Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy i jak wykonujecie backupy?

TechEkspert 12 Apr 2017 18:36 10884 72
Optex
 • Czy i jak wykonujecie backupy?
  Dane zapisane na domowych urządzeniach mogą być w ocenie ich właścicieli równie istotne co dane w ośrodkach przetwarzania danych. Zarówno nośniki mechaniczne jak i pamięci flash narażone są na awarie, dane mogą być także uszkodzone przez działalność złośliwego oprogramowania lub błąd użytkownika. Zabezpieczenie danych w postaci RAID można spotkać w domowych NAS-ach. W przypadku komputerów powinniśmy korzystać z mechanizmu automatycznych kopi zapasowych. Najlepiej aby dane zapisane w ramach backupu były przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp dla ew. malware. Kopie systemu można wykonać offline (jako np. obraz dysku), lub w tle na działającym systemie. Kopie mogą być całościowe, przyrostowe, wykorzystywać kompresję, deduplikację a także szyfrowanie. Dostępne są rozwiązania bezpłatne oraz wymagające opłat. Samo przechowywanie kopii zapasowych to też ciekawa sprawa gdyż dane można zapisywać na zewnętrznym nośniku USB, sieciowym NAS, chmurze oraz wielu innych rozwiązaniach.

  Z jakich rozwiązań kopii zapasowych korzystacie?

  Osobiście dość często korzystam z Veeam Endpoint Backup FREE, wynika to pewnie z przyzwyczajenia i chętnie dowiem się z jakich innych rozwiązań warto korzystać na domowym PC.
  Jeżeli jeszcze nie wykonujecie kopii zapasowych, warto zacząć je stosować już od dziś!

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3970 posts with rating 3322, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • Optex
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  Prosta sprawa - dysk 2,5" 1TB, obudowa USB i co miesiąc kopiuję tam ważne pliki. Obecnie mam kilka dysków, z czego zdecydowaną większość zajmują zdjęcia robione podczas imprez sportowych czy na lotnisku. Kiedyś bawiłem się w nagrywanie płyt DVD, jednak mały dysk leżący w szafce zajmuje o wiele mniej miejsca, jest tańszy w zakupie, prostszy w użyciu i oferuje szybszy dostęp do plików.
 • Optex
 • #3
  TechEkspert
  Editor
  Dobre podejście, kopia zapasowa offline, której nie zniszczy np. malware szyfrujący, warto pomyśleć o automatyzacji tak aby nie trzeba było pamiętać o ręcznym uruchamianiu mechanizmu backupu. Warto też mieć kilka punktów przywracania, jeżeli np ostatnia kopia zawierała już złośliwe oprogramowanie to możemy cofnąć się o jedną kopię dalej (podobnie gdy zbyt późno zauważymy utratę jakiegoś pliku).
  Przy oszczędności miejsca przydaje się kompresja i deduplikacja oraz kopie przyrostowe.
  Prawdziwa zabawa zaczyna się gdy chcemy zapewnić kopie zapasowe dla kilku komputerów.
 • #4
  KJ
  Level 31  
  Podobno użytkownicy komputerów dzielą się na tych którzy robią backupy i tych którzy będą robić ;) Ja osobiście najważniejsze dane wypalam raz na miesiąc na BR raz na 2 tygodnie staram się zrobić kopię na dysk USB a na samym komputerze mam dwie bliźniacze partycje z projektami utworzone na dwóch osobnych hdd i staram się je możliwie często synchronizować - to na wypadek awarii jednego z hdd.
 • #5
  Bonifacy
  Level 23  
  KJ wrote:
  ... a na samym komputerze mam dwie bliźniacze partycje z projektami utworzone na dwóch osobnych hdd i staram się je możliwie często synchronizować - to na wypadek awarii jednego z hdd.


  Zepnij to w RAID1
 • #6
  prosiak_wej
  Level 38  
  TechEkspert wrote:
  nie trzeba było pamiętać o ręcznym uruchamianiu mechanizmu backupu


  I tak muszę fizycznie podłączyć dysk do komputera, więc dodatkowe kilka kliknięć w Total Commanderze mnie nie przemęczy. Poza tym na dyskach w komputerze staram się utrzymywać logiczny porządek, a zdjęcia są posegregowane w katalogi z datą ich wykonania. To już zmartwienie oprogramowania Canon EOS Utility. Ja tylko zaznaczam nowe daty, klikam F5 i popijam kawę ;)

  Wykonywanie kopii zapasowej łączy się z comiesięcznym porządkiem w komputerze - aktualizacje Windowsa, wtyczek, programów, czyszczenie, odkurzanie i zamiatanie w systemie. Co pół roku dochodzi odłączenie komputera, rozebranie, wyczyszczenie i ponowne złożenie w taki sam sposób.
 • #7
  KJ
  Level 31  
  O spięciu w raid1 myślałem ale powiem szczerze że nie miałem nigdy z raidem do czynienia i nie wiem za bardzo jak wygląda "odzysk" danych z takiej macierzy po padzie jednego hdd, padzie systemu - w końcu to będzie raid programowy bo dla fragmentu hdd nie da się chyba inaczej. Nie jednokrotnie widziałem natomiast posty z pytaniami o problemy z odzyskaniem danych z częściowo uszkodzonej macierzy. Wolę w sumie stracić dane od ostatniego synchronizowania do momentu awarii niż całość macierzy w przypadku problemów z jej odtworzeniem które wynikną "po fakcie".
 • #8
  krzbor
  Level 24  
  Do backupu używam robocopy - polecam bo to standardowe narzędzie Windows. Robocopy posiada opcję mirroringu, czyli potrafi także usuwać pliki, które zostały usunięte. Kopiuję na serwer NAS OMV. Na tym serwerze dodatkowo wszystko jest jeszcze raz kopiowane w nocy w inne miejsce dysku, niewidoczne dla Windows. W razie zaszyfrowania dysku mam kopię z poprzedniego dnia.
 • #9
  rumcajs2003
  Level 7  
  Jeśli wystarczy Wam 2GB wolnego miejsca na najważniejsze pliki (głównie dokumenty, bazy danych) to polecam rozwiązanie: Cobian Backup + Dropbox. Cobian Backup odpowiednio skonfigurowany wykonuje sam kopie do folderu Dropbox, zlokalizowanego na dysku twardym, zaś aplikacja Dropbox automatycznie synchronizuje zawartość tegoż folderu z plikami w chmurze. Rozwiązanie proste i darmowe, ale ograniczone rozmiarowo.
 • #10
  Bojleros
  Level 16  
  Cześć,

  Po pierwsze, raid to nie backup tylko zabezpieczenie przed awarią dysków :) Nie uchroni nikogo przed zaszyfrowaniem , skasowaniem lub złośliwą modyfikacją danych. Przykład -> posiadanie RAID1 w momencie gdy awaria doprowadza do rozwalenia filesystemu. Sprawa jest wtedy o tyle wesoła że szczęśliwiec pozostaje z co najmniej dwoma , identycznie bezużytecznymi zestawami danych.

  Backup wykonuje się na zewnętrzny niezależny nośnik najlepiej w taki sposób, aby zachować co najmniej kilka punktów powrotu w czasie. Kompresja wydaje się tu naturalną sprawą ale mało osób wie że w grubszych rozwiązaniach stosuje się raczej deduplikację a następnie replikację. Osobiście nie przepadam za pakowaniem prywatnych danych w chmury, chyba że po zaszyfrowaniu. Do backupu desktopa sensowny jest rsync lub qemu-img convert (backup blokowy offline do sparsefile po uprzednim "kompaktowaniu" filesystemów).

  Kiedyś stosowałem Bareos ale to nie jest tool na jednego desktopa - raczej do firmy. Zawijał ładnie Linuksy i Windowsy i strasznie żałuję że nie przetestowałem odtwarzania maszyn fizycznych od zera (Bare Metal Recovery). Czasem zdarza się przecież awaria która powoduje wymianę całego sprzętu. Jeżeli system operacyjny nie jest jakoś specjalnie przywiązany do hardware to BMR jest fajną opcją nawet do wykonywania migracji.

  W środowiskach wirtualizowanych wykorzystuje się snapshoty całych maszyn które są następnie wyrywane przez system kopii zapasowej. Wspomniany Veeam też to potrafi ( wymagany spory przelew oczywiście ).

  Pozdrawiam,
 • #11
  Bonifacy
  Level 23  
  KJ wrote:
  O spięciu w raid1 myślałem ale powiem szczerze że nie miałem nigdy z raidem do czynienia i nie wiem za bardzo jak wygląda "odzysk" danych z takiej macierzy po padzie jednego hdd, padzie systemu - w końcu to będzie raid programowy bo dla fragmentu hdd nie da się chyba inaczej. Nie jednokrotnie widziałem natomiast posty z pytaniami o problemy z odzyskaniem danych z częściowo uszkodzonej macierzy. Wolę w sumie stracić dane od ostatniego synchronizowania do momentu awarii niż całość macierzy w przypadku problemów z jej odtworzeniem które wynikną "po fakcie".

  Raid1 to 2 dyski które się dublją - brak zwiększenia szybkości i pojemność pojedynczego dysku ale w razie padnie i jednego dysku drugi ma 100% danych. Oczywiście to nie jest beckup bo tak jak wspominali jeśli dane będą zmieniane na dysku podstawowym to i na drugim zostaną zmienione - ale w czasie fizycznej awarii odzyskasz wszystko.

  Problemy o których czytałeś dotyczą strapu RAID0 gdzie dane są zapiaywane symetrycznie na conajmniej 2 dyskach tzn dla wzrostu prędkości jeden plik jest zapisywany na duch fizycznych dyskach (prędkość zapisu dysku się sumuje - mniej wiecej). W momencie uszkodzenia jednego dysku dane praktycznie są do wyrzucenia
 • #12
  Karaczan
  Level 41  
  Ja nic krytycznego nie posiadam, jedynie ogromną bibliotekę zdjęć, z różnych wypadów itp.
  Raz w życiu awarię HDD przeszedłem, mało co się odzyskać dało. I w cholerę lat wspomnień, fajnych akcji i innych rzeczy poszłooo.

  Od tego momentu foty archiwizują się w różnych miejscach...
  Chmura, a nawet 2, u gigantów, ale nigdy nie wiadomo czy i jak zmienią politykę...
  Prywatny serwer piwniczny ;), generalnie obsługuje różne usługi dla domu, multimedia, pliczki, czujniczki... Dla bezpieczeństwa na 2ch HDD, jakby któryś padł...
  Główny PC, tu kataloguję, obrabiam, selekcjonuję.

  Dysk SATA odpięty od wszystkiego. Podpinam na gruby backup, monitoruję jego zdrówko najpierw ;)
  Kieszeniom USB nie ufam, nie raz powaliły hdd w sobie.

  Więc jestem kryty chyba na każdą możliwość, od awarii hdd, przez awarię chmury, do awarii zasilania i jej możliwych konsekwencji.

  Jeśli ktoś się nawet włamie to co z tego? Co mu po moich pamiątkach? A niech se ogląda ;)
  Za to po tamtej awarii dysku foty z ok 5lat poszły wpiz.....
  Cyfrowe nie znaczy że wieczne. Bywają jeszcze bardziej ulotne...
  Do dziś mogę popatrzeć na fotki pradziadka, czarnobiałe, analogowe, mające >100lat :P
 • #13
  sanfran
  Network and Internet specialist
  iMac - All in One. Dysk przyklejony taśmą do podstawy, kabel USB wpięty oprogramowanie w zestawie "Time Machine" robi backup. Z resztą bardzo ciekawe i intuicyjne oprogramowanie.
  Zdjęć się robi na dziesiątki gigabajtów, więc co roku drukujemy album z najciekawszymi zdjęciami.
 • #14
  zen3x
  Level 33  
  Moje backupy to stary sprawdzony sposób.
  mt + tar + cron czasami program mondoarchive.
  Używałem od kilku lat streamer QUANTUM DAT160. Przymierzam się do wymiany na ULTRIUM LTO-4.
 • #15
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja dane krytyczne przechowuję na dysku NAS, 2x1TB w RAID1. Dysk włączam tylko na potrzebę kopiowania danych - głównie zdjęcia, filmy rodzinne, ważne dokumenty.
 • #16
  tplewa
  Level 39  
  NAS na Atomie (MiniITX), 4 hdd (hotswap obudowa Chenbro). Do tego ZFS + RAIDZ, co wazniejsze (glownie zrodla) na stary streamer dds4 (jas sie trafi cos w dobrej cenie to planowana zmiana na LTO). Backup z komputerow na Win roznymi metodami, dla OS X odpalona TimeMachine...
 • #17
  nuszek
  Level 29  
  Ferro Backup System™ PL Polska wersja
  W wersji niezarejestrowanej istnieje możliwość backupu maksymalnie dwóch komputerów (w tym jednego serwera i jednego hosta wirtualizacji). Wersja niezarejestrowana może być używana tylko w celach niezarobkowych i niekomercyjnych (w celach demonstracyjnych, testowych, dydaktycznych, badawczych oraz domowych).
  Kopia idzie na osobnego NAS_a, jak się zapełnia to na BR 25 GB, ale M-Disk.
 • #18
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Na serwerze mam drugi dysk na backup i raz w miesiącu kopia przez rsync leci, dysk ma prawie cały czas zatrzymane talerze bo większość przypadków wybudzenia go to okresowe sprawdzenie SMART i wspomniana kopia zapasowa. Na innych komputerach obraz dysku wykonany poprzez acronis na innym dysku niż systemowy, lub na innej partycji.
  Awarię dysku z jakimiś moimi danymi, dzisiaj myślę że mało ważnymi tylko raz doświadczyłem - z tego co pamiętam był to 40 GB ATA.
 • #21
  Mily.Gawel
  Level 10  
  Ja w firmie i prywatnie polecam AOMEI OneKey Recovery
 • #22
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Swoją drogą inne pytanie - macie Panowie jakiś tutorial jak zrobić taki system, aby codziennie pobierał obraz z sieci i reinstalował się? Chodzi o Windows.
 • #23
  speedy9
  Helpful for users
  Ja mam do routera WiFi podłączony dysk na USB, który jest udostępniony w sieci lokalnej. Za automatyczny backup ważnych plików z laptopa odpowiada SyncBack Free: https://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html
  Jeśli chodzi o RAID1, o którym była mowa, to moim zdaniem wcale nie jest to takie dobre rozwiązanie. Miałem już kilka razy przypadek, że był problem z odzyskaniem danych z macierzy RAID1, bo np. uszkodzenie firmware jednego z dysków spowodowało uszkodzenie całej macierzy. Poza tym dwa dyski w jednym komputerze to też ryzyko. RAID1 to nie backup, to co najwyżej zabezpieczenie przed awarią dysku.
  Przyznam szczerze, że najlepszym dla mnie sposobem tworzenia kopii zapasowej byłby upload danych do chmury (off-site backup). Wtedy nawet w razie pożaru nie stracę ważnych danych. Takie usługi oczywiście są, ale przestrzeń dyskowa w chmurze kosztuje. Chociaż ostatnio dostałem 1TB na OneDrive. Tylko ten niemiłosiernie powolny upload...
 • #24
  tplewa
  Level 39  
  speedy9 wrote:

  Jeśli chodzi o RAID1, o którym była mowa, to moim zdaniem wcale nie jest to takie dobre rozwiązanie. Miałem już kilka razy przypadek, że był problem z odzyskaniem danych z macierzy RAID1, bo np. uszkodzenie firmware jednego z dysków spowodowało uszkodzenie całej macierzy.


  Wszystko zależy od tego jak rozwiązany jest RAID. Aby na to miał wpływ pad firmware w dysku to się nie spotkałem - dobrze zrobiony RAID ma przed tym zabezpieczyć. Natomiast widziałem przypadek gdzie padł kontroler i wesoło sobie pisał po dyskach - dane praktycznie nie do odzyskania...

  No i tutaj dochodzimy do kolejnej sprawy, a mianowicie RAID to nie jest backup itp. To jest jedynie redundancja mająca zapewnić ciągłość pracy w razie awarii dysku, zakładanie że takie rozwiązanie uratuje nam dane i opieranie się tylko o to jest dużym błędem. Dlatego za zwyczaj z takiego RAID pakuje się dane np. na tasiemki...

  No i jeszcze warto sprawdzać co jakiś czas czy z backupu jesteśmy w stanie odtworzyć system czy inne dane, takich przypadków że backup okazywał się nieużyteczny też znam sporo...

  Natomiast co do chmury to ja akurat takim rozwiązania nie ufam... a przynajmniej dlatego że nie wiem gdzie konkretnie leżą moje dane, kto ma do nich dostęp i jak całość jest zorganizowana. Wole jednak własne rozwiązania...
 • #26
  TechEkspert
  Editor
  Zaskoczyła mnie różnorodność stosowanych rozwiązań, od zabezpieczenia przed awarią sprzętu i utrzymaniem ciągłości działania (RAID), po kopie zapasowe na różne nośniki aż po kopie offline przechowywane poza komputerem na chmurze kończąc.

  @sanfran praktycznie nic nie wiem o Mac natomiast o Time Machine kilkukrotnie słyszałem ale nie udało mi się zdobyć informacji jak to dokładnie działa, jakiego rodzaju jest to kopia zapasowa?

  @Mily.Gawel przeoczyłem ten produkt, jakie cechy użytkowe ma AOMEI OneKey Recovery?

  @speedy9 SyncBack Free: https://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html o tym rozwiązaniu słyszę pierwszy raz, to chyba coś więcej niż typowy backup przypomina trochę Cobian?

  @piotrva czy to koniecznie musi być instalacja systemu? W przypadku wirtualki można np. cyklicznie przywracać ze snapshotu, w przypadku komputera myślę że odtwarzanie obrazu dysku również dałoby się oskryptować i być może przywracać z obrazu dostępnego w sieci (np. Clonezilla Server Edition ?) . Może coś prosto z Microsoftu np. WDS (Windows Deployment Services) ?
 • #27
  speedy9
  Helpful for users
  TechEkspert wrote:
  SyncBack Free: https://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html o tym rozwiązaniu słyszę pierwszy raz, to chyba coś więcej niż typowy backup przypomina trochę Cobian?

  Wersja free ma pewne ograniczenia. Ogólnie to nie jest rozwiązanie backupowe, a do synchronizacji plików. I ja właśnie z tego korzystam. Mam harmonogram, który synchronizuje foldery w jedną stronę.
 • #28
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  Też używam SyncBack. Synchronizuję na dysk USB 2.5" który noszę z laptopem. Jeżeli jednego dnia synchronizuję dane to na drugi dzień ten dysk synchronizuje z innym w pracy. I tam też pozostawiam dodatkową kopię.
 • #29
  tplewa
  Level 39  
  @TechEkspert

  Time Machine działa na zasadzie kopi przyrostowej z zachowaniem poprzednich wersji plików, coś jak Shadow Copy pod Win tylko na zdalnej maszynie. Całość ładnie działa w tle po odpaleniu systemu więc nie potrzeba pamiętać o robieniu kopi i jest z systemem zintegrowane (więc nie potrzeba nic instalować). Oczywiście można sobie wybrać co ma iść na taki backup poza ustawieniami systemu itd.

  Do tego Apple sprzedaje Time Capsule czyli swojego rodzaju NAS (ale IMHO nie jest to zbyt bezpieczne zwłaszcza za tą kasę). Nie wiem jak teraz (ale zapewne obecnie podobnie) siedział w tych urządzeniach jeden dysk (kiedyś pakowali WD Green) - więc dysk nie przeznaczony raczej do ciągłej pracy przez co znam kilka przypadków padnięcia urządzeń i utraty kopii... Na szczęście trochę gotowych NAS-ów obsługuje ten protokolik Apple jak i można sobie spokojnie odpalić na dowolnym Linux-e czy FreeBSD (ja mam akurat pod FreeBSD odpalone i śmiga bez problemów już ładne parę lat).

  Co do mojego sprzętu to wygląda to tak (bardzo stare zdjęcie) i wiem palenie szkodzi - ale nie miałem wtedy nic innego aby było do czegoś porównanie odnośnie wymiarów (znalazłem na tablecie to wklejam)... Z tyłu jeszcze wyjście SCSI np. do podpięcia streamera (stara karta Adaptec-a "low profile" pod PCI - SCSI LVD).

  Czy i jak wykonujecie backupy?
 • #30
  noel200
  Level 26  
  Raz na miesiąc robię kopię clonezillą na dysk 2,5" leżący w szufladzie. Dokumenty cały czas są przechowywane na nasie, który cały czas jest podpięty do routera w sieci, więc są dostępne cały czas dla wszystkich komputerów. Jak zrobię obraz partycji systemowych wszystkich kompów clonezillą to obraz kopiuję na nas, a katalog z dokumentami kompresuję i jako archiwum kopiuję na ten dysk zewnętrzny i po wszystkim do szuflady.
  Norton ghost mnie zawiódł kiedyś, acronics też, paragon też. Clonezilla jeszcze od kilku lat ani razu.