Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux Z7510 - odkurzacz źle ciągnie, jak naprawić?

ja548 13 Kwi 2017 18:49 663 15
  • #1 13 Kwi 2017 18:49
    ja548
    Poziom 17  

Witam
    Odkurzacz Electrolux Z7510 (dosyć stary model) źle ciągnie i wydaje zupełnie inny dźwięk niż wcześniej.
    Nigdy nie był naprawiany. Czy możecie mi powiedzieć jak samemu naprawić? Tzn. co trzeba wymienić, może jakieś szczotki? I prosiłbym o jakąś instrukcję krok po kroku co zrobić, jeżeli oczywiście ktoś miał z takim sprzętem styczność.
    Odkurzacz służy już na pewno 10 lat (to min.), jest niezawodny i nie chcę wymieniać na żaden inny model, tylko ten naprawić.

0 15
  • #2 13 Kwi 2017 19:02
    osiniak75
    Poziom 30  

Na pewno należy go rozebrać i sprawdzić stan szczotek, komutatora i oczywiście łożyska. Po tylu latach wypadało by je wymienić.

0
  • #3 13 Kwi 2017 19:11
    krakarak
    Poziom 39  

Po wyjęciu worka sprawdź stan filtra, przez który silnik zasysa powietrze. Następnie z tyłu odkurzacza wyjmij i przedmuchaj filtr, przez który silnik wydmuchuje powietrze.

Dodano po 5 [minuty]:

@osiniak75 spadek siły ciągu zależy od stanu szczotek?...
    Poza tym autor nie ma bladego pojęcia jak wygląda zużyta szczotka, bo nigdy nie widział ich na oczy ("coś wymienić, może jakieś szczotki") a nawet nie pofatygował sprawdzić w internecie co to szczotki czy komutator...

0
  • #4 13 Kwi 2017 19:13
    ja548
    Poziom 17  

@osiniak75
    Właśnie to chyba jest konieczne.
    Gdzie mogę znaleźć instrukcję jak to zrobić ? może jakiś filmik bo zielony jestem w te tematy

0
  • #5 13 Kwi 2017 19:42
    peter falk
    Specjalista AGD

ja548 napisał:
    bo zielony jestem w te tematy

Oddaj więc fachowcowi odkurzacz do naprawy. Po Twoich działaniach może nie będzie co zbierać po nim:
    ja548 napisał:
    jest niezawodny i nie chcę wymieniać na żaden inny model
    ?
    Zresztą Clario jest bardzo prosty do rozebrnia - raptem 6 śrub torx :)
    Jak się nie boisz, to działaj :spoko:

1
  • #6 13 Kwi 2017 19:43
    osiniak75
    Poziom 30  

Pewnie na spryciarze.pl by się coś znalazło albo youtubie ale serio jeśli ten odkurzacz ma dalej działać lepiej oddać go do serwisu. Wymiana łożysk w silniku to wbrew pozorom nie jest prosta sprawa, dobrze że są chęci ale czasem potrzeba jeszcze wiedzy doświadczenia i narzędzi.

0
  • #7 13 Kwi 2017 19:48
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Ciekawy tok myślenia, ale czy nikomu nie przyszło do głowy, czy nie taniej byłoby zakupić nowy odkurzacz.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 13 Kwi 2017 20:02
    ja548
    Poziom 17  

I chyba tak zrobię, że kupię nowy
    Tylko nie wiem jaki model i markę ?

0
  • #9 13 Kwi 2017 20:14
    osiniak75
    Poziom 30  

Wszyscy producenci teraz działają wedle tej zasady zepsuł się- taniej i prościej kupić nowy. Tylko że nowe nie zawsze jest lepsze już nie mówiąc o trwałości. Poszukaj dobrego serwisu i używaj kolejne 10 lat.

0
  • #10 13 Kwi 2017 20:44
    ja548
    Poziom 17  

W sklepie doradca radził żeby naprawić, bo już takiego sprzętu nie znajdę, nowe są bardzo awaryjne a w szczególności Zelmer- najwięcej reklamacji, potrafi nawet po jednym odkurzaniu zepsuć się (to już nie to co kiedyś).
    podobno nowy silnik za 150 zł można kupić ale to już nie będzie to co ten stary, więc radził naprawić. Chodził ok 15 lat i nic nie było robione, no tylko 3 x ssawko szczotki kupowałem :D

0
  • #11 13 Kwi 2017 20:58
    osiniak75
    Poziom 30  

Takie czasy, grunt to znaleźć dobry serwis który wykona naprawę jak należy i na dobrych częściach. Ostatnimi czasy kupowałem łożyska do młynka do kawy i sprzedawca pyta czy te lepsze czy tańsze.

0
  • #12 13 Kwi 2017 21:32
    Ryszard49
    Poziom 33  

osiniak75, nie myl zwykłych naprawiaczy z serwisem autoryzowanym Elektroluxa.

0
  • #13 13 Kwi 2017 22:57
    osiniak75
    Poziom 30  

Dobry naprawiacz czasami jest lepszy i tańszy niż serwis "autoryzowany" to takie moje spostrzeżenia po kontaktach z serwisami motoryzacyjnymi.

0
  • #14 13 Kwi 2017 23:34
    zhudomel
    Specjalista AGD

ja548 napisał:
    źle ciągnie i wydaje zupełnie inny dźwięk niż wcześniej.
    A sprawdziłeś, czy nie jest zatkany wąż lub filtry?

Dodano po 12 [minuty]:

osiniak75 napisał:
    Na pewno należy go rozebrać i sprawdzić stan szczotek, komutatora i oczywiście łożyska. Po tylu latach wypadało by je wymienić.
    Nie wymyślaj. Mam zelmera ok. 50 lat i czajkę ok. 40 lat ("pracuje" w samochodzie). Mam rozbierać bo "wypadało by"? Dopóki wykonują swoją robotę, nie mam zamiaru.

0
  • #15 14 Kwi 2017 01:03
    peter falk
    Specjalista AGD

ja548 napisał:
    podobno nowy silnik za 150 zł można kupić

Można jeszcze taniej kupić do Clario. I to dużo taniej.
    Ja ostatnio dobre z 10 sztuk podobnych odkurzaczy E-lux wyciągnąłem z różnych "nicości" - a Ty ze swoim rób jak chcesz :)

0
  • #16 14 Kwi 2017 15:17
    osiniak75
    Poziom 30  

zhudomel napisał:
    Nie wymyślaj. Mam zelmera ok. 50 lat i czajkę ok. 40 lat ("pracuje" w samochodzie). Mam rozbierać bo "wypadało by"? Dopóki wykonują swoją robotę, nie mam zamiaru.
    Nie wymyślam, ten 50 letni zelmer to pewnie używany codziennie do odkurzania mieszkania 120m2. Wiek nie ma tu nic do rzeczy, także mam takiego w spadku po rodzicach, drugiego zelmera oriona z 2005 roku używam praktycznie codziennie i w zeszłym roku wymieniałem łożyska bo było już słychać.

0