Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana pasków magnetofonu w wieży AIWA NSX-V720

Dawid3418 12 Apr 2017 23:09 5889 58
 • #1
  Dawid3418
  Level 3  
  Witam.Posiadam wieże AIWA NSX-V720 z problemem magnetofonu w którym zerwane są wszystkie paski.Nie wiem jak były ułożone na kołach więc pytanie,czy ktoś wie jak ułożyć te paski i gdzie je kupić?Pozdrawiam
 • #3
  Dawid3418
  Level 3  
  Nie mogę odczyczytać do końca z tego schematu jak powinny być te paski ułożone. Dodatkowo na schemacie nie jest napisane jakie mają być ich rozmiary.Jeśli odczytujesz ten schemat to ja bym wstawił zdj dobrej jakości tego mechanizmu i rozrysował byś mi ich ułożenie?
 • Helpful post
  #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Dawid3418 wrote:
  jak powinny być te paski ułożone.
  Schemat (czy może raczej rysunek) dokładnie pokazuje jak być powinno. Wystarczy się przyjrzeć i porównać z mechaniką w realu.
  Dawid3418 wrote:
  nie jest napisane jakie mają być ich rozmiary
  I nie będzie takiej informacji nigdzie. Producent podaje wyłącznie własny numer katalogowy. Musisz zmierzyć posługując się rysunkiem i nitką.
 • #5
  Dawid3418
  Level 3  
  Tak zrobię dzięki za dobrą wskazówkę
 • #7
  Dawid3418
  Level 3  
  Widzę numery katalogowe dla tych pasków gdzie mogę dostać takie ? jest możliwość zakupienia w jakimś sklepie?
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  To pytanie nie do mnie! Popatrz gdzie znajduję się! Zrobiłem maksimum tego, czym mógł ci pomóc.
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Z tego co wiem to AIVĘ przejął koncern SONY. Poszukaj autoryzowanego serwisu i zapytaj u nich czy jest możliwość kupienia pasków. Oczywiście - tanio nie będzie - jak to za oryginalne części...
  A jak zdecydujesz się na patent z nitką - możesz poszukać odpowiednich np. w IMPEL SCHOP.
 • #10
  Dawid3418
  Level 3  
  Ok.Racja,dziękuje ci za rady dam znać jak się uda naprawić
 • Helpful post
  #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Pamiętaj, że prawidłowo dobrany pasek musi być lekko naciągnięty w czasie pracy. Od wymiarów jakie zmierzysz nitką (średnica paska) należy odjąć kilka milimetrów - im dłuższy pasek tym więcej. Nie może być też zbyt naciągnięty (za krótki) bo po pierwsze - wprowadza zbędne obciążenie silnika, a po drugie szybciej ulegnie uszkodzeniu.
 • #12
  Dawid3418
  Level 3  
  Dziękuje za kolejną dobra rade.A grubość tego paska ma również znaczenie? jak będzie za cienki to może się urwać?
 • #13
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Dawid3418 wrote:
  grubość tego paska ma również znaczenie?
  Oczywiście. Zbyt gruby będzie mniej elastyczny. przez to może powodować zbyt duże obciążenie mechaniczne silnika. Zbyt cienki natomiast może się ślizgać (przy odpowiednim naciągu), powodować niewłaściwy napęd (np. zwalnianie taśmy przy odtwarzaniu) i szybciej się zużyje.
  Grubość należy więc dobrać albo doświadczalnie (to niestety tylko dla obytych z takimi naprawami), abo zmierzyć oryginalne. Jak nie masz czego mierzyć - pozostaje jeszcze sprawdzenie jak będzie wyglądać pasek o danej grubości w bieżni kółek pośrednich (to dla pasków o przekroju kwadratowym). Z doświadczenia mogę powiedzieć, ze są różne "typowo stosowane" grubości w mechanikach magnetofonów kasetowych - przeważnie główne paski mają 1,2-1,4mm a te od dowijania nieco mniej 1-1,2mm. Jak jest w Twoim wypadku - nie pamiętam.
 • #14
  Dawid3418
  Level 3  
  na rysunku są pokazane 4 paski czyli tyle muszę mieć do wymiany.3 paski z lewej są dość grube i o przekroju kwadratowym jak widzę a 1 z prawej jest cienki zaznaczony mocnym kolorem czarnym może tym się mogę posłużyć?
 • #15
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ja bym zastosował (ale mówie "na pałę" - bez możliwości sprawdzenia w realu, czy moje podejrzenia są słuszne) do tego cienkiego 1,2mm, a pozostałe 1,4mm.
 • #16
  aksakal
  Tube devices specialist
  Mechanizmy wielu modeli AIWA są analogiczne czy różnią się nie znacznie . Swego czasu w sprzedaż pasky nadchodziły kompletem . W sklepie należy zapytywać właśnie komplet paskow dla wezy czy szukać pasky odpowiednich rozmiarów od drugich modeli . Różnica w grubości do 0.2 mm w stronę zmniejszenia i do 0.5mm w stronę zwiększenia nie powinna być przeszkodą dla użycia.Pasky to nie radio lampa, nie tranzystor i nie rezystor. Często należy prosto włączyć w głowie myśl i fantazję. Ja na przykład dla gramofonu, pasky do którego dawno znikły ze sprzedaży, wycinam z gumowych rękawiczek . Funkcjonują nie goreje oryginalnych..
 • #17
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  Różnica w grubości do 0.2 mm w stronę zmniejszenia i do 0.5mm w stronę zwiększenia nie powinna być przeszkodą dla użycia.
  Kolega wybaczy, ale miałem okazję się przekonać, że nie. Większa średnica paska (w niektórych zastosowaniach) to znaczące zwiększenie obciążenia silnika. Mniejsze średnice to realna możliwość uślizgu na bieżniach kół.
  aksakal wrote:
  Ja na przykład dla gramofonu, pasky do którego dawno znikły ze sprzedaży, wycinam z gumowych rękawiczek .
  No bez jaj... W gramofonie MOŻE jeszcze się sprawdzi - duże, masywne koło zamachowe (talerz) złagodzi pływanie obrotów wynikające ze znacznie większej rozciągliwości takiego paska w porównaniu do oryginałów. Ale do magnetofony to porażka. Nie mówiąc już o tym, że większość rękawiczek kuchennych, czy lekarskich jest wykonana z latexu (czy innego tworzywa o podobnych właściwościach), który po czasie zaczyna się degradować. W rezultacie po np. dwóch tygodniach, czy dwóch miesiącach zamiast paska mamy plastelinę oblepiającą wszystkie bieżnie kół pośredniczących.
  GUMA używana do produkcji pasków napędowych w mechanikach sprzętu audio ma inne właściwości - po pierwsze znacznie większą żywotność, po drugie mniejszą elastyczność (rozciągliwość) - jest dobierana na optymalne parametry w konkretnych zastosowaniach - Na przykład w pewnej serii Philipsa do napędu szuflady zmieniarki zastosowano dwa rodzaje pasków - nie chodzi mi o średnicę czy grubość (przekrój), ale o sam materiał z którego zostały wykonane. Czemu? Żeby uniknąć szybszego zużywania się paska który ze względu na rodzaj zastosowania musiał poprawnie pracować w dużych zakresach rozciągnięcia.
  Porada z rękawiczką w roli materiału na pasek magnetofonowy czy nawet gramofonowy to czysta amatorszczyzna, prowizorka i nawet nie powinna zaistnieć na forum technicznym.
  Wybacz Kolego, ale o ile szanuję Twoją wiedzę w zakresie elektroniki, to na paskach się niestety nie znasz.
 • #18
  aksakal
  Tube devices specialist
  Oj kolego, 398216 Usunięty ! Jak że mylisz się. Nie chcę ciebie przekonywać ! Przez moje ręce przeszły, myślę, tysiące magnetofonów, gramofonów i wideo magnetofonów. . Czym tylko nie zamieniałem ich na czas poszukiwania oryginała czy bliskiej zamiany . Nawet tamtym, o czym pisać zupełnie nie poprawnie! Lecz twoje prawo myśleć tak .

  Dodano po 9 [minuty]:

  I całkiem nie poleciłem autorowi tematu wykorzystać pasky dla jego magnetofonu z rękawiczek, a tylko pryzpomniał, że zawsze można wykorzystać analogiczne czy blisko podobne pasky drugich modeli magnetofonów.
 • #19
  Dawid3418
  Level 3  
  Pomysł z rękawiczkami nie jest w cale taki zły.Aby sprawdzić działanie mechanizmu mogę chwilowo zastosować ten sposób,ponieważ odkryłem że siłownik przy naciśnięciu play "stuka" być może dlatego że te paski prowadzą cały mechanizm a ich brak blokuje działanie.Więc spróbuje w ten sposób.Powiedz z jakich rękawiczek gumowych wycinasz ? lub gdzie można je kupić?

  Dodano po 2 [minuty]:

  398216 Usunięty wrote:
  większość rękawiczek kuchennych, czy lekarskich jest wykonana z latexu (czy innego tworzywa o podobnych właściwościach), który po czasie zaczyna się degradować. W rezultacie po np. dwóch tygodniach, czy dwóch miesiącach zamiast paska mamy plastelinę oblepiającą wszystkie bieżnie kół pośredniczących.


  Dodano po 1 [minuty]:

  W ten sposób uległy zniszczeniu oryginalne paski w tym magnetofonie
 • #20
  aksakal
  Tube devices specialist
  To że przy włączeniu jest słyszalny stuk to dobry znak. W mechanizmie jest wykorzystany czujnik przesuwania taśmy, który przy każdym naruszeniu przesuwania blokuje mechanizm i ochrania taśmę od uskodzenia. Pasky c rękawiczek, i nie tylko rękawiczek , wykorzystuję dla gramofonów i oddzielnych modeli wideo magnetofonów w których wykorzystują się płaskie pasky . Rękawiczki kupuję w aptekach czy sklepach gospodarczych towarów . Typ i rozmiar rękawiczek wybieram zależnie od potrzebnych rozmiarów paska . Zamianę okrągłym czy klinowatym paskam znajduję też we wskazanych miejscach.Jednoznacznie, zamiana w większości wypadków całkiem nie idealna, lecz pozwala nie siadywać i czekać, kiedy kupisz oryginalny czy znajdziesz zamianę, a zacząć sprawdzenie czy poszukiwanie uskodzenia bez straty czasu.Ja nic nikomu w tym wypadku nie rekomenduję, a tylko podzielił się swoim doświadczeniem. Mi są nie potrzebne komentarze i ocena . A wykorzystać cudze doświadczenie czy nie wykorzystać - sprawa jest indywidualistyczna.Przynajmniej w tej sytuacji szkody nie będzie.
 • #21
  Dawid3418
  Level 3  
  Bardzo dobrze to ujołeś całkowicie się z tobą zgadzam.Kupię te rękawiczki i wytnę paski jak będzie ok mechanizm ruszy to i będzie wszystko ok to zastawie tak jeśli coś będzie złego się działo zamówię zamienniki lub poszukam z innych magnetofonów jak co to załącze zdj mechanizmu z ułożonymi paskami
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ehhh... No cóż. Chciałem oszczędzić Autorowi kłopotu i rozczarowań. Ale jeśli uważa, że Kol. aksakal wie lepiej... Powodzenia.
 • #23
  Dawid3418
  Level 3  
  Wszystko się okaże po zamontowaniu tych pasków zrobionych na wymiar.Jeśli nie zda ten sposób egzaminu to będę musiał szukać zamienników na wymiar z innych magnetofonów lub zamówić ze sklepu po dokładnym zmierzeniu.dodam że rady udzielone przez kolegów są dobre i biorę je pod uwagę.
 • #24
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, Dawid3418 ! W jakimkolwiek wypadku ci należy szukać oryginał czy zamianę. Surogatowy pasky można wykorzystać na czas sprawdzenia czy przy niemożliwości kupić oryginał czy analog. P.S . Kolega, 398216 Usunięty! Czy ja że to nie poprawnie napisał, uwzględniając moje wiedze polskiego, czy nie możesz zrozumieć tego, co jest napisane. Że zrozumiale napisałem, że taką zamianę w większości wypadków wykorzystuję na czas sprawdzenia czy jak tymczasową - do kupna oryginała czy ekwiwalentnej zamiany. Przedstaw sytuację - przyniósł ci kolega do naprawy magnetofon i mówi - nie funkcjonuje mechanizm . Odkrywasz tylną ściankę i widzisz - jest oberwany wszystkie pasky . Mówisz- kolego - dostań czy kup . W jakimkolwiek wypadku klient kupuje za swoje pieniądze, przynosi ci, ustalasz na miejsce pasky, włączasz magnetofon - nie dziala !!! Szukasz przyczynę i rozumiesz, że problem nie tylko w paskach i mechanizm wymaga pełnej zamiany i nie tylko mechanizm. . A gdyby sprawdziłeś mechanizm nawet z użyciem surogatu , to nie utrafił by do nieprzyjemnej sytuacji .Nie ciężko przedstawić co pomyśli o tobie kolega czy klient . Przytoczę ci 2 przykłady z własnej praktyki . Wykorzystuję gramofon z mechanizmem UNITRA G-600 . Poszukiwanie oryginalnego paska absolutnie nie ma sensu . I że po twoim - gramofon na smietnik? Znalazłem zamianę - wycinał z gumowej dziecięcej piłeczki odpowiedniej średnicy. . Od tej pory przeszły więcej 10 lat - problemu nie mam . Drugi wypadek - w miejscowej poliklinice oberwał się pasek roweru medycznego . Pasek oryginalny,zamianę szukać daremnie . W serwie rozwiodły rękami . Jak znalazłem zamianę ? Wykorzystał kapronowy sznur, elastycznosc którego przybliża się do 0 .Dla zabezpieczenia elastycznosci paska końce sznura metodą spawania połączył sprężyną takiej samej średnicy .Już rok funkcjonuje zamiana bez problemów i nie goreje za oryginał. Tak że w życiu bywają sytuacje, kiedy ważnie znać nie tylko teorię i dotrzymywać się jej postulatów na 100 odsetków, lecz włączać i fantazję .
 • #25
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  Że zrozumiale napisałem, że taką zamianę w większości wypadków wykorzystuję na czas sprawdzenia czy jak tymczasową
  Zrozumiałem, zrozumiałem... Ale i Ty mnie zrozum - po pierwsze: Prawdopodobieństwo, ze mechanika magnetofonu jest uszkodzona jest znacznie mniejsza, niż to, że po wymianie na tymczasowe (cięte z rękawiczki) zagra poprawnie - bez "pływania" dźwięku czy zacięć (w wypadku "soft-tacza"). Paski i tak musi kupić i tak musi założyć. Po co robić dwa razy to samo, jeśli można (bo kupić paski można bez większych problemów) raz a dobrze? Żeby się pobawić? Bez sensu. Zresztą i tak gdyby się okazało, ze mechanika wymaga jakiejś naprawy to co Ci da że to sprawdzisz na rękawiczkowych paskach? Nie naprawisz bez oryginałów - właśnie dlatego, ze niewłaściwe naciągi, ze nierównomierna praca mechanizmu na takich "surogatach" jak mówisz, może wprowadzić w błąd i Autor będzie szukać uszkodzenia, podczas gdy o nie będzie - NA ORYGINALNYCH PASKACH.
  Więc - podsumowując tę jałową dyskusję na temat pasków z rękawiczek: Albo robić dobrze, albo nie robić wcale. Takie jest moje zdanie na ten temat.
  Pozdrawiam.
 • #26
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, 398216 Usunięty ! W pierwszych - twój uporczywy akcent na tych rękawiczkach już staje się nieprzyjemnym! Wskazałem, że wykorzystuję ich dla wyrobu tylko płaskich paskow, a nie wszystkich bez wyjątku ! Dla zamiany okrągłych i klinowatych istnieją drugie sposoby . W drugich - odprawić na smietnik magnetofon czy gramofon tylko ponieważ nie możesz znaleźć pasek, koszt którego grosz też niezupełnie poprawnie !!!. Gdyby dotrzymywałem się twojej logiki, to był by wymuszony wyrzucić większość aparatury, którą mam . Na szczęście dla mnie stanu zakleszczenia nie istnieje, zawsze znajdę czy wymyślę sposób zamiany elementów.Lecz to już jak mówią - od każdego według zdolności!
 • #27
  398216 Usunięty
  Level 43  
  GDZIE napisałem, że należy wyrzucać jakikolwiek sprzęt na śmietnik? Z powodu braku paska pod ręką lub w sklepie za rogiem? Większość pasków JEST DOSTĘPNA i nie będzie problemu ze zdobyciem - trzeba tylko chcieć i poszukać.
  Jeden z możliwych sklepów podałem wcześniej. Kilka innych możliwych jest do odszukania we własnym zakresie.
  Pisałem o paskach z rękawiczki, bo to był Twój pomysł i to do niego najczęściej się odnosiłeś.
  Mogłeś nie podawać takich "porad" a nie było by ani problemu ani tej ZBĘDNEJ dyskusji.
  398216 Usunięty wrote:
  Albo robić dobrze, albo nie robić wcale. Takie jest moje zdanie na ten temat.

  Autor ma do wyboru jaką drogę wybrać w celu uruchomienia sprzętu, pozostawmy Mu ją więc i nie zaśmiecajmy tematu.
  Pozdrawiam.
 • #28
  Dawid3418
  Level 3  
  Takie pytanie ten silnik pokazany na rysunku odpowiada tylko za auto reverse czy również za odtwarzanie z taśmy?
 • #29
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Dawid3418 wrote:
  silnik pokazany na rysunku odpowiada tylko za auto reverse czy również za odtwarzanie z taśmy?
  Za wszystko. Realizacja wybranej funkcji jest realizowana poprzez koło z krzywkami (32).
 • #30
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, 398216 Usunięty! Jutro 7 lat jak ja na forum ! Przeczytaj wszystke moje posty i znajdź 1 gdzie ja komu to co to doradzam! Tylko dzielę się tamtym, że znam, umiem i sprawdził ! To moja zasadnicza pozycja ! A wykorzystać moje doświadczenie czy nie wykorzystać - każdy musi wybierać sam! I nie pisałem, że powiedziałeś wyrzucić ! Napisałem - Gdyby dotrzymywałem się twojej logiki( wykorzystać tylko oryginalne elementy ) - .... i dalej po tekście . A to całkiem różne pojęcia.! Wyznaję, twoje słowa, że macie możliwość kupić potrzebne elementy w sklepie za rogiem - wywołują u mnie niewielką zawiść! Takiej możliwości nie mam i dlatego musi włączać myśl i fantazję. Lecz taka sytuacja ma i swoje przewagi - zmusza myśleć i nie zostać człowiekiem - kserokopiarką, który kopiuje tylko cudze myśli i przy konieczności mnożyć 2х2 wykorzystuje kalkulator. Z szacunkiem do ciebie i najlepszymi życzeniami - AKSAKAL!