Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SRV45T23EU/41 - awaria modułu sterującego

11 Apr 2017 15:48 3768 11
 • Level 13  
  Witam.
  Mam rozebraną zmywarkę Bosch SRV45T23EU/41, ktoś już próbował coś robić, tj. wymienił przekaźniki, ale jak widzę to nie są właściwe, bo różnią się parametrami od tych co widziałem w różnych tematach. Nie wiem jakie dokładnie były w oryginale, proszę o informację jak ktoś posiada taką wiedzę.

  Awaria zmywarki z tego co się dowiedziałem, zaczęła się od tego, że nabierała wody i rozpoczynała program, ale na tym koniec, mieliła i mieliła bo nie grzała wody. Wcześniej ktoś zwalił winę na przekaźnik, ponieważ nie wiedział który, to wypruł wszystkie i zastąpił je czym miał pod ręką. Widzę też jakieś inne działania, wszystko widać na zdjęciach. Chciałbym przywrócić moduł do pierwotnego stanu, właściwe przekaźniki itd. Nie wiem czemu miała służyć wlutowana dioda, nie znam dokładnego modelu przekaźników. Będę wdzięczny za informacje, może jakiś schemat bo nie znalazłem, itp. Po odbudowie płytki będę chciał to uruchomić i dopiero sprawdzać co jest grane, a może to wystarczy i będzie działać.

  Edit:
  Na zdjęciu widać przekaźnik, który wg. poprzednika był tam w oryginale, ale chyba nie jestem pewny, bo wyjął go z wora w którym miał ich masę, a więc że to ten jest mało pewne.
 • Level 39  
  Przekaźnik do grzałki 12A 6V, pozostałe 10A 6V. W tym stanie na pewno grzać nie będzie - brak zworki drutowej pomiędzy przekaźnikami (wylutowana).
  Do czego dokładnie podłączona jest ta dioda?
  Jaki jest numer modułu (na naklejce)?
 • Level 13  
  Jak umiejscowić poszczególne przekaźniki? Bo skoro się różnią, to trzeba wiedzieć gdzie, który ma trafić. Obojętne jakie będą? W jakim sensie i do czego jest podłączona dioda?
  Bosch SRV45T23EU/41 - awaria modułu sterującego
 • Level 39  
  Ten nad transformatorem jest od grzałki.
  Naklejka z modułu - interesuje mnie numer AKO.
 • Helpful post
  Moderator
  suchejro wrote:
  Nie jestem pewny, ale ten kto wylutował przekaźniki, powiedział, że wszystkie były takie same. Może się mylił
  Sprawdzałem na kilku modelach Bosch SRV... i zamieszczam dla przykładu aby rozwiać wątpliwości... :idea:
  Bosch SRV45T23EU/41 - awaria modułu sterującego
 • Level 39  
  Dlatego pytałem o numer z naklejki... Na laminacie 709004 było produkowane 61 różnych modeli elektroniki - sprawdziłem pierwszy lepszy i przekaźniki były różne.
  Tak szczerze mówiąc - 10 czy 12A w tym wypadku nie ma specjalnego znaczenia ;)
 • Level 13  
  A może ktoś podesłać zdjęcia tego modelu modułu? Powinno mi to pomóc w rozwianiu wątpliwości różnego rodzaju, mógłbym też zobaczyć jakie elementy są zmienione przez poprzednika. Jest kilka wylutowanych elementów, chciałbym zorientować się jakie mają być dokładnie. Z obu stron laminatu.
  Jakoś nie mogę trafić na takie przekaźniki, w sklepach nie mają, chciałem na miejscu kupić. Wie ktoś gdzie je kupię?
 • Level 39  
  Przekaźniki tak zwane "sugar cube" - chyba najpopularniejsze ze wszystkich. Nie patrz na konkretny typ, liczy się napięcie cewki i obciążalność styków.
  12A czy 10A w tym przypadku nie ma większego znaczenia - być może spojrzałem na obłożenie wersji na rynek amerykański - dlatego było 12A.
 • Moderator
  suchejro wrote:
  mógłbym też zobaczyć jakie elementy są zmienione przez poprzednika. Jest kilka wylutowanych elementów, chciałbym zorientować się jakie mają być dokładnie. Z obu stron laminatu.
  Jakoś wygląda na to, że za wiele Masz wątpliwości, a za mało uzasadnień... Zatem prosimy o konkrety (tak dla przykładu aby coś sprawdzić porządnie trzeba to coś odlutować), a ślad pozostaje... Natomiast np. na Twojej płytce PCB od spodu jest niewiele widać oprócz zagadkowej diody (sposób montażu), ale po co i dlaczego właśnie tak bo niechlujnie i niefachowo to wykonane. Czemu odpowiada to po jej drugiej stronie? Oraz dla przykładu następnego Masz poprzerywane połączenia na taśmie (jesteś tego świadom)?
 • Level 13  
  Wiem, że popularne, ale nie znalazłem o tych parametrach, tylko na 5V. Pomyślałem ,że ktoś zna sklep w którym to dostanę wysyłkowo, wśród kilku sklepów internetowych też nie znalazłem. Może spróbuję podjechać na Wolumen.

  Właśnie dlatego zdjęcia płytki by mi pomogły, bo widzę usunięte elementy, oraz zastanawiała mnie ta dioda z tyłu... Tak, oczywiście że wiem o poprzerywanych połączeniach na taśmie. To zostawiłem na koniec jak doprowadzę płytkę do porządku. Na razie by mi przeszkadzała taśma, a raczej byłaby narażona znowu na złamanie.

  Co łączy ta dioda? Nie mam pojęcia, chcę ją usunąć skoro to nie jest oryginalne rozwiązanie.

  Taka wersja przekaźnika z Allegro jest odpowiednia? Nie ma opisu niestety.
  http://allegro.pl/art-przekazniki-songle-10a-6v-srd-06vdc-sl-c-i6229587914.html
 • Moderator
  suchejro wrote:
  Właśnie dlatego zdjęcia płytki by mi pomogły, bo widzę usunięte elementy
  Nie odpowiedziałeś na me pytania, ale prosiłeś to Masz :D
  Bosch SRV45T23EU/41 - awaria modułu sterującego Bosch SRV45T23EU/41 - awaria modułu sterującego