Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NanoPi K2 - nowa alternatywa dla Raspberry Pi 3

pseven 13 Kwi 2017 11:44 3714 9
  • NanoPi K2 - nowa alternatywa dla Raspberry Pi 3
    NanoPi K2 to kolejny, należący do serii NanoPi jednopłytkowy komputer chińskiej firmy FriendlyElec (znanej też jako FriendlyARM).

NanoPi K2 stanowić ma alternatywę dla ODROID-C2 i Raspberry Pi 3.

Sercem NanoPi K2 jest układ S905 firmy Amlogic zawierający jednordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz i procesor graficzny Mali-450MP o taktowaniu 750MHz.

Komputer pracować może pod kontrolą systemu Android w wersji 5.1. Komputer posiada 2GB pamięci RAM typu DDR3. Rolę pamięci masowej pełnić może opcjonalny moduł eMMC (flash) lub karta pamięci typu micro SD.

Komputer umożliwia łączność bezprzewodową w standardach: Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.0.

Na płytce komputera znajduje się wlutowany transceiver IrDa.

Komputer posiada: port Gigabit Ethernet (RJ45), 4 porty USB 2.0 i wyjście HDMI 2.0. Oprócz tego na płycie komputera znajdują się: złącze karty pamięci typu micro SD oraz wyprowadzenia interfejsów, takich jak: CVBS, SPDIF, UART, I2S, I2C, ADC i PWM.

Wymiary komputera wynoszą 85 x 56 mm. Waga nie została podana. Komputer wymaga zasilania napięciem 5V. Pobór prądu nie przekracza 2A.

Więcej informacji na temat modelu NanoPi K2 znaleźć można na stronie producenta.

Cena płytki wynosi niecałe 40 dolarów amerykańskich (ok. 160 zł).

Źródło:
    https://time4ee.com/news.php?readmore=204
    http://www.friendlyarm.com/index.php?route=product/product&product_id=186

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8498 postów o ocenie 1566, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    szymon122
    Poziom 38  
    pseven napisał:
    jednordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz i procesor graficzny Mali-450MP o taktowaniu 750MHz.

I jaka tu alternatywa dla RPi3? Ramu ma tylko więcej. Plusem jest jedynie pamięć eMMC którą i tak musimy sami wlutować ( -.- ).
    enigma
    Poziom 12  
    To ja już wole odroida c2 za 7$ więcej
    a_noob
    Poziom 22  
    @szymon122 pamięć eMMC jest wpinana w gniazdo (za złączem HDMI na środku płytki), a nie lutowana...
    atek000
    Poziom 17  
    pseven napisał:
    Sercem NanoPi K2 jest układ S905 firmy Amlogic zawierający jednordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz

Bzdura, Amlogic S905 jest czterordzoniowy, tak samo jest napisame na stronie producenta.
    szymon122
    Poziom 38  
    a_noob napisał:
    @szymon122 pamięć eMMC jest wpinana w gniazdo (za złączem HDMI na środku płytki), a nie lutowana...

Zwracam honor, często jest na nią zostawiane miejsce od spodu do samodzielnego wlutowania.
    Jufo
    Poziom 14  
    Żeby to miało support Raspbiana, zawsze jest ten problem braku kompatybilności, jakby dało się bez większych zgrzytów uruchamiać na tym Raspbiana, bardzo mi brakuje tych 2GB RAM...
    atek000
    Poziom 17  
    Jufo napisał:
    jakby dało się bez większych zgrzytów uruchamiać na tym Raspbiana, bardzo mi brakuje tych 2GB RAM...

Dla Ciebie odpowiedzią będzie Banana Pi M3. Wiem że droższe od RPi 3 ale 2GB ramu, octa core 2GHz i co chyba najfajniejsze to SATA. LAN i USBki są bezpośrednio z procka a nie po hubie usb.
    Zuliczek
    Poziom 17  
    atek000 napisał:
    to SATA [...] i USBki są bezpośrednio z procka a nie po hubie usb.

Tutaj będę się spierać, w zasadzie jedyne procesory od Allwinner'a które znam i mają sprzętowy port SATA to A10 i A20 ;)
    W przytoczonym przez Ciebie przykładzie (A83T), procesor posiada sprzętowo jeden USB 2.0 HOST i jeden USB OTG.
    W Specyfikacji płytki występują 2xUSB HOST, 1xUSB OTG i 1xSATA, morał z tego taki że niestety jest i HUB i jakiś kontroler USB->SATA (lub 2w1).
    atek000
    Poziom 17  
    Przyznaję się do wprowadzenia w błąd. Faktycznie tak jest że z procka są 2 USB i nie ma SATA. Bezpośrednie idzie USB- OTG a duże usb-ki są po hubie wraz z satą. Przynajmniej lan jest bezpośredni jak i wifi i bt.
    Ja mam banana pi m1, tam wszystkie USB i sata są bezpośrednio z procka. Ale brak wifi i bt.