Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?

gulson 13 Kwi 2017 13:08 5175 15
 • Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?
  Podejmij wyzwanie: dołącz do najlepszego w Europie akceleratora projektów technologii satelitarnych i rozwiąż problemy dużych firm branży transportowej!

  Organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną program Space3ac Intermodal Transportation wesprze 20 pracujących z technologiami satelitarnymi firm, które w procesie akceleracji opracują rozwiązania dla dużych instytucji operujących w sektorze transportowym – trójmiejskich portów, Instytutu Morskiego, czy firmy spedycyjnej C.Hartwig Gdynia. Akcelerator udzieli wspieranym firmom wsparcia doradczego i eksperckiego oraz finansowego w wysokości nawet 200 tysięcy PLN na jeden projekt.

  Jak to działa?

  Space3ac to trwający trzy miesiące stacjonarny program akceleracyjny dla firm pracujących z technologiami sektora kosmicznego obszaru downstream – czyli telekomunikacją, nawigacją satelitarną i Obserwacją Ziemi. Misją akceleratora jest rozwiązanie problemów dużych podmiotów branżowych poprzez dostarczenie im rozwiązań przygotowanych przez specjalistyczne i innowacyjne startupy. Oprócz wsparcia finansowego, akcelerator zapewnia pracującym w jego ramach startupom wsparcie merytoryczne na najwyższym poziomie, angażując międzynarodowej klasy mentorów biznesowych oraz technologicznych. Dodatkowo, organizatorzy akceleratora zapewniają miejsce do pracy i dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także kontakt z potencjalnymi inwestorami.

  Do akceleratora można się zgłosić do końca kwietnia poprzez stronę www.space3.ac , na której również więcej informacji o programie.
  Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/space3ac/
  Będzie nam miło, jeśli polubią Państwo nasz fanpage i tym samym - pomogą rozpropagować akcelerator.


  Wyzwania
  Partnerzy Space3ac - Duże Przedsiębiorstwa - poszukują rozwiązań odpowiadających na ich konkretne potrzeby i zdefiniowali je w formie wyzwań. Przetestują wygenerowane w trakcie akceleracji wczesne wersje rozwiązań i będą zainteresowani wdrożeniem ich wersji ostatecznych.

  - Inteligentny System Zarządzania Ruchem na terenie Portu Gdańsk.
  - System czujników/detektorów pomiaru hałasu, zapylenia i emisji odorów w newralgicznych punktach Portu wraz z systemem przesyłu danych
  - Wizualizacja przestrzeni Portu wraz z Systemem Informacji Przestrzennej
  - Wizualizacja terenów inwestycyjnych z uwzględnieniem mediów naziemnych i podziemnych oraz informacji geologicznych
  - Satelitarny monitoring poziomu wody Morza Bałtyckiego
  - Ocena stanu zanieczyszczenia powietrza i wody na terenie Morza Bałtyckiego wzdłuż ciągów komunikacyjnych w oparciu o dane satelitarne
  - Elektroniczny system zarządzania laboratorium środowiskowym – od poboru próbki do badań do wydania sprawozdania
  - Zapewnienie trackingu kontenerów z towarami klientów od początku ich łańcucha logistycznego aż do formalnego dostarczenia, bez względu na rodzaj środka transportu i sposobu przeładunku
  - Zapewnienie kontroli bezpieczeństwa, kontroli operacyjnej oraz dokumentowej, nad flotą samochodową i naczepową pracującą w kierunku skandynawskim tak aby obejmowała cały proces transportowy – transport drogowy, morski oraz operacje przeładunkowe w portach

  Dla kogo?

  Akcelerator przeznaczony jest przede wszystkim dla Mikro i Małych Przedsiębiorstw (w tym laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters i hackatonów) z projektami na etapach rozwoju przedsięwzięcia TRL +3 specjalizujące się w technologiach GNSS, Obserwacjach Ziemi, Telekomunikacji, Zintegrowanych aplikacjach i ICT space.

  Autorzy Wyzwań:
  Zarząd Portu Morskiego w Gdyni S.A., Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku S.A., Instytut Morski w Gdańsku, C.Hartwig Gdynia S.A.

  Partnerzy Programu:
  Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Krajowy Klaster Kluczowy ICT Interizon, Fundacja infoShare, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA Sp. z o.o., Kosmonauta.net, European Satellite Navigation Competition, Startup Weekend Space Gdańsk, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Black Pearls VC, Business Angel Seed Fund.,Platinum Seed Incubator, SpaceTec Partners

  Udział w akceleratorze jest bezpłatny.
  Program akceleracyjny jest organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną i finansowany w ramach Programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
  www.strefa.gda.pl

  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?


  Fajne!
 • Ups
 • #2 19 Kwi 2017 23:06
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Bardzo pozytywnie że takie inicjatywy dzieją się w Polsce,
  informacja kierowana do osób które już "siedzą w temacie",
  technologia satelitarna może kojarzyć się z czymś niedostępnym wręcz "kosmicznym"
  być może byłaby szansa na cykl materiałów o technologiach satelitarnych co mogłoby wspomagać rozwój osób zainteresowanych technologią satelitarną, takie osoby być może w przyszłości będą swoją karierę wiązały właśnie z obszarem technologii satelitarnych.

 • #3 28 Kwi 2017 16:05
  bobeer
  Poziom 28  

  Cytat:
  technologia satelitarna może kojarzyć się z czymś niedostępnym wręcz "kosmicznym"


  Z danych które udało mi się pozyskać latające puszki znane jako 'satelity' istnieją jedynie jako CGI. Ewentualnie stacjonują w muzeum lub częściej w basenach.
  Technologia *satelitarna* korzysta od dziesięcioleci z mikrofal odbitych od "dome".

  To tak na początek, skąd się biorą dane :)
  (Zachęcam do dyskusji.)

 • #4 28 Kwi 2017 16:33
  sanfran
  Poziom 33  

  Od 10 lat zawodowo siedzę w technice satelitarnej dla przemysłu wydobywczego ropy naftowej. Moim głównym zadaniem jest programowanie klocków Cisco i modemów ale reszta techniki tez mi nie jet obca. W razie pytań chętnie się podzielę swoją wiedzą.

 • Ups
 • #5 29 Kwi 2017 19:42
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  @sanfran jakie zastosowania znajduje technika satelitarna w przemyśle wydobywczym, komunikacja czy wykrywanie złóż?
  Co do samej techniki satelitarnej myślę, że jest tam bardzo wiele ciekawych tematów, np. komunikacja satelity z segmentem naziemnym, rodzaj transmisji oraz anten. Czy segment naziemny jest prywatny, czy jako współdzielona usługa?

  Co do samej konstrukcji satelity, w jakim stopniu stosowane są elementy o podwyższonej odporności na promieniowanie, oraz jakie układy zasilające są wykorzystywane?

  Zawsze interesowała mnie kwestia niezawodności, ciekawe czy podwójny komputer to standard, procedury resetu komputera lub przywrócenia poprzedniej konfiguracji gdy mechanizm typu watchdog wykryje jakieś nieprawidłowości.

 • #6 30 Kwi 2017 20:06
  sanfran
  Poziom 33  

  @And! Z zastosowań to głównie komunikacja.
  Przede wszystkim mamy do czynienia z kilkoma typami komunikacji satelitarnej.
  Po pierwsze mamy satelity geostacjonarne. Zalety są takie, że wiszą sobie prawie nieruchomo nad równikiem (w rzeczywistości zakreślają ósemki), tak więc do odbioru i nadawania na stałym lądzie wystarczy antena mocowana na stałe - tak jak do TV satelitarnej. Na obiektach ruchomych anteny są montowane w kopułach w których mogą spoglądać w dowolny punkt nieba - są to tak zwany anteny stabilizowane.
  Tutaj przykładowe zdjęcie takiej anteny:
  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?

  Anteny geostacjonarne charakteryzują się także obszarem promieniowania (footprint). Mogą być globalne (na 1/3 globu) wtedy do nadawania i odbierania potrzeba dużej anteny o średnicy ponad dwóch metrów (zastosowanie Maritime), lub o mniejszym obszarze wtedy średnica jest zbliżona do anten znanych z platform satelitarnych. Mniejsze obszary to np Europa (dla TV sat), Morze Północne, Zatoka Meksykańska, wybrzeża Afryki (i nie tylko do komunikacji dla Oil&Gas).
  Wadą takich systemów jest duży czas odpowiedzi (latency) wynoszący 650-750ms oraz limitowana szerokość pasma. Jeśli 10 lat temu 256kbps dla statku wystarczało na swobodną komunikację to teraz 8mbps wydaje się mało. A miesięczny abonament za takie usługi sięga od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów na miesiąc (cena obejmuje wynajem sprzętu, monitoring i serwis). Cena jest uzależniona od zagwarantowanego pasma danych oraz długości kontraktu.

  Komunikacja z segmentem naziemnym jest prosta. Wykupuje się pasmo na transponderze i:
  1. Firma buduje swój własny teleport:
  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?

  2. dzierżawi część komercyjnego teleportu, co polega na umieszczeniu swoich urządzeń sieciowych i modemów w takim teleporcie i wrzuceniu swojego sygnału na odpowiednią antenę. Tutaj na zdjęciu teleport firmy Intelsat w Fuchsstadt w Niemczech:
  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?

  Powstały także satelitarne systemy komunikacyjne na niskich orbitach, ale ze względów konstrukcyjnych nadawanie i odbiór jest możliwy tylko w niektórych strefach pomiędzy zwrotnikami ponieważ średnica "footprint" jest wielkości Ok 700 km. Natomiast szerokość pasma jest juz liczona w setkach Mbitów, a czas odpowiedzi to Ok 120ms.

  Tutaj dwa filmiki obrazujące jeden z takich systemów:


  Link  Link


  Są także przynajmniej dwa systemy telefoni satelliteanej Iridium oraz InmarSat. Firmy te także umożliwiają dostęp do Internetu poprzez swoje satelity i mają pokrycie globalne.


  Niestety, na budowie samych satelitów, statków kosmicznych oraz metod ich wysyłania wiem juz zdecydowanie mniej.

 • #7 30 Kwi 2017 20:27
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 41  

  @sanfran

  sanfran napisał:
  Są także przynajmniej dwa systemy telefoni satelliteanej Iridium oraz InmarSat
  Jest ich dużo więcej, pomijajac militarne. np. Turaya, Globalstar (sam mam taki). Bardzo dużo dwukierunkowych operatorow Internetu. Oraz taki ,,breloczek " Ratunkowy laczacy w sobie technologie Irydium i GPS.
  https://explore.garmin.com/en-US/inreach/
  Np. moj internet ,,zapasowy" :D bo na co dzień ADSL.


  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?

  Znasz się na zastosowaniach danych satelitarnych?
  Obsluguje Eutelsat 113.

 • #8 03 Maj 2017 15:16
  Taenia_Saginata
  Poziom 31  

  And! napisał:
  Co do samej konstrukcji satelity, w jakim stopniu stosowane są elementy o podwyższonej odporności na promieniowanie


  U mnie w firmie, do satelitow latajacych na niskich orbitach, praktycznie w ogóle nie sa potrzebne. Minimum 5-7 lat spokojnie wytrzymuja zwykle elementy w 3mm aluminiowej obudowie. Na wyzszych orbitach juz jest gorzej - trzeba albo szukac elementow kosmicznych, albo dodatkowo testowac zwykle.

  And! napisał:
  jakie układy zasilające są wykorzystywane?

  Jak dokladnie wyglada system zasilania nie wiem, bo to nie moj dzial, ale w poszczegolnych modulach sa takie uklady:

  http://www.vptpower.com/vpt-products/avionics-military-grade-dc-dc-converters/#.WQnQQm_ythF

  And! napisał:
  Zawsze interesowała mnie kwestia niezawodności, ciekawe czy podwójny komputer to standard, procedury resetu komputera lub przywrócenia poprzedniej konfiguracji gdy mechanizm typu watchdog wykryje jakieś nieprawidłowości.


  Podwójny komputer i wiekszosc innych modulow to standard, chyba ze to jest jakis tani demonstrator. Do tego kodowanie R-S, ograniczniki pradu i rozmaite watchdogi oraz tryby awaryjne.

 • #9 03 Maj 2017 15:57
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  No tak skoro nie ma możliwości serwisowania to sprzęt musi być w pewnym stopniu odporny na nieoczekiwane awarie,
  czym jest kodowanie R-S?

 • Ups
 • #10 05 Maj 2017 08:41
  IS
  Poziom 15  

  Kodowanie R-S to oczywiście skrót od Reed–Solomon. Piękny opis na angielskiej wikipedii. Do tego każdy producent modemów dodaje swoje opcje np. Turbo Coding.
  Od siebie mogę dodać, że oczywiście są anteny satelitarne do pracy w ruchu (dla pojazdów) oparte na panelach, nie muszą to być "kopułki" stosowane na statkach. Dla zapewnienia ciągłej łączności anteny do pracy na statku muszą być często dwie aby wyeliminować strefy martwe konstrukcji.

 • #11 11 Maj 2017 20:34
  bobeer
  Poziom 28  

  Jak zdążyliście się zorientować na początku tego tematu, mam pewne zastrzeżenia do tej dziedziny nauki opartej na spuściźnie byłych nazistów spod szyldu nasa. (Oczywiście od strony fizyczno astronautycznej, a nie tej dobrze przez nas znanej z urządzeń odbierających sygnały mikrofalowe i wyrzucających już obrobione dane).
  Ponieważ ciągle szukam jakichkolwiek rzeczowych dowodów na istnienie zawieszonych bezwładnie metalowych puszek w postaci jaką znamy od lat z różnych źródeł, mam na początek proste pytanie.
  Z czego wynika fakt, że powierzchnia ziemi oświetlana przez sygnał z satelitów geostacjonarnych (te od telewizji) jest najczęściej bardzo zniekształcona - jak to np.widzimy na rysunku u kolegi Krzysztofa kilka postów wyżej przy okazji eutelsata ?

 • #12 11 Maj 2017 21:23
  IS
  Poziom 15  

  Kształt pokrycia tzw. footprint wynika z chęci zysku operatora który odpowiednio dostosowuję się do potencjalnego rynku zbytu na swoje usługi. Istnieją możliwości aby te pokrycie w pewnych granicach zmieniać (prawdopodobnie poprzez zmianę ustawienia anten). Często footprint dla rożnych pasm są inne np. C jest bardziej dla Afryki i części Azji a w Europie się go już raczej nie stosuje (jednak aby umożliwić kontrolę interesów w Afryce zasięg o Europę "zahacza").

 • #13 11 Maj 2017 23:34
  Xantix
  Poziom 39  

  bobeer napisał:
  do tej dziedziny nauki opartej na spuściźnie byłych nazistów spod szyldu nasa

  A Sowieci to astronautyki nie rozwijali? Oni też mieli swoich nazistów? Czemu o nich zapominasz?
  bobeer napisał:
  Z czego wynika fakt, że powierzchnia ziemi oświetlana przez sygnał z satelitów geostacjonarnych (te od telewizji) jest najczęściej bardzo zniekształcona - jak to np.widzimy na rysunku u kolegi Krzysztofa kilka postów wyżej przy okazji eutelsata ?

  Bo tak buduje anteny nadawcze na satelicie, żeby kształt wiązki wypromieniowanej w kierunku Ziemi pokrywał się z miejscami odbioru tego sygnału. Po co promieniować sygnał na środek Pacyfiku skoro go tam i tak nikt nie odbierze? A "zagęszczenie" wiązki poprzez nadanie jej odpowiedniego kształtu powoduje spore oszczędności np. można użyć słabszego nadajnika, gdyż dzięki "zagęszczeniu" sygnału w miejscu docelowym sygnał jest mocniejszy. Abonent też ma łatwiej - bo mocniejszy sygnał to pewniejszy i niezakłócony odbiorów.

 • #14 13 Cze 2017 23:44
  PPK
  Poziom 25  

  Wszystkie te zadania z pewną poprawką na monitoring kanałów żeglugowych, można zrealizować w sieciach GSM +GPS lub nowych technologiach LoRa +GPS. Już dawno istnieją takie rozwiązania, ba nawet produkowane w Polsce (elektronika/oprogramowanie). Moja firma od 2 lat, projektuje na bazie w.wym polskiego produktu, "aktywne, zarządzane boje nawigacyjne" ®, z możliwością monitoringu środowiska, mediów, security, etc. Niestety, na razie zainteresowane są jedynie firmy zagraniczne oraz prywatni użytkownicy. Współpracy z polską "nauką" oraz instytucjami budżetowymi, próbowałem. ZERO efektów a nawet minus zero albo zero absolutne. Stary syndrom, znany od lat : WGI - czyli Wymyślono Gdzie Indziej. Praktykom polskiego businessu, temat i przyczyny są doskonale znane.

 • #15 15 Cze 2017 10:55
  TechEkspert
  Redaktor

  @PPK rozumiem że pozostanie z infrastrukturą "na ziemi" zmniejsza koszty wdrożenia oraz umożliwia serwisowanie, ale czy zastosowanie techniki satelitarnej daje natychmiast bardzo duży zasięg dostępności rozwiązania oraz dostępność bez względu na to czy znajdujemy się na brzegu czy w otwartym morzu?

  Jak wygląda sprawa zasilania i niezawodności wspomnianych urządzeń pracujących jako boja pracująca w otoczeniu słonej wody i silnych pływów?

  Poruszyłeś temat trudności na jakie napotkałeś we współpracy z jednostkami naukowymi i budżetowymi w Polsce, a łatwiejszą współpracę z małym biznesem lokalnym i firmami zagranicznymi. Jakie jest źródło tego problemu, skoro większe jednostki nie podejmują tematu a mniejsze podejmują ryzyko skorzystania z nowej technologii? Rozumiem, że w ten sposób technologia wchodzi na rynek testowana przez wspomnianych odbiorców, później jest rozwijana przez większe firmy i pojawia się efekt WGI i rozwiązania są kupowane od odtwórców a nie twórców technologii?

  Wspomniany w pierwszym poście akcelerator zdaje się temu zaprzeczać (przynajmniej w założeniach), gdyż pozwala na rozwinięcie produktu/usług firmie która tworzy coś nowego.

 • #16 14 Lip 2017 22:38
  And41x1
  Poziom 25  

  ..Jeśli więc znasz się, na zastosowaniach danych satelitarnych, zapraszam do zapoznania się z ofertą pracy, w Polskiej branży kosmicznej :)

  Zachęcam do zapoznania się z bieżącymi projektami firmy Astri Polska - po kliknięciu w nazwę projektu, krótki opis po polsku.

  Tu przykładowy temat - http://astripolska.pl/newave_portfolio/anchor/

  Tu oferty pracy - http://astripolska.pl/kariera/

  Dodano po 30 [minuty]:

  Kolejna Polska Firma branży kosmicznej, rekrutuje.

  Creotech Instruments - Piaseczno

  - http://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci/creotech-instruments-szuka-specjalistow/

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME