Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza do modułu BK8000l

12 Kwi 2017 14:33 1707 4
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie forumowiczów,

jestem w posiadaniu układu bluetooth BK8000l z którego chcę zrobić zestaw głośnomówiący do kasku motocyklowego. Początkowo połączyłem go ze wzmacniaczem PAM8403, ale niestety są szumy i piski. Zastosowanie dodatkowych rezystorów i kondensatorów nie pomogło. Ponadto sam układ bluetooth w ciągu kilku sekund grzeje się do temperatury, która nie pozwala go dotknąć... Osobno układy działają bez zarzutu i nic się nie grzeje.

Gdzieś na jakimś forum zagranicznym znalazłem informację, że problem jest w samym wzmacniaczu, że ten musi posiadać różnicowe wejścia i są dwa wyjścia. Albo zastosować "audio isolation transformer" albo użyć TDA8575. Według strony electrodragon.com/w/BK8000L wzmacniacze takie jak PAM8403, LM386 i inne potrzebują odizolowanego minusa/masy (isolated ground) oraz że najlepiej użyć np HT6872. Wzmacniacze te są nie do dostania u nas. Po głębszej analizie okazuje się, że mają one, tak jak TDA8575, różnicowe wejścia. I wydaje się, że to jest to czego potrzebuję - wzmacniacza z różnicowymi wejściami. Kilka układów udało mi się znaleźć: TPA2001D1PW, TPA2005D1DGN, LTC1992.

Całość ma pracować na baterii Li-Po 2700mAh 3,7V oraz głośnikami ze słuchawek 32Ohm. Układy TPA udało mi się znaleźć w jednym ze sklepów z elektroniką, a TDA8575 jest na napięcie od 5V. Czy możecie polecić jakieś układy, które spełniają powyższe wymagania (niskie napięcie, różnicowe wejścia, itd)? Jeżeli ciężko będzie coś znaleźć to chociaż nakierujcie mnie jakie mam pytanie zadać Google'owi lub gdzie szukać tych wzmacniaczy bo mi się skończyły pomysły... (obecnie sprawdzam po kolei każdy wzmacniacz 1-3W czy w nocie katalogowej ma frazę "differential input") Niestety Google za dużo wyników nie pokazuje na frazy typu: "differential input amplifier" czy "wzmacniacz różnicowe wejścia" i ich warianty z watami, słuchawkowymi wzmacniaczami itp.
  • Poziom 2  
    cześć
    ja również montuję taki układ. Paruje się z telefonem bez problemów. Głośniki mam podłączone bezpośrednio do układu bez wzmacniacza i grają super, układ się nie grzeje. Problem mam z mikro. Trzeba głośno mówić żeby cokolwiek było słychać. Jaki mikrofon podłączyłeś? Załączam schemat.
  • Poziom 32  
    Zobacz na tej stronie są różne warianty podłączeń modułu BK8000l do wzmacniaczy
    Link
  • Poziom 2  
    Teraz sygnał jest zniekształcony, nie jest czysty i cichy, muszę głośno coś powiedzieć żeby się wzbudził. Spróbuję z elektretowym.
  • Poziom 2  
    Przepraszam za brak odpowiedzi, ale byłem na tygodniowym urlopie bez dostępu do kompa i internetu :)

Wracając do tematu. Dziękuję za zainteresowanie :)
    BobRG napisał:
    ja również montuję taki układ. Paruje się z telefonem bez problemów. Głośniki mam podłączone bezpośrednio do układu bez wzmacniacza i grają super, układ się nie grzeje. Problem mam z mikro. Trzeba głośno mówić żeby cokolwiek było słychać. Jaki mikrofon podłączyłeś? Załączam schemat.

U mnie też paruje bez problemu. Niestety trochę cicho grają - mam kilka różnych głośników 16 i 32ohm i grają za cicho by można je było wykorzystać w kasku HJC IS17 (słabe wygłuszenie). Wiem, że te głośniki potrafią być bardzo głośne gdyby je podłączyć do chociażby PAM8403, ale jak pisałem wcześniej wzmacniacz ten nie ma różnicowanych wejść i przez to chce stopić mi bluetootha... Co do mikrofonu - jeszcze nie podłączałem :) mam kilka kierunkowych po słuchawkach komputerowych oraz po starych smartfonach. Jak ogarnę kwestię wzmacniacza to zabiorę się za mikrofon.

L_M napisał:
    Zobacz na tej stronie są różne warianty podłączeń modułu BK8000l do wzmacniaczy

Widziałem tę stronę. Owszem są różne i to nie są jedyne. Wszystkie wzmacniacze w datasheet'ach i na stronach m.in. o BK8000l są wzmacniaczami ze zróżnicowanymi wejściami.

Nie zdążyłem przed wyjazdem wrzucić tutaj listy wzmacniaczy, które udało mi się znaleźć więc robię to teraz:
    TPA6112A2 60mW 16ohm 3.3V
    TPA6130A2 127mW 16ohm 3.6V, 90mW 32ohm (m.in. w nokia C3, C5)
    TPA6132A2 22mW 32ohm 3.6V (dostępny na znanym portalu aukcyjnym za 1zł)
    TPA6133A2 133mW 16ohm 3.6V
    TPA6135A2 22mW 32ohm 3.6V
    TPA6140A2 26mW 32ohm 2.7V (w nokia 808)
    TPA6141A2 25mW 16ohm 2,7V
    MAX9722 130mW 32ohm 5V
    LM4869 1.2W 8ohm 5V
    LM4874 1.2W 8ohm 5V
    LM4898 400mW 8ohm 3.3V
    LM48824 29mW 32ohm 3.6V
    LM49101 44mW 32ohm 2.75V

Najchętniej z tej listy wziąłbym TPA6130A2. Niestety nie mam lutownicy na gorące powietrze... jeszcze ;) jak tylko taką ogarnę to kupię kilka uszkodzonych nokii i zacznę zabawę :)
    Na razie wykorzystam TPA6132A2 i zobaczymy jak to będzie działać.