Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pinów SDA, SCL z czujnika INA219 do Leonardo.

13 Kwi 2017 12:58 1914 7
 • Poziom 10  
  Witam, może zacznę od końca. Czujnika INA219 według mnie działa dobrze, mierzę nim natężenie prądu do 1A i według mnie wszystko działa dobrze, jednak czytając o szynie I2C/TWI znalazłem informacje że piny SDA, SCL powinny być podpięte do rezystora (tutaj znalazłem różne wartości chyba 4,7k oraz 10k ale przyjmuję że 4,7k) podciągającego. Leonardo pull_up ma 20-50k według strony producenta. Dodatkowo czytając posty na forum, inny użytkownicy (oczywiście są to inne urządzenia bądź czujniki) podpinają szyny do VCC:

  1.Link
  2.Link
  3.Link

  W moim przypadku wpiąłem czujnik bez żadnego rezystora do wejść SDA, SCL a drugi czujnik do pinów 2,3 (Wire.h), zasilanie mam z innego źródła, oczywiście 5V, tylko masy mam połączone. Czy mój sposób podłączenia jest poprawny ? Niżej zamieszczam zdjęcia które znalazłem w wyszukiwarce.
  Podłączenie pinów SDA, SCL z czujnika INA219 do Leonardo. Podłączenie pinów SDA, SCL z czujnika INA219 do Leonardo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  No tak czytałem o tym, że wartość rezystora wpływa na prędkość, chodzi mi o to czy mój sposób podłączenia INA219 do Leonardo jest poprawny ? Wrzucam schemat jak mam teraz. Dodatkowo nie konfigurowałem tych wejść trybem "pinMode" czy zrobiłem źle ?
  Podłączenie pinów SDA, SCL z czujnika INA219 do Leonardo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Kilka dni temu próbowałem to zrobić i podpiąłem do dedykowanych wyjść w Arduino za pinem AREF, adres ustawiłem taki aby zgadzał się ze zrobionym mostkiem w czujniku INA219, ale transmisja odbywała się tylko przez jeden czujnik. Spróbuję na pinach 2,3.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Dalej mam ten sam problem, gdy podłączę dwa czujniki do jednego wejścia SDA, SCL, pomiaru dokonuje tylko czujnik z adresem (0x41) czyli ten zmostkowany.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dodatkowo gdzieś przeczytałem że bibliotekę "Wire.h" trzeba zainicjować w "void Setup". Czy jest to prawda ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Tak wiem o tym gdzie ustawia się adresy, mam to zrobione. Pisałem już.
  Nie chodzi mi o to gdzie ją inicjalizować bo wiem że robi się to w "Setup" tylko czy trzeba ?
  Skoro mam dobre adresy to gdzie może być przyczyna że na adresie standardowym tj. (0x40) nie ma pomiarów tylko same zera ?
 • Poziom 10  
  Witam , problem rozwiązałem, tzn. może nie rozwiązałem ale teraz wszystko jest dobrze. Nie wiem dlaczego, ale zrobione przeze mnie kable rozdzielające jedno wejście na dwa, nie działały tak jak powinny. Po podłączeniu innymi kablami skaner I2C wykrywa dwa czujniki.
  Dodatkowo nie inicjowałem Wire.h w void Setup,więc wychodzi na to że w moim przypadku nie jest to potrzebne.
  Tego nie jestem pewien, ale wychodzi na to że INA219 nie potrzebuje podciągania do rezystora, gdyż prawdopodobnie jest on wbudowany w płytkę.