzić o co tutaj chodzi...
  • Poziom 43  
    cincin85 napisał:
    12.95-13.00V

To literówka czy na prawdę masz 13V? Jeśli 13V to dobrze że się wyłącza. Jeśli 13V to prawdopodobnie masz spore pulsacje na linii 12V i stąd taki odczyt. Więc jak masz lutownice to wymień kondensatory w zasilaczu (na początek) te o napięciu pracy maks 16V. Będzie ich maks kilka kupisz choćby jamicony, w najgorszym razie zmarnujesz 5PLN i godzinę czasu.
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    To nie literówka, byłem dzisiaj u gościa co sprzedawał zasilacz chieftec GPA 450s8- nowy kupiony 5 dni temu na morelkach. Zgodził się na testy, komputer przestał się restartować, zaraz przy wczytywaniu wiedźmina, jednak czasem po 3 czasem po 8 minutach gry łapał crash- obraz był cały żółty, nie reagował na żadne komendy, włącznie z przyciskiem power, reagował tylko na reset. Nie wiem, czy po prostu to nadal za słaby zasilacz czy po prostu grafika jest uszkodzona, dodam iż bez różnicy czy odpaliłem na minimalnych czy na uber efekt zawsze ten sam (oc procesora jak i ramu wyłączone). Chłodzenie ledwo co się uruchamiało a radiatory były letnie, więc nie sądzę by karta się przegrzewała (program od asusa wskazywał maks temp 55 stopni rdzenia). Czy możliwym jest to że płyta główna jest uszkodzona? Dodam jeszcze, że na integrze wiedźmin bylejak ale hula bez problemu. Naprawdę warto ratować taki stary zasilacz?? Chociaż jak dzisiaj trzymałem w ręku nowszy model... To po prostu widać, że oszczędzali jak tylko się da. Generalnie patrząc na testy RX480 w podobnym configu do mojego stacjonarka ciągnie do 270W, więc chyba bez problemu zasilacz 450W powinien sobie poradzić mimo iż użyteczne to pewnie granice 350W??
  • Poziom 43  
    Moc zasilacza nowego masz na etykiecie (w markowych to realne wartości). Po 8 latach pojemność kondensatorów spada i im bliżej maksymalnej mocy tym gorsze daje napięcie. Jeśli tylko kondensatory go bolą to warto wymienić bo to kilkanaście złotych za wszystkie...
    Interesuje cie tylko linia 12V twój fabrycznie ma 348W rozłożone na dwie linie.

Karta ma zasilanie 8pin - zasilacz ma wyjście 6 pin. Jak to zasilasz? Adapter sam w sobie może być problemem a poza tym wypadało by w tej sytuacji mieć adapter 6 na 8pin PEG.
    450 W zasilacza starczy ale akurat chieftec brałbym 500-550W pod ten sprzęt. BeQuiet np. 450W starczy prędzej. Każdy producent po swojemu "wycenia" moc zasilacza łączną. A realnie liczy się łączna moc linii 12V. Dla spokojności szukałbym zasilacza 36A (dwie linie po 18A albo jedna 36A)

Nic też nie piszesz o starej karcie graficznej. Kręcisz i odkręcasz CPU a w nim jest kontroler PCI-E. Choć raz zresetowałeś w pełni BIOS? Wszystko na auto?

Z praktycznego punktu widzenia potrzebujesz tak czy owak mocniejszy zasilacz do testu. Jak nadal będzie źle to kartę musisz sprawdzić w innym PC.
  • Poziom 15  
    Tak bios był restartowany, nawet zaktualizowany do najnowszej wersji. Zasilam go złączem 6 pinowym, czytałem że nie powinno to robić problemu, podobno specjalnie tak jest, by pasowało złącze 6 pin do 8. Nie ma starej karty graficznej, po prostu reszta podzespołów została kupiona tydzień prędzej. W takim wypadku najprawdopodobniej wezmę wymienię kondensatorki i zobaczę czy ruszy karta, niemniej czy zawieszenie się komputera w sposób opisany wyżej może powodować niedostatek mocy zasilacza? Reset pod tym względem bardziej mi pasował...
  • Poziom 43  
    Musisz mieć pewny zasilacz (tego co masz tak jak masz nie używaj). 13V to już poza normą ATX. 13V na mierniku domyślam się multimerze to jeszcze nie jest maksymalne napięcie (nie musi być). Tak możesz zaraz uszkodzić wszystko.
    Mając zasilacz sprawny możesz mierzyć napięcie na kości 6pin PEG. Spadek napięcia na karcie graficznej może dać taki objaw. Podobnie jak i wada karty. I ciężko będzie to jednoznacznie potwierdzić bez podstawiania podzespołów. Czyli albo mocny pewny zasilacz u ciebie albo twoja karta gdzie indziej. Z resztą wcześniej mierzyłeś napięcie 12V na molex i 24pin. Takie niezbyt dobrane punkty pomiaru. Mierzyć najlepiej tam gdzie jest pobór - zasilanie CPU i GPU. W tych miejscach masz największe szanse namierzyć spadek napięcia i co więcej te dwa punkty są na dwóch różnych liniach 12V (o ile realnie są dwie) zawsze.
  • Red. Komputery FAQ
    Raczej nieistotne w którym miejscu wykonany był pomiar, o ile jest jedna linia 12V (raczej większość przypadków). Spadek napięcia na miedzianym przewodzie będzie pomijane mały.
    Należało by podstawie pewny zasilacz z wtyczką 8-pin. Jeżeli miałoby wystarczyć 6 pin to karta graficzna by takie złącze posiadała.
  • Poziom 15  
    Warto zainteresować się zasilaczem Vero L1 Silentium PC 500W? Czy taki nowy zasilacz daje pewny zapas mocy do takiego osprzętu PC? A co do tego złącza, podobno 8 pinowe cięgnie z 2 linii 12V, przez co jest stabilniejsze napięcie, ale chyba rzeczywiście nie jest warto kombinować z tym starym zasilaczem... Tak czy inaczej napiszę jak będę mieć coś więcej.
  • Poziom 31  
    Widać moja diagnoza była trafna. Moje zdanie jest takie, że na zasilaczu nie ma co oszczędzać. Na dzisiaj mogę polecić XFX Black Edition XTR (coś z tej serii) Full Modular 550W lub 600W. Długa gwarancja 60 m-cy (kondensatory polimerowe), klasa "Gold". Cena może i spora jednakże jakość bez zarzutu więc można się zastanowić.
    Złącza:
    CPU 8-pin - 1 szt.
    CPU 4+4 (8) pin - 1 szt.
    SATA - 8 szt.
    PCI-E 2.0 6+2 (8) pin - 2 szt.
    Certyfikat 80 PLUS Gold
    Zabezpieczenia:
    (SCP) Przeciwzwarciowe
    (OTP) Termiczne
    (OPP) Przeciw przeciążeniowe
    (OCP) Przed zbyt wysokim prądem
    (UVP) Przed zbyt niskim napięciem
    (OVP) Przeciwprzepięciowe
  • Poziom 15  
    irondick napisał:
    Widać moja diagnoza była trafna.
    Czyli podobnie jak kolega wyżej uważasz, że jest szansa, że komputer łapie crash przez zbyt małą moc? Jeśli tak rzeczywiście zakupię mocniejszy zasilacz chociaż gdybym wiedział zapewne poszedłbym w gtx 1060.
  • Poziom 31  
    Śmiem nawet twierdzić, że "gdybyś wiedział" najpierw kupił byś wcześniej dobry zasilacz :-) Jak napisałem dobry zasilacz to podstawa. Kartę masz mocną więc nie ma czego żałować. Daj znać jak zakupisz nowy zasilacz.
  • Red. Komputery FAQ
    irondick napisał:
    Śmiem nawet twierdzić, że "gdybyś wiedział" najpierw kupił byś wcześniej dobry zasilacz :-)

Święte słowa. A tu autor tematu od razu OC CPU 4.6 GHz i się dziwi ;) Na zasilaczu się nie oszczędza, choć Chieftec robi dobre zasilacze, to po 8 latach nie ma się co mu dziwić.
  • Poziom 43  
    sylweksylwina napisał:
    Jeżeli miałoby wystarczyć 6 pin to karta graficzna by takie złącze posiadała.
    sylweksylwina napisał:
    Spadek napięcia na miedzianym przewodzie będzie pomijane mały.

Te dwa zdania się wykluczają. Spadek napięcia na 6 kablach będzie o ile większy niż spadek napięcia na 8 kablach? Odpowiedź to 25% z niczego czyli nadal nic ;) Jeśli karta działa z 6 pin to znaczy że 8 pin dali żeby formalności stało się zadość albo bardziej pewnie nawet dlatego że śmieciowy zasilacz prędzej zasili te kartę mając 8pin niż 6pin.
    Sprawdzić to trzeba czy aby na 100% linie 12V na karcie są zwarte. Ta która teraz jest wolna (8 pin) z choć jedną z tych połączonych. Jeśli tak to OK jeśli nie to dziwne że to działa w ogóle i raczej bym tego tak nie zasilał wtedy.

Co do zasilacza - to ja zawsze nie mogę się nadziwić jak można sprzęt za 2000 lekko licząc zasilać czymś niepewnym. Że już o idiotach co zasilają to czymś za 80PLN nowym nie wspominam. Bo o ile leciwy markowy zasilacz można zawsze wyserwisować zadbać i podziała kolejne lata to dla użycia taniej bomby usprawiedliwienia nie ma żadnego.
  • Poziom 15  
    Tak, to wszystko to wspólne piny na karcie, jutro podepnę go pod silentium PC VERO L1 500W Nowy, i tutaj pytanko, czy warto to cudo kupić? Bo raczej odchodzę od wymiany kondensatorów, skoro nowy chieftec 450 możliwe, że był za słaby (na oko lżejszy był dwukrotnie, więc pewnie przyoszczędzili w nowszym modelu, możliwe, że w rzeczywistości słabszy niż mój za lat świetości ;)). Jeśli nie będzie łapać zawieszek komputer to ewentualnie mogę dołożyć parę złotych jeśli to rzeczywiście ma to sens. A próbowałem ze starym zasilaczem, bo skoro działa, żal było wyrzucać tym bardziej, że uchodzi raczej za porządne źródło prądu, ale jak widać działa już połowicznie, niemniej jakoś mam przeczucie, że żółty ekran, charakterystyczne zawieszenie się dźwięku i crash to była wina karty, może płyty, a nie zasilacza, bo raczej przy spadku napięcia powinien się zrestartować... Tak czy inaczej przy 500W powinien ruszyć, tym bardziej, że samej linii 12V deklarują obciążalność 432W...
  • Red. Komputery FAQ
    Ja bym nie był przekonany do tego zasilacza SPC. Nowy chieftec jest lżejszy, bo pewnie ma aktywne PFC i wyższą sprawność, więc i radiatory mniejsze może mieć.
  • Poziom 31  
    Jeśli nie wiesz co kupić to przenieś temat do odpowiedniego działu. Tu w tym twoim temacie zostało już powiedziane wszystko i aż za dużo "Bo o ile leciwy markowy zasilacz można zawsze wyserwisować zadbać i podziała kolejne lata to dla użycia taniej bomby usprawiedliwienia nie ma żadnego.". Masz dobry komputer i nie pchaj do niego byle czego na siłę.
  • Poziom 15  
    Byłem w x-kom (jako jeden z nielicznych pozwala zwrócić przetestowany sprzęt). Panowie zapewnili, że zasilacz be quiet! 500W Straight Power, musi wystarczeć i bes sensu kupować większą moc, niestety problem nie ustąpił, bios przywrócony do ustawień fabrycznych... Co z tego, że tym razem skończyłem mecz w CS Go i miałem cały czas 299 FPS, jak w 2 rozgrywce w 2 rundzie tym razem cały szary ekran i charakterystyczne piszczenie z głośników... Komputer nie reaguje na przycisk pwr, tylko reset jeśli to istotne... Jest jeszcze coś co mogłoby być nie tak, czy wskazuje to na uszkodzenie karty?
  • Poziom 31  
    No to po kolei, włącz test hardware w Aida 64, zaznacz wszystko oprócz dysku i grafiki. Test min 30 min. Jeśli przejdzie bez błędu to zaznaczysz dodatkowo grafikę i kolejne 30 min testu.
  • Poziom 15  
    Komputer przeszedł test i jeden i drugi. Zdziwiłbym się gdyby podczas testu bez testowania GPU wyrzucił błąd, ponieważ testowany był 24h w OCCT i 8 h w Asus bench. Karta maksymalnie osiągnęła 65 stopni, co mnie zadziwiło spadła temperatura sekcji zasilania procesora natomiast sam procesor nagrzewa się bardziej po zmianie zasilacza. Zasilacz nawet nie zrobił się ciepły... Nie mam żadnego pomysłu dlaczego teraz bez błędnie karta przechodzi test, a grać się nie da ani na niskich ani wysokich ustawieniach... W wiedźminie po 2-5 minutach jest koniec gry szary/żółty ekran, w cs go nie raz wytrzyma 2 rundy nie raz kilkanaście... Raz się zawiesił- szary ekran i 0 reakcji na pwr i reset. Musiałem wyłączyć zasilanie. Sterowniki odinstalowane, zainstalowane ponownie, raz z płytki asusa, raz z internetu. Efekt ten sam. Zdarzyło się też kilka razy, że wiedźmin zawiesił się, obraz coś ala SS mijało kilka sekund wyłączał się samoistnie do pulpitu i system zaczynał normalnie pracować...
  • Poziom 31  
    Sterowniki DX instalowane? Może system był stawiany na starym zasilaniu i jakieś błędy się pojawiają? Co to za Win? Kiedyś miałem przypadek z nową kartą Asusa, że nie było pasty pod radiatorem i efekty były podobne.
  • Poziom 15  
    Jest DX 12, Windows 10 pro 64, owszem był stawiany na starym zasilaczu, ale na integrze z procka chodzi idealnie, a co do pasty... Karta nie wytrzymałaby 30 min bez chłodzenia pod pełnym obciążeniem, radiator jest gorący co świadczy o dobrym odprowadzaniu ciepła, a i stałe 63-65 stopni na rdzeniu są jak najbardziej w normie. Jednym słowem wszystko wskazuje na uszkodzenie karty? A może pyty? Mam Geforce 9600GT, ale nie wiem czy ma to sens podpinać i sprawdzać...
  • Poziom 15  
    9600 GT hałasuje jak traktor ale działa, i to o dziwo sobie radzi w cs, natomiast wiedźmin nie uruchamia się pewnie poprzez brak obsługi dx 11, niemniej gram od 40 min i nic się nie dzieje..
  • Poziom 15  
    Napisałem do x-kom jak sprawa wygląda i co proponują, niestety nie mam możliwości sprawdzenia w innym PC, inaczej zrobiłbym to w pierwszej kolejnosci. Mam nadzieję że zaproponują wymianę i wszystko będzie ok. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł chętnie spróbuje, że względu na weekend i święta i tak nic nie zalatwie...
  • Poziom 38  
    Tak dla ścisłości, kable do złącz Molex 6 i 8 pin. są grubsze jak standardowe do pozostałych w wiązkach. Jeżeli tak nie jest to znaczy, że zasilacz jest mocno OEM ;) . Problemem nie są jedynie spadki na przewodach ale i na złączach. Dlatego połączenie 8 pin jest bardziej wydolne prądowo od 6 pin. Nie tak rzadką przypadłością jest wytopienie na złączce 6/8pin karty graficznej. By stopić plastik trzeba całkiem sporo ciepła. Dlatego w bardziej prądożernych kartach są preferowane złącza 8 pin pomimo tego, że prądowo spokojnie poradziłyby sobie podłączenia 6 pin.

Czym innym jest test pod stałym, nawet dużym obciążeniem a czym innym test dynamicznego obciążenia. Wtedy wychodzą wszelkie niedomagania układu zasilania. Starsze generacyjnie karty graficzne miały nieco inną konstrukcję układu zasilania przez co większą tolerancję na chwilowe spadki napięcia zasilania. Obecnie sekcja zasilania jest na kartach mocno odchudzona i wysilona. Mniej faz, mniej kondensatorów, wszystkiego mniej.
    Głośne brzęczenie sekcji zasilania karty wcale nie musi być powodowane magnetostrykcją cewek i zwykle nie jest. Nikt nie słyszy w zakresie 0.8-2.5MHz :) bo z takimi częstotliwościami pracują przetwornice. Zakres słyszalnych dźwięków pokrywa się więcej jak mniej ze zmianami obciążenia karty graficznej. Tym będzie głośniej im system zasilania karty lub zasilacza jest bardziej elastyczny w złym tego sensie rozumienia.

Zasilanie karty wypadałoby zmierzyć oscyloskopem co w tych warunkach wydaje się nierealne. Drugie rozwiązanie to test w 1-2 innych komputerach.