Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed silnikiem - Jakie zabezpieczenie użyć przed silniekiem 7kW

12 Kwi 2017 09:46 1749 21
  • Poziom 2  
    Witam,
    Chciałem się dowiedzieć jakie zabezpieczenie mogę użyć przed silnikiem trójfazowym 7 kW (tabliczka pokazana na zdjęciu poniżej). Zabezpieczenie przed silnikiem - Jakie zabezpieczenie użyć przed silniekiem 7kW
    Zabezpieczenie przy liczniku to 3 korki topikowe 20A, silnik podłączany do gniazda 4 przewodowego, włącznikiem dwu biegowym (zdjęcie poniżej)
    Proszę o pomoc w doborze wyłączników nadprądowych, które można było by zamontować przed gniazdem silnikowym. Ewentualnie zaproponować jakieś inne rozwiązanie w celu wyeliminowania ewentualnego wybijania korków bezpośrednio przy liczniku i zabezpieczenia sieci.

• Poziom 26  
    Np. taki .
  • Poziom 2  
    Prosiłbym o podanie polecanego producenta i parametry jakie powinny być. Z góry dziękuję.
  • Poziom 34  
    Producent dowolny, zakres aby udało się ustawić 1.1x wartość prądu silnika czyli w podanym przykładzie 15.4A
  • Poziom 18  
    Witam,

Kolego vcc nie do końca odpowiedział na pytanie.
    Zmierzam do tego że są tablice doboru prądu, lub w internecie są gotowe kalkulatory.
    Proszę o to link
    http://www.plcs.net.pl/index.php/schematy-ste...uch-bezporesdni-silnikow-3f.html?moc=7%2C5+kW

Kolegi obliczenia to 7*2*1,1=15,4A
    A przy silniku większej mocy również tak liczymy? 🤔 chyba nie 😉
  • Poziom 34  
    Czy ja gdzieś podałem 7x2? podałem wartość prądu z tabliczki silnika czyli 14A x 1.1
  • Poziom 43  
    lukaszek2004 napisał:
    Zabezpieczenie przy liczniku to 3 korki topikowe 20A, silnik podłączany do gniazda 4 przewodowego, włącznikiem dwu biegowym (zdjęcie poniżej)

Proszę o pomoc w doborze wyłączników nadprądowych, które można było by zamontować przed gniazdem silnikowym. Ewentualnie zaproponować jakieś inne rozwiązanie w celu wyeliminowania ewentualnego wybijania korków bezpośrednio przy liczniku i zabezpieczenia sieci.

Jeśli wybija ci 20A to nic nie wskórasz , masz za słabą moc instalacji.
  • Poziom 34  
    20 nie powinno wybijać tym bardziej że rozruch Y/D chyba że sam silnik uszkodzony bo swoje lata ma
  • Poziom 31  
    20A powinno wystarczyć , z tym że nie wiemy co ,,wisi" na tym silniku, a także w jakim stanie jest wyłącznik i zaciski na silniku oraz reszta instalacji- po zdjęciach jakoś nie wróżę dobrze.
  • Moderator Elektrotechnika
    lukaszek2004 napisał:
    Zabezpieczenie przy liczniku to 3 korki topikowe 20A

Zaproś jednak elektryka co sprawdzi instalację czy ten silnik twój poleci bo może szkoda zachodu.
    Proszę dać zdjęcie skrzynki przyłączowej silnika bo z tabliczki nie wynika by mógł być połączony w gwiazdę.
  • Poziom 18  
    vcc napisał:
    Czy ja gdzieś podałem 7x2? podałem wartość prądu z tabliczki silnika czyli 14A x 1.1

Kolego podaj mi dlaczego w taki sposób obliczasz 🤔
    Przecież jest na to wzór, ale pewnie to wiesz 😉
    Dla osób którzy nie mają takiej wiedzy proszę o to link z wzorem

https://www.prs.pl/dzialalnosc-badawczo-rozwo...tor-mocy-i-pradu-w-ukladach-trojfazowych.html
  • Poziom 42  
    Wzory na obliczenie prądu, to jedno, a rzeczywista wartość prądu pobieranego przez silnik może się różnić. Silniki tej samej mocy różnych producentów mają podawany różny prąd. Nie są to duże różnice, np. dla silnika 1,5 kW 1400 obr? min., może to być 3-3,5 A, a ze wzoru podanego przez wojciecha80 wychodzi znacznie mniej. Wyraźnie na silniku pisze 14 A. Najlepiej byłoby zrobić pomiar, tak w trakcie rozruchu jak i później podczas pracy.
    A, jeśli chodzi o bezpieczniki 20 A na zasilaniu, to trzeba też wziąć pod uwagę, że przecież silnik nie jest jedynym urządzeniem podłączonym na tym liczniku. Czy tak?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Kolego podaj mi dlaczego w taki sposób obliczasz 🤔

O co ci chodzi przyjacielu?
    +10% dla rozruchów lekkich, +20% dla ciężkich od prądu nominalnego na tabliczce znamionowej i tak uczą (chyba że uczyli - jak jest teraz nie wiem) w szkołach.
    Nikt kto tej zasady przestrzega nie spali silnika z powodu przeciążenia.
    A ty niepotrzebnie wprowadzasz zamieszanie.
  • Poziom 2  
    Silnik jest używany i nie wybija korków 20A. Jednakże chcialem założyć dodatkowe zabezpieczenie gdyż rzeczywiście na tym odcinku sieci są używane inne urządzenia. Przewody sprawne więc o nie się nie martwię.
  • Poziom 42  
    lukaszek2004 napisał:
    Silnik jest używany i nie wybija korków 20A. Jednakże chcialem założyć dodatkowe zabezpieczenie gdyż rzeczywiście na tym odcinku sieci są używane inne urządzenia.

To daj taki wyłącznik, jaki zaproponował qadam12 z prądem 14 A mieszczącym się w zakresie tego wyłącznika.
  • Poziom 2  
    oki, dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • Moderator Elektrotechnika
    lukaszek2004 napisał:
    Przewody sprawne więc o nie się nie martwię.

Co to za ocena przewodów. Należy znać przekrój przewodów całej instalacji.
  • Poziom 11  
    Witam,podłącze się bo mam pytanie podobne. Zakupilem łuparke z silnikiem 7,5kw 1445 obr podłączonym w trójkąt. Wybija mi wyłącznik b20 hagera przy starcie,instalacja w domu 4 letnia. Mam pytanie,czy jak zrobię gwiazda-trójkat, może przestać czy raczej nic to nie da. U gościa co kupiłem działał prawidłowo. Czy wymiana na c20 ewentualnie. Dzięki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    mkbwewe napisał:
    Wymiana na C20 jeżeli instalacja na to pozwala

A jeśli nie , czemu chcesz stosować C, napisz chociaż raz mądrze.
    7,5kW pobiera podczas rozruchu 80A.
  • Poziom 11  
    Skoro silnik pobiera 80A na rozruchu to 5 x In przy b20 , nie powinno wybijac jeszcze? Drugi mam 4kw startuje w trójkącie i nigdy mi nie wybiło. Dzięki