Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Tecno MIG 210 IGBT

12 Kwi 2017 09:49 699 3
  • Poziom 14  
    Witam, mam problem z w/w spawarką.
    Dotarła na serwis z uszkodzonymi tranzystorami IGBT - pełny mostek (4xFGH60N60, 600V 60A, Usat 1,9V).
    Sprawa byłą pilna wiec wstawiłem G60H603 (600V 60A, Usat 1,85V).
    Oczywiście przebiegi bramkowe sprawdzone i były ok. Kondensatory główne mierzone na mostku RLC przy częstotliwości 100Hz - pojemność w normie, sprawdzone również układy RC równoległe do tranzystorów IGBT - również ok.
    Sprzęt pracował około 20 minut na pełnej mocy - wszystko pracowało poprawnie. Następnie robiłem próbę kilkunastu krótkich włączeń i niestety padła - o dziwo bez obciążenia. Tzn naciśnięto włączenie spawania, ale zanim drut zdążył dotknąć materiału wypruło tranzystory (znowu wszystkie).
    Jak znaleźć co ją jeszcze boli. Ważna uwaga, test na obciążeniu sztucznym (obciążenie rezystancyjne 50A) nie powodował żadnej usterki - test trwały, przerywany - cały czas pracowała.
    Bardzo proszę o jakieś sugestie.
  • Poziom 26  
    Mam wrażenie (po przejrzeniu dokumentacji) że zastąpiłeś tranzystor z diodą zwrotną takim bez diody. W układzie mostkowym w czasie przerwy pomiędzy włączeniami może dochodzić do naprawdę sporych skoków potencjału.
  • Poziom 14  
    Jak by nie patrzeć - diody brak, jednak pospiech złym doradcą....
    Zamawiam nowe tranzystorki i zobaczymy co będzie - ponad 10 lat doświadczenia w serwisie i taki błąd :oops: Aż wstyd się przynac...
  • Poziom 26  
    Ja mam 30 lat praktyki , a podobne wpadki również mi się zdarzają.
    Czego by nie mówić - człowiek omylnym jest...