Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie 1 fazowego silnika od pralki

norek007 13 Apr 2017 16:28 1308 5
    norek007
    Level 6  
    Witam, chcę podłączyć silnik od pralki na 230 V bo mam w planie zrobić stół probierczy, lecz nie mogę poprawnie podłączyć tego silnika pod 230 V.
    Czytałem juz tematy z silnikami 1 fazowymi ale nic mi to nie pomogło.
    Jak już podłączyłem silnik to w bardzo dziwny sposób się kreci, tzn.: na początku podskakuje, chwilę kreci się taki równymi obrotami i znów podskakuje i tak cyklicznie się to powtarza.I często na koniec ostro się zatrzymywał, bardzo dziwne, tak jak by zmieniał kierunek obrotu. Nie wiem dlaczego tak jest, dlatego piszę z prośba do was o pomoc.
    Mam w palnie założyć też regulator obrotów do tego silnika ale najpierw chcę podłączyć go na krótko do 230 V.
    Wyślę wam zdjęcia tego silnika, rozbierałem go nawet żeby zobaczyć który kabel wychodzi od stojana dokładnie.
    Używałem też kondensator ale też mi nie nie pomogło.
    Tutaj zdjęcia które mogłyby pomóc:
    Podłączenie 1 fazowego silnika od pralki Podłączenie 1 fazowego silnika od pralki Podłączenie 1 fazowego silnika od pralki
    Kolory kabli przy złączu:
    ciemno zielony i szary idą do szczotek,
    jasnozielony, pomarańczowy i taki jasno różowy idą do stojana,
    dwa żółte najprawdopodobniej idą do czujnika prędkości (tych nie podłączałem).

Jeśli będzie potrzeba to mogę zrobić jeszcze więcej zdjęć.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Rezystor240
    Level 41  
    Pokaż wirnik.
    Jest to silnik szeregowy, czyli podłączasz uzwojenie stojana potem podłączasz koniec uzwojenia stojana do szczotek z szczotek do drugiego stojana.
    Pozostałe dwa przewody podłączasz do sieci.
    Jeśli chcesz zamienić kierunek obrotu silnika to najprościej zamienić początek z końcem uzwojenia wirnika. Czyli zamieniasz miejscami przewody zasilające wirnik.
    norek007
    Level 6  
    Rezystor240 wrote:
    Pokaż wirnik.
    Jest to silnik szeregowy, czyli podłączasz uzwojenie stojana potem podłączasz koniec uzwojenia stojana do szczotek z szczotek do drugiego stojana.
    Pozostałe dwa przewody podłączasz do sieci.
    Jeśli chcesz zamienić kierunek obrotu silnika to najprościej zamienić początek z końcem uzwojenia wirnika. Czyli zamieniasz miejscami przewody zasilające wirnik.

A co zrobić z 3 kablem z stojana? Podłączenie 1 fazowego silnika od pralki
    norek007
    Level 6  
    Rezystor240 wrote:
    Wirnik wygląda dobrze.
    W stojanie masz dwa uzwojenia, czyli musisz mieć cztery przewody.

Mam 3 przewody z tym że te dwa stojany połączone są. Co mam robić ?
    Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:
    Rezystor240 wrote:
    Wirnik wygląda dobrze.
    W stojanie masz dwa uzwojenia, czyli musisz mieć cztery przewody.

Już wszystko wiem:
    Są dwa stojany połączone szeregowo, czyli mamy dwa wejścia na stojanach z tym że za z drugim uzwojeniem(stojanem) mamy 3 wyjście do którego podłączamy kondensator, a drugi kabel kondensatora do 0 czyli niebieskiego kabla. Całość łączymy razem szeregowo tak jak mówiłeś "Rezystor240" ze szczotkami do 230 V ~.
    Dzięki bardzo za pomoc! :)